Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Blue Gender


SebyTheDragon
post Apr 20 2004, 07:07 PM
Post #21


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Mai vorbim la sfarsit domnisoara...Sa vezi ce frumos evolueaza gagica... :twisted: !!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Jun 28 2004, 12:48 AM
Post #22


Unregistered









Desi am vazut doar 3 episoade..cred ca o sa-mi placa! Coloana sonora de la inceput si sfirsit e reusita, iar cind umple peretii cu gauri..da..e superba..uite asta ma asta ma asteptam sa vad la Gundam Seed. :wink:
PS : desi , daca ma gindesc , aduce putin cu infanteria stelara..
Go to the top of the page
+Quote Post

Aoi
post Jun 30 2004, 09:48 PM
Post #23


Unregistered









Superbbbbbbb...am terminat seria..cu ceav hopuri..da am terminat-o.Are de TOATE ,drama, romance ,action, si de ce nu ..chiar ceva horror.
E interesanta intorsatura..din baietelul care incremenea la orice biziit mai puternic Yuji devine un cold blood killer . ..obsedat in toata regula.Trebuie sa remarc si ultima versiune a costumelor..isi pierd din aerul ala..de carucioare pe rotile :P , un detaliu interesant sunt si acele cutite atasate si adaptate pentru macel :twisted:
O fraza care defineste seria ar putea fi aia.." NU musca mina care te hraneste"...ca altfel mami..iti face felul :twisted: Imi ramin in memorie ultimile clipe din viata lui Myagi.....si la teoria lui..de autodistrugere..pina la urma se pare ca a avut dreptate..ce ironie ,nu..?
Mmm..am vazut un titlu ..este vb de BLUE SEED ..l-a vazut cineva..?[/img]
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jul 1 2004, 01:02 AM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Da l-au vazut cativa de pe forum...O sa pun si io mana pe el...Oricum ...nu prea are a face cu mecha!

Ma bucur ca inca o persoana gaseste seria asta reusita!! Sincer as dorie ca orice fan anime sa o vada...Seria asta nu e mecha....mechaul e ceva in plan secundar...!

PS: Nu uita sa il pui in topul tau mecha :wink: !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aniya
post Jul 17 2004, 11:39 PM
Post #25


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: --
From: Bucuresti (deocamdata)
Member No.: 347
Points: 13
Gender:



Am vazut si io 2 eps pe care le-am luat cu greu dupe net (conexiune dial-up afurisita care abia dakajunge la 16 kb/s... degeaba zic astia de la zapp ca merge repede, k daka nu intri noaptea sau dimineata pe la 7 tot degeaba :evil: )

Mi s-a parut destul de violent, but tht's why's so cool... Interesant, ce sa spun, da' nu mai am de unde face rost de restu' :( /cry
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Jul 18 2004, 07:53 AM
Post #26


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Exista metoda:"vorbeste cu membrul care detine,trimite cd-uri,asteapta,primeste cd-uri inscriptionate".Macar eu la asta apelez ca n-am net de nici o culoare.

Anyway:terminat in doua nopti Blue Gender si mi se pare ca fiind unul dintre cele mai bune anime-uri mecha pe care le-am vazut.Evolutia personajelor pare a fi punctul central al seriei si inca unul foarte bine realizat.Mi-au placut designul robotilor cat si al creaturilor si cel mai mult...mi-a placut povestea care pana la un anumit nivel e destul de credibila.
The ending rulz!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aniya
post Jul 18 2004, 11:21 AM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: --
From: Bucuresti (deocamdata)
Member No.: 347
Points: 13
Gender:



La cat de entuziasmat e Seby, banuiesc k finalul e super... Vedem ce si kum :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 18 2004, 06:27 PM
Post #28


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



credibila din perspectiva unuia care vede numai elfi, roboti giganti, batalii in spatiu, vrajitori, tot felul de monstrii si altele, nu, cyber?
ma rog, povestea e proiectata in viitor deci din start sf.
mie mi-a placut usurintza cu care sunt introduse in firul principal al povestirii personaje care la prima vedere te astepti sa fie principale, dar care la fel de usor dispar din povestire, mai aparind pe parcurs sau deloc.
si singurele personaje care sunt prezente in toata povestea sunt marlene si yoji.
firul epic insa nu se focalizeaza pe unul dintre ele sau pe amindoua personajele, ci daca la inceput yoji si evolutia sa ocupa prim planul, ma rog raportandu-se destul de mult si la personajul lui marlene, care insa pare un personaj stabil si complet, in a doua parte a povestii vedem ca ne-am inselat si ca marlene sufera o schimbare esentiala (nu spun care, not spoiling :D ) si personajul ei devine dominant in povestire, de data asta yoji parand sa-si fi incheiat evolutia, insa cele doua caractere se lovesc din nou rezultatul final facand se pare deliciul lui cyber :lol:
aniya, astept cu interes si parerea ta ... dupa ce-l vezi /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jul 18 2004, 09:25 PM
Post #29


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



c sa zic despre blue gender...... sunt la ep 12 si pare marf. pana acu na fost cine stie c transant, da s pare c se infiripa cva-cva. o sa revin cu pareri dupa c vad restu :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Aniya
post Jul 19 2004, 12:28 AM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: --
From: Bucuresti (deocamdata)
Member No.: 347
Points: 13
Gender:



Pai axi, cred ca analiza mai buna ca tine nu poate sa faca nimeni. :wink:
In legatura cu vazutu' poate ma ajuti tu?... :oops:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Jul 20 2004, 11:45 AM
Post #31


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



am terminat si io d vazut...... io lam vazut in engleza.. :cry: ..vreau in japoneza....... mia placut.. :twisted: e f tare povestea. dar cam uzat conceptu ca pt o noua lume tre sa fie distrusa cea veche. eh, in fine a meritat. :twisted: nui asa ca apare continuarea....cu fiul lor??? :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 20 2004, 01:36 PM
Post #32


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Fang...alea erau ogm-uri...aveau ambele variante...si in engleza, si in japoneza, trebuia sa alegi din chestia aia mica care iti aparea in system tray :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 3 2004, 10:45 PM
Post #33


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Si acuma sa fie s iunu care zice : Mdea....e ceva de capul seriei asteia...da nu e cine stie ce :twisted:

Mai am 3 ep...da nu ma pot abtine sa nu postez (acuma nu inteleg la ce mai sunt 3 ep-uri ca din cate vad s-a cam terminat treaba..da ma rog). Ce-i drept are cam de toate : romance, tragedie, actiune...........da n uvad nimic prea extraordinar..........chair vad numai patetic. Cel mai enervant este schimbul de caractere intre Marlene si Yuji :?..........la Marlene e mult prea brusc.....adica de la fata aia rece fara compasiune pt cei de pe Pamant...ajunge sa fie Yuji....care tot vroia sa-i salveze pe toti de pe Pamant :? :? Yuji schimbat imi place si nu-mi place.......e mai mult masina decat om......trage si-n Marlene....e obsedat de-a fi mai bun ca Tony....asta e de inteels..da totusi.....nu in halul in care reactioneaza el.

Blue Gender e inca un anime in care ma loveste filozofia X...cea cu Pamantul care vrea sa scape de cancerul care este omul......si "isi alege Meshia" :? :? Asta miroase a X de la 5 km.

Singura parte oarecum interesanta e cea cu aparitia Blue si legatura dintre ei si Sleeperii........oricum..ce ma mira pe mine e ca n-am auzit ca oamenii sa fi folosit Nuke-urile.

Inca ceva..care a zis ca pilotii au peste 18 ani???? Ca Yuji e minor, de Marlene nu stim nimic....da nu cred ca sare 18......Alicia se vede ca are sub 14.....Tony e de-o seama cu Yuji....deci.......care sunt pilotii aia majori???? Aia de 22 si 23 de ani? Ca eu nu-i vad decat pe fundal exact ca-n Gundam

Ost-ul nu-i nimic extraordinar.....intro-ul e dragutz....da numai in eng sa nu-l asculti

Sa vad si ultimele 3 ep-uri si pe urma imi pronuntz sentinta finala....da dupa mine.......mai are de munca pana sa ajunga Macross-ul.....oricum......se multumeste cu locul 2.....ca Gw si GS nu intra in discutie
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Aug 3 2004, 11:41 PM
Post #34


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Unu din motivele pentru care am pus Blue Gender inaintea NGE-ului sau Rahxephon-ului a fost acela ca pe parcursul seriei nu se ajunge la niste chestii filozofice care imi depasesc intelectul si pana la urma numai inteleg nimic. Aici e vorba de un scenariu SF frumos si la obiect.

Oamenii nu au folosit Nuke-urile probabil pentru ca s-au gandit ca inca mai au o sansa in a recupera planeta. Daca dadeau cu nuci...adio viata pe Terra.

Yuji si Marlene cica au 17 ani, uitati aici si celelalte personaje....cat or fi de exacte datele alea de acolo nu se stie...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 4 2004, 09:29 PM
Post #35


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mie imi plac alea mai filozofice.....mai pun mintea la munca...da sa fie interesant si filozofic......nu plictisitor si filozofic.

Zeri..nu cred eu ca 2 nuke-uri ar fi facut nu stiu ce paguba mondiala.........si in plus...eu nu intelg cum de s-a ajuns in halul asta..ca omul prin excelentza omoara tot ce nu cunoaste..sau scapa de sub control........si ma indoiesc eu ca pe la primel estadii Blue-ii suportau un bombardament scurt si la obiect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 4 2004, 10:16 PM
Post #36


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



pai povestea aparitiei blue explica partial aceasta "scapare" a oamenilor ... asta cu distrusu a tot ce nu cunosc.
cat despre distrugere ... nu stiu daca ar fi reusit ... blue a fost ceva cu totul nou, necunoscut, de neconceput ptr oameni ... poate va amintiti reactia lui yoji prima oara cand vede un blue, exact in primu episod.
hmmm... zeri ... chestii filozofice care iti depasesc intelectu ... hihihi ... nice /sweat
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 5 2004, 03:28 PM
Post #37


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Poate da...poate nu....dar pana la urma cred ca real s-ar fi ajuns la Nuke-uri si bombardament. Oricum pana una alt a nu-i nimic prea sofistticat in blue...decat gradfica
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Aug 5 2004, 06:10 PM
Post #38


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



1....Scorp ...explica-mi si mie ...de ce zici ca miroase a x...io zic ca x miroase a Blue gender....argumentul e simplu...a aparut inainte cu aproape 3 ani de x.....mai uitate putin si la ani....Ca pe tine te-o fi fascinat mai mult xul ...nu neg...dar nu lasa asta sa te orbeasca.. :roll:
2.Cum dracu sa omori o chestie care a aparut pe intreaga suprafata a planetei ...cu numa "2" nukuri??? :roll: ...Trebuia sa fie ceva general...si daca era ceva general....faceau muci atmosfera...si ...papa life on earth..
Daca ati vazut sau citit documentare pe pe chestia asta ....stiti cam cum stau lucrurile.

La faza cu ani...s-ar putea sa ai dreptate ...acu ca stau si ma gandesc mai bine...parca se mentiona intr-un ep ca Yuji are 17-18 ani...dar nu mai stiu sigur. Acum varsta celorlalti...ramane cam la latitudinea nostra daca nu se zice explicit..!

Acum...bineinteles ca Scorp TREBUIA sa zica ca nu-i nimic fascinant...dar facand asta ...a spus ca e ceva bun in GS...care ..la randul sau a fost catalogat ca NIMIC FASCINANT :D !!!Ok mister nimic fascinant ...nu tre sa iti placa toate animele ...asta e stiut..Mie nu-mi plac o tona...nu tre sa le mai innumar!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 5 2004, 11:01 PM
Post #39


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



daca te referi la serie ai dreptate seby ... seria X a aparut in 2001 si blue gender in 1999 ... insa filmul X dateaza din 1996. ma rog eu oricum sunt de acord cu punctul tau de vedere ... asa daca e sa stam sa luam la bani marunti si sa ne agatam de orice detaliu gasim asemanari si intre love hina si dbz, ce naiba :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 5 2004, 11:08 PM
Post #40


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



mane...te inteleg ca oarecum vrei sa aperi blue gender-ul....da la faza cu ani ai luat teapa :twisted: X the movie a aparut in 1996 , Blue in 99 iar seria X in 2001.....cum filmul a aparut inainte de blue.....iar filmul trateaza aceeasi idee ca seria.....deci si prin urmare.....Blue miroase a X :twisted:

Faza cu 2 nuke-uri era mai mult o expresie....dar sa avem rezon....chiar si la nivel mondial.....tot rezolvau problema cu bombardamente.

ep-ul ala cu varsta lui yuji e cel in care se intalnesc cu Dice si acesta ii ofera bautura, iar yuji refuza zicand ca e minor

Si normal ca trebuia sa zic NIMIC FASCINAT..ca trebuia sa zica si cineva asa ceva....ca prea multe laude si ridicari in slavi pt un anime......asa si-asa :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:35 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |