Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum Va Alegeti Seriile Anime Pe Care Le Urmariti?

Cum va alegeti seriile anime pe care le urmariti?
 
[ 25 ] ** [18.52%]
[ 14 ] ** [10.37%]
[ 17 ] ** [12.59%]
[ 7 ] ** [5.19%]
[ 6 ] ** [4.44%]
[ 5 ] ** [3.70%]
[ 29 ] ** [21.48%]
[ 32 ] ** [23.70%]
Total Votes: 135
Guests cannot vote 

AnimeNerdz
post Jun 16 2009, 11:29 PM
Post #81


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 65
Joined: 3-June 09
From: My Imagination
Member No.: 8.696
Points: 129
Gender:



pe animeplanet ma uit la recomandari la animeurile deja privite
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wststreet
post Jun 16 2009, 11:35 PM
Post #82


lasa glumele
****

Group: Members+
Posts: 403
Joined: 29-January 06
From: Timisoara
Member No.: 2.125
Points: 851
Gender:



Dupa personajele celor care fac role play sau aleator, ma decid dupa primele episoade.

A fost si un caz special, era un meme pe 4chan cu multi track drifting dintr-un manga cu trenuri, m-am pus sa citesc manga ala, era defapt o parodie sau ceva de genu dupa Initial D, si asa am ajuns sa ma uit la Initial D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BotoseL
post Jul 28 2009, 11:43 PM
Post #83


Fluffy!
**

Group: Members+
Posts: 90
Joined: 24-November 06
From: Romania, Bucuresti
Member No.: 3.328
Points: 213
Gender:



Buna seara,
eu aleg animeurile din share de la lume, iau doua sau trei episoade, cand banda imi permite, daca nu, anidb - search - ma uit la plot - iau un episod dar nu pe primu ca de obicei ala ori spune toata treaba ori o lalaie pana la episodul 2.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ZaKiddo
post Aug 3 2009, 01:28 AM
Post #84


Professional Daydreamer
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 27-July 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.896
Points: 35
Gender:



'neatza!~
(avand in vedere cat e ceasu' :P )

pai sincer, am un mod destul de simplu, wikipedia

citesc din plot (cat mai scurt si fara spoiler) si (don't laugh) ma uit la poza... ma rog... incerc sa ghicesc pers principal si vad ce stil de animatie are

in ultima instanta ... dupa primul episod imi dau seama daca sunt sau nu interesat ... si in plus am obiceiul sa le caut online ... calitatea pe unele site-uri merita experienta (mai ales ceva vazute in "myspace player" -> se incarca foarte rpd si multe sa vad bine)

in gen Action ... Martial Arts ... Supernatural ... ori sa fie batai ce te lasa cu gura cascata (gen DBZ) ... ori o poveste (gen FMA, etc.)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aika2008
post Aug 3 2009, 08:10 PM
Post #85


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 11-April 08
From: Ploiesti, Prahova
Member No.: 6.574
Points: 64
Gender:



Cum imi aleg seriile anime pe care le urmaresc? La intamplare si ma decid daca sa-l mai vizionez sa nu dupa primele 2 sau 3 episoade, nu mai iau dupa trailere, pentru ca deseori ma insel si cand vad un trailer la un anime zic ca e frumos si pe urma cand incep sa-l urmaresc observ ca ma insel. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kene
post Aug 4 2009, 09:45 AM
Post #86


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: 3-August 09
From: Above the Heaven!
Member No.: 8.923
Points: 83
Gender:



Dupa story-ul lor si dupa recomandarile primite.

~_~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bysu-Chan
post Jan 7 2011, 10:23 PM
Post #87


This is the life... <3
**

Group: Members+
Posts: 97
Joined: 6-January 11
From: Deva
Member No.: 10.286
Points: 279
Gender:



eu ma uit la un anime in functie de urmatoarele lucruri:
-genurile si tema (am doar anumite genuri care imi plac :D)
-urmaresc primul episod (dupa ce l-am verificat sa vad ce gen e) iar daca-mi place il vad si pe al doilea
daca de la al doilea totul incepe sa devina neinteresant sau chiar de la primul nu ma uit la tot animeul :D
in general nu mi se intampla foarte des sa nimeresc animeuri care sa nu-mi placa deloc :D
(si uneori dupa recomandari)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jan 7 2011, 11:16 PM
Post #88


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Ma uit la animeuri de obicei dupa ce imi sunt recomandate de prieteni care imi stiu gusturile. Totusi, in mare parte ma las cucerita foarte usor si de coperta. Genurile (atata timp cat nu sunt ... Exagerate...) nu ma prea axez pe ele. Iar in general nu citesc povestea... Am impresia ca primele 2-3 episoade vor fi rezumate acolo, deci pe cat posibil incerc sa evit astfel de incidente xD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claymore :X
post Feb 17 2011, 10:08 PM
Post #89


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: 12-July 10
From: Bucharest (cateodata..:D)
Member No.: 9.856
Points: 147
Gender:



la intamplare, ma decid dupa primele episoade
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Mar 30 2011, 11:04 AM
Post #90


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



De obicei ma uit la DVD cover, introducere, gen, nota si citesc printre randuri 1 review.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sei Ryuun
post Jun 2 2011, 02:35 PM
Post #91


Third Wheel
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: 31-May 11
From: Bucuresti
Member No.: 10.516
Points: 104
Gender:



eu cred ca ma iau dupa tipul de desen, dar de cele mai multe ori, ma intereseaza reviews si the plot in sine, ca daca actiunea nu mi se pare interesanta, consider ca pot sa combin vizionarea anime-ului respectiv cu un altul si uneori ajung sa renunt la unul ca sa-l vad pe celalalt.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 2 2011, 08:29 PM
Post #92


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



In primul rand ma iau dupa story, citind un plot summary scurt de pe animenews, dupa care ma uit la art style si personaje in sine. Vad cateva episoade daca pare sa ma intereseze si daca nu e pe gustul meu, trec la urmatorul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Jun 3 2011, 02:42 PM
Post #93


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Dupa criteriile:

- sa nu aiba mai mult de 12-13 episoade
- sa fie comedie
- personajele sa arate cute
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jun 4 2011, 11:35 PM
Post #94


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Tot timpul traiesc cu impresia ca am niste criterii bine definite introduse in niste formule detaliate dupa care imi aleg seriile urmarite, dar pana la urma mi-am dat seama ca marea majoritate a seriilor urmarite le-am ales complet la plesneala si pentru ca "I felt like it at that specific moment".
Recunosc ca si eu am tendinta sa evit seriile lungi la fel ca si Garden Girl :P .
Totusi, un element pe care il caut in absolut tot ce urmaresc: romance. Cu toate ca acest gen nu defineste daca o sa-mi placa anime-ul sau nu :) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Jun 5 2011, 12:38 AM
Post #95


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Dupa grafica si rating aleg in mare parte anime-urile pe care le urmaresc, consider ca un anime ar trebuie sa arate cat de cat bine, mai ales daca are o poveste buna, dar in ultima vreme apar aceste anime-uri (new wave bs), desenate de parca ar fii destinate copiilor, dar au poveste mai complexa sau care desi is pline de actiune nu vezi sange deloc ... its hatefull, se bat de se strica si par doar un pic sifonati. Au si-un rating ridicat, se pare ca nu mai sunt apreciate anime-urile gen Samurai X, Monster, GTO, etc, you name it, mare parte din era 1995-2005, oh well ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkValkyrie
post Jun 5 2011, 07:02 PM
Post #96


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 8-May 06
Member No.: 2.526
Points: 106
Gender:



QUOTE(Tessa @ Jun 4 2011, 11:35 PM)
Tot timpul traiesc cu impresia ca am niste criterii bine definite introduse in niste formule detaliate dupa care imi aleg seriile urmarite, dar pana la urma mi-am dat seama ca marea majoritate a seriilor urmarite le-am ales complet la plesneala si pentru ca "I felt like it at that specific moment".
Recunosc ca si eu am tendinta sa evit seriile lungi la fel ca si Garden Girl :P .
Totusi, un element pe care il caut in absolut tot ce urmaresc: romance. Cu toate ca acest gen nu defineste daca o sa-mi placa anime-ul sau nu :) .
*


A da, si eu am mai avut momente in care pur si simplu m-am uitat la o anumita serie pentru ca aveam chef de ceva lighthearted in perioada respectiva, dar nu chiar orice care era pe lista.

In ceea ce priveste seriile lungi sau scurte, nu am pretentii atata timp cat imi atrage atentia si nu isi pierde din pas prea mult. Eu m-am uitat si la genul Yu-Gi-Oh, Cardfight pentru ca sunt interesata de TCGuri/Boardgames si le gasesc un hobby stimulant si distractiv in acelasi timp (some of the monster designs are awsome).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Aug 27 2011, 11:21 AM
Post #97


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Eu nu citesc niciodata review-uri, decat daca sunt marcate spoiler-free. Am avut nu putine anime-uri al caror ending a fost distrus pentru mine de un review.

De obicei, scot toate anime-urile care apar in decursul unui sezon si ma uit la ele. Operez pe principiul: Watch anything, watch everything.

De asemenea, folosesc functia de: "If you liked X, you might like Y" a ANIdb.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Nov 15 2011, 11:09 PM
Post #98


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



In ultima vreme, eu mi-am ales anime-urile pe care le-am urmarit dupa AMV-urile care mi-au placut sau daca titlul mi s-a parut interesant. Nu ma prea intereseaza notorietatea lor, pt ca de multe ori, si cele despre care nu s-a prea auzit au posibilitatea de a ma impresiona. AMV-urile cu Yosuga no Sora, Black Rock Shooter, Kimi Ga Nozomu Eien, Panty and Stocking m-au convins sa urmaresc si seriile. Cred ca urmatorul va fi Corpse Princess. :P Dar doar pt ca am vazut un AMV in care e si Luffy, asta nu inseamna c-o sa ma uit vreodata la OP...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Nov 16 2011, 01:05 AM
Post #99


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Nov 15 2011, 11:09 PM)
Dar doar pt ca am vazut un AMV in care e si Luffy, asta nu inseamna c-o sa ma uit vreodata la OP...
*



Singurul lucru care m-a determinat sa nu ma uit la One Piece este efectiv...numarul de episoade: indiferent cat de tare este anime-ul in sine, prefer sa ma uit la alte 50 de serii, decat la 600 de episoade din acelasi anime... :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Nov 16 2011, 01:34 AM
Post #100


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



De obicei el aleg dupa gen - mostly psychological-drama-slice-of-life stuff -, dar uneori le aleg dupa recomandari (forums, sites, people) si studio(asta nu e un criteriu absolut, dar e un avantaj). Desi in ultima vreme am mers pe varianta "mood induced by AMV" - tricky one <_< Grafica e un plus, dar niciodata nu a fost motivul determinant; if I see something eye-catchy, verific intai genul&stuff. If it's some yaoi, poate sa aiba cea mai buna grafica din lume si o poveste cutremuratoare, tot il evit :lol:
Rareori urmaresc on-going pentru ca am prostul obicei sa nu am rabdare si sa urmaresc o serie in maraton.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:18 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |