Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hunter X Hunter


RVR_Inu
post Jul 21 2005, 11:07 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 66
Joined: --
Member No.: 781
Points: 2
Gender:



Este un anime de aventura cu actiune crescanda (in sensul ca de la batalii corp la corp cam scurte ajunge la batalii super-power lungi) si cu o poveste foarte incitanta.
Quote from anidb.net:
"Gon`s father, long believed to be dead, is still alive and was once one of the greatest Hunters in existance. Gon believes he will be able to meet his father once he himself becomes a Hunter. However, before he can become a Hunter, he has to pass the Hunter Exam first, an exam made of numerous tasks and dangerous trials. Persevering and refusing to give up, Gon manages to reach the Hunter Exam, all the while keeping his innocent attitude. Throughout many of the tasks and trials of the Hunter Exam, Gon manages to make many unique friends. Kurapica, a sole survivor of his clan seeking revenge, Leorio, who wants to become a doctor, and Killua, a member of an infamous assassin family, all eventually join up with Gon in hopes of passing the exam together. Each of them have their own reasons for taking the exam, but will they manage to pass it alive? It will be no easy task, as the tasks and trials in the exam are not easy. Aside from worrying about dying from the exam itself, Gon and his friends also have to watch out for killers participating in the exam... "
Este format dintr-o serie TV de 62 de episoade si 3 OVA-uri care dureaza 8 respectiv 8 si 14 episoade. Il recomand tuturor care nu l-au vazut... si cei care l-au vazut (care eu cred ca este nimeni) astept PM sau YM ca sa discutam in legatura cu el :)
(IMG:http://img2.anidb.info/pics/anime/353.jpg)

Daca mai este un post in lgatura cu HxH va rog sa ma scuzati dar am rascolit tot site-ul sa vad daca ii deja unul si nu am gasit nimic..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jul 23 2005, 03:17 AM
Post #2


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Da, l-am vazut, din pacate nu l-am terminat, am vazut doar 26 de episoade si mi-a placut enorm de mult. Este unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut integrandu-se in Genul Naruto/DB/Z/GT cu personaje simpatice cu superputeri. Seamana foarte mult cu Yu Yu Hakusho, manga-ul fiind scris de acelasi autor.
Hunter X Hunter s-a bucurat de o popularitate enorma, ma mira ca la noi pe forum nu l-a vazut multa lume. Manga-ul a fost tradus de aceleasi echipe care se ocupau si de Naruto, parca manga-ul de la Hunter X Hunter nici acum nu e finalizat.
Anime-ul e ceva mai scurt dar cu nimic mai prejos de manga. Este superb realizat, bataile sunt asemanatoare celor din DB sau Naruto.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Jul 26 2005, 02:27 PM
Post #3


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Am auzit ca ar fi ceva in genul YYH.As vrea si eu seria,daca o are cineva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Miroku-san
post Aug 30 2006, 02:32 AM
Post #4


ex TheAnimeGod / 100% Berserk!
**

Group: Members+
Posts: 43
Joined: 11-August 06
From: Raiul meu..undeva..prin anime...
Member No.: 2.852
Points: 83
Gender:



imi place mult anime-ul chiar acu ma uit la el......este un gen de INuyasha , One Piece , DBZ,Yu Yu Hakusho ...in care personaju principal pe drum isi face rost de prieteni si dusmani .....foarte interesant si palpitant anime-ul ...vil recomand la o punga de popcorn si o bere..cool anime :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Oct 8 2011, 08:40 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Recent au inceput sa refaca serialul anime Hunter X Hunter. De data aceasta sper ca acopere toata manga, deci ar insemna un anime de 200+ de episoade.

Haideti mai, nu mai sunt fani Hunter X Hunter ? Este un anime cel putin la fel de bun ca si Naruto, merita mai mult love :P

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 8 2011, 11:41 PM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Daca e la fel de "bun" ca si Naruto atunci eu cred ca o sa ma retrag. Naruto are poveste interesanta, dar ma pierd printre fillere...
Chiar sper ca acest remake nu o sa aiba fillers.
Momentan am vazut doar primul episod, iar cum nu am urmarit seria originala nu pot sa ma pronunt. O sa ma mai uit cateva episoade inainte sa ma decid daca sa-l urmaresc pana la capat sau sa-l abandonez ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Oct 9 2011, 12:40 AM
Post #7


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



Vă propun vederea seriei originale mai întai, care după mine, e mai mult decât perfect. Seria remasterizată (2011), contine următoarele:
* O grafica mai bunicica.
* Soundtrack-uri fenomenale.
* O poveste mult prea compacta... (deja din primul episod al seriei remasterizate au comprimat aproximativ doua episoade, daca nu trei, ale seriei originale)

Seria originala contine:
* O grafica rezonabila, pentru anul respectiv. (Este chiar foarte buna)
* Soundtrack-uri multe si destul de bune, ce nu se ridica chair la standardul celor remasterizate.
* O poveste sublima. Actiunea decurge incet si frumos, fiind foarte usor de inteles, iar personajele si lumea in care traiesc sunt expuse cu un lux de amanunte.

Seamana cu Naruto...? Ei bine... that's something new... singura conexiune intre cele doua este faptul ca ambele sunt Shonen. Da, poate si o societate ce a evoluat valorificand o anumita ocupatie (Vanatori, Shinobi)... dar, Hunter X Hunter e mai mimetic (legat de "realitate"), decat Naruto, si poate ca ar avea un sistem mai complex de reguli, ce dicteaza acea lume in care se desfasoara actiunea.

Eu recomand acest anime tuturor... e un must see! (mai ales ca e filler-less)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shobo
post Oct 9 2011, 11:41 AM
Post #8


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 106
Joined: 14-December 06
Member No.: 3.439
Points: 330
Gender:



IMO e peste naruto,eu am vazut varianta originala si toate OVA-urile si mi-a lasat o impresia mai buna decat naruto.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 9 2011, 06:03 PM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
* O poveste mult prea compacta... (deja din primul episod al seriei remasterizate au comprimat aproximativ doua episoade, daca nu trei, ale seriei originale)

Pe mine ma bucura faptul ca e mai compacta. not a big fan of long, boring fights ^^.
Imi place mult melodia din ending iar grafica arata chiar bine. Daca reusesc sa termine seria in 50-60 de episoade that would be awesome XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Oct 9 2011, 09:28 PM
Post #10


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



QUOTE(Tessa @ Oct 9 2011, 06:03 PM)
Daca reusesc sa termine seria in 50-60 de episoade that would be awesome XD.


No way!
Am vazut tot din prima serie, inclusiv OVA-ul, si mi-a parut rau ca a avut atat de putine episoade! As vrea macar vreo 100 daca se poate, si eventual sa termine povestea.

Ce e surprinzator la Hunter X Hunter e cat de execrabila arata grafica manga-ului. :| Cand am vazut-o prima data, am crezut ca e facuta de un amator. In schimb povestea si actiunea sunt de nota 10!

Comparatia cu Naruto nu mi se pare asa corecta, mai degraba l-as compara cu One Piece! Seamana mult mai mult ca feeling si personaje. Sau, eventual, cu mai noul Toriko :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Oct 10 2011, 02:19 PM
Post #11


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



Can't help myself... Tessa, tu crezi ca o poveste buna trebuie ciopartita, din punctul de vedre al continutului... pentru ca poate deveni boring?
Autorul a creat o lume extraordinar de interesanta, e o "realitate" paralela... in care protagonistii (perspectiva fiind multipla), alaturi de spectatori (sau lectori, depinde de material) descopera legile acelei lumi atat de asemanatoare cu a noastra, si totusi, atat de diferita; plus analiza societatii ce este supusa acelui set de reguli, primand analiza psihologica a fiintelor capabile de a rationa... oameni sau creaturi miraculoase, mitice, etc... nu ca animalele normale nu ar fi capabile de asa ceva, dar cele mentionate mai devreme atrag atentia si curiozitatea spectatorului, respectiv lectorului (asta si doresti sa vezi la o lume noua... comparatia lumii in care traim noi cu cealalta diferita de a noastra prin acel simplu "ce-ar fi daca...?", idee aplicata lumii noastre).

Bine, lasand acum teoria deoparte, iti garantez ca povestea acestui anime este extrordinara, si este chiar pacat ca au indraznit macar sa o scurteze... chiar au si modificat cateva faze din seria originala ( * Mild SPOIL ALERT ON * conflictul de vointe din ep 1 -matusa lui Gon refuzand vehement sa isi lase nepotul sa dea acel examen- , intalnirea cu Leorio + imbarcarea spectaculosa pe vas, faza cu autobuzul care ducea catre Zaban City, Leorio urcand in autobuz, care s-a invartit intr-o piata aproape pe tot parcursul timpului in care trebuiau sa ajunga la centrul de examinare, si astfel invatand, pe calea cea grea, ca nu intotdeauna poti depinde de altii ca sa reusesti in viata... si etc, va dau exmple doar in comparatie cu cele 2 episoade care au iesit de la varianta remasterizata * Mild SPOIL ALERT OFF *). Ca veni vorba de scene de lupta... te asigur ca ele sunt dintre cele mai neobisnuite si informtive posibil, deci practic ai de invatat ceva din ele, nu sunt atat de mindless pe cat s-ar parea, toate marcand desfasurarea naturla a lucrurilor in "univers", iar ele nu prea sunt lungi... sunt de ordinea minutelor (ca ele se pot acumula atunci cand este vorba de un razboi de interese sau un all-out war, asta e cu totul altceva).

Si pe langa asta, subiectul cat si actiunea sunt foarte entertaining, de ce as vrea ca autorul sa nu reuseasca sa-si expuna opera in totalitate, in toata splendoarea ei? (animeul acesta nefiind conceput sa ajunga un money-making scheme de extoarcere a banilor precum Naruto sau Bleach... care au intins-o atat de mult incat au inceput sa piarda din calitatea povestii si sa devieze in tot felul de tampenii... ca initial si acestea 2 au fost animeuri excelente).

Nu vreau s-o iei in nume de rau, Tessa, dar adevarul e ca nu totul este ceea ce pare (zise filozofia orientala si europeana, imediat dupa secolul XIX, in cazul celei europene)... intai trebuie sa ajungi sa cunosti acel lucru in totalitate (sau intr-o masura mai mare decat cea mediocra), ca apoi sa-ti faci o parere ce poate fi sustinuta cu argumente, care sa-ti demonstreze punctul tau de vedere.

Anyways aceasta serie este foarte buna, chiar merita incercata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 10 2011, 04:41 PM
Post #12


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



@Boring guy above: tu iti dai seama ca vorbesti din perspectiva unei persoane care a vazut prima serie, nu?
Nu stiu ce asteptari de analiza "arhiaprofundatan'nimic" vrei tu sa-ti fac eu dupa ce am vizionat doar 2 episoade. Eu vorbeam din perspectiva unei persoane care s-a saturat de shounen-uri lungite cu o gramada de filere si devieri de la poveste. Ce am vrut eu sa spun e ca daca povestea se poate include in 60 de episoade sa fie inclusa in 60, nu sa fie lungita la 600 doar pentru ca sa mai scoata bani de pe ea.
Repet ca sa nu fiu prost inteleasa AM VAZUT DOAR 2 EPISOADE!.
So yeah...this opinion is not even close to my final one.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Oct 10 2011, 07:08 PM
Post #13


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



Nu, Tessa, daca ai fi avut rabdare sa-mi citesti intreg post-ul (sau cel putin ultimele fraze, in caz ca ai dat skim la text) ai fi vazut ca ti-am propus inainte sa vezi intreaga serie originala sau cel putin o parte din ea, fiind constient dupa parerea ta, ca nu te-ai atins de original, nimic mai mult, pentru ca seria remasterizata este mai mult o completare a celei initiale. :)

Ca oi fi eu boring ca mi-am pierdut cateva minute sa aduc niste argumente care ar putea sa-ti formeze o idee despre potentialul animeului, ei bine... eu il consider doar un gest de bun samaritean (prost interpretat se pare). Sau poate limbajul folosit a fost de vina? Da... cand nu prea sunt in apele mele tind sa renunt la forma lui colocviala, mai am si astfel de momente. :lol:

Imi pare rau de inconvenienta produsa pe durata citirii postului meu anterior! :unsure:
Acesta e singurul lucru pe care il mai pot zice... poti interpreta post-ul meu cum doresti, but I just stated my opinion and my reasons of posting it.
Eu, cel putin, as dori sa ne intelegem... stiu ca am cam inceput cu stangul aceasta conversatie, dar chiar doresc sa remediez aceasta situatie si sa devenim prieteni buni.

Will you accept my proposal? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 10 2011, 09:20 PM
Post #14


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
daca ai fi avut rabdare sa-mi citesti intreg post-ul

Nu prea am avut, de aceea am si spus ca esti boring, duh :D .
Nu o lua in nume de rau; I was just trolling you deoarece cam repeti tot ce ai spus cu un post mai devreme doar in mult mai multe fraze, iar la final nici nu se intelege exact unde bati :P .
Cum nu am timp sa ma incep de serii foarte lungi o sa raman pe versiunea remastered si poate o sa vad seria precedenta daca o sa-mi placa foarte, foarte mult :P .
Desi, nu stiu ce sa spun, shounen nu e in zona mea de activitate. Ma uit la ele mai mult ca sa mai ies putin din overly extreme dramas and daily life genders that I read/watch most of the time.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 14 2011, 11:41 AM
Post #15


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... m-a luat somnul la al 2-lea episod... same onepis boring type of stuff... va recomand PhiBrain in loc ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 14 2011, 03:40 PM
Post #16


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
PhiBrain in loc

Chiar? I find them equally boring shounen, dar cred ca HxH se va adeveri mai bun decat Phi Brain, care se zbate intr-un sibiect despre care autorul e clar ca nu stie prea multe. Serious...those were puzzles for children ^^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 14 2011, 04:42 PM
Post #17


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hunter x hunter este un remake dupa ceva ce am vazut acum mult timp ce m-a plictisit teribil si nu are cum sa fie diferit... cel putin phi are o idee noua and setting and most important does not have a stupid little kid as main char...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 14 2011, 06:13 PM
Post #18


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE
does not have a stupid little kid as main char...

Pana acum nu a facut nimic ca sa denote ca ar fi prost. Childish, yes, but not stupid. He's quite observant actually.
Phi Brain are o idee noua, dar realizarea nu ma incanta. Nu ca HxH mi-ar placea mai mult. Like I said above, they both kinda bore me. Dar o sa ma uit la mai multe episoade inainte sa le pun o eticheta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 15 2011, 09:32 PM
Post #19


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu am vazut majoritatea ep din originalul xhunter pt cultura generala mai ales ca a fost intr-o perioada a tineretii cand vizionam multe titluri pina sa imi fac un sistem de rating personal etc ... sunt de acord ca nu ai cum sa faci abstractie de ce reprezinta amblele serii insa phi are un iz nou aparent cu mai putin kid stuff si o viziune mai matura cel putin la nivel de pretentii logice ale temei abordate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pukk
post Oct 15 2011, 10:12 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 74
Joined: 12-October 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.700
Points: 155
Gender:



Chiar planuiam sa ma apuc de animeul asta:)
am inteles ca e proaspat iesit si ongoing???
marog nu conteaza ,e pe lista de "de vizionat" pentru urmatoarele saptamani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 08:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |