Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Primul si cel mai bun


CyBeR
post Feb 21 2004, 10:54 AM
Post #1


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Chiar sunt curios care a fost primul RPG jucat de voi si mai apoi care vi s-a parut cel mai bun.
Personal,primul RPG cu care am dat ochii a fost Septera Core(varianta Demo).Full,primul a fost Diablo 2(inca am personajul,nivel 55,barbar).
Cel mai bun RPG pentru mine ramane Final Fantasy 9 pe care l-am jucat si rasjucat si am sa-l mai joc.
Voi?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Feb 21 2004, 11:07 AM
Post #2


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



nu stiu...e greu de zis care e cel mai bun, dar merg totusi spre Xenogears.
primul a fost Silver parca...da....foarte bun joc.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 21 2004, 11:38 AM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Eu am jucat prima oara tot Diablo 2 pe care l-am terminat de zeci de ori pe toate nivelele....am jucat in retea nopti intregi. Frumos joc ce pot sa zic.
Am jucat si Silver dar m-am blocat la o chestie si nu am mai avut rabdare sa ma mai ginesc pe acolo asha ca am renuntat...dar oricum era frumos si ala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Feb 22 2004, 10:49 PM
Post #4


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Primul: Fallout
Cel mai bun: Fallout
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 24 2004, 01:35 AM
Post #5


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Rpgul/action(ca asa e mai bine definit) vietii mele e Diablo 2 ...am avut zeci de caractere acasa de peste lvl 80...si chiar nu glumesc cand zic zeci...(cei care au jucat ...stiu cam ce inseamna lvl 80+ ...1.5 mld exp...)..Il joc de cand a aparut adica de 4 ani!!!
Actualmente am pe net(B netul oficial ...logic) o Soarca lvl 89 si o ama lvl 86...asta pt ca mi-am pierdut contul vechi... :roll: !!!

Pt mine ...el este tatal tuturor rpg action!!!
La rpg pur ....am jucat multe...Bg1 si 2 ,Neverwinter Nights ...si inca o tona...dar nu-mi mai vin nume acum...
Mi-a placut mult NwN ...insa cel mai bine pus la punct...precum si cel mai vast este...Baldurs Gate 2!!! Inca este considerat cel mai bun Rpg al tuturor timpurilor...Dupa ce il jucati...va puteti face o idee ...cam de ce? :wink: !!!

Ps: Ghiciti ce o sa fac dupa ce termin de postat pe forum... :twisted: Diablo time!!!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Feb 26 2004, 06:51 PM
Post #6


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Primul : Fallout 2
The best: Final Fantasy 8 shi 9

Apropo Cyber.. cum bati ultimu boss din ff9 ala gigantic... de da cercu ala de tii omoara pe toti???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Feb 27 2004, 01:43 AM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



La Diablo 2 am si eu 4 personaje de +/-80 (Paladin, Sorc , Barbar, Amazon). Le am facut in decursul unui an. De cand am inceput sa joc serios NWN (am terminat povestea la nivelul 20) nu m-am mai atins de Diablo 2.
Nu de alta dar te plictisesti omorand aceiasi monstri. Cel putin in NWN ai acele module care poti sa tot le joci, ai diversitate.

Cu toate astea primul meu RPG ar fi un obscur RPG japonez. Spun obscur pentru ca nici eu nu imi amintesc numele. Stiu ca a aparut prin `92 si erea pentru consola.
In rest am mai jucat FF8 si Septera Core, dar desi am ajuns aproape de sfarsit cu amandoua nici pana astazi nu le-am terminat.

Cel mai bun RPG pentru mine ar fi FF8. Povestea, actiunea, grafica (vazuta prin prisma anului `98) sunt printre cele mai bune. Plus ca are o complexitate mare si mai vine si cu un joc in joc.
Dar pe partea de actiune Diablo 2 mi se pare cel mai dinamic. Sper ca odata cu aparitia lui World of Warcraft, Blizzard sa creeze un joc mai complex ce sa combine hack&slash-ul lui Diablo 2 cu diversitatea lui NWN.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Feb 28 2004, 01:26 PM
Post #8


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Matth>sfatul meu pentru party ar fi urmatorul:
Zidane-cu Ultima Weapon-un damage bunicel-attack 100
Dagger>ti-as sugera sa-l folosesti pe Ark dar daca nu-l poti bate pe asta nu-mi imaginez cum l-ai bate pe Ozma.Poti sa-l obtii de la Hades(il gasesti in locul din memoria unde Quina crede ca inoata in ocean<<inainte de al treilea bos>>;mergi la dreapta,in spatele stancii si apasa de nebun X pana vei vorbi cu cineva,Hades,un synth-iti faci la el un Pumice si Voila,ai Eidolonul Ark.).Combini Ark cu boost si astfel ai timp de vindecare prin regenerare.
Vivi-Staff of Zeus-combini reflect x 2 cu auto-reflect si Flare=>damage 9999
Steiner-atack-ul Shock-damage 9999

Alternativ,poti folosi in loc de Steiner si Vivi pe Freya si Quina.
Freya-atack-ul Dragon Crest.Chiar daca initial faci damage mic cu el dupa cateva lupte ai sa observi ca incepe sa faca damage tot mai mare(9999in cele din urma)
Quina-frog-drop=blue magic-trebuie sa prinzi broaste multe ca sa merite folosirea atacului asta.

Armuri-destul de bune gasesti in Daguero(in sudul continentulu Uitat,pe o insula ce are un munte pe ea)si in Black Mage Village(fati synth-uri in ambele orase dar ai grija ca nu prea mai gasesti unele obiecte cum ar fi Mythril Sword sau Armor<<ai nevoie pentru Grand Armor>>)

Experienta-cel mai usor poti face experienta pe Ville Island.Daca dai de mai mult de un Yam,RUN FOR YOUR NO GOOD LIFE.Chestiile alea-s a dracului de puternice,nici nu-ti vine sa crezi.

Arme-aici situatia se complica si urmeaza un mega spoiler deci cine nu vrea nu citeste.Arme gasesti daca mergi cu un Chocobo si-l upgradezi pana la maxim.Cele trei locuri unde poti cauta sunt:
-Chocobo Forest-est(parca) de Lindblum
-Chocobo Lagune-sud de Forgotten Continent,o gaura intr-o insula
-Chocobo Air Garden -trebuie sa fii upgradat pentru asta si ai grija ca se plimba.Aici il gasesti si pe OZMA dar nu-ti sugerez sa te pui cu el.E cam de 100 de ori mai puternic decat Neocron(bosul de final)(eu l-am batut :twisted: )
Dupa asta poti gasi chocobo Paradise(doar daca ai un chocobo upgradat la maxim).Insula e in partea de N-V a hartii,fix in coltul de sus(nu apare pe harta).Ai nevoie si de dead pepper ca sa intri.
Locuri unde gasesti comori secrete cu chocobo:
-pe Lost continnent-pe aproape de vulcan,o crapatura in stanca
-la Quans Dwelling(gasesti si doua stelazzio aici)
-in locul unde erashimmering island,in apa-Ultima Weapon
-pe forgotten Continent-Dragon Hair-Freya si inaca ceva,nu-mi amintesc
Mai sunt mai multe dar nu merita amintite decat pentru un vanator de comori.Intreaba-i pe chocobo din Paradise.Au sa-ti spuna pe unde gasesti.

Mai mult de ata nu cred ca-ti pot spune.Fa nivele si echipeaza-te serios.Intoarcete din drum ca doar nu-i greu.
In concluzie,cea mai usoara metoda de a bate un boss in FF9 e sa fii mai puternic decatel.De Grand Cross nu te poti apara si Neutro Ring nu-i chiar asa de puternic,daca esti echipat ca lumea si ai nivel mare(preferabil 50 +).

Tot sunt la subiect si in priza:
In FF VIII-pentru a face nivele rapide faceti rost de Odin,chiar daca nu-l puteti summona,vine cateodata la inceputul luptei.E invins de Seifer,la sfrasitul CD-3 inainte de lupta cu Adel.Atunci vine Gilgamesh(mai bun e Odin).
Ca sa revin,mergeti pe Island closest to Hell sau pe Island closest to Heaven(prima e ultima insula din lantul ala din vestul continentului Galbadia iar a doua e in vestul Eshtar,una din insulele de pe langa padurea aia imensa.Aici veti intalni numai monstri super puternici=>experinta en-gros.Cand incepe lupta,daca nu apare Odin,fugiti.In special din fata unui Malboro,cei mai puternici monstri.
Pe Bahamut il gasiti in coltul stanga-jos a hartii.Dupa ce i luati pe el puteti cobori dar va avertizes,daca coborati,fiecare pas=lupta pana jos.Jos il intalniti pe Ultima Weapon de la care puteti extrage pe Eden.
Cam ata ar fi de spus.Obiectele is usorde gasit,pana si alea pentru ultimele arme ale fiecarui personaj.Pana si cartile.

Scuze daca am exagerat si stiu ca e offtopic dar nu m-am putut abtine sa nu zic cat mai mult!Macar sper ca am fost de ajutor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Feb 29 2004, 05:11 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Thanks for all the hint.. da nu cred ca mai joc inca o data... am save state numa la ultima batalie shi atunci cand deja intrri in copac.... in fine.. la ff8 nu am avut probleme... momentan ma joc ff6 varianta de psx refacuta.. cu filme adaugate in 1999...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Mar 1 2004, 11:37 PM
Post #10


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



La FF8 nu ai avut probleme pentru ca ai folosit editor de savegame-uri. Altfel te blocai si acolo la sfarsit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Mar 2 2004, 09:33 AM
Post #11


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



haideti ma, FF8 a fost cel mai simplu FF din toate timpurile. in cd2 ai 9999 HP, attack de cateva mii (fara trigger), toate magiile -ga, inclusiv cateva forbidden, niste flare, tornado, si doua trei (zeci :P) ultima. ajungi la un boss si ataci cu Squall si vezi ca lai omorat.....ca sa nu mai zic la sfirsit cand iti iei Holy Wars si te duci peste Omega.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghost
post Mar 2 2004, 01:42 PM
Post #12


Incepator
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: --
From: O.S.S Flagship Aleksander
Member No.: 45
Points: 2



Primul meu RPG a fost Laser Squadron.Dar cel mai bun mi se pare Diablo2.Am si eu un paladin si il joc nopti intregi si zile
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoshi
post Mar 11 2004, 04:58 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: --
From: Piatra-Neamt
Member No.: 237
Points: 17



Hmmm prima deta cand am vazut eu un rpg....AAAA da mi-am amintit
acum 9 ani (cand SN era la putere si eram Kinder ) am facut rost de
SECRET OF MANA (dar era in germana si nu am inteles prea mare lucru :cry: ) ce sa zic era super si pentru SN avea coloana sonora super)
ma rog asta a fost primul RPG dar prima mea iubire a fost FIinal Fantasy IX Jocul care imi schimbase total gandirea despre RPG (ca pe vremea aia eram inebunit dupa action adventure )
Dar THE GAME acum este FFX
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MuadDib
post Mar 11 2004, 08:32 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 238
Points: 2



Primul RPG pe care l-am vazut a fost Final Fantasy VII dar primul care l-am jucat si l-am terminat afost Final Fantasy XI
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yoshi
post Mar 11 2004, 09:00 PM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 48
Joined: --
From: Piatra-Neamt
Member No.: 237
Points: 17



Am jucat si eu Diablo 2(ca ma tot plictisise un prieten) dar sincer nu mi-a placut nu am jucat cu pre multa placere eram cu un asasin la nightmeare aveam lv 87 si ceva ecipamete bune siseturi de armuri. Jocul e prea banal mergi ,tai si spanzuri nu e prea interesant
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chim3ra
post Apr 2 2004, 09:29 PM
Post #16


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 142
Joined: --
Member No.: 241
Points: 69
Gender:



Primul jucat si terminat FF8 :))) a meritat si dintre ffuirle jucate pe ps1 a ramas cel mai tare pentru mine :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

fangorn
post Apr 25 2004, 10:16 PM
Post #17


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



nu mai stiu care a fost primu meu rpg, dar printre primele a fost Silver. de asta imi amintesc si acum cu placere, chiar daca nu am putut sal termin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Razorel
post Sep 13 2004, 09:57 AM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 21
Joined: --
From: Targoviste/Sibiu
Member No.: 383
Points: 16



Primul RPG ( nici nu stiam ce e aia p-atunci) a fost Fallout2 pe vremea cand aveam P166 si mergea ca o cisma dar jucam ca tembelul ca mi se parea extraordinar. Ma captivase universul, povestea, tot.... Poate de-aia su acum il joc si l-am terminat de vreo 13 ori :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 14 2004, 07:52 AM
Post #19


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pot spune sus si raspicat ca primul meu RPG jucat a fost Eye of the beholder 1. Stiu ca imi placea la nebunie sa ma tot invart prin acele harti, sa te lupti cu hoarde de monstri, sa rezolvi puzzeluri si ce se mai intampla pe acolo. Apoi, cred ca am vazut demo la diablo 1 dar pana sa-l joc am jucat titluri mai obscure gen Menzzoberanzan, Anvil of Dawn sau Lands of lore si mai apoi brusc, revelatia FF VII, care mi-a placut cel mai mult si acolo a ramas pe primu loc. De fiecare data cand imi aduc aminte de poveste ma rascoleste un fior, pentru ca e una dintre cele mai tari...


Apropo, e vreunu dintre voi care a terminat Silver? Pt. ca si eu am ramas blocat undeva (parca trebuis sa lovesc un clopot sau asa ceva, in fata unei porti mari, chiar dupa ce fugeam dintr-o caverna- sau am tercut de asta??? pfff nu mai stiu, anyway......are cineva jocu asta? S-ar putea sa mi-l dati si mie???)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

removed_on_request_20121227
post Oct 15 2004, 05:55 PM
Post #20


Wonderful Wizard
****

Group: Members+
Posts: 354
Joined: --
Member No.: 31
Points: 241
Gender:



eu nam rezistat sa joc diablo mai mult de un capitol. crap hack and slash american retard crap, nu se poate compara cu let's say..ff1 ca sa nu spunem 4 sau 5.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 06:37 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |