Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Akira!


pwLiquid
post Apr 28 2004, 12:37 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Suceava
Member No.: 275
Points: 4



banuiesc ca s-a mai vorbit despre Akira si despre GITS, impreuna sau separat. poate v-ati saturat de ele. poate topicul asta n-are ce cauta aici. poate eu n-am ce cauta aici. poate nu ma intereseaza daca va intereseaza sau nu... dar decizia va apartine. oricum ar fi, acum citeva zile am dat, cum am mai precizat de vreo duzina de ori, peste manga/anime. stiam ca exista, stiam cum arata, dar nu ma priveau. era ceva cu care nu vroiam sa-mi umplu timpul. nu stiu ce sau cum s-a intimplat (ba stiu, dar nu va zic) si mi-am amintit de videoclipul ala meserias de la wamdue project. am intrat pe forumuri, chestii-trestii... si CLAK! a inceput sa ma prinda flama. mi-am dat seama ca nu-i chiar atit de aiurea acest curent, ba chiar a inceput sa-mi miste oarece muschi aproape atrofiati. trece o zi, trec doua... si tot mai adinc intru in Manga (anime=rapid succession of manga frames, right? deci Manga) si ea in mine. a inceput si cautarea de material in acest sens. aici (townie) ? vai! ce manga ?! ce anime ?! internetul m-a trimis el pe fagashuri interesante, nu pot sa neg, dar m-a si ametit de cap. am vazut nenumarate cadre din filme, povesti si desene, discutii aprinse si am devenit obsedat de chestia asta... "VREAU GITS! Stii GITS ? Ala cu gagica aia fenomenala. Stii tu, videclipul ala... Stii ? Ai ? Cunosti pe cineva ? Brasov ? Timisoara ?" Alte screenshot-uri, alte povesti, alte discutii. "Bai dudumane, fa rost de GITS ca nu mai pot!" Mai trec alte doua zile si vine raspunsul: gits:sac + gits. POIFECT! sint ele la iasi, dar fac orice (ei, nu m-am dus chiar de asta). predomina cifra 2 la mine in poezie. stiti... miorita ? acolo era 3. unde eram ? au mai trecut doua zile si am ajuns acasa... m-am uitat la Akira.

AKIRA: mi-a sculat parul de pe ceafa, mi-a facut pielea de gaina si cre'ca mi-a umezit ceva... ideea filmului este una bine pusa la punct in ceea ce ma priveste, desi (dupa 2 vizionari) n-am priceput-o complet. dar simt ca e bine, ca sint eu destul de verde in lucrurile astea. muzica ? sunetul in general ? perfecte! se potrivesc ca nuca in cozonac. grafica ? remarcabila! feeling si de toate (bune) inglobate intr-un film. ursuletul, iepurasul si masinuta aburcindu-se pe perna ? aici am crezut ca explodez, ca mi se fac creierii terci! the pressure! cine a mai reusit asta ? filme ne-animate... vreo doua: Pink Floyd The Wall si Jackob's Ladder. iar momentele de acest gen nu se opresc aici. matze imaginare culese si aruncate inapoi in burta ? un culoar tencuit cu creieri ? apa solida ? nu le vad ca niste efecte ieftine... de ce am ales akira si nu gits ca prima vizionare ? am zis sa incep cu ce-i mai soft.

GITS: au mai trecut vreo doua zile. am creat atmosfera cu niste muzica asa cum imi place mie, am asteptat seara, am mincat si am facut pishu ca sa nu ma deranjeze in timpul vizionarii. am alungat personajele cu chef de vorba, le-am culcat pe alea somnoroase,
am bagat statia cu boxele in functiune si am dat drumul la film. vedeti si voi... am facut multe. o vad pe "doamna maior" reflectind si mi se ascut simturile... se dezbraca si... ACTION! imi place ... se intimpla in sfirsit! ma cuibaresc in perna si holbez. muzica si sunetele sint grozave, actiunea rupe... rupe... nu mai rupe... ideile imi plac. imi plac...
dar sint prea putine. actiunea ? super! dar am vazut-o toata in videoclipul de la wamdue. restul ? vorbe... muzica... e foarte deep... realizarea buna de tot. momentele alea cind te lasa sa te gindesti la chestiile tale... dar totusi te tine aproape de problema... prin muzica si imagini. e extraordinar! caracterele sint foarte reusite si grafica e mai buna decit cea din akira. evolutie si involutie. e mai static... cind personajele stau pe scaun nu se misca decit gura, daca vorbesc. cind merg in lift sint filmate din spate. arata mai bine decit in akira, parca. totusi sint dezamagit un pic. imi este chiar... rau, intr-un fel. stii, mi-am stricat singur toata treaba... am fost prea entuziasmat... prea mi-am construit imaginar filmul asta bazindu-ma numai pe niste poze. i hate myself.

trebuie sa iau si SAC-ul de la iasi... sa-l mai iau ? sa nu-l mai iau ? il iau, normal ca-l iau. o sa ma uit inca o data la GITS, de doua, de trei... il fac sa-mi placa. n-am timp sa fac investitii proaste.

parerile mele despre aceste filme sint ale mele. se pot schimba cit as zice sternocleidomastoedian (jucam si eu spinzuratoarea cindva!). poate cind am sa vad mai mult manga o sa privesc cu totul altfel aceasta insula. oricum tara asta e de trei lei ne-grei, iar porcaria asta de beton in care traiesc e si mai si. sedinta mea de aberat s-a terminat, va doresc noapte buna.

mai aveti un moment ? stateam asa... intrebator... oare de ce nimeni nu are timp acum ? lumea nu mai citeste etichetele, vrea un valet care sa se ocupe de toate. dar aveti grija... daca am sa va ajung vreodata servitor, am sa va otravesc. eh, prostii... ma las si eu... dus de val... pentru a ma relaxa. dar daca n-ar exista chestii ca morala si altele care sa ma tina cu picioarele infipte in pamint... ah ce as mai spinteca!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 29 2004, 12:17 AM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Despre Gits e Thread separat..
Pt Akira inca nu s-a facut...desi e considerat un clasic!
Cred ca topicul asta o sa il facem despre Akira ca sa nu incurcam borcanele!!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Apr 29 2004, 08:48 AM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Mi-a placut din prima clipa cind am pus ochii pe el. A trebuit sa-l dau jos de 3 ori pina cind sa il am si eu in colectie. Prima data se vedea nasol de tot, de mi-era groaza sa ma uit la el, a doua oara era ceva mai bine, da era taiat inceputul si sfirsitul dar tot depasea 702M asa ca nici gind sa-l pui pe CD. Acu 2 luni l-am dat jos pe 2CD-uri OGM.
Ce-mi plac anime-urile in care apar astia cu puteri psihice "mind over matter", cred ca asta ma impresioneaza, pacat ca nu am prea multe, parca ESPeri le spun ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shepte
post May 14 2004, 04:48 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Arad
Member No.: 256
Points: 2
Gender:



:spam1:

mmm i`d sure love to ride this thingy
pacat ca nu are shi Akira o sectiune .. e un clasic

http://dynamic5.gamespy.com/~extralife/php...opic.php?t=1657
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 4 2004, 06:08 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Akira e mult superior multor sute de animeuri aparute in ultimii ani...scenariu,regie,animatie perfect infiripate intr-un first ever gen viitor numit anime ...hm ar trebui un thread pt Akira...insa nu se baga nimeni...legenda ramine legenda cu sau fara thread
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jun 9 2004, 01:10 AM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Akira este cu atat mai impresionant cand te gandesti ca a aparut in 1985. Adica in '95 cand a aparut GITS, animeul erea destul de bine dezvoltat (in toate punctele de vedere, de la grafica la marcheting). Akira a fost un deschizator de drumuri pentru anime in occident si isi merita locul de cinste printre cele mai bune animeuri realizate vreodata.

Ca fapt divers (menit sa arate importanta animeului Akira), in 1985 Toei Animation lansau filmul Transformers, un anime penibil din toate punctele de vedere (adica ai roboti ce vorbesc 5 minute inainte sa lovesca adversarul).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 9 2004, 10:06 AM
Post #7


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sa lamurim un pic ani!
Akira a fost lansat in 88 nu in 85.
Pt vreamea aia ...grafica era SUPER TARE.....intrece anime facute si prin 97-98.. Povestea....ce sa mai zic.....o idee filozofica , excelent speculata!

E un Akira in fiecare din noi :wink: !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 9 2004, 12:55 PM
Post #8


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Akira poate fi un film artistic superb...ar rupe America.....

Ps: cind te gindesti ca idiotii se uita la Harry Potter...ce cultura de kakat....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jun 9 2004, 09:30 PM
Post #9


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Sunt aproape sigur ca Akira a aparut in 85 in Japonia (asta ca, acum cativa ani m-am uitat la creditele de la versiunea pe care o am eu si aceasta este data pe care am gasito; dar nu ar fi prima oara cand ma insel).
Poate in 88 a aprut (a primit licienta de difuzare) in SUA.
Seby esti siguri de ani?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 9 2004, 10:03 PM
Post #10


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Da .....Nu am stat sa sap netul chiar asa mult...dar pe siturile ...de rezumate asta e anul de lansare nu in America....ci in Japonia!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 10 2004, 06:07 PM
Post #11


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...putin research ..."Artist-writer Katsuhiro ?tomo began telling the story of Akira as a comic book series in 1982 but took a break from 1986 to 1988 to write, direct, supervise, and design this animated film version."
...."In 1988, the landmark Anime film AKIRA, by director Katsuhiro Otomo, defined the cutting edge of Anime around the world. By today's standards, Akira remains the pinnacle of cel animation and retains the explosive impact of its highly detailed animation and its intensely violent saga of power and corruption."
.....cam asa sta treaba ...1988...insa nu cred ca are importanta...conceptia e superioara pt inca 20 de ani....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kei
post Jun 11 2004, 01:26 AM
Post #12


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 79
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 296
Points: 1



am vazut si eu primu' cd...al doilea maine ca mi-e somn si nu sunt atenta.
ai ma baietzi ce naiba ma asteptam sa gasesc multe pagini de reply-uri...mie mi s-a parut genial filmu...mai ales pt un anime...si mai ales pt perioada in care a aparut.si asta in situatia in care mie nu imi plac sf-urile.

oricum akira cred ca e cel mai tare si cel mai cunoscut anime ever made.mai ales printre cunoscatori.
eu prima oara am auzit de el intr-un doc la discovery despre bd-uri, unde era in top pe locul 5...da dupa ce am vazut despre ce e vorba nu cred ca se compara cu spiderman si batman care erau undeva mai sus in top;bine ca dupa cum zice si sid ...e un top facut de americani....

de circulat cred ca a circulat destul si prin america...+ ca se vede ca a fost gandit pentru piata de acolo ca sa zic asa....gagicutzele care apar sunt exact in stilul filmelor americane din acea parioada...la fel si ideea de bande de motocilcisti...(bine ca astia si acu sunt la moda in jap.....si sa stii sid ca nu sunt de loc politicosi :) vezi topic kite)

ideea filmului evident nu imi este clara in totalitate...inca...oricum...filmul este extrem de complex...multe personaje...foarte bine gandite....cred totusi lucrurile care fac diferenta sunt:povestea bine pusa la punct...din pct meu de vedere nu are nici o scapare...so far... si evident grafica...nu este scapat nici un detaliu...asta te face sa il simti foarte aproape de un real movie.

mai da chiar nu era cazu sa va contraziceti atata in ceea ce priv anii...era un an chiar pe prima pagina a filmului..anu 88
ps: evident ca am remarcat numele pers fem principal: kei :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jun 11 2004, 02:04 AM
Post #13


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok..deci anu e 88...Am terminat povestea :lol: !

Despre film.....ideea care sta la baza filmului e explicata cel mai bine de gagica cand este in inchisoare cu tipul! In fiecare persoana este o forta nemaipomenit de mare....problema e ca daca "trezesti" acea forta s-ar putea sa nu o poti controla...

Mi a placut mult comandantul armatei si mai ales felul in care a reactionat cand au vrut s il inlocuiasca! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 12 2004, 08:26 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



desigur draga Kei ...Akira este genial pt un anime si pt un neanime .. insa nu ne bagam pe topic pt motive de lejeritate. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jun 14 2004, 07:21 AM
Post #15


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



E ceva ce n-am inteles. De ce cei 3 copilasi cu puteri paranormale erau atat de batrani ca aparenta? Folosirea puterilor ii seca de energie sau ce anume? M-a speriat putin modul in care erau desenati: ochi atat de vii, buze rosii (mai ales fata) si fata alba si plin de riduri.. mumii nu altceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sc0rp10n
post Jun 15 2004, 02:01 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 232
Joined: --
From: Timisoara
Member No.: 251
Points: 150
Gender:



Pustii erau sub medicatie continua, droguri ... chestii, si tinuti sub observatie 24 din 24, cred ca ce incercau ei era sa le inhibe puterile astfel incit sa nu se intimple ce s-a intimplat cu Akira, si ceea ce se intimpla cu Tetsuo in prezent. Ai vazut ce s-a enervat generalul cind a vazut pina la ce nivel a ajuns Tetsuo spre sfirsit? prima reactie a fost sa-l intrebe de ce a lasat sa ajunga la asa un nivel.
Am impresia ca aia 3 nici nu au mai vazut soarele de muuult timp, iau tinut inchisi acolo ca deabea mai stiau sa mearga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 15 2004, 02:25 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hm...nu prea cred scorpule...medicatia facea parte din procesu de transformare...inhiba durerile pina la transformarea completa....faza cu COLONELU' ai inteles-o gresit....era vorba de faptul ca trebuia sa-l omoare cind observa ca progresul transformarii este prea mare si nu vor putea detine controlul inainte de transformarea completa a subiectului...
...spre sf arata clinica unde au fost modificati copii si faptul ca au capatat puterile psihice in urma unui proces indelungat...la inceput erau normali..cam "pampalai" :D ...probabil s-au invinetit in urma stresului de la buda :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cioby2k
post May 27 2005, 11:47 AM
Post #18


pantsu?
***

Group: Members+
Posts: 212
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.051
Points: 107
Gender:



primul anime mai sangeros vazut. diferit de tot ce vazusem pana atunci. but loved it from the start :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Sep 3 2005, 04:04 PM
Post #19


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



e printre preferatele mele ...so cool ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Sep 25 2005, 08:24 PM
Post #20


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



...unul din preferatele mele (putine dealtfel); este un film care merita intr-adevar vazut. Nu pot sa spun ca mi-a placut in mod special grafica dar avand in vedere ca este mai vechi.Actiunea este interesanta, de la inceput pana la sfarsit.De fapt...singurul lucru care nu prea mi-a placut a fost finalul..cum este posibil ca cineva sa se transforme fizic in acest fel? :o
PS: Vestea buna este ca Akira se afla in fiecare din noi -___-
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:56 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |