Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Iriya No Sora, Ufo No Natsu


Kassy
post Jan 19 2011, 08:54 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Dupa ce l-am revazut am simtit nevoia sa-i deschid un topic. Este un OVA de 6 episoade a cate 25-28 minute aparut in 2005. Ceea ce m-a uimit pe mine a fost combinatia de drama cu romance si sci-fi, pe alocuri comic (totusi, fazele comice se pot numara pe degetele de la o mana). A fost pur si simplu o combinatie armonioasa. Mi-a amintit de Saikano si Voices of a distant star.
Povestea se invarte in jurul lui Asaba, care face parte din presa scolii. La sfarsit de august, el se duce in secret la bazinul scolii unde intalneste o fata misterioasa care nu stie sa inoate. Incepe scoala, cei doi se intalnesc acolo, ea timida, tacuta, retrasa, el dubios, discret, atent. Incepe aventura: el in timpul verii 'vaneaza' OZN-uri dupa cum spune legenda orasului sau. Totusi, nu e numai o legenda: actiunea se petrece in timpul unui razboi. Mai multe nu spun, ma opresc la primul episod.

Parere personala: initial l-am vazut imediat dupa ce am inceput sa ma uit la animeuri, cam acum un an si ceva. Nu am inteles nimic, mi se pareau discutii multe si imposibil de inteles (nu intelegeam fazele cu razboiul etc) si m-am hotarat sa-l revad (nu l-as fi revazut daca nu mi-ar fi dat un feeling pe care numai prima data a putut din pacate sa mi-l ofere, pentru ca era o experienta noua). Totusi, l-am apreciat mai bine acum. Initial ii dadusem un 7, nota a crescut la 9 si daca grafica (sau mai precis animatia) si tenta de blur nu m-ar fi deranjat in halu' in care a facut-o, i-as fi dat si un 10 pentru idee (la fel mi s-a intamplat si cu Saikano :( ). Totusi, animeul nu e cunoscut si destul de underrated, oamenii nu pot efectiv sa se uite mai intens asupra lui (adevarul e ca si eu l-am privit cam superficial initial). Personajele sunt interesante, misterioase si parca mereu te astepti sa aflii ceva nou despre ele. De data aceasta, animeul chiar m-a facut sa lacrimez, am inteles mai bine mesajul transmis. Finalul mi-a dat un sentiment de.... emptiness... nu stiu, ma simt de parca : 'de ce l-am terminat?...' si ma uit in gol la monitor fara sa gasesc o explicatie. Cred ca m-a impresionat adanc undeva in suflet.

Delectati-va cu niste poze si daca nu l-ati vazut si sunteti fani de genurile drama, romance, sci-fi, psyhological, nu mai stati pe ganduri :P
(IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/1355.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/3324.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/3334.jpg) (IMG:http://i863.photobucket.com/albums/ab191/Kassy25/Anime/3329.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jan 20 2011, 02:13 PM
Post #2


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Vai, ce nostalgic... animeul asta si eu l-am vazut printre primele la calculator...rezulta ca nu-mi mai amintesc prea multe hahaha.

Deecii...eu ori n-am inteles partile mai grele, ori nu-mi mai amintesc... caci actiunea (=eu uitandu-ma la anime) se petrecea, cred, cel tarziu prin 2007..parca? off nu sunt buna la chestiile astea (=tinut minte lol)
Atunci cand l-am vazut, probabil ca nu prea am apreciat destul animeul, sau mai bine zis, pe atunci nu prea stiam sa apreciez animeuri.
E greu sa comentezi despre ceva cand memoria te lasa..
Stiu ca Iriya era vreun fel de arma (?) in razboiul ast, totusi, si nu stiu din ce motiv parul i s-a albit (ma rog, ajunge sa fie si scurt in sfarsit), si cred ca partea asta dramatica m-a impresionat (destinul ei trist etc etc blabla)
Faptul ca ea din nu stiu ce cauza are hemoragie nazala tin minte mi s-a parut cam ciudata si fara sens (= <_< )pe vremea aia (ca sa nu mai spun ca nu-mi amintesc motivul).
Animatia mi s-a parut 'fluida'. Nu stiu de ce, imi aminteam culorile sa fie mai sterse, chiar m-am mirat sa vad acum pozele puse de tine.
Dar mi-a placut animeul si probabil c-ar trebui sa-l vad din nou intr-o zi si sa vad ce parere o sa am (desi, la cum sunt eu acum, cred ca o sa treaca o vreme pana se va intampla minunea... :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 20 2011, 02:30 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Yay Botan ma uimesti acum ca te vad si eu discutand despre animeuri :)
Da, intr-adevar sa uiti ce ai vazut e nostalgic (asta am patit si eu inainte sa-l revad), dar pe parcurs parca iti revin amintirile si stii ce urmeaza sa se intample. Totusi, eu cand m-am uitat la el prima data, engleza mea era aproape de 0 (bine, sa nu exagerez, dar oricum trebuia sa dau pe pauza ca sa mai caut cate un cuvant). Plus ca la momentul respectiv mi s-au parut multi termeni din militarie etc.
Da, Iriya era o arma, un experiment cred :lol: Au fost si acum faze pe care nu mi le-am putut explica, totusi am fost mai atenta si am inteles altfel povestea.
Motivul pentru care avea parul alb e pt ca asa-zisul sau "frate" i-a facut ceva (nici eu n-am inteles prea bine faza). Cred ca ii facea ceva (adica am surprins de multe ori faze in care ii arata ochiul si i se misca ceva prin el, ca si cand ar fi sub actiunea unui medicament sau alte cele). Faza cu paru' scurt banuiesc ca a fost ca sa nu fie recunoscuta. Again faza cu hemoragia nazala nu le-am inteles, probabil tot sub actiunea unor medicamente, intarind ideea ca nu e normala -> sau asa era anuntata cand trebuia sa lupte :-?? . Altfel, vorba ta, fazele sunt fara sens. Ce n-am inteles (adica in final am tras eu niste concluzii, dar nu cred ca foarte bune) a fost de ce dupa ce a avut loc incidentul cu "boschetarul" :lol: dar chiar arata ca un boschetar, si-a pierdut partial memoria si s-a blocat intr-un moment din trecut, revenindu-si brusc la auzul vocii lui Asaba...prin telefon, culmea :P
Animatia nu e asa buna dupa cum arata pozele, cu toate ca sunt screenshoturi, unele episoade au avut grafica buna, altele nu.
Asa sunt si eu cand vine vorba de revazut animeuri : de ce sa pierd timpu' daca l-am vazut odata? Dar simt ca nu mai sunt animeuri care sa imi dea sentimentul celor de mai demult... si simt nevoia sa le revad :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Jan 20 2011, 05:34 PM
Post #4


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



- Nici la mine engleza nu-mi era chiar grozava pe atnci :P (si mai pierdeam si sfarsituri de propozitii probabil =))) )
- si eu ma uimesc pe mine insami
- si eu cred ca mi-as aminti pe parcurs ce as revedea (chiar ma uitam la un amv sa vad cum erau culorile si mi-am mai amintit asa putin ^^)
- nici eu nu stiu cate dintre animeurile care apar mai nou sunt si animeuri foarte bune

Da, se intampla destul de des, probabil din cauza faptului ca bugetul nu le ajunge, mai fac si ei un episod cu calitate mai proasta :lol: sau poate pt ca sa faca scene importante mai epice, economisesc pe colo-colo LOL. (se intalneste des fenomnul la fillere in animeuri f cunoscute-probabil se gandesc ca nu vor sa cheltuie foarte mult pe chestii inventate de ei ca sa traga de timp D)

Ce sa mai zic...uitati-va oameni buni si la animeul asta! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |