Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mtv Magazine Despre Manga Si Anime, We're going mainstream :D


AlraM
post Mar 19 2007, 12:37 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



am auzit-o pe idioata aia direct la televizor :P ma apucasera spumele... chiar parca erai pe net atunci shinju, I vented despre una care habar n-are de anime si se da experta? :P eh, asta era tipa :lol: :P e, acu o vedem toti in toata spendoarea :lol: lipseste partea de la inceput in care au prezentat-o ca "o persoana care s-a documentat mult, si chiar a devenit o experta in cultura manga" *headdesk*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipz
post Mar 19 2007, 12:40 PM
Post #22


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.527
Points: 456
Gender:



QUOTE(zeri @ Mar 19 2007, 02:30 AM)

=)))) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
She is so stupid. Cand nu stii despre ce vorbesti mai bine taci ("festival al ORTACILOR", plus ca la ea manga=anime, samd.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 19 2007, 12:46 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yeah... romanian shit allover... jeeshh
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 19 2007, 12:46 PM
Post #24


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Voi omiteti un mic detaliu din acel interviu...ea a stiu de OtakuFest.....ceea ce mi s-a parut interesant. Cat despre varza din videoclip.....n-are sens s-o comentam....nu putem sa presupunem ca toti inteleg anime/manga la nivelul pe care-l intelegem noi sau in modul pe care-l intelegem noi.

Nu stiu de ce va legati de corelarea manga-anime-pokemon....e foarte adevarata.....uimitor iarasa a fost ca a enumerat si sandy bell......info care totusi nu e chiar de oricine stiuta. Cred ca a facut putin research.....dar nu destul de aprofundat.....oricum poate sa fie un inceput.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 19 2007, 12:51 PM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



da bre scorp... reserch facut de un stie-tot... aceasta corina aguilera care experimenteaza perpetuu cu trendurile muzicii popiste plina de idei inovatoare urmeaza sa cinte probabil si ceva de la evanecence...yaaakkkk
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipz
post Mar 19 2007, 12:52 PM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 113
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.527
Points: 456
Gender:



QUOTE(Scorpio @ Mar 19 2007, 01:46 PM)
Voi omiteti un mic detaliu din acel interviu...ea a stiu de OtakuFest.....ceea ce mi s-a parut interesant. Cat despre varza din videoclip.....n-are sens s-o comentam....nu putem sa presupunem ca toti inteleg anime/manga la nivelul pe care-l intelegem noi sau in modul pe care-l intelegem noi.

Nu stiu de ce va legati de corelarea manga-anime-pokemon....e foarte adevarata.....uimitor iarasa a fost ca a enumerat si sandy bell......info care totusi nu e chiar de oricine stiuta. Cred ca a facut putin research.....dar nu destul de aprofundat.....oricum poate sa fie un inceput.
*


Nu stiu cate stia de OtakuFest din moment ce nu i-a spus nici numele corect. Plus ca daca dai search pentru trei cuvinte fie pe wikipedia fie pe google:define: manga, anime si otaku, in trei minute esti lamurit.
Si probabil stia de Sandy Bell pentru ca a fost la televizor. O fi facut ea un research dar mult prea shallow si era mai bine daca nu vorbea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AlraM
post Mar 19 2007, 12:59 PM
Post #27


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 175
Joined: 31-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.526
Points: 386
Gender:



researchul corinei? maybe just writing "manga si romania" in google. otaku festival e chiar pe prima pagina. as for sandy bell, era dat cand eram mica all over the place. cand eram mica parinti mei, care numai anime fans nus, imi ziceau sandy bell. nu-ti trebuie vreun pic de cultura anime sa fi auzit de pokemon si sandy bell.

da de, tre sa fi gica contra tu scorp, ne? :)

ce ma deranjeaza pe mine e ca fiinta asta e prezentata ca "experta" in cultura manga. cand ea zice ca anime=manga...

EDIT: ma mir ca nu a mentionat si ceva gen anime=hentai :lol: :lol: :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 19 2007, 01:08 PM
Post #28


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Mah, videoclipul ei e VARZA, aici sunt de acord. La fel si vocabularul. 9_9 Dar sa nu o condamnam ca-i place manga... am spus si mai sus ca fiecare percepe cum percepe... Daca atata a dus-o capul asta e altceva. Problema e ca a dat date eronate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Mar 19 2007, 01:11 PM
Post #29


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



Eu una am cam aceeasi parere cu tine AlraM.Pana si maica-mea careia i se par stupide animeurile si o pierdere de timp <_< a auzit de sandy bell,candy candy si altele care se dadeau cand eram mica si nu i se parea aiurea pe atunci sa ma uit la ele!
Domnisorica asta "foarte talentata" n-are de fapt habar nici de anime nici de manga nici de nimic de genul asta!E doar o strategie de marketing pe care o foloseste ca sa fie cum ar spune unii"cool"!
Eu as pune-o sa mai numeasca cateva anime in afara de pokemon si sandy bell,dar nu numai atat ci sa spuna si ce a priceput din ele ca sa spoui un nume pe care l-ai citit pe net e simplu!
Dar cum strategia ei de vanzare e ca in ultimul timp in fiecare clip exploateaza cate o cultura acuma i sa parut momentul sa se dea experta in anime si japonia ca sa faca si ea ceva vanzari!
Scuze daca am fost prea dura dar e parerea mea si m-au scos mereu din sarite oamenii care vorbesc doar ca sa se afle in treaba <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 19 2007, 01:19 PM
Post #30


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



La care oameni te referi in ultima fraza, kitty? >.>
Si nu vreau sa ma transform in avocata Corinei, pentru ca nu mi-a placut ce a facut ea acolo, dar si eu, daca as vrea sa explic cuiva ce inseamna anime, cred ca prima intrebare ar fi: "Ai auzit de Sandy Bell"? :D
PE DE ALTA PARTE, chiar cred si eu ca domnisoara Corina nu prea stie alte anime inafara de Sandy Bell si Pokemon... >.>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Mar 19 2007, 01:25 PM
Post #31


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



in ultima fraza ma refer bine inteles la corina pentru ca ma enerveaza cel mai mult faptul ca se foloseste de anime ca sa isi faca ea imagine si vanzari.si vorbeste practic pe acest subiect doar ca sa se afle in treaba <_<
La cine altcineva ai crezut ca ma refer????????????
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Mar 19 2007, 02:02 PM
Post #32


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... si nu e prima care se afla in treaba... insa e prima care isi da cu parerea de "cunoscator" anime-manga-desene-animate... si inca un lucru, nu se foloseste de anime... cuiva daca nu ei i s-a parut o idee "ultra inovatoare" pe piata clipurilor si star-popistelor din romania... mdea... pt imaginea super-cool-trendy-flendy faci orice iesit din comun... la care se adauga MONEY... sau pt fani :lol: care o fi aia <_< ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Mar 19 2007, 03:23 PM
Post #33


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Am inteles ce ai vrut sa spui kitty, scuze, si nu te supara c-am intrebat. In discutia asta numai eu am fost un pic in dezacord cu ceilalti si am crezut ca sunt vizata. ^^''
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sailorcorvus
post Mar 19 2007, 04:17 PM
Post #34


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 436
Joined: 25-November 06
From: Cluj-Napoca
Member No.: 3.338
Points: 716
Gender:



Chiar e enervant cu a folosit imaginea anime-manga pentru a-si promova propria lucrare si chiar am avut cosmaruri acuma , urmarind-o pe you tube .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 19 2007, 08:29 PM
Post #35


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Acuma chiar nu e vorba de a fi gica contra (damn i have a good reputation :D ) Era vorba de anumite chestii minore pe care voi le-ati omis......eu nu stau sa privesc totul in ansamblu pana nu iau si detaliile in considerare.

O fi adevarat ce-ati zis voi...dar asta nu inseamna ca asa si a fost. Da dai pe google manga si romania si-ti apare OtakuFest ... dar nu inseamna ca a facut si ea la fel.

Da ia iesit o varza.....dar nu-i de parca alte chestii organizate de oameni care se dau experti in domeniu n-au iesit varza......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kittykirara
post Mar 31 2007, 03:35 PM
Post #36


I have kattitude!
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 12-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.108
Points: 235
Gender:



ok! deci e o seara obisnuita de miercuri si stau cu familia si butonez telecomandaAjung pe prima la cronica carcotasilor si ghici cine e invitata acolo sa presteze muzical:Corina :lol: Inainte de a canta tine urmatorul discurs legat de "noul ei hit promovat de toate posturile":
"Am filmat si un videoclip manga,manga in tanga,japonaise manga.Pentru cine nu stie manga este animeurile,benzile desenate japoneze,daca va mai aduceti aminte de Sandy Bell"
Eu n-am nimic cu biata fata ,dar daca vrei sa scoti bani din ceva te mai si documentezi pe tema respectiva.De la prima gafa si pana acum discursul ei nu s-a schimbat deloc,iar eu sunt tot mai sigura ca unicul anime de care a auzit e Sandy Bell.
Si a mai adaugat ca are si un nou look in stil manga:in emisiune a venit cu o freza care ar fi facut copii mici sa planga si cel mai penibil-purta sutien peste tricou:eu asa ceva n-am prea vazut in manga sau anime ca pentru ea tot aia e <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 31 2007, 06:15 PM
Post #37


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



offf, cred ca vroia sa reinventeze harajuku fashion, saracutza, dar nu prea i-a iesit. oricum, din cate vazusem eu pe alt post povestea ca are consultant in ceea ce priveste moda, si banuiesc ca daca ala ii spune ca si cu un c***t pe cap i-ar sta bine si ca asta i-ar aduce bani si faima, ea si l-ar pune sa o vada toata lumea. poate toata moda asta noua o va face sa isi schimbe locul de unde isi face cumparaturile, poate se va duce direct la tokyo sa isi umple dulapul, nu la milano, cum facea pana acuma (!!!) - "pentru ca in Romania nu gasesc nimic care sa imi placa!!!" *spus pe un ton matzait si afectat* :rolleyes: :rolleyes:

cat despre informatiile pe care le ofera cu extrema mandrie telespectatorilor de e nenumarate posturi de televiziune...nu am cuvinte. cred ca e cea mai aberanta si mai promovata "experta" intr-ale "manga=anime" pe care am vazut-o pana acuma la noi in tara. sincer sper sa ii inchida careva gura cumva. poate la ceva emisiune da peste un prezentator mai bine pus la punct din punct de vedere al informatiilor pe aceasta tema si o pierde in detalii in fatza privitorilor. no, aia as vrea sa o vad!!!

PS. nu stiti, putem gasi undeva perlele d-rei de la cronica pe undeva pe net? pe youtube nu am gasit nimic...sau poate nu am cautat eu bine...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 31 2007, 06:18 PM
Post #38


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Omfg....lasatio in pace in prostia ei....de parca nu era destul ca deabia stie lumea de anime in tara asta mai vine si ******* asta si ne spune despre pokemon si sandy bell cum sunt emblema suprema de anime....mda ce mai poti zice..numa la noi in romania se putea ajunge la asa ceva...:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

The Different Mechanist
post Apr 2 2007, 01:30 PM
Post #39


Steambou
***

Group: Members+
Posts: 273
Joined: 18-April 06
From: New London
Member No.: 2.447
Points: 584
Gender:



:D :D :D :D :D

OMGz LOL



De chestia asta mai pomenisem la threadul "lupta pentru imaginea anime in romania".

Research? Research-ul, realizarea si constructia imaginii s-au limitat la urmatoarea chestie:

Se contacteaza in octombrie-noiembrie doi indivizi dubiosi (mai exact eu si Bogdan Marcu, tipul care ne face spoturile publicitare pentru Project Sakura) de catre persoane de la emisiunea "Inspector cool" si li se spune ca o cantareata vrea sa faca un videoclip "in stil manga".

WTF.

Ok, mergem noi la intalnire si aflam ca era vorba de Corina. Dupa vreo ora de explicatii legate de ce inseamna "manga" si "anime", recte manga="benzi desenate japoneze", anime="desene animate realizate de obicei dupa astfel de benzi desenate", precum si a faptului ca "Sin City" si "Kill Bill" nu sunt "manga", asa cum credeau ei, ne spun sa venim cu niste idei de concept pentru videoclip, pentru a-i da un look stilistic ce sa denote un aer asiatic, eventual cat mai apropiat de modul de storytelling folosit in manga in general (accentul se pune pe modul in care imaginea si regia secventei de cadre duc povestea mai departe, motive din simbolismul nipon etc).

Asa ca ne apucam eu si Bogdan de treaba si venim cu niste idei de scenariu, care sunt rapid demise pe motiv ca "nu se incadreaza in buget". Refacem ideile pentru a fi cat mai "budget friendly", dar si acestea sunt refuzate in cele din urma, deoarece "regizorul si Corina aveau viziuni diferite asupra videoclipului".
Cat despre partea de moda, i-am pomenit de Harajuku si de ce se petrece pe acolo si a fost intrigata de toate acestea, asa ca i-am facut rost de ceva informatii si de un dvd de imagini din "Fruits" , si i-am dat ceva pointers pentru a-si aprofunda cunostintele in domeniul asta. Ce a iesit... Cred ca ati vazut si voi. Oricum, tin sa spun ca remarca "haine scoase dintr-un dulap prafuit" este extrem de suparatoare, mai ales daca avem in vedere ca acele costumatii au fost achizitionate special pentru videoclip, de la Paris, conform Corinei. :twisted: (da, sunt sarcastic)

Asa ca implicarea noastra in videoclip s-a cam oprit la acest punct, doar din cand in cand mai primind cate un telefon de la Corina pentru a ma intreba despre diverse aspecte ale fandom-ului manga/anime la noi si pentru a-i da exemple de titluri consacrate de anime-uri. Lucru pe care l-am si facut, folosind ca ilustrare serii de genul "GITS-SAC", "Azumanga Daioh" precum si exemple de filme din repertoriul Ghibli.

Si cam asta a fost trista epopee a videoclipului corinei, "Overdrive".


QUOTE(Scorpio)
Da ia iesit o varza.....dar nu-i de parca alte chestii organizate de oameni care se dau experti in domeniu n-au iesit varza......


Amen to TAHT :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rip
post Apr 2 2007, 05:47 PM
Post #40


engineer
***

Group: Members+
Posts: 141
Joined: 25-September 05
From: Galati/Bucuresti
Member No.: 1.824
Points: 333
Gender:



"manga sunt benizile desenate japoneze adica animeurile gen pokemon, sandybell si eu-mai-stiu-ce".....PRICELESS >.<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |