Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Personajul preferat


Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Unregistered









Scorpio, ai prostul obicei sa oftici pe lume, nu mai insulta pe nimeni. Crezi ca daca zici lucruri ca 'ce-ai baut aseara',' la tine in cap este varazaaa' o sa uite lumea? Unii chiar or sa vrea sa-ti sparga capul, ai grija.
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Lother ..ai dreptate ...Scorpio Trebuie sa fie mai diplomat....adica poti sa-ti sustii pct de vedere folosind si un vocabular mult mai elevat ...putind la fel de incisiv si chiar mai convigator..... Dar pe de alta parte il admir pe Scorpio ca este neobosit in dorintza lui de a face totul corect ... munceste mult pt a diversifica Forumul ... Eu pot sa-ti sugerez ca pe linga dorintza ta de a raspindi anime printre noi...( Sa-ti creasca colectia la mai mare ca sa mai avem si noi.. :) ) sa te implici si tu mai mult prin topicuri......suntem prea putini care ne certam intre noi pe topicuri puerile....... :arrow:
PS:Don't let Superman Kill you !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Lother ...sper ca nu te superi pe mine...desi io si Scorpio ne "certam pe o afirmatie de a ta"...
La faza cu spart capul...man stati linistiti...nu port pica nimanui cel putin nu pt asa ceva.....Scorpio a vorbit normal...si-a exprimat pctul de vedere ..si la fel am facut si io..Da recunosc ca si eu ar trebui sa folosesc un limbaj elevat, insa nu consider ca aici este cazul.Io vreau sa par cat mai aproape de cum sunt in realitate si nu are rost sa-mi construiesc o "falsa fatada" si cred ca asa ar trebui sa faceti si voi.Asta nu inseamna ca ma luati acum la injuraturi :D !
Comunicatia este modalitate de a ne rezolva problemele..Io si Scorpio aveam doar pozitii divergente...sau mai eram io varza cateodata(gen la inceput cand ii incurcam intr-o fericire ca nume);) ..
Acum nu-i mai incurc (ma refer la nume ;) )....ca am luat cdurile si m-am uitat din nou prin ep :D !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Lother dar de ce te iei de mine asa de tare :cry: :oops: Am glumit si eu. Scuze daca am parut deplasat si daca cumva am ofticat pe Seby sau pe tine. Asta e imi mai scapa. O sa incerc sa nu se mai intample. Oricum n-am prea inteles de ce ai sarit tu asa de tare cand eu ma refeream la Seby si el nu mi-a zis nimic. :cry: V-am inteles pct. de vedere si o sa incerc sa ma conformez.
Mica mea gluma era menita sa-l trezeasca pe Seby, era ca o tragere de maneca, ca sa numai posteze greseli. Recunosc a fost putin cam nesimtita, dar am crezut ca daca intru putin mai tare in el se conformeaza. Lucru care se pare ca a mers, dat fiind ca a postat toate numele pe factiuni si cu mici indicatii.
Deci imi cer inca o data scuze daca am jicnit pe cineva.

P.S: Chiar asa de tare am ofticat eu multa lume?!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



Nu pot spune ca mi-a placut doar un personaj. Oricum imi place Kamui , Subaru , Yuto, nu neaparat in aceasta ordine.
Cine a vazut filmul de la X ? Daca nu l-ati vazut trebuie. E diferit de anime ( doar story-ul ca personajele sun la fel de bine realizate ).
Stiati ca exista un anime din 2 OAV-uri , Tokyo Babylon ( manga e tot de CLAMP ) cu Subaru , Seishirou & Hakuto ( parca asa o chema pe sora lui Subaru ). Actiunea se petrece cu aprox. 5 ani in urma. Dar din pacate nu se compara cu X.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Am Tokyo Babilon...insa din nou nu m-am uitat la el...Abia astept vacanta...Ma duc la Rm Valcea(acasa ...ca urasc Bucurestiul asta)....si joc non stop UT2003 in retea si ma uit la anime ca obsedatul toata ziua !!!!!!!!!!!
Apropo, e din 92...destul de vechi...luati de aici mai multe detalii!

http://www.animenfo.com/animetitle,837,tcx...yo_babylon.html

Scorpio...cine trebuia sa se supere nu s-a suparat ..sac! ;) !!Din pacate regret ca s-a suparat alta lume! :cry:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



E... asta e. Oricum am rezolvat problema. Promit ca n-o sa se mai intample...prea des :twisted: . Nu ma glumeam. O sa incerc sa ma mai controlez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Personajul meu preferat , pai... hmm... , sabiile (avand in vedere ca , contin si materie organica le putem cataloga ca personaje ;) ); sunt cele mai serioase si mai dure personaje ;) :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bla m-ai lasat cu gura cascata la faza asta. Pe bune. Nu ma asteptam ca cineva sa considere sabiile personaje. Esti tare. :D Dar acuma pe bune ce personaj ti-a placut? Real(om)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Personajul meu preferat este sora lui Subaru ( pacat ca moare in primul episod :cry: ), foarte simpatica ;) ; mai este si Sorata care mi-a placut (si care a murit si el :( ) , era foarte amuzant prin neconcordanta intre imaginea pe care trebuie sa o aiba un calugar si cum se prezenta el :)

ps: pana la urma Satsuki moare sau nu , ca eu am impresia ca moare ,pentru ca Beast devine gelos ;) ; dupa ce nu mai vrea sa raspunda comenzilor sale si ii baga si mai adanc cablurile in carne si o mai si electrocuteaza, la sfarsit am impresia ca nu mai misca ;) :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Unregistered









Personajul meu preferat... Desigur, as putea spune ca este Fuma ;) , dar in afara de faptul ca este personajul negativ cel mai puternic...hm...chiar daca Sorata i-a facut un damage de l-a pulverizat :shock: ...cred ca mai impresionant decat el (pentru mine) este Kakyo. (Apropo, care e diferenta intre "dream gazer" si "dream seer", ca nu m-am prins decat vag :oops: ).Nu stiu de ce, dar are ceva care te face sa te gandesti ca cel care a facut acest anime are ceva deosebit.
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Bla> Satsuki moare.

FumaX> Dreamgazer este cel care vede/are vise despre viitor, iar dreamseer este cel care intra in visele celorlalti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Personajul meu preferat este Karen, si mai e si Yuto si Sorata dintre baieti.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



OOOO, domnisoara rhea a postat. Felicitari. De cand astept o postare de la tine. :D Sper ca asta e inceputul unui sir lung de postari
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rhea
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


architect
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: --
From: B
Member No.: 77
Points: 39
Gender:



i bow to thee lord scorpio. 8) hopefully o sa am timp de postat, ca sesiunea ma omoara. see ya
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



You don't have to bow to me :D Were all friends here. Pai cand termini sesiunea?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Personajul preferat? ... E mult de spus, poate prea mult.
In principal cuplul Subaru si Seishiro sunt cei care mi-au ramas dragi intr-un fel mai mult decat special. Cum am mai spus, ii stiu pe cei doi din "Tokyo Babylon", impreuna si cu Hokuto-chan.
Ce mi-a placut in X era faptul ca pe ei practic nici nu-i interesau ceea ce urmeaza sa se intample, sau misiunea lor ca Dragons of Heaven si Dragons of Earth. Problema era a lor iar limbajul era familiar si subtil. Seishiro nu-si pierduse din farmecul care odata l-a subjugat pe Subaru si a reusit sa-l urmareasca ani de-a randul. In momentul in care Seishiro i-a facut prima vizita lui Subaru in X si-a reluat controlul asupra lui.
Cuplul lor e facut din umbra si lumina, din sange si o dragoste cu intelesuri ciudate. Sunt reprezentantii Yin si Yang perfecti (la faza mortii lui Seishiro am plans, pentru ca m-am gandit si la impactul psihic asupra lui Subaru). :cry:
Episodul mortii Hokuto-chan a fost un adevarat soc. Micuta geamana care de fiacare data incuraja relatia dintre cei doi, dar pe de alta parte i-a promis lui Seishiro ca-l va omora daca il face sa sufere pe Subaru. Ceea ce nu se stia insa era relatia cu Kakyou, de care aflam de-abia in X.
X-ul mi s-a parut special prin multitudinea de "specimene". Am vazut in el un fel de experiment, de laborator plin de diversitati. Personalitati diferite, comportamente, demonstratii de schimbare de atitudine.
Cum, in general, nu ma pot opri doar la un singur lucru, mai continui lista cu inca, cateva personaje.
Satsuki mi-a atras atentia din prima in X (eu am tendinta de cele mai multe ori sa ochesc personajele mai ciudate, mai speciale, care mie-mi spun ceva - de exemplu, in momentul vizionarii Neon Genesis Evanghelion mie mi-a placut din start Rei). Felul ei de-a fi, relatiile ei interumane, modul in care s-a deconectat de lume si-a preferat sa urmareasca totul dintr-un loc sigur si total neimplicat. Cred ca este foarte trista si s-a complacut in aceasta situatie. Este o inadaptata. Sta in rolul Observatorului impasibil si neutru. Dialogul (de care amintea Balthasar) dintre Yuzu-chan si ea este de-a dreptul doveditor in ceea ce priveste inadaptabilitatea ei. Negasind dragoste si intelegere in randul oamenilor s-a refugiat in mediul naturii, printre animale si plante. Tot ceea ce-a spus, replicile ei au fost atat de convingatoare incat pot spune ca este singura care-si merita titlul de Dragon of Earth.
Nataku este urmatorul. Mi-a atras atentia infatisarea lui divina si rece. Apoi conditia lui de a nu putea simti nimic. Dialogurile cu Karen mi s-au parut dezarmante, acele replici scurte si care reuseau sa te blocheze total. Firea lui (de fapt "it", din moment ce nu apartine nicicarei taberi) copilaroasa si dand constant impresia de nevinovatie si seninatate m-au fermecat intr-o clipita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Interesante ganduri monamie...dar totusi....yin si yang sunt toti....cat despre
QUOTE
Cuplul lor e facut din umbra si lumina, din sange si o dragoste cu intelesuri ciudate
:shock:

Filozofie nu gluma. Desi aceste atribute le putem da oricarui cuplu bad guy- good guy.....bineinteles mai putin dragostea si sangele....care poate avea niste intelesuri...... :D

QUOTE
Negasind dragoste si intelegere in randul oamenilor s-a refugiat in mediul naturii, printre animale si plante


Din cate imi aduc eu aminte Satsuki este tipa cu Beats.......care este un super computer......there for......nu exista natura

Eu am o intrebare pt. toate fetele.......Voa chiar va plac cuplurile yoai...nu? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Stii, am vazut de curand un film interesant pe tema homosexualitatii. Doi tipi. Unul tanar, cu acel spirit nebunatic de aruncare in fata vietii cu bratele deschise si fruntea sus, iar celalalt mai in varsta. Cel din urma era creator de moda (ce coincidenta!) si iubitor a tot ce este frumos (era chiar bisexual). Ceea ce m-a frapat in film a fost un anume dialog dintre cei doi. In momentul marturisirii iubirii sale cel tanar a reactionat violent, la care el i-a spus ca, cum poti sa stii ceva ce nu ai incercat vreodata.
Din acel punct mi-am pus mecanismele in functiune si am inceput sa filtrez informatiile si prin propriile mele conceptii. Folosind ceea ce deja stiu, impreuna si cu micile mele cunostinte in materie de psihologie, am ajuns la mai multe concluzii. De exemplu: De unde stim ceea ce este bine si ceea ce este rau? Noi traim viata prin regulile pe care, in mod ironic, tot noi le-am scris (ideile mele nu sunt un manifest la haos).
Ca sa clarific mai mult ceea ce vreau sa exprim iti voi spune de un mic experiment. Ia un copil (in cazul acesta un baiat) si creste-l dupa alte reguli. Copilul are tendinta de-a copia totul de la parinti. In mod involuntar sau constient afla ce este bine si ce este rau (reguli ce-i vor ramane imprimate pentru totdeauna si care la randul lui le va transmite copiilor lui). Atata timp cat vede aprobare si nu sentiment de rusine, de umilire si dispret pentru o "ciudatenie", totul va fi in regula. Noi suntem cei care-i facem sa se simta "altfel". Sa le fie rusine de ceea ce sunt, sa traiasca vesnic cu frica in san si cu dezgust pentru sine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Doresc sa-mi cer scuze pentru tonul mai famliar in ceea ce priveste afirmaiile mele (de multe ori par a vorbi in dodii din cauza ca o fac de parca toata lumea m-ar cunoaste si ar sti ce gandesc). :arrow: Asta se refera la "episodul" Satsuki!
Un inadaptat niciodata nu va iubi oamenii. Cand va merge pe strada va purta un voal peste ochi si nu va vedea decat lucruri (blocuri, pasari, cainele stapanului de la traversare, case, arhitectura, masini etc.). Beast joaca rolul de substitut, el este trupul ei invizibil printr-o lume ce n-o poate intelege. Tot acel loc unde sunt si Yuuto si Kanoe ii ofera siguranta "departe de lumea dezlantuita".
Cat despre Subaru si Seichiro-san, partea cu "sangele" era referitoare la amprenta insangerata a iubirii lor simbolizata de Hokuto-chan, cea pe care Sei-chan o omoara in "Tokyo Babylon", ea rascumparand astfel pretul pariului facut cu 9 ani in urma.
Dragoste exista deoarece felul lui Sei-chan de-a fi si atitudinea inocenta si nevinovata a lui Sub-chan spuneau totul. De altfel, in urma cu 9 ani, la adevarata intalnire, Sei-chan nu-l omoara si face pariul cu el deoarece iubea lucrurile frumoase si chiar daca Sub-chan avea doar 7 ani era incredibil de frumos (pentru el). Apoi totul a fost incurajat chiar de Hokuto-chan, care dorea sa-i vada casatoriti.
P.S.:daca ar fi sa vorbesc despre asta cred ca as umple adevarate manuscrise asa ca ma opresc ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 05:04 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |