Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> sailor moon/usaghi


Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



desi probabil ca subiectul a mai fost atins..nu m-am putut abtine sa deschid un nou topic referitor la protagonista anime-ului..Sailor Moon/Usaghi Tsukino..
pe mine acest personaj m-a emotinat foarte mult dar m-a si enervat de multe ori..
Mai intai de ce m-a emotionat..la sfarsitul primei serii C..cand era gata sa dea Sylver Crystal dusmanilor doar pentru ca prietenele ei sa nu pateasca nimic (btw..momentele in care mor cele patru Silor Senshi mi se par miscatoare mai ales din punctul de vedere al lui Sailor Moon..desi autorul putea sa-si foloseasca mai mult imaginatia) sau disperarea pentru ca Endymion sa-si revina..sa nu uit de finalul seriei SailorMoon S cand disperarea ei o ajuta sa o salveze pe Saturn..si ar mai fi multe altele
totusi au fost momente in care ma irita..cum ar fi fazele ca trebuia tot timpul sa-i spuna cineva cand sa foloseasca Moon Tiara, era prea plangacioasa, prea visatoare (stiu ca asa e construit personajul dar totusi uneori era prea mult)..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



pai si pe mine ma enervau chestiile astea, plus inca multe altele. Bun sa inteleg ca era plangaciasa and all the other things dar dupa atatea lupte nu era de asteptat sa se maturizeze putin ( you know :what doesn't kill you makes you stronger )? Dar nu , in fiecare serie trebuiau sa moara cei din jur , ca pe la sfrsit sa se trezeasca si Sailor Moon. Pe atunci, ce sa zic nu ma enerva nimeni , dar acum , dupa ce am vazut atatea anime, si am reaizat cate eroine sunt realizate pe acest model, ma calca pe nervi. Intr-adevar sunt multe momente care mi-au placut, in special cele triste.
BTW ca eroina principala , armele si atacurile ei mi se par cele mai silly, prea danseaza...-ala cu diadema era ceva de capul lui. Ca sa nu mai vorbesc de speech-ul de la fiecare aparitie, si aceleasi miscari. Costumul ei din primele 3 serii e destul de nasol , iar cel din ultima serie e chiar de prost gust . Cel din seria cu pegas a fost mai reusit. Daca tot bat campii despre moda, nu credeti ca saturn avea costumul cel mai cool ( primul , din a treia serie ) ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Yuki as putea spune ca prin afirmatiile tale nu ai sentimente.... :lol: :lol:
Usaghi Tzuchino este un caracter unic ..... prin fel cum a fost conceput si i-a fost dimensionata personalitatea.....la fel si Goku in DBZ ... astea sunt caractere sacre.....atat prin perfectiunea conceptiei si originalitatii fiecaruia cit si a dezvoltarii trairilor acestora...astfel incit otaciosilor nu mai desacrati ..va rog ....
Usaghi mi s-a parut sublima in seria a treia .... de fapt chiar aici este atinsa perfectiunea S M .. desi am mai zis asta pe undeva o repet si cred ca multi sunteti de acord .... Haruka-Michiru + Hotaru+Usaghi ...whata beatiful combination...La sf seriei Usaghi cred ca atinge maturitatea ... pt mine a fost impresionanta disperarea cu care lupta sa-si invinga slabiciunea ..... :arrow:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



nu contest faptul ca e un personaj memorabil, sau din punctul tau de vedere clasic, pentru ca serveste drept model pentru alte eroine din serii de anime care au aparut ulterior (ex. Miaka in Fushigi Yuugi ). Totusi eu prefer persomajele increzatoare in sine, calme, cu o aura de mister...deci cam opusul lui Usagi ( ex Haruka ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



yuki...Haruka merge .. insa ca alt ex deplin justificat este in K.O.R....Madoka este cel mai puternic caracter feminin pe care l-am intilnit intr-un anime...din toate punctele de vedere : determinare,incapatinare,sarcam,mister,romantism..si nu fac afirmatii gratuite cind zic asta ......pt ca am vazut citeva caractere la viatza mea de old otaku...pot sa zic ca este mult superior aproape tuturor caracterelor feminine...anime create pina acum....gen Rei,Asuka,etc..tocmai prin faptul ca este 100% normal ... just average loveble, fatal girl that walks by you...and gives a wink.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



ai idee de unde as putea downloada KOR ? Pare interesant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm
pai K.O.R are 48 de ep(13 cd) 2 filme(4cd),1 intro + 8 OAV(2cd)...cam lung de luat.......eu te sfatui sa le iei de la Diana eu le-am dat integral.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



eu inca nu am vazut KOR..dar o sa-l vad in curand..deci nu pot sa comentez nimic..totusi raman la opinia mea..si nu cred ca desacralizez pe nimeni Sid..am recunoscut ca Sailor Moon da dovada de maturitate la multe faze si de putere de sacrificiu, de compasiune, de multe sentimente frumoase..totusi am inceput sa reved prima serie..si cu exceptia sfarsitului Usaghi mi s-a parut o prezenta neplacuta..
Binenteles ca imi dau seama ca e pusa in antiteza cu Usaghi matura dar se exagereaza la multe..majoritatea episoadelor incep cu faptul ca usaghi intarzie la scoala, rascoleste totul in drum, dar nu ajunge la timp si profa o trimite afara..si asta e doar un exemplu..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



^claudia^.... pai fiecare parte trebuie sa o iei cum este.....mi-e mi-a placut indiferent de aparente....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Sailor Moon ..... hmmm...pe scurt , tipul de personaj feminin enervant din cauza acelei bunatati absolute , din cauza naivitatii impinse la extrema... plangacioasa si slaba din fire , cu numeroase defecte si slabiciuni , mancacioasa si neindemanatica ..... ideea producatorilor a fost ca , in ciuda acestor caracteristici , ea sa fie indragita fara un motiv precis .... poate tocmai datorita acelei combinatii amuzante si usor agasante ....
Deci , si eu , pot ca mi-a placut foarte mult Usagi Tsukino , insa nu pot sa dau un motiv precis .... este ciudat , nu ? Va dati seama cat de bine e gandita ... ceea ce ti se pare enervant devine curand un element de care nu te poti detasa . De ce ?!?
Sunt si alte personaje originale si foarte bine concepute in serie , plus o alta serie de elemente care ma imping sa spun ca mi-a placut .
Cu toate acestea , Usagi are o influenta pozitiva asupra celor mici care au de invatat despre viata..... cred ca asta am mai spus-o. De fapt , cu totii avem oricand ceva de invatat despre viata . Elementul Sailor Moon este benefic intr-un anumit moment insa.

Hmmmm.....Sidonix , mi-am luat Kimagure Orange Road , dupa ce vad Rah Xephon ma apuk sa il vad :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Si eu m-am apucat sa revad Sailor Moon. Si n-am gasit plictisitoare sau stresanta pe acea Usagi neindemanateca, zapacita si plangacioasa. Acum nu mai reusesc sa stau cu ochii lipiti de monitor si cu sufletul la gura in asteptarea urmatorului episod, dar seria asta va avea intotdeauna ceva special. Si inca mai reusesc sa rad cand o vad pe Usagi a n-spea oara intarziind la scoala....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



de-a lungul celor 5 serii este conturat drumul spre maturitate al lui Usaghi..si sunt infatisate mai multe aspecte ale personalitatii ei..majoritatea (de fapt cam toate) pozitive..bunatatea prin care exceleaza Usaghi este intradevar agasanta uneori..asta pentru ca in realitatea de zi cu zi astfel de oameni nu gasesti..care si cu dusmanii sa ajunga la un moment sa fie prieten..asta e un bun exemplu pentru "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"..iar tocmai aceasta tipologie care este nerealistica, credibila pentru oamenii visatori mie mi se pare cam iritanta..Nu tipologia in sine ci modalitatea prin care este realizata..felul in care se insista asupra aceluiasi lucru..
pentru mine Sailor Moon va ramane intotdeauna o parte din copilaria mea..cu toate ca pe masura ce revad unele episoade imi dau seama de lipsurile seriei, de lucruri pe care nu le observasem inainte Sailor Moon va fi tot timpul Sailor Moon
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ceea ce as vrea sa stiu si eu: Usaghi se maturizeaza in serial? Sau
doar la sfarsit - si nici asta sigur... Tiparul a fost, nu o data,
acesta: apar mai multe luptatoare > mor mai multi dragi lui Usaghi, ea
face un pas inainte. Dar unde se vede pasul acela? Daca mai tin bine
minte, este la fel de impresionabila si plangacioasa in fiecar din cele
200 de episoade (si 3 - 4 filme!). Dar pe mine nu ma deranjeaza. Este
aceeasi Usaghi de la inceput: zapacita :D. Si poate asta este formatul
cel mai bun pentru mesajul serialului (Usahi e plina de virtuti). Pe de alta parte, sunt mai subiectiv ca niciodata. My first anime, you know...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Se maturizeaza. Cand e vorba de lupta nu mai e chiar asa de speriata. La nevoie critica chiar arata curaj :D. Fata de cum a fost este ceva mai inteleapta (gandeste-te ca reuseste sa intre la liceu, miracol). Dar asta nu inseamna ca e un monument de seriozitate si intelepciune.
I know Urfe, it's my first too :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

trust_no_more
post Feb 7 2004, 06:47 PM
Post #15


Paranoid
****

Group: Members+
Posts: 499
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 193
Points: 708
Gender:



Nu m-am putut nici eu abtine sa nu scriu ceva aici..avand in vedere ca Sailor Moon a fost sailora mea preferata:)Seman cu ea psihic vorbind..sau cel putin imi place sa cred asta..si cred k in fiecare din noi se regaseste acea parte a binelui intruchipata de Usagi..in fiecare din noi straluceste lumina sperantei si fiecare ar trebui sa luptam ptr o lume mai buna..Usagi e un model moral bun de urmat...o sa mai revin
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Feb 7 2004, 10:16 PM
Post #16


Unregistered









Am inceput sa revad anumite saga-uri, daca le pot numi astfel.Acum am revazut Sailor Moon and the Black Moon.Nu prea imi mai aduceam mare lucru aminte, dar mi-am reamintit.Imi place cel mai mult faptul ca diferenta dintre Usagi si Sailor Moon este imensa, ajunge pana la 180 de grade.Usagi este copilaroasa, imprastiata, prostuta(baka!)...Sailor Moon este mult mai sensibila si da dovada de maturitate.
Totusi, nu-mi plac cliseele ce sunt folosite in continuu:"In numele lunii,k te voi pedepsi!".Lameeee!
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Feb 9 2004, 09:58 AM
Post #17


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Eu nu vad o asa de mare diferenta intre Sailor Moon si Usagi ..sunt una si aceeasi persona. Doar ca in ipostaza Sailor Moon are de infruntat "the bad guys" si de protejat Tokio/Japonia/lumea intreaga chiar. Daca asta nu te face sa incerci din rasputeri atunci nu stiu ce ar putea. De una singura Sailor Moon n-ar fi reusit niciodata nimic. Din nefericire cam odata la 10 eps (numarat de mine) una din bunele ei prietene dadea de naiba si ea trebuia sa faca tot posibilul sa o salveze. Tot cam odata la 10 eps se schimba the bad guy ...adica lupta finala intotdeauna era ceva profund personal ... si din fiecare astfel de experienta iesea mai puternica. In ipostaza Usagi fata este preocupata de scoala si Mamoru ^_^ nu avea nevoie de prea multa seriozitate, ba chiar neindemanarea si zapaceala ei sunt deosebit de amuzante.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Jane Kenshin
post Aug 11 2005, 02:30 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: 8-August 05
From: Bucharest
Member No.: 1.718
Points: 2
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Jan 19 2004, 08:14 PM)
Yuki as putea spune ca prin afirmatiile tale nu ai sentimente.... :lol:  :lol:
Usaghi Tzuchino este un caracter unic ..... prin fel cum a fost conceput si i-a fost dimensionata personalitatea.....la fel si Goku in DBZ ... astea sunt caractere sacre.....atat prin perfectiunea conceptiei si originalitatii fiecaruia cit si a dezvoltarii trairilor acestora...astfel incit otaciosilor nu mai desacrati ..va rog ....
Usaghi mi s-a parut sublima in seria a treia .... de fapt chiar aici este atinsa perfectiunea S M .. desi am mai zis asta pe undeva o repet si cred ca multi sunteti de acord .... Haruka-Michiru + Hotaru+Usaghi ...whata beatiful combination...La sf seriei Usaghi cred ca atinge maturitatea ... pt mine a fost impresionanta disperarea cu care lupta sa-si invinga slabiciunea .....  :arrow:
*



Amen..sau cum se spune :P Usagi ar fi doar un personaj plictisitor si stereotipic fara fazele ei de neindemanare si fara sa fie plangacioasa..n-am vazut toata seria ink, dar eu chiar sper sa nu se maturizeze..cel mai mult imi place de ea cand rade din toata inima(sau din toti plamanii) cand citeste manga :P..sau cand infuleca tot ce apuca..e un personaj cu care nu am crescut (am vazut de curand seria) dar pe care il ador tocmai pentru ceea ce reprezinta : puritate , dragoste, copilarie..bla bla..nu m-a enervat niciodata Usagi..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 11 2005, 08:55 AM
Post #19


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Jane Kenshin, invii thread-uri nu gluma. :P
Anyway, sa-mi zic si eu umila parere referitoare la Usagi Tsukino. Hm... Are sens sa zic ca atunci cand am vazut prima oara acest anime eram innebunita dupa el si dupa personajul feminin principal? Nu cred. Dar, intre timp, au mai aparut si alte personaje, am mai crescut si eu... Ce vreau sa zic este ca Usagi mi se pare un personaj utopic (omg, ce cuv am gasit si eu <_<). Adik chiar daca este vb de un anime, Usagi nu ar putea exista niciodata in lumea reala (naiva, blanda, dulce, incoruptibila, loiala, curajoasa - in her good moments). Nimeni nu poate fi asa in viata reala (parerea mea) si de aceea nu-mi place de ea (caz similar cu Kagome). Si de parca nu ar fi de ajuns toata bunatatea asta sufleteasca, creatorul/rea ei a mai facut-o si impiedicata, cu capul in nori si un copil etern... ca sa zic asa.
All in all, nu-mi place Usagi pt ca nu poate exista cineva ca ea in realitate. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Small-Lady
post Aug 28 2005, 02:02 PM
Post #20


~Fujoshi~
**********

Group: Members+
Posts: 1.069
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 892
Points: 2.897
Gender:



Mie la urma urmei Usaghi mi se pare un personaj destul de simplist (cel putin acum :P )in privinta modului in care este contruit, in a way o mare parte din tinta serialului sunt copiii, nu? asa ca trebuia sa fie inteleasa de toata lumea, in sp de cei mici :P ... aeriana, nu prea buna la study etc. dar cu un suflet f bun, deschis ... Mie insa schimbarea/evolutia lui Usagi mi se pare ca se vede pe tot parcursul seriei (poate mai putin in prima), prin sfaturile pe care le dadea din cand in cand celorlalti ;) , just like a mother ^_^ ... Oricum e preferata mea ... she always made me laugh whole-heartedly :P ... And cry too, in sp pe la final ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:50 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |