Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii Generale And Stuff


Kataracta
post Jan 30 2004, 10:54 AM
Post #41


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Diana, in film a fost putin modificata povestea de asta s-ar putea ca unele faze sa nu coincida. De exemplu in carte Hikaru nu se intalneste cu Kyoske cand acesta calatoreste in viitor, deci Madoka nu ii prinde pe cei doi in camera de hotel.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 30 2004, 11:36 AM
Post #42


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Kataaaa .. iar ai ametit personajele :P. Kiosuke se intalneste in viitor cu Hikaru ..sta o noapte la ea in camera .. in schimba nu mai vine Madoka dis de dimineatza sa bata la usa ..atat de aproape sa-i surprinda. Parca Madoka si Hikaru nu se intalnesc in carte, nu Kyosuke si Hikaru.... Chiar am nevoie de o reimprospatare a memoriei
*dayane cautat carti ...gasit carti ...deschis carti ... apucat citit .. urati-mi bafta :)*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 30 2004, 12:09 PM
Post #43


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Hmmm, acum ca zici lucrul asta ma pune si pe mine pe ganduri :P A trecut ceva timp de cand am citit cartile. Dar mai bine o lasam pe Diana sa se agite, sa caute prin carti :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 30 2004, 07:34 PM
Post #44


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Mda in carte nu e scena aia cand Madoka intra in camera la Hikaru unde era si Kyosuke din greseala :) si nici faza cu ei trei la piscina cand Hikaru ii spune Madokai ca inca il iubeste pe Kyosuke si pe urma se balacesc toti trei in apa.
In carte parca Ayukawa tine legatura cu Hikaru prin niste carti postale (vederi) si mai tarziu prin intermediul internetului...de unde si afla ca s-a intamplat ceva cu ea...ca fusese rapita.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Mar 6 2004, 10:21 PM
Post #45


Unregistered









Scuzati-ma ca ma bag asa in discutie, dar am observat cuvantul "carte".Sa inteleg ca are cineva manga cu KOR sau exita carti "la propriu"?Are careva?
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 7 2004, 08:53 AM
Post #46


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Sunt doua "nuvele" sa zic asha, pe care le gasesti pe net la adresele mentionate aici
http://roanime.dap.ro/forum/viewtopic.php?p=5269#5269
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Majin
post Mar 23 2004, 11:26 AM
Post #47


<< 魔ē„ž Senpai >>
**********

Group: Members+
Posts: 1.138
Joined: --
From: << Above you ! >>
Member No.: 28
Points: 505
Gender:



ok..stiu ca nu ar trebui sa postez aici,dar ma rog..ma veti intelege ..eu am seria pe hard cam de 3 saptamani dar nu am avut timp de ea..poate fi cineva un spoler mic si sami spuna cam cum e ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jun 13 2004, 09:43 PM
Post #48


Unregistered









Hmm, ai putea sa citesti impresiile mele despre serie, dezvaluie destul de multe aspecte ale acesteia.Totusi, hai sa-ti fac pe plac:

SPOILER

Cliseul povestilor de dragoste, triunghiul amoros, este, sa zicem, centrul si acestei serii:Kasuga Kyosuke, un baiat total neobisnuit, un Esper, o persoana cu puteri paranormale se indragosteste de Ayukawa Madoka, o fata a carei reputatie de batausa este cunoscuta in lumea interlopa a orasului.Prietena cea mai buna a Madokai, Hiyama Hikaru, se indragosteste de Kyosuke si incearca cu orice pret sa-l cucereasca.Problema este ca, daca se afla de puterile familiei Kasuga, acestia vor fi nevoiti sa se mute(din nou) intr-un alt oras, ceea ce ar insemna ca Kyosuke o va pierde pentru totdeauna pe Madoka.Inamplari amuzante, romantice, pline de substanta.Este un must-to-be-seen si unul dintre preferatele mele.Ti-l recomand cu caldura.
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Jul 23 2004, 03:15 PM
Post #49


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



Sunt de acord cu Baumwolle in privinta importantei seriei...este destul de bun...desi mai am vreo 8 episoade si am auzit ca sfarsitul face intregul serialul.M-a impresionat in mai mult privinte...
1.Te poate surprinde in ceea ce priveste partile romantice
2.Partile amuzante nu se lasa asteptate si merita :wink:
3.Faptul ca (Gomen de cacofonie) Kyosuke are de unde alege(2 fete sunt innebunite dupa el) /^_^ ...care btw seamana cu love Hina in privinta asta...) face tot deliciul unui serilal romantico-amuzant de toata frumusetea

La inceput am fost reticent, de ce sa nu recunosc, dar inca de la al doilea ep am fost convins...Kimagure Orange Road este ok in my book...
Acuma tot ce mai ramane de facut este sa capat si oav-urile si everything related... :wink: ...See ya when i finish the series
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 23 2004, 04:58 PM
Post #50


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



N-as zice ca sfarsitul face tot serialul. Pe parcurs sunt multe scene care in total realizeaza un intreg exceptional. Numai cand ma gandesc la fazele cand Kyosuke e singur cu Madoka, felul celor doi de a se purta unul fata de celalalt, sau momentele cand Madoka afla ca Kyosuke iar a ales sa mearga impreuna cu Hikaru undeva in locul ei si "stramba din nas".

Sfarsitul recunosc ca e cireasa de pe tort, inca nu mi-am dat seama daca dupa evenimentele din ultimile doua episoade Madoka retine ca Kyosuke are puteri supranaturale sau nu, dar pana la urma numai conteaza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jul 23 2004, 08:52 PM
Post #51


Unregistered









Thor, mi se pare un pic exagereata afirmatia "are in jurul sau doua fete innebunite dupa el".Nu uita doua fapte:Hikaru s-a indragostit de Kyosuke numai dupa ce a fost martora manifestarilot paranormale ale baiatului(la inceput chiar l-a respins urat de tot), iar sentimentele Madokai sunt, in cea mai mare parte, foarte bine ascunse de ochii lui.Deci, adjectivul "innebunite" mi se pare cam deplasat.

Chiar daca am spus ca, pentru mine sfarsitul face toti banii, Zeri are dreptate.Pe parcurs sunt o sumedenie de situatii extraordinare.
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 24 2004, 09:05 AM
Post #52


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Kor e mai mult decit un simplu anime romantic...este expresia inocentzei adolescentei...trezirea simturilor...prima dragoste...primul heart-brake...Kor nu se analizeaza ep cu episod...din totalitatea ep se intregesc personajele...fiecare caracter se completeaza, se maturizeaza cu fiecare episod culminind cu primul si al doilea film...Kor trebuie simtit nu doar urmarit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Mar 18 2006, 04:24 AM
Post #53


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Nu am apucat niciodata sa il vad pana la capat , insa a fost si inca ramane seria mea de suflet . Cred ca este singura serie asupra careia am " ezitat" sa o revad , dar cine stie , cu vremea asta ploioasa poate s-o lipi ceva de mine :rolleyes: Imi amintesc si acum faza cu hipnoza :lol: , ma intreb daca nu cumva in momentele acelea ii testa "buna credinta" :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Mar 19 2006, 10:40 AM
Post #54


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



spoiler
Eu am vazut toate cele 48 de episoade urmate de filmul I want to return to that day+8 ep oav+film:Summer beginning...

Referitor la cele 48 de ep..l-am tot asteptat pe Kyosuke sa se hotarasca si, la un moment dat, am avut impresia ca aceste 48 de episoade ar fi putut fi reduse la mai putin, dar asta pana am ajuns la ultimele 2-3 episoade care m-au facut sa uit de tot ce gandeam inainte. Mie imi plac anime urile cu happy ending (destul are viatza sad:P) asa ca nu mi-a venit sa cred..si nu ma refer la faptul ca se termina "cu bine" ci la explicatia data intregii desfasurari a evenimentelor de pana atunci... (palaria rosie <--- la asta chiar nu ma asteptam, la primul sarut al Madokai cu atat mai putin) ce mai pot sa spun este nu ca s-a ridicat la inaltimea asteptorilor mele , ci ca le-a depasit...

So fiind super incantata de modul in care se termina cele 48 de episoade am avut o retinere in a ma uita la I want to return to that day...dar cum imi place sa fac lucrurile de la cap la coada ..am inceput sa ma uit...Am regasit in filmul asta acelasi realism ca si in Kimi ga nozomu eien (The eternity you wish for)...eu in clipa in care am vazut ca Madoka ramane cu Kasuga am uitat de Hikaru cea copilaroasa sau - cred - ca am plasat-o langa Yuske prietenul ei din copilarie zicandu-mi ca asa cum el o iubeste si ea o sa-l iubeasca acum ca Kasuga ii apartinea Madokai (ya right ca si cum batand din palme nu mai iubesti :( *cry*
Pot sa spun ca filmul ridica valoarea anime-ului cu inca cateva stele ( e posibil?!?).

Apoi am vazut oav-urile, 8 la numar..si am fost dezamagita ..adevarul este ca nu stiam ca actiunea lor nu o continua pe cea din film..se pare ca dpdv "cronolgic" ele ar fi plasate undeva pe la mijlocul seriei de episoade tv..., dar nu pot sa spun ca era mai bine fara ele sau ca e mai bine cu ele, insa pot sa spun ca :D primul episod ova este favoritul meu (cel cu legenda indragostitilor ...spoiler sunt dar nici sa povestesc un episode intreg ;) ..)

Asa am ajuns eu si la Summer beginning film ce incheie seria KOR (cel putin asa stiu eu, acum daca o mai fi si altceva - in loc sa ma luati de urechi - informati-ma :D)...la inceput am clipit des pentru ca mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu personajele (preferam old-style drowing) dar am zis ca ..deh, trebuia sa se schimbe ceva ca doar trecusera 10 ani ...si m-am lasat in voia "actiunii".
Si pot sa spun ca am zambit, am fost trista, am plans, am ras , m-am infuriat ( rau de tot cand Kasuga vorbea atat de "usor" despre ..o aventura cu Hikaru - le desconsidera pe amandoua !!!) pentru ca apoi sa ma impac (se dadea mare "matur" in fata unui Kasuga mai tanar - sa nu aud ca nu ar fi asa ...va rooog) si asa am ajuns eu la sfarsitul filmului si al seriei si...pot sa spun ca e suuuper si ca merita vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 2 2006, 02:50 PM
Post #55


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



am terminat de vazutsi eu KOR. Sincer, pt mine este o mare dezamagire. e un serial ok, entertaining, dar atat, nici macar bun nu pot spune despre el, it's just average. Sincer, ma asteptam mult mai mult de la el.
Probleme :
- pai in primul rand sunt de acord cu Alinna ca seria putea sa fie mai scurta : cu vreo 40 de eps mai scurta :twisted: . Practic, dupa primele eps, cand sunt introduse pers., nu se mai intampla nimic. ABSOLUT NIMIC. episoadele sunt totally random, fara nici o legatura intre ele, relatiile nu progreseaza absolut de loc ( pana in ultimele 2 eps), personajele nu evolueaza. poti sa vezi primele eps apoi sa sari direct la ultimele, ca nu pierzi mare lucru. Asa ca unele eps sunt simpatice, cateva foarte faine, dar maj... <_< .
- personajele : cateva sunt de-a dreptul stupide:
- Kyosuke : cel mai indecis pers. pe care l-am vazut - tipul e absolut teribil - 48 de eps si abia in ultimul eps ii spune Madokai... Doamne pazeste. Daca ne mai gandim ca in timpul din kimagure seria incepe la inceputul liceului si se termina la absolvire, e de-a dreptul ridicol.
- Hikaru : naiva pana la luna si inapoi (asta pt ca sunt eu dragut si hikaru e unul din pers. care mi-au placut per ansamblu - altfel ar trebui sa spun proasta ca noaptea) Common - chiar nu isi da seama ca Kyosuke nu o iubeste si ca nu are ochi decat pt Madoka ? plus ca suntcateva eps... : ex. 1.intr-un eps. Hikaru ii surprinde pe Ky. si Madoka incercand sa se sarute. Fuge, plange, nu vrea sa il mai vada pe darling, etc. Finalul : Hikaru sare de gatul lui Kyosuke, il iubeste, are incredere totala... ?!? :blink:
2. kyosuke petrece noaptea cu akari, hikaru afla, fuge, plange, nu vrea sa il mai vada. Finalu - kyosuke se duce dupa ea si FARA NICI O EXPLICATIE hikaru se impaca - ca si cum nimic nu s-a intamplat... ???? :blink:
- Yuusaku : masochistu anului. De cate ori trebuie sa iti spuna o fata ca nu te iubeste ca sa renunti ??? it's beyond pathetic - e clar ca hikaru il iubeste pe Kyosuke, il respinge de 10 ori pe zi, da tantalau... si in plus, mai e si karateka - ar trebui sa stie sa accepte o infrangere cu demnitate.
- Madoka : inerveaza pt ca isi inseala cea mai buna prietena - pe de o parte, ii da sfaturi lui hikaru, haine, pe de alta parte -flirteaza cu kyosuke pe la spatele lui Hikaru de cate ori poate - dezgustator.
- Komatsu si Hatta : perversii tipici - simpatici la inceput, pana devin inervanti.
Nici macar nu exista un mister in privinta alegerii lui Kyosuke - din primu eps stim ca el o place pe Madoka - in nici un moment nu se pune problema unei alegeri. Chiar cand iese cu hikaru, el o striga... Ayukawa.
Acum serialul este destul de simpatic - Kurumi si Manami sunt foarte simpatice, la fel si Hikaru ( cu exceptia a ce a zis mai sus) - plus ca vocea ei e superba, mai ales rasul :) . inceputul si finalul seriei sunt foarte faine, plsu unele eps foarte hilare ( ex. cand Manami se deghizeaza si se intlanestre cu Kyosuke fara ca nici unul sa se recunoiasca :D :D )
Dar per total - o dezamagire - daca vreti un shounen romance, parerea mea incercati cu Ah my goddess sau Kimi ga nozomu eien - sunt MULT mai bune, kor nu merita
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Oct 2 2006, 11:36 PM
Post #56


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Cred că eşti prea dur cu ei. :) Īn primul rīnd că scenariile care tachinează specatorul la nesfīrşit fără nici o rezolvare sīnt un stil consacrat īn genul romantic anime. Eu cel puţin le apreciez. E mare lucru, īn ziua de azi cīnd hentai e pe toate drumurile, să ajungi să consideri un simplu sărut un eveniment. De asta old school anime rules.

Īn al doilea, majoritatea personajelor principale sīnt prinse īn capcana unei dileme. Fiecare are de ales īntre alternative care ar răni o persoană la care ţin. Le-ar fi destul de simplu să īncheie brutal acest status quo... şi totuşi nu. Poate Kyosuke s-o respingă pe Hikaru fără a periclita prietenia dintre ea şi Madoka? Poate Madoka să preia iniţiativa şi să-l revendice pe Kyosuke fără a face acelaşi lucru? Poate Yuusaku să treacă peste poruncile lui Hikaru, īn ciuda faptului că Kyosuke e un rival?

Poate că asemenea decizii ar fi mai mature. Din faptul că ai menţionat că preferi Kimi na gazomu eien īnţeleg că ai prefera şi asemenea deznodăminte (Megami-sama are conflicte romantice mult mai simple). Dar ai văzut reversul medaliei īn Kimi na şi uite că n-a fost chiar super.

Şi pe mine m-au enervat complicaţiile şi tergiversările din Honey & Clover, de exemplu, şi mi-am dorit să li se pună capăt, la modul dur dacă trebuie. E firesc să vrei să se treacă mai departe, ca observator imparţial. Dar ei sīnt direct implicaţi şi uite că au o naivitate sau delicateţe sufletească mult prea mare pentru a o face.

Scopul serialului, zic eu, a fost să te facă să pun la īndoială justeţea aşa zisei maturităţi; merită să te comporţi "ca un adult" dacă asta īnseamnă să-i răneşti şi īnstrăinezi pe cei care ţii? Dacă-i aşa, atunci poate că-i mai bine să rămīi copil. Evident, nu e posibil, şi aşa cum se vede mai apoi īn filmele KOR, vor fi obligaţi să crească şi va fi dureros. Dar mie mi se pare că au evoluat īn nişte adulţi mai frumoşi sufleteşte decīt dacă ar fi ales calea mai crudă şi mai simplă.

Mi-aduce aminte de una dintre cărţile lui Orson Scott Card, parcă Vorbitor īn numele morţilor. Era vorba de Ouanda şi Miro şi se spunea că marea tentaţie īn relaţiile romantice, īn timp ce creşti, e de a deveni fie lup, care ia tot ce poate fără interes pentru consecinţe, fie oaie, care tīnjeşte după ce-ar fi putut fi fără a avea puterea morală de a risca sau acţiona īn acest sens. Doar acei adolescenţi care au tăria de a găsi şi menţine un echilibru vor deveni adulţi cu adevărat puternici şi atuuri pentru comunitatea lor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Oct 3 2006, 09:25 AM
Post #57


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ok, poate ca am fost un pic prea dur B) . Dar sincer episoadele vin unul dupa altul, fara nici o legatura, fara sa aduca nimic nou... <_< si ce e mai rau e ca sunt multe.
Cat despre delicatete - Kyosuke a observat nu odata ca modul sau de a fi face sa raneasca atat pe Madoka cat si pe Hikaru, asa ca daca ar actiona intr-o directie ar produce mai putina suferinta. Plus ca relatia lor e clar ca nu duce nicaieri - e de la sine inteles ca odata si odata se va termina - si atunci de ce sa lungeasca apa la infinit ? Comparatia cu Kimi ga - sigur ca decizia lui Takayuki a provocat durere - dar in acest fel lucrurile au mers mai departe. Nu ma deranjeaza serialele care sunt slow si lungi - dar cu o conditie - sa se intample ceva, sa existe o legatura.
KOR seamana nult cu Ranma in privinta episoadelor - episoade fara legatura, care nu aduc nimic nou ,unul dupa altul pana la exasperare.
In sfarsit, despre maturitate - eu vad exact pe dos :P : tocmai o persoana matura va sovai in a lua anumite decizii - pt ca un adult se va gandi la consecinte. Dar un adolescent foarte rar isi pune problema consecintelor - decele mai multe ori actioneaza impulsiv.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:23 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |