Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aventurierii Spatiului >-


Alinna
post Jun 13 2006, 09:12 PM
Post #41


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Sincer m-am chinuit destul de mult sa-mi amintesc acest anime si -poate nu as fi resuit daca nu ar fi postat jkno acele poze :D asa mi-am amintit de Sibip si - judecand dupa faptul ca nu-mi amintesc decat foarte vag celelate personaje inseamna ca asta era favoritul meu... ( seria nu m-a fascinat foarte mult, dar imi aduc vag aminte ca in aceeasi perioada am vazut si Sayber Rider, Macron 1, Voltron ... care mi-au placut muult mai mult... la cei 10 anisori pe care ii aveam pe atunci)


later edit: gomen, mii de scuze grrrr vin cu mielu' daca e nevoie am scris si repetat de 100 de ori jkno jkno jkno ...cred ca nu o se mai intample...
mielu' e arvunit :P sper sa fie primit impreuna cu cele mai umile scuze...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Jun 18 2006, 08:56 AM
Post #42


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



QUOTE(Alinna @ Jun 13 2006, 10:12 PM)
daca nu ar fi postat jinko acele poze


Jinko nu a postat nimic, poate jkno. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jun 18 2006, 09:48 AM
Post #43


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Hai mai Jinko, nu fi asha de rau. Las ca-ti schimb nicku daca vrei, si atunci n-o sa mai ai probleme :lol:

P.S. acesta nu prea pare a fi un anime, cred ca ar trebui mutat la alta sectie, sunteti siguri ca e japanese made ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jun 18 2006, 09:30 PM
Post #44


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Da, da. Pe cīnd căutam dacă se găsesc DVD-uri de vīnzare am dat peste ele şi sīnt făcute de un studio japonez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Jun 20 2006, 10:10 AM
Post #45


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Jun 18 2006, 10:48 AM)
Hai mai Jinko, nu fi asha de rau. Las ca-ti schimb nicku daca vrei, si atunci n-o sa mai ai probleme :lol:


Care-i obsesia ta omule? :huh: Ca vad ca tu tot una si buna o ai cu jinko sus si jos. BE POLITE MAN, ca esti moderator cica, nu membru cu cas la gura. Sau poate ma insel eu? :rolleyes:

edit by ruxi: pliz fara certuri, ok? n-am sters postul deoarece l-am considerat un drept la replica, dar as vrea ca aceasta discutie cu directia pajishte sa se opreasca aici. prefer sa cred ca ranma (care e root admin, nu moderator) glumea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jkno
post Jun 20 2006, 10:37 AM
Post #46


Puppet Master
****

Group: Members+
Posts: 459
Joined: 3-March 06
From: Dracula's Castle
Member No.: 2.230
Points: 1.619
Gender:





Exista oameni de valoare aici, pe unii mi i-am facut prieteni. Dar cu atitudine de gen veti ramane singuri cum au ramas si cei de la Romanian Comics Community.




This post has been edited by jkno: Jan 2 2007, 12:58 AM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jun 20 2006, 02:01 PM
Post #47


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Jkno, era un joke, chill out. Nick-ul tau e greu de retinut, ai vazut ca nu sunt singurul care nu-l poate retine corect.
Eu n-am avut nici o intentie sa te supar pe tine sau altceva de gen, daca tu te simti jignit, eu imi cer scuze.

Iar la topicul cu Romania tu ti-ai expus parerea si eu pe a mea, nu ne-am certat, nu au fost atacuri la persoana, doar o diversiune de pareri, nu inteleg ce legatura are el cu nick-ul tau.

In fine.. regret ca vrei sa pleci, insa asta e, noi suntem un club, fiecare sta sau pleaca in functie de cum ii place aici.
Eu nu voi consulta un avocat si un psiholog inainte de fiecare post numai ca nu cumva vr-un user sa se simte jignit, lucruri dinastea se intampla pe orice forum.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ovi_turcu
post Nov 15 2007, 02:20 AM
Post #48


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 15-November 07
Member No.: 5.573
Points: 5
Gender:



Salutari!!

Am gasit aproape serialul pe net, mai putin vreo 10 episoade. Dar, se gasesc aproximativ 67 de episoade. Calitatea imaginii este super, DVD rip.

Mica problema e ca tot serialul e in japoneza sau ceha, si nu se gasesc nici un fel de subtitrari.

Atunci, am zis asa. Hai sa vedem cine mai are episoade inregistrate pe vhs, si sa le inregisteam sunetul, sa le mixam cu imaginile de pe net, si sa refacem serialul. De restul, poate facem rost din TVR.

ID-ul meu de Yahoo e ovi_turcu.

Pagina la care se gaseste lista cu URL-uri de unde se pot lua episoadele este:

Aproape TOT serialul[/URL]http://sweb.cz/otaznick/dobrodruzi/odkazy.txt

E insa foarte greu cu downloadul ca trebuie cont. Daca nu, trebuie asteptat 3 ore intre fiecare fisier de downloadat. Plus ca fiecare episod e format din cate 2 fisiere.. (67 episoade)

Impreuna cu un prieten, Marian, ne straduim sa recompunem serialul si dupa ce reusim, o sa facem un torrent.

Dar pana atunci, hai sa punem cap la cap toate episoadele, si va rog dati-mi mail toti care aveti ceva pe vhs!!!!

:D

Ovi

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Aug 16 2008, 03:50 PM
Post #49


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



A apărut pe Tokyotosho un torrent cu seria completă, 77 de episoade, raw, calitate DVD-rip.
Şi cānd mă gāndesc că m-am chinuit juma' de an să scot de pe emule 53 de episoade. <_<

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bothkill
post Nov 19 2008, 02:33 PM
Post #50


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 19-November 08
Member No.: 7.928
Points: 11
Gender:



Seria este īn limba japoneză. Subtitrări, ca să īnţelegem şi noi ceva, nu am găsit.


Aşa că am īnceput procesul de subtitrare pentru seria "Aventurierii Spatiului".

Dar costă.


Am creat un grup ca să discutăm problema:

http://groups.yahoo.com/group/Aventurierii_Spatiului/


Cine este interesat/ă, să se īnscrie ca membru/ă īn acest grup.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

GoIsshin
post Nov 19 2008, 02:53 PM
Post #51


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.890
Points: 11
Gender:



Am downloadat toata seria in urma cu ceva timp si de atunci m-am straduit sa gasesc subtitrare. Nu am gasit asa ca am incercant sa vorbesc la tvr. Acolo le au doar varianta BETA si sunt greu de obtinut.
Cei de la tvr au mai propus o alta varianta: sa se adune suficiente cereri pentru redifuzare si vor lua in considerare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Nov 19 2008, 03:05 PM
Post #52


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Ce īnseamnă pentru TVR "suficiente cereri"? Petiţie online cu zeci de mii de semnături?

Subtitrări pentru anime contra cost... nu-mi sună deloc bine. Personal, nu m-aş băga īn aşa ceva nici ca plătitor, nici ca traducător. Nu mi se pare kosher să iei bani pe nostalgiile unor oameni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

GoIsshin
post Nov 19 2008, 05:05 PM
Post #53


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.890
Points: 11
Gender:



Nu stiu ce inseamna pentru ei suficiente, dar ei ofera posibilitatea de a face redifuzari "la cererea telespectatorilor". Presupun ca cateva zeci de voci le sunt suficiente. Iar in privinta petitiei online, nu cred ca se procedeaza asa in cazul asta.
Eu nu am luat in considerare varianta asta pentru ca am vrut sa le am ca sa le pot revedea oricand. Dar daca se aduna mai multi doritori pot sa sun sa cer informatii in aceasta privinta.
Subtitrari nu au. Desenele au fost doar dublate. Traducerea lor presupune un efort chiar daca este vorba de nostalgii, deci cine ar fi dispus sa se ocupe de asa ceva trebuie platit.
Variantele beta se pot obtine, oficial sau nu, dar in ambele variante costa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Nov 19 2008, 07:30 PM
Post #54


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



QUOTE
Traducerea lor presupune un efort chiar daca este vorba de nostalgii, deci cine ar fi dispus sa se ocupe de asa ceva trebuie platit.


Say what? Ştii ce se cheamă asta? Piraterie. La fansuburi se mai īnchid ochii tocmai fiindcă sunt non-profit, dar cānd sunt bani la mijloc, s-ar putea să vă frigeţi. Dar mă rog, e problema voastră... Iar ăla de vrea să ia bani pe aşa ceva... Peter, you've become a pirate!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bothkill
post Nov 20 2008, 12:32 AM
Post #55


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 19-November 08
Member No.: 7.928
Points: 11
Gender:



QUOTE(intellect @ Nov 19 2008, 07:30 PM)
Say what? Ştii ce se cheamă asta? Piraterie. La fansuburi se mai īnchid ochii tocmai fiindcă sunt non-profit, dar cānd sunt bani la mijloc, s-ar putea să vă frigeţi. Dar mă rog, e problema voastră... Iar ăla de vrea să ia bani pe aşa ceva... Peter, you've become a pirate!
*




Intellect, poate ai dreptate.

Dar eu deja m-am saturat sa nu gasesc pe tot Internetul subtirari pentru seria asta care mi-a placut foarte mult.
Si pentru ca am gasit un traducator, mai ca ma batea gandul nebun sa suport costurile totale penru subtitrarea intregii serii.
Dar mi-am zis sa-mi revin in simtiri si sa apelez la ceilalti fani ai seriei din Romania, ca poate facem efortul asta impreuna.

Si chiar daca ar fi sa suport singur toate costurile, am de gand sa pun subtitrarile la liber pe net.

Dar persoana care face traducerea isi iroseste timp din viata ca sa faca asa ceva. Iar munca de transcriere/ traducere e ceva care te scoate din minti dupa cateva ore de munca. Nu pot sa rog pe cineva sa imi traduca 77 de episoade a 25 minute pe gratis.

Iar traducatorul furnizeaza un fisier text, nu furnizeaza, ca in cazul fansuburilor episodul in sine subtitrat. E o diferenta, zic eu.

Tocmai pentru ca nu stiu cum sa procedez am creat acel grup, ca sa aud si parerea celorlalti.

Inca o data, Intellect pote ai dreptate si poate ca m-am lasat dus eu de val pt ca efectiv stau cu seria asta calitate DVD-rip si nu inteleg o iota din ce se vorbeste acolo.

Si ce ma doare cel mai mult:

"Iar ăla de vrea să ia bani pe aşa ceva... [i]Peter, you've become a pirate!"

adica traducatorul, nu?

De asta mi-era frica. De la simpla intelegere intre mine si traducator s-a ajuns, datorita faptului ca eu am facut publica chestia asta, ca traducatorul sa fie infierat ca pirat.
De asta mi-era frica, sa nu fie atinsa onoarea traducatorului. El n-a cerut nimic. Eu l-am rugat pe el sa faca chestia asta pe bani.
It's all my fault.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Nov 20 2008, 07:09 AM
Post #56


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Departe de mine gāndul de a īnfiera pe cineva.

Peter, you've become a pirate! e o replică din filmul Hook. Acolo, Peter Pan a crescut mare, are familie şi serviciu şi a uitat cine este. Atunci cānd, de Crăciun, e gata să-şi lase familia baltă din cauza unei probleme de afaceri, bunica lui īl īntāmpină cu acele vorbe. Piraţii erau "inamicii" lui Peter de odinioară, din Neverland.

Dacă vrei, aşa mi-am exprimat eu dezamăgirea pentru că o amintire plăcută din coplăria mea şi a multor altora a ajuns să fie tratată ca o problemă de bani.

Repet, e problema voastră, faceţi cum credeţi de cuviinţă. Poate că sunt eu cel care pune problema greşit şi tu ai dreptate. Nu mă băgaţi īn seamă şi daţi-i īnainte. Eu mă opresc aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bothkill
post Nov 26 2008, 10:07 AM
Post #57


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 19-November 08
Member No.: 7.928
Points: 11
Gender:



QUOTE(intellect @ Nov 20 2008, 07:09 AM)
Eu mă opresc aici.
*




Mă bucur că eşti fan "Aventurierii Spaţiului".
Dar nu te opri aici :)
Vino pe grup şi donwloadează subtitrarea primului episod. ;)

More to follow!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BotoseL
post Jun 19 2009, 12:23 PM
Post #58


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



Eu nu tin musai sa am subtitrarea :)

Vreau serialul, postati si voi un link cu torrent sau ceva.

Nu va certati. Dupa cum un fost amic mi`a zis ca "viata este greu, dar nici femeile nu e oameni" si nu am mai vorbit cu el :) asa si voi va puteti ignora.

Revenind la oile noastre, vad ca apar si subtitrari ( care acestea se pot urca si pe diferite site`uri de specialitate) dar vreau si filmu la care sa lipesc subu.

O zi buna.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jun 20 2009, 12:56 AM
Post #59


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Vai vai ce memorii si ce vremuri cred, ca Saber Ridder mi-a placut mai mult pe vremea aia (hero characters and giant robots :D) acum ca am mai multa minte(zic eu) cred ca Sagittarius a fost mai bun,anyway banuiesc ca ambele si restu de erau pe tvr pe vremea aia (the Galaxy Rangers,Voltron & co) mi-au starnit interesul in SF-uri, inca imi mai plac intro-urile la ambele (desi la Sagittarius nu mai stiu daca era in franceza sau japoneza)

Anyway imi amintesc prea putine din ambele dar pt cine are chef de Saber Ridder il poate gasi aici (eng dub)
se pare ca Shadowboro are multe oldies in playlist asa ca nu se stie ce gasiti pe acolo (playlist)

Oh yeah, Colt rules :D

P.S. Bothkill esti peste tot pe unde am cautat eu Sagittarius :) respect si mult noroc cu grupul

P.P.S. Mi se pare mie sau astea cam erau singurele desene de atunci(la noi) in care lumea murea?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 01:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |