Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Madoka Sync, read first post


DmonHiro
post Feb 17 2011, 12:32 AM
Post #21


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



"transformari, lolies si "save the world plan"
Avem transformati. Avem lolis. Cat despre restul... ai auzit de Saya No Uta? Sau Pranoia Agent? Sau Akira?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 17 2011, 11:50 AM
Post #22


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Chiar nu am auzit de Saya No Uta si nici nu reusesc sa o gasesc in lista de anime/manga disponibila pe baka-updates. E cumva un novel?

Am vazut si eu cele 6 episoade azi: dovada clara ca mi-a palcut, dar inca e departe de a se situa printre preferate. Motivul principal e Madoka, care in ultimele episoade a devenit al dracului de enervanta. Pe langa ca e un personaj static mai ii trage si pe restul dupa ea.
Mi-a placut mult Mami.
Pacat ca moare dupa primele episoade. Eu tot speram ca Madoka sa faca un contract cu Kyuubei si sa ii ceara sa o reinvie. Oare e posibil asa ceva?
Urmatoarele personaje care imi plac ar fi Homura si Sayaka. Imi displace total Sakura. E genul acela de bad guy dus la extrem. Nothing cool about her so far. Even her name smells of cliche.

Ador grafica: in materie de peisaje, art designul personajelor nu e printre preferatul meu. I've never been a big lolie fan. Imi aminteste mult de Black rock shooter, doar ca spre deosebire de acela, acesta chiar are si o poveste consistenta ^^.

Oricum, e ceva rar sa trec de primul episod la un mahou shoujo. Ultimul la care am rezistat eroic 12 episoade a fost Shugo Chara si inca nu ma pot decide daca sa-l mai tin la on-hold sau sa-l pun direct pe dropped.

Astept cu o oarecare nerabdare episodul 7. I hope Sakura gets her ass kicked XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 17 2011, 01:06 PM
Post #23


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Din cate a spus Homura, nu e posibil sa readuci pe cineva la viata, sau sa transformi la loc pe cineva care a devenit Mahou Shoujo.

Apropo, Sakura e numele de familie, numele ei mic este Kyoko. Si prevad ca nu va ramane ostila grupului, cel putin nu dupa ce am aflat de la Kyubei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 17 2011, 01:18 PM
Post #24


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Saya no Uta e visual novel.

Recunosc si eu ca Madoka poate fi cam enervata, dar modul in care se comporta e destul de credibil, tinand cont pe de o parte ca ea insasi a recunoscut ca e incompetenta si pe de alta parte ca totusi e o fata normala de 14 ani care a trait o viata super fericita si dintr-o data trece prin niste situatii extrem de traumatizante. Also, chiar si asa, distrusa emotional, nu sta intr-un colt plangand, ci tot incearca sa isi ajute prietenii (cu diverse grade de reusita).

QUOTE(DmonHiro @ Feb 17 2011, 02:06 PM)
Din cate a spus Homura, nu e posibil sa readuci pe cineva la viata, sau sa transformi la loc pe cineva care a devenit Mahou Shoujo.
*



Want to make a contract and find out if that is true? (◕ ‿‿ ◕)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 17 2011, 01:29 PM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Sure, I'll make a contract. Here's my wish:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Feb 17 2011, 02:03 PM
Post #26


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Vad imaginea... ma gandesc "he'd wish for chicks" scroll-scroll "make that lolis" scroll-scroll "hey kuubei on a stick". I loled. Daca am inteles eu bine azi apare un nou episod din Madoka deci probabil ca o sa il vad inainte de data :D ... parca era 18, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 17 2011, 02:19 PM
Post #27


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



I'm in (atat timp cat gasesc un stream cu subtitrari).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 17 2011, 02:33 PM
Post #28


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



@Notorious: yea, era 18, dar am pus asa doar pentru ca la momentul respectiv eram doar eu cu cg1700 si nu anticipam sa fie atata lume. so if ep 7 comes out today, go ahead and have fun :D

welcome, Urfe. I hope you find your stream :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 18 2011, 02:11 PM
Post #29


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Well... episodul 7 se rezuma:

1. Kyoko's not a bad girl, she's kind a of sweet in a way. E singura, la fel ca Mami, si ar vrea si ea prieteni.

2. Sayako este mai proasta decat credeam, si acum se pare ca va ajunge on the dark side.

3. KYUUUUUUUBEEEEIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 18 2011, 04:37 PM
Post #30


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Cand am vazut episodul 6 imi ziceam "ok, Madoka a inceput puternic in primele 4 episoade, dar deja incepe sa scada din calitate", but episode 7 put it all back where it was :D

* I actually like Kyoko, you know, I think she's cute in her own way, cheeky and cute. Now Homura, otoh, is really cool :D Shounen-style cool, I don't know why they kept the long hair and skirt, she acts like a male shounen character anyway
* I also like Madoka. I never really found her actively annoying, she's part of the whole ensemble and I like the fact that she represents innocence. She asks the basic questions, simple-minded, down to the core questions, almost like a kid.
* I love Sayaka going mad :D Good chara development, moar fuel!!!
* As for Kyubei, that does it, he's evil! I don't care about him not being able to understand human values, that's just a lame excuse. What I want to know though is who gave him that power... I mean how come he's like a god and can move about souls like they're candy?

Anyway, me likey likey. Moar drama in pink clothes, it's just delicious :D

O alta chestie care imi place e lumea in care traiesc. Am observat si eu de la inceput coridoarele fancy din scoala si altele, dar chiar imi place cum e integrata tehnologia in viata de zi cu zi, foarte clean si minimalist, nu incearca sa te impresioneze prin tot felul de inventii din viitor.

Si iarasi am avut un moment dramatic intercalat cu o faza hilara: cand discutau Kyoko cu Sayaka in biserica si Sayaka iese dramatic din scena in timp ce isi rosteste ultimele cuvinte si Kyoko ia marul si... musca din el frenetic. Banuiesc ca e la fel ca si faza de pe pod cu Mami si Madoka :D Apparently they like doing this.

So this was ep 7 out of 12 eh? Well they still have some time left, dar sper ca realizeaza ca anime-ul e numit Mahou Shoujo Madoka Magica. Acuma nu vreau sa vad chiar in ultimul episod cum se transforma Madoka.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 18 2011, 04:42 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Sunt 50% sanse ca Madoka sa NU devina Mahou Shoujo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 18 2011, 10:32 PM
Post #32


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Matematic sunt 58,3% sanse avand in vedere ca 7 episoade din 12 ea nu se transforma. Mai raman doar 5 in care ar putea sa se transforme.
Practic, eu nu cred ca nu o sa devina o mahou shoujo. Dupa cum spune si moonsparkle, seria se numeste Mahou Shoujo Madoka Magica so no way she's not going to transform. Se pune doar intrebarea cand si de ce, care va fi dorinta ei.
QUOTE
2. Sayako este mai proasta decat credeam, si acum se pare ca va ajunge on the dark side.

WTH?! She's not stupid, she's hurt. A sacrificat totul pentru persoana iubita, iar acum isi da seama ca nu poate sa-l aiba. Eu sincer simpatizez foarte mult cu acest personaj. Si nu cred ca va ajunge de partea raului, deoarece nu prea are cum. She's just going to go berserk on a few witches, that's all :P .
Tot nu-mi place Kyoko, dar imi place faptul ca au inceput sa o dezvolte si nu au lasat-o la stadiul de annoying bitch. :)

This is such a sad story :( . Coperta te induce putin in eroare, dar anime-ul acesta clar nu e recomandat copiilor, chiar daca are subiectul mahou shoujo, it's so much more than that. I can't believe I'm actually enjoying this. XD
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 18 2011, 10:46 PM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Actually, daca te mai uiti odata la inceputul episodului 1, chestia cu care se lupta Homura este o Witch cu capul in jos, si imbracata cam ca Sayaka. In plus, acea Witch pare sa fie un fel de copac, iar 美樹 (Miki) in seamna "beautiful tree".

http://madoka.wikia.com/wiki/Witch_from_th..._in_episode_one

Si cand zic proasta, ma refer la faptul ca ea vede lucrurile doar in alb sau negru. De exemplu, a refuzat ajutorul lui Kyoko, pentru ca ea isi folosea puteriloe doar pentru ea. A refuzat acel mar pentru ca era furat, fara sa se gandeasca ca fara o familie, Kyoko nu are de unde sa primeasca de mancare. Este cam extremista, si asta va duce la moartea sa transformatea ei intr-o Witch.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 19 2011, 12:07 AM
Post #34


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Astea sunt doar supozitii. Let's watch and see :P . Eu nu descifrez nimic din imaginile acelea negre oricum :P .
P.S.: tot nu poti sa spui ca e proasta doar pentru ca e incapatanata. Si-a cerut scuze de la Kyoko, doar ca totusi simte ca nu poate sa se asocieze cu ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

NOTORIOUS
post Feb 19 2011, 01:46 AM
Post #35


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 517
Joined: --
From: Your disgusting imagination
Member No.: 1.002
Points: 1.156
Gender:



Sayaka e pa si la revedere oricare ar fi motivul. Parerea mea despre kyuubei e ca desi imi pare evident faptul ca e rau... atunci unde se plaseaza in raport cu vrajitoarele? Care e raul mai mare? Desi ni s-a explicat care e faza cu vrajitoarele lucrurile sunt inca ambigue din punctul asta de vedere. Mi se pare o serie captivanta dar previzibila.

Cand vedeam reclama la Madoka din pauza de la Arakawa ma gandeam "cine naiba se uita la asa ceva?" ... eu ma uit la asa ceva :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Feb 19 2011, 10:11 AM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Pariez ca Witches sunt Magical Girl al caror Soul Gem a fost poluat si a devenit Grief Seed. Altfel, de ce ar fi compatibile, si ar arata asa asemanator.

1. Cu cat folosesti magie, cu atat se innegreste Soul Gem.
2. Dar Soul Gem este sufletul tau, deci este corupt.
3. Faci rost de un Grief Seed, care absoarbe coruptia din Soul Gem.
4. Daca un Grief Seed absoarbe prea mult, poate invia vrajitoarea.
5. Kyubei mananca Grief Seeds.

Din (1;5)--> Kyubei face Mahou Shoujo, care devin Witch, iar el le absoarbe puterea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Feb 19 2011, 12:00 PM
Post #37


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Ar putea fi asa, dar atunci ar fi prea previzibil. I'm still hoping for an epic ending. And I'm still sympathizing with Sayaka. Cruel boys <_<.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Feb 19 2011, 07:19 PM
Post #38


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Oh mie nu mi se pare deloc previzibil daca e cum zice DmonHiro :) E doar un twist bine povestit.

Si Sayaka e intr-adevar narrow minded, naiva si incapatanata si se comporta exact a ceea ce arata, adica face pe cavalerul curajos, cand de fapt tot ce reuseste sa faca e sa isi puna ochelari de cal si s-o dea inainte.

Ma intreb totusi ce scop are Kyubeei, unde vrea sa ajunga cu mancatul Grief Seeds-urilor, ca de dragul oamenilor clar nu o face.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Feb 19 2011, 08:27 PM
Post #39


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Okay, am ajuns si eu cu episoadele la zi si am citit cateva din posturile voastre [printre randuri].
Parerea mea: animeul e foarte captivant! nu ma asteptam sa urmaresc cele 7 episoade intr-o singura zi. Daca la inceput grafica mi se parea deranjanta [adica dupa ce m-am uitat la coperta :P] acum mi se pare geniala si chiar m-am obisnuit cu ea. Background-urile si chiar si art workul personajelor mi se par incredibil de bine realizate. Putin iesit din comun, dar hei, asa il face original :P
Despre coloana sonora se subintelege ca e punctul forte al animeului: de mult n-am mai intalnit un anime cu o coloana sonora atat de complexa si diversificata de la Clannad incoace. Openingul imi place foarte mult, cat despre ending pot spune ca mi-a dat un feeling de Higurashi.
Personajele imi plac pana acum, sper totusi sa nu se tot roteasca dintr-un punct in altul, ramanand statice.
De altfel, eu cred ca va avea un final epic. Daca pana acum a reusit sa nu dezamageasca [ceea ce se intampla cam rar la un anime ongoing in ziua de azi] cred ca se va mentine, iar pe mine ma captiveaza tot mai mult.
ps: ^ mai vroiam sa zic ceva, dar...sper sa mai rezist macar la sync-ul asta :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Feb 19 2011, 09:19 PM
Post #40


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Sincer nu pot supune ca sunt foarte surprins ca Sayaka goes crazy tinand cont cate death flag-uri a activat in ultimele episoade. De altfel, soarta ei tragica a devenit o certitudine inca din episodul 4 cand a devenit mahou shoujo cu o dorinta atat de stupida,desi fusese avertizata de Mami sa nu isi puna dorinte pentru altii.

Also, pentru cine se intreba, finalul aproape sigur va fi epic tinand cont ca Walpurgisnacht is coming.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:36 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |