Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Moda In Japonia, - orice fel de moda


liantasse
post Aug 21 2005, 05:10 PM
Post #1


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



:) Am facut precizarea din subtitlu ca sa nu creada moderatorii ca nu m-am uitat cu atentie la thread-uri. Am observat ca mai e un topic despre imbracaminte, dar aici as vrea sa vb despre mode in general, nu doar la imbracaminte.

To start with, voiam sa intreb daca baietii din Japonia poarta si in real-life cercei dupa cum se vede prin multe manga si animeuri (adica aproape orice baiat are cercei in amindoua urechile, mai multi la numar, etc).

Trebuie sa marturisesc ca mie imi place chestia asta foarte mult, si chiar ma gindeam ce mishto ar fi daca si la noi ar fi si mai multa libertate in sensul asta. Azi, de exemplu, am vazut in statia de tramvai un baiat cu cercei in ambele urechi -- erau niste strasuri albe, patrate, marisoare! Insa n-am vazut pe nimeni cu cercei tip Howl, de exemplu... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Aug 21 2005, 06:36 PM
Post #2


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



:unsure: nushtu ce sa spun despre moda japoneza, dar iti pot spune cum vad io niste haine la moda... cat mai largi :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 22 2005, 09:24 AM
Post #3


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu am foarte multe cunostinte in domeniul modei din Japonia, dar faza cu cerceii am observat-o si eu si imi place f mult. Mai ales ca vezi la noi pe strada baietzi f dragutzi care ar arata si mai bine cu o pereche de cercei. :P
Ce am mai observat eu in anime si manga (nu stiu sigur daca asa e si in Japonia) e lungimea parului (mai lung de obicei) si coafurile mai ciudate (dar f simpatice). Si asta as vrea sa vad in real life. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Aug 23 2005, 05:27 AM
Post #4


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_o

hmm, s-ar putea sa ma insel. asta e din ce am vazut pe la tv. japonezii sunt mai excentrici decat noi. vor par deschis la culoare, multi au parul portocaliu, iar daca oamenii merg pe strada cu parul albastru/ verde, sau alte culori ale curcubeului, sansele sa fie priviti asa :blink: sunt mult mai mici decat in romania. asta in cazul celor sub 25-30 de ani, banuiesc.

O_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Aug 23 2005, 08:41 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



hihi :] japonezii se imbraca cat se poate de ciudat. Si da ei poarta tot felul de accesorii si imbracaminte modificata si toate cele, da, chiar si tipii si ies asa pe strada. E o adevarata parada a modei, mai ales daca ati ajunge in Harajuku ^^ In fine, la un moment dat mi se pare ca dau in "sa fie altfel" dus la extrem si uneori parca deja sunt prea aiurea (IMO!!)dar inteleg ca unora chiar le place. Dar mai bine vedeti si singuri
(IMG:http://www.blue-period.fsnet.co.uk/graphics/glbible5/086.jpg)
(IMG:http://www.blue-period.fsnet.co.uk/graphics/glbible5/084.jpg)

aveti grija sa nu incurcati baietii cu fetele XD si btw,alea sunt dintr-o revista dar sunt poze de pe strada

si uite ca sa nu aveti ce zice http://www.livejournal.com/community/kera_...128.html#cutid1

poza din Kera <3
(IMG:http://www.trashqueen.it/gothiclolita/img/kera/page15_b.jpg)
(IMG:http://www.trashqueen.it/gothiclolita/img/kera/ago_03/page16_b.jpg)
(IMG:http://www.trashqueen.it/gothiclolita/img/kera/ago_03/page45_b.jpg)

imi pare rau ca mi-e lene sa scriu prea mult XP
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Aug 29 2005, 02:43 PM
Post #6


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Asra, imbracamintea din pozele tale face parte din curentul "Elegant Gothic Lolita", initiat de Mana. Acei tineri nu se imbraca chiar mereu asa. Am citit ca ii poti intalni seara prin Tokio, se plimba pe strazi si pozeaza pentru turisti. :lol:

In fine, stilul asta e foarte popular in Japonia, exista reviste si tot felul de magazine online de unde poti sa faci rost de asemenea haine si accesorii. Mie mi-ar place sa ma imbrac ca o papusa de portelan, dar daca as iesi asa pe strada ar rade lumea de mine. Acolo nu rade nimeni...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 30 2005, 12:25 AM
Post #7


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Asra, super poze!

Ma intreb ce anume i-a facut pe japonezi sa fie amatori de tinute excentrice, si ce anume ii face pe oamenii de la noi sa rida de/sa se holbeze la/sa comenteze cu voce tare persoanele care arata "mai altfel".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 30 2005, 08:08 AM
Post #8


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(liantasse @ Aug 30 2005, 01:25 AM)
Asra, super poze!

Ma intreb ce anume i-a facut pe japonezi sa fie amatori de tinute excentrice, si ce anume ii face pe oamenii de la noi sa rida de/sa se holbeze la/sa comenteze cu voce tare persoanele care arata "mai altfel".
*



As tinde sa zic ca o parte din vina o are comunismul. :blink: Nu ma intrebati cum am ajuns la concluzia asta. :P Poate din cauza ca atunci toata lumea trebuie sa fie la fel si intr-o oarecare masura sa si arate la fel. Este o reclama pe TV la o ciocolata (cu rom or smth): e f simpatica - un Ceasca prinde o tipa imbracata mai nonconformist, o ia si o imbraca "ca pe vremuri". Probabil lumea nu a depasit inca acel moment... si e ceva mai limitata.
Poate ca pe japonezi i-au ajutat si anime-urile sa-si mai largeasca orizonturile. Adik mie mi se pare ca tinutele lor par scoase de acolo. :P
In concluzie, ar trebui o portie un pic "fortzata" de anime si pe la noi ca sa se mai "destupe" lumea. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 30 2005, 01:09 PM
Post #9


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Da, da, Kisa, cred ca e mult adevar in ce zici despre comunism. Era un trend atunci "sa te pierzi in multime": initiativa, individualitatea, creativitatea si exprimarea propriei personalitati erau descurajate, daca nu in mod deschis, cel putin ca undercurrent.

Ce e mai trist e ca am auzit asta si de la oameni tineri: "Eu cind imi aleg cu ce sa ma imbrac, aleg ceva care sa nu atraga atentia". :blink: Cred ca sufar de mult prea mult dandysm si narcisism, dar pur si simplu nu pot intelege acest mod de a gindi. Si am trait primii 12 ani din viata sub comunism. :rolleyes:

Back on topic, am gasit ceva link-uri despre moda din Japonia:
Fashion in Japan
Japanese Streets
Articol: The Japanese Fashion Experience
more about Elegant Gothic Lolita

"Vom reveni cu amanunte" B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Aug 30 2005, 04:11 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



QUOTE(Tenshi @ Aug 29 2005, 02:43 PM)
Asra, imbracamintea din pozele tale face parte din curentul "Elegant Gothic Lolita", initiat de Mana. Acei tineri nu se imbraca chiar mereu asa. Am citit ca ii poti intalni seara prin Tokio, se plimba pe strazi si pozeaza pentru turisti.


Ma bucur ca mai sunt persoane care sa stie de Mana si ce inseamna EGL iar daca nu se imbraca chiar zilnic eu cred ca unii tineri imbolnaviti de-a dreptu de curentul asta nu prea mai poarte alt gen de toale(nu stiu daca au restrictii la scoala), dar ma gandesc ca piercurile si tunsoara raman, asa ca 'mai altfel'(sa zic asa) tot sunt. Si nu tot ce am postat acolo e Gothic Lolita style :P

De cei care zic ca nu vor sa atraga atentia.. cred ca intervine altceva.. lumea incepe sa faca misto de tine repede daca iesi in evidenta cu ceva 'mai altfe' decat ei.. si e destul de naspa, eu cred ca trebuie sa ai destula putere sa ignori gurile rele :/ si apoi li se face frica ca sunt considerati ciudati... anyway...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Aug 30 2005, 10:37 PM
Post #11


Liantassė is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Aug 31 2005, 10:54 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



foarte interesant.

intrebarea ce ii face sa fie asa de excentrici e una destul de dificila. trebuie sa ne gandim putin si ce e in capul unuia care pleaca imbracat asa pe strada. in proportie de 80% din japonezii care ies imbracati asa pe strada, ies ca sa fie vazuti, sa fie opriti pe strada, sa li se faca poze si sa li se ia interviu. Restul reprezinta adevaratii "rebeli" care se imbraca asa cum simt ei.
cat despre ce ii determina sa faca asta.... e de ajuns sa fi obligat sa unblii in uniforma scolara pana la sfarsitul liceului ( in unele cazuri chiar si la facultate)...

s-a zis ceva mai sus ceva despre comunism..... japonezi au fost si inca sunt mai comunisti de cat am fost noi pe vremea cuiva!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Sep 1 2005, 01:51 AM
Post #13


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



La chestia cu uniforma sunt pareri impartite. Eu de exemplu sunt de acord cu purtarea uniformei chiar si in liceu. Lucrul asta denota o anumita ordine si o apartenenta la un grup, o institutie in cazul asta. Bineinteles, uniforma trebuie sa fie facuta cu gust, nu tampeniile alea care le-am vazut pe la unele licee din Bucuresti.



...si desigur nu ma supar daca toata ziua buna ziua vad scolaritze in fustitze pe strada ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Sep 1 2005, 10:25 AM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



QUOTE(liantasse @ Aug 30 2005, 10:37 PM)


yup, al treilea din stanga, cel mai feminin ^^ he's such a doll
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Sep 4 2005, 09:33 AM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Binenteles ca moda in Japonia nu este asa. Sa fim seriosi. Asta vor sa creada toti > cum ca japonezii ar fi some freaks of nature.
Sunt oameni ca toti ceilalti.
Ca in alte tari exista zone unde moda e ceva mai excentrica si dusa la extrem din anumite motive. E ca un fel de reprezentatie, parada call it what you want. In nici un caz every day life.
Exista si harujuku si fan festuri etc.
E o diferenta intre gothic, harujuku, cosplay, cyberpunk, lolita style, gothic lolita etc. si street fashion.
Ceva de genul >
Cosplay
(IMG:http://img146.imageshack.us/img146/8601/mayacos2bz.th.jpg) (IMG:http://img301.imageshack.us/img301/6099/blaublond5qj.th.jpg)(IMG:http://img353.imageshack.us/img353/285/16069ei.th.jpg)
si cea mai crazy dela categoria asta(mi sa parut funny)pt fanii starwars
(IMG:http://img158.imageshack.us/img158/4985/29317vx.th.jpg)

Gothic lolita
(IMG:http://img239.imageshack.us/img239/7382/20040117p14hnaoto16ve.th.jpg) (IMG:http://img215.imageshack.us/img215/1583/punklilita032th.th.jpg) (IMG:http://img149.imageshack.us/img149/2157/2504921bdb6a27fcc0zr.th.jpg)

Mai aveam o gramada de poze dar hostul actual numi permite asa ca osa ma opresc peaici din pacate.
Am inteles ca umbla o moda prin lume dar care e la o amploare mai mare in japonia acum si anume Wrist Cut. Kinda' sick si nu pentru cei slabi de inima presupun. Looks cool though. (sa nu ma luati in suturi)
Ceva de genul > o gramada de oameni o fac pentru a se asigura ca sunt in viata. Un fel de exprimare extrema si protest fata de faptului ca fiind o societate foarte controlata oamenilor le este din ce in ce mai greu sa simta ca isi traiesc propria viata. > in Japonia aceasta ii determina sa apleze la Wrist Cut pentru identitate in societate.
(IMG:http://img24.imageshack.us/img24/1065/6awristcut0992vg.jpg)
(IMG:http://img223.imageshack.us/img223/2408/e4wristcut0972ir.jpg)
(IMG:http://img301.imageshack.us/img301/3079/21wristcut0984yf.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 4 2005, 01:58 PM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



kaoru de unde ai luat kestia Wrist Cut.
intreb de "explicatia" pe care ai dat-o.
e ceea ce crezi tu, parere personala? kiar crezi in ea?
sau e luata de undeva? si totusi o crezi?
ori doar luata de undeva fara sa crezi, adica sa te lase rece?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Sep 5 2005, 09:46 AM
Post #17


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Nimic fondat. Just goosip. Nu am nici o data oficiala sau care sa certifice faza. E doar din ce am mai citit pe net. Personal nu 'cred' in ea lol. Doar m-a intrigat. Rece nu ma lasa...nush. Probabil daca e o chestie reala nu e tocmai de trecut cu vederea thats all.
Tipa e mult prea bloody ca sa poata trece prin societate si a fi ignorata.
Those cuts look real enough to me.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 5 2005, 10:20 AM
Post #18


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Daca toata treaba cu taieturile e reala... nu stiu... e un pic cam ciudat si sick... Adik poti gasi alte metode de a te asigura ca traiesti... nu neaparat sa te tai...
Daca chiar este o moda in Japonia chestia asta, sper sa ramana la ei acolo. Ce ar mai fi sa vezi tineri si copii pe strada plini de cicatrici (self-inducted). :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

opphiunic
post Sep 6 2005, 01:10 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 40
Joined: --
From: dokodemo
Member No.: 108
Points: 2



in romania sunt mult mai multi cu taieturi foarte reale, dar care nu stau bine cu ... capul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Sep 8 2005, 09:29 AM
Post #20


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Asra ~ ai dreptate, Mana e..... special... :P Ca sa nu zic altceva. Ah, si... da, nu tot ce ai postat acolo e EGL. Chiar zilele trecute citeam pe net despre stilul Harajuku, care combina orice cu orice. Mie chiar nu-mi place. Prefer Gothic Lolita in varianta pura. Adica rochite pline cu panglicute si fundite, ciorapei pana la genunchi si pantofiori de lac. ^__^

Attached thumbnail(s)
Attached Image Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:15 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |