Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fanii Anime Si Virsta In Romania


PhoeniX
post May 22 2010, 10:51 AM
Post #41


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



Daca va mai prind parinti ca va uitati la "desene", asigurati-va ca "desenul" cu pricina e un hentai.

Problem solv'd :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 22 2010, 10:53 AM
Post #42


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



"Ahaaa, deci la asta te uitai tu de atatia ani.... :mellow:"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 22 2010, 11:22 AM
Post #43


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



ai mei s-au resemnat deja... oricum au reusit sa faca diferenta asa ca nu ma mai cicalesc... :D si la cat timp mai stau si pe acasa...

mai nasol e sa te uiti la anime si sa se lege colegele de camera de tine... :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 22 2010, 11:24 AM
Post #44


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Ah, alor mei le dau voie sa-mi spuna orice, dar celor din exterior nu, mai ales daca sunt niste fete care citesc CoolGirl sau Popcorn si au ca idol in viata pe Hannah Montana :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 22 2010, 11:28 AM
Post #45


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



Sunt curioasa cand o sa aveti in jur de 30 de ani ce o sa mai ziceti....majoritatea o sa aveti familie, copii, oare o sa mai frecventati intalnirile anime, festurile, etc. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 22 2010, 11:29 AM
Post #46


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Da. Si o sa iau si copilu cu mine la meeturi. Tre sa-l obisnuiesti de mic :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 22 2010, 11:41 AM
Post #47


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



30 de ani is not that far away... :lol: daca lumea de azi e prea batrana ca sa mai inteleaga anime-ul, va trebui sa existe cineva in viitor (aka us pe la 30-40 de ani) care sa educe o tanara societate mai deschisa (IMG:http://www.cute-factor.com/images/smilies/onion/70bff581.gif) ...cred k am cam luat-o pe ulei...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KittyTeea
post May 22 2010, 02:36 PM
Post #48


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 144
Joined: 29-June 09
From: Bucuresti
Member No.: 8.806
Points: 355
Gender:



Am 21 si ma uit nu doar la animeuri ci si la Disney si care e problema. Nu vad de ce as renunta si cand voi avea 30, tot mai bine decat sa ma uit la stiri :blink:. Btw am vad la otaku si persoane care pareau de 40-50, nu multi da mai bine decat nimic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 22 2010, 03:43 PM
Post #49


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



there is no problem with cartoons either. multa lume se uita (IMG:http://www.cute-factor.com/images/smilies/onion/069.gif) , dar nu toti sunt suficient de maturi sa recunoasca.
cum zicea si arghezi, "cand am incetat sa mai fim copii, am murit demult", or something like that... mereu trebuie sa pastram o inima de copil...dar nu intr-un borcan :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 22 2010, 05:09 PM
Post #50


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Uhm, nu inteleg de ce este o rusine sa spui ca te uiti la desene animate.. :/
Pe mine personal, ma lasa rece parerile celor din jur atata timp cat nu mi se aduc argumente rezonabile contra. Eu n-o sa incetez din a ma uita la desene animate (ma rog, nu chiar alea de pe Minimax, la alea nici nepoata-mea nu se mai uita, de cand si-a descoperit idolu in Hannah Montana :P) doar pentru cineva imi spune "ca sunt pentru copii". Nu scrie pe nicaieri ca exista vreo limita de varsta. Also, multe dintre desene sunt construite pe scenarii ce cuprind tot felul de inside meanings pe care un copil nu le-ar intelege. Dar daca o luam asa, daca as avea un copil de 8-9 ani, nu l-as lasa sa se uite la desene animate in care apar niste unii care ii impusca pe altii si pe asta se bazeaza scenariul. El o sa intelega ca din asta e formata lumea si o sa creada ca asta e un model de comportament, ceea ce este total gresit, si cu totii stim ca [,] creierul copiilor e precum un burete :P. Nu-i incalc dreptul la libertatea de a alege, ci este vorba de indrumare, daca vrei sa ai un copil zdravan dpdv mintal. Stiu ca suna a cliseu, dar deja e la ordinea zilei ca un copil sa preia comportamente pe care le vede la TV, iar partea trista e ca le preia pe cele mai proaste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post May 22 2010, 09:29 PM
Post #51


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



QUOTE(Garden Girl @ May 22 2010, 10:53 AM)
"Ahaaa, deci la asta te uitai tu de atatia ani.... :mellow:"
*



*starts to sweat* No-no-no.... that's my twin evil clone... My cat swears!!!

Also, GG are dreptate cand vine vorba despre argumente. Multi nu merita bagati in seama de ceea ce zic din simplul motiv ca nu sunt in stare sa-si sustine ideea cu un argument solid. Am un coleg de camera care toata ziua da cu niste bile de pereti ca Nvidia is da best, BMW is da best, Intel is da shit, Nokia pwnorz, dar de un an incoa' n-a fost in stare sa-mi aduca un argument catusi de mic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sentaro
post May 23 2010, 07:21 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 11-November 08
Member No.: 7.887
Points: 189
Gender:



QUOTE(usagy @ May 22 2010, 12:28 PM)
Sunt curioasa cand o sa aveti in jur de 30 de ani ce o sa mai ziceti....majoritatea o sa aveti familie, copii, oare o sa mai frecventati intalnirile anime, festurile, etc.  :lol:
*



Am 33 de ani sunt casatorit si ma uit la animeuri, si nu mi se pare nimic deosebit in asta.
Ceilalti au o problema, se uita putin ciudat,dar se obisnuiesc cu timpul.

P.S. Mai vin si la meet-uri si particip ca voluntar pe la festuri
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post May 24 2010, 10:05 AM
Post #53


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



QUOTE(PhoeniX @ May 22 2010, 10:28 AM)
1. Sincer nu ma intereseaza parerile altora despre mine daca ma uit la animeuri (mai ales daca persoanele in cauza au freze de struti si nu stiu lega doua vorbe coerente in limba romana). <<-Off-Topic
*



Am un prieten foarte bun... culmea manelist... care aproape te ia la bataie daca te legi de anime. Nu o data a avut argumente insangerate cu altii de rasa sa ptr GitS, Gundam si Yuyu-hakusho.

QUOTE(PhoeniX @ May 22 2010, 10:28 AM)
2. Mai multe intruniri, mai multe evenimente anime, cateva amenintari cu eutanasierea celor de la RDS ca nu merge Animax, in principal, o comunitate mare si UNITA. Fani anime au existat, exista si vor exista in "draguta" noastra tara, ideea e sa fie uniti, sa se afirme, sa poate arata lumii din jur ca exista. So, more events in mai toate zonele tarii, more meetings, more cleavage (just sayin'), more MOAR!!!
*


People are working on that... you should too ;)

QUOTE(PhoeniX @ May 22 2010, 10:28 AM)
3. 'tui, am uitat de orele de japoneza de la UVT <.<
*


Un loc foarte bun de recrutat noi fani de anime.. poate reusesti sa strangi ceva oameni de p'acole si sa faceti ceva anime related!

QUOTE(PhoeniX @ May 22 2010, 10:28 AM)
4. More meetings peste tot.... sa se cunoasca lumea intre ei!!!
*


Asta se incearca deja de mult... uitate la A-Camp care aduna anual peste 100 de fani de anime din toata tara mai sunt si altii care mai au astfel de planuri...

QUOTE(PhoeniX @ May 22 2010, 10:28 AM)
5. Are sens ce-am zis pana acum???
*



Nu :P


Vad ca in afara de tine nu a mai venit nimeni cu o lista de sugestii chiar asa lipsiti de idei sunt oamenii?

Inca o data repet intrebarea: Cum putem sa facem publicitate la Anime in asa fel incat parerile sociale si varsta sa nu mai fie o problema?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post May 24 2010, 11:30 AM
Post #54


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



QUOTE
Inca o data repet intrebarea: Cum putem sa facem publicitate la Anime in asa fel incat parerile sociale si varsta sa nu mai fie o problema?

Amu, anime-club e un forum mai vechi, si subiectele de genul asta au fost discutate si ras-discutate de-a lungul anilor. Probabil de asta primesti relativ putin interes de la cei vechi.

Prima observatie pe care as avea-o de facut e ca cea mai simpla metoda de a obtine otaci batrani e sa-i cresti de tineri. Generatia curenta anime imbatraneste incet incet, dar deja vizibil. Avem prima runda de alumni, oameni care activau in facultate acum peste 5 ani si acum au familie si copii - si unii din ei inca mai intra pe forum din cand in cand.

Cat despre sugestii... my personal pet idea lately e "publicitate incrucisata". Mi se pare ca sunt relativ multi oameni care au acces la un coltz al comunitatii, si n-au idee ce se intampla in rest. Aud oameni care se plang de lipsa de activitate, si habar n-au ca in bucuresti sunt minim 3 (TREI) intalniri saptamanale care merg ca ceasul (marti, joi si sambata la dagonul rosu).
Sau (alt exemplu favorit) lumea care vine sa cumpere manga la festuri si n-are idee ca standul cu manga este de fapt in primul rand online (www.mangashop.ro), si se poate comanda frumos cu plata ramburs.
Tl;dr: ar fi binevenite oaresice eforturi de informare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post May 24 2010, 11:45 AM
Post #55


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



"Amu, anime-club e un forum mai vechi, si subiectele de genul asta au fost discutate si ras-discutate de-a lungul anilor. Probabil de asta primesti relativ putin interes de la cei vechi."

nu cei vechi ma intereseaza... ci acei cativa noi si dedicati... aia vechi au facut destule si unii dintre ei fac in continuare...

idea ta este foarta buna... poate un aproach de marketing pe facebook gen celor de la Oita Fermecata* ar fi o metoda prin care ideea ta ar fi mai usor practicabila.

*Oita Fermecata = este un grup pe Facebook care organizeaza evenimente anime-related aici, la noi in cluj. de fiecare data cand se tine un eveniment "oita" ne trimite la toti invite... iar multi dintre noi dau mai departe vestea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 24 2010, 01:11 PM
Post #56


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Uhm, din pacate nu ma laud cu varsta si experienta elderilor de pe forum, dar asa cum zice si rogue, toate astea s-au discutat si sincer, nu vad nicio schimbare din partea celor vizati (aka "mai veniti si voi pe la festuri/meeturi"). Eu mereu promit ca vin la Otaku sau la Nijikon, si niciodata nu ma tin de cuvant. Daca se gasesc 20 de persoane ca mine, go figure. Insa totodata, la genu asta de adunari, vin foarte multi oameni. Hell, numai la primu Nijikon tin minte ca la un moment dat nu aveai unde sa te misti.

Cu toate astea, e destul de greu sa "duci vorba" mai departe, sa-i convingi etc, pentru ca oamenii nu sunt atat de receptivi precum credem sau speram, deci nu se va schimba nimic prea curand. Deja sunt ani de cand se incearca, fara prea mare succes, din cate vad eu cel putin. Pentru ca se merge pe principiul "oamenii intotdeauna au ceva mai important de facut decat sa-si faca din anime un mod de viata si sa se tina de mers la meeturi si evenimente otaku-related" :P

Asta e, e inutil sa te dai de ceasul mortii de dragul schimbarii ritmului cultural.
Also, asa cum zicea si Phoenix, daca ii spui unuia ca te uiti la anime, rade de tine ca "haha te uiti la pochemoni ce luzar". Cam astfel de oameni sunt prin jurul nostru. Insa cum am mai spus: ma lasa rece argumentele de genul "animeurile sunt pentru copii", pentru ca este clar ca persoana in cauza habar n-are ce-i ala un "anime", crede ca orice e 2D e pentru copii, iar eu cu oameni din astia nici nu discut. Punct :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post May 24 2010, 01:38 PM
Post #57


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



eu am incercat sa duc vorba printre colegii de grupa, dar chiar dak nu au zis nimic de genu' "anime is pentru copii", au zis k ca nu sunt interesati, k au incercat, dar nu ii atrage stilul (IMG:http://www.cute-factor.com/images/smilies/onion/072.gif) fac misto doar de entuziasmul meu de cate ori se apropie vreo conventie... atunci cand e o chestiune de gusturi nu prea ai ce face... cred k (,) campaniile de teasing raman cea mai viabila solutie (IMG:http://www.cute-factor.com/images/smilies/onion/037.gif) . nu poti obliga oamenii sa adere la gusturile tale. cine e pregatit pentru ele va veni singur. nu zik k nu ar trebui sa facem nimic, but we r a slow country... as i said, cand vom ajunge si noi sa fim modele pentru noua generatie lucrurile se vor schimba.


P.S. sorry dak bat prea tare campii... sunt putin (mai mult) ametita. asteptand inspiratia for various stuff am recurs la masuri disperate (exces of wine) (IMG:http://www.cute-factor.com/images/smilies/onion/5c745924.gif)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post May 24 2010, 02:03 PM
Post #58


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Wine is good :)

Oitza e idee f. faina, a carui succes se masoara prin gradul de enervare pe care il am cand citesc din greseala ceva de acolo si-mi dau seama ca nu e in bucuresti. Tre' doar pusa in practica, si e oarecum inevitabil ca se va intampla mai devreme sau mai tarziu. (*hint*hint*).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

PhoeniX
post May 24 2010, 08:42 PM
Post #59


On crack
***

Group: Members+
Posts: 286
Joined: 27-January 07
From: Timisoara
Member No.: 3.667
Points: 572
Gender:



@Thunder:
Chiar incerc sa repun pe picioarele meetingurile de prin Timisoara, dar din cate am vazut pe aici pe forum, doar eu, wststreet, diablo46 si, (sa zicem) adri_yume4ever si-au mai dat interesul. (m-am luat cel mai mult dupa topicul de intalniri din Timisoara).
Din pacate cand erau orele de japoneza la UVT, ba eram cu [VIRGULA] ceva proiecte pe cap, ba aveam un examen/test/laborator ceva, ba uitam complet din alte cauze . :| :|

...DANG... Era sa uit.

Avand in vedere ca Animax e la pamant cand vine vorba de RDS (inca le urez "sarpraiz batsecs"-uri fericite), copii de acum nu vor avea asa usor contact cu animeurile. De aceea o comunitate mare si bine pusa la punct e foarte bine venita si cat mai rapid.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post May 28 2010, 09:16 PM
Post #60


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Copiilor de azi, daca le dai desene animate retardate, cu din aia cu capu si corpu trapezoidal, care au nush ce afaceri, care se impusca si fac pe musculosii, sunt fericiti. Sau da-le Hannah "idolu pustimii" Montana.
Ce le trebuie animaCS?

Lol de ce am impresia ca ma repet... ? :/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 01:04 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |