Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime Club Recomanda, Serii pe care nu trebuie sa le ratati


zeri
post Jul 6 2011, 11:17 PM
Post #1


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Dupa o sedinta de brainstorming pe un alt topic de pe aici am decis sa deschid acest subiect. Vom aminti aici serii si filme anime care sunt net superioare celor din perioada in care au aparut.
Nu vreau sa vad alegeri personale ci serii consacrate care eventual sa aiba un rating de peste 8 pe anidb.
LE: nu este obligatoriu sa aiba cel putin 8 pe anidb
Sa zicem ca vreti sa vedeti o serie buna, nu stiti ce sa alegeti, aruncati un ochi aici si va lamuriti.
Spuneti o vorba, doua atunci cand recomandati o serie. Fara ongoing!
Pastrati topicul curat!


Sa incepem cu Ano Hana (Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai.) - un anime din 2011 care tocmai s-a terminat. Gasiti topicul AICI. Tessa a facut o prezentare foarte frumoasa dar in principiu lucrurile stau cam asa: Jinta poate vedea spiritul lui Menma, o fosta prietena din copilarie care a murit intr-un accident atunci cand Jinta si gasca lui de prieteni erau doar niste pusti. Acum toti trebuie sa lucreze impreuna pentru a o ajuta pe Menma sa treaca mai departe in lumea de dincolo.


Un an bun pentru anime a fost si 1987 iar fanii genului romantic si nu numai nu trebuie sa rateze Kimagure Orange Road. Exista un intreg subforum AICI. Intalnim aici clasicul triunghi al iubirii. Kyousuke o place pe Madoka, Hikaru il place pe Kyousuke iar Madoka este... capricioasa.
Cele doua filme, ost-ul si seria alcatuiesc o capodopera.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Jul 7 2011, 12:46 AM
Post #2


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Ano Hana este o serie incredibila. O recomand tututor fanilor anime, si nu numai. Am numai cuvinte de lauda.

O alta recomandare: Puella Magi Magika Madoka. Imi pare atat de rau pentru oricine nu a vazut aceasta serie. Fantastic scrisa, regizata, personaje bine conturate, muzica de Kajiura Yuki. Este cea mai buna serie pe care am vazut-o vreodata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jul 7 2011, 01:16 AM
Post #3


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Madoka si AnoHana are both brilliant series. Cine nu le-a vazut inca sa le caute neaparat. They're pure anime genius.

Well then, I nominate Toki wo Kakeru Shoujo - The Girl Who Leapt Through Time; topic here
Filmul, din 2006, poate fi considerat o capodopera a genului anime, reusind sa impresioneze intr-un mod foarte placut, indiferent daca esti fan anime sau nu.
Long story short, Konno Makoto, o eleva de 17, capata intr-o zi abilitatea de a se intoarce in timp. Folosind noua putere, incearca sa isi faca viata perfecta, "reparand" micile probleme de zi cu zi. Dar cea mai mica schimbare in trecut poate avea consecinte nefaste in prezent.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

nezumichan
post Jul 7 2011, 07:07 AM
Post #4


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 433
Joined: 28-May 07
From: Iasi
Member No.: 4.371
Points: 1.089
Gender:



Indraznesc sa mentionez si eu Natsume Yuujinchou. O bijuterie de serie din toate punctele de vedere (poveste, personaje, regie, seiyuu, etc).
Ce-i drept, la o prima citire a synopsis-ului, nu pare sa fie mare lucru de capul lui (asa am crezut si eu la inceput), insa e foarte greu sa faci o descriere pentru aceasta serie care sa sintetizeze exact tot ce transmite publicului. Atat prin ceea ce traieste Natsume, cat si prin povestile episodice ale diversilor youkai, sunt explorate cu o delicatete fascinanta teme legate de viata, prejudecati, razbunare, sacrificii, dar si de iubire, nu doar in sensul erotic, cat si iubirea de prieteni, de familie, de cei care ne sunt mereu alaturi. Pe tot parcusul episoadelor, povestea isi pastreaza o atmosfera de mister, dar, totodata, de speranta combinata cu o tristete dulce-acrisoara… you really gotta see for yourself to understand what I’m talking about.
A aparut saptamana asta primul episod din al treilea sezon (si wow, are 9.44 pe anidb :lol: ) si a fost absolut superb, finalul m-a facut sa imi dea lacrimile si sa mi se faca pielea de gaina. Multe serii m-au facut sa plang, dar putine m-au atins atat de profund precum aceasta.
E o serie pe care nimeni n-ar trebui sa o rateze ;) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jul 7 2011, 06:30 PM
Post #5


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Sustin AnoHana si Madoka. Madoka chiar a fost o surpriza placuta pentru mine :) .
Nu sustin Kimagure... Poate ca e un anime placut pentru fanii genului, dar eu personal nu am putut trece de primele 10 episoade. Si ma laud ca am terminat 10 episoade. Povestea in sine e lamentabila, personajele sunt stereotipuri [probabil pareau originale la vremea respectiva, nu vreau sa-l acuz prea mult, anime-ul e destul de vechi]. Cred ca ar trebui sa le alegem doar pe cele pe care lumea le-a vazut si in mare majoritatea au apreciat seria.
Legat de Natsume Yuujinchou...*il trece pe lista de must see* .XD

Ce recomand eu: Baccano!, nu cred sa fi vazut pe cineva care l-a urmarit si nu i-a palcut. Topicul cu discutiile in gasiti aici.
Animeul e destul de original prin multitudinea de personaje pe care incearca sa le contureze punandu-le intr-o poveste interesanta. Chiar daca nici din punct de vedere al povestii si nici al personajelor anime-ul nu reuseste sa straluceasca 100%, straluceste prin actiunea captivanta desfasurata pe parcursul a celor 13 episoade + cele 3 OVA si te face sa te atasezi de personaje chiar daca unele dintre ele primesc atentie mai putin de 15 minute in total pe parcursul seriei. Un anime care merita urmarit macar o data in viata :) .

Edit: si Toki wo Kakeru Shoujo a fost foarte bun. Am uitat de acela XD.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Jul 8 2011, 09:43 AM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Un alt anime pe care il recomand aici si care credcaar putea fi gustat de oricine e Shiki. Topicul pentru discutii e aici. La prima vedere s-ar putea sa para un cliseu, iar felul in care sunt prezentate lucrurile [foarte clar, in detaliu si concis] te face sa anticipezi unele miscari. Anime-ul e mai mult pentru iubitorii genului drama si psihologic. Actiunea e lenta dar se misca intr-un punct sigur. OST-ul e de exceptie, iar grafica e originala [mie, personal, mi-a placut mult].

This post has been edited by zeri: Jul 10 2011, 07:50 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jul 8 2011, 10:59 AM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Eu propun in felul urmator: adminii si moderatorii sa selecteze asa numitele "perle rare" din listele cu recomandari ale utilizatorilor. Asa o sa indraznesc si eu sa fac recomandari fara teama ca o sa prostesc pe cineva sa se uite la ceva ce mi-a placut mie :). Si mai propun ca zeri sa editeze primul post si sa faca o lista cu toate animeurile care raman valabile pentru recomandarile A-C-ului.
Si in felul asta adaug si eu doua recomandari:
Kawamo wo Suberu Kaze - un singur episod special care spune foarte multe. Momentele in care actiunea se focalizeaza pe detalii, sau mai bine spus, amplifica feeling-ul anumitor gesturi ale personajelor, plaseaza animeul asta undeva deasupra celor clasice. Mie personal mi-a placut la nebunie si cred ca oricui i-ar placea, cu toate ca e josei.
Spirited away - clasicul film al studioului Ghibli care ne prezinta o dragoste ce poate transcende in orice dimensiune, alaturi de aventura emotionanta a lui Chihiro.

Sunt de acord cu Toki wo kakeru shoujo, Madoka Magica, Ano Hana, Shiki, Baccano. In curand voi fi (probabil) de acord si cu Natsume Yuujinchou, pentru ca planuiesc sa-l vad :).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Jul 8 2011, 11:09 AM
Post #8


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Shiki= just brillant! Now some comedy to cheer the atmosphere!
Una dintre cele mai bune comedii din cate am vazut vreodata este Nodame Cantabile; topic here. Personajele sunt foarte amuzante si bine conturate, iar actiunea, imbinand comedie, romance, slice of life si foarte multa muzica clasica nu are cum sa nu te cucereasca. Grafica este foarte placuta, imbinandu-se perfect cu atmosfera pe care seria o inspira. Chiar si cei care nu sunt amatori de muzica clasica vor ramane cu zambetul pe buze la sfarsitul celor 3 sezoane.

PS: I agree with Kassy. Cred ca e mai putin de lucru la sortarea unor sugestii decat postarea fiecareia in parte. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Jul 8 2011, 11:39 AM
Post #9


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Aha... chestii rare si complete de care lumea nu prea a auzit?
Nici o problema, am ceva pentru voi.

Yoshinaga-san`chi no Gargoyle


Foarte putina lume a vazut aceasta serie, probabil au vazut imaginile, sau OP, si s-au pacalit. Intr-adevar, la prima privire pare o serie complet copilaroasa fara mare lucru din punct de vedere al povestii sau a personajelor. Si eu m-am pacalit, dar am vazut un episode din pura intamplare la un amic, si am fugit acasa sa descarc toata seria.

Premiza este simpla. Futaba castiga la un concurs o statuie care se dovedeste a fi in viata (voiced by Wakamoto). Statuia, numita Gargoyle, este epitomul alchemiei, si poate face ataca cu diferite efecte din ochi, poate zbura, teleporta, verbi cu plante si animale, si este pseudo-invincibila.
Bring on the wacky adventures? Oarecum....

Care este farmecul acestei serii? Simplu. Desi totul este prezentat intr-un mod foarte colorat, si uneori foarte amuzant, unele subiecte prezentate nu sunt chiar atat de... copilaroase. In primul episod (SOPILER), niste hoti sparg casa unei familli al carui tata este orb. Fetita familiei este prinsa si legata, iar desi cainele tatalui este defata, el nu schiteza nici un gest pentru a ajuta fetita sau pentru a alerta restul familiei. Dupa ce Gargoyle prinde hotii, fetita incepe sa urasca cainele pentru ca nu a ajutat. Motivul pentru care cainele nu a reactionat este simplu, dar corect. Nu o spun acum care este. Ale povesti includ un tat care a experimentat pe fica sa, motivul pentru care abilitatea oamenilor de a comunica cu plantele ar fi un lucru EXTREM de rau pentru oameni, ce se intampla cand un robot invata sa iubesca in ciuda ordinelor primite, si alte chestii la care nu te astepti de la o serie atat de colorata.

Nu ma intelegeti gresit, seria e plina de umor, dar unele subiecte nu sunt atat de vesele pe cat par la inceput. Recomand aceasta serie tuturor. Visionati macar primele 4 episoade si va veti convinge.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Terry_SOAD
post Jul 8 2011, 03:55 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 396
Joined: 12-April 08
Member No.: 6.584
Points: 1.022
Gender:



QUOTE
Eu propun in felul urmator: adminii si moderatorii sa selecteze asa numitele "perle rare" din listele cu recomandari ale utilizatorilor. Asa o sa indraznesc si eu sa fac recomandari fara teama ca o sa prostesc pe cineva sa se uite la ceva ce mi-a placut mie . Si mai propun ca zeri sa editeze primul post si sa faca o lista cu toate animeurile care raman valabile pentru recomandarile A-C-ului.

Subscriu. Cred ca ar fi mult mai "respectata" lista daca stim ca sunt selectate oarecum obiectiv de un numar restrans de persoane care stiu despre ce vorbesc, decat sa vina fiecare cu personal favourites. Evident ca pentru fiecare cele mai bune serii sunt acelea care ii plac cel mai mult, dar aici inteleg ca e vorba de anime-urile consacrate, care s-au ridicat peste restul, ca fiind asa, "la creme de la creme" a industriei anime.

Astea fiind spuse, eu o sa fac o recomandare care s-ar putea sa fie anime-ul meu preferat all-time, dar cred ca e sustinuta alegerea mea de notele primite pe cele mai mari si importante site-uri anime de pe net: 8.55 pe Anidb, 8.35 pe MAL si considerat de majoritatea "Excellent' pe ANN.
E vorba de SF-ul Eureka Seven, un "hidden gem" asa cum il consider eu, deoarece cred ca a primit mult prea putina atentie fata de cat ar fi meritat, desi vad ca cei care chiar l-au vazut, il apreciaza. Topicul de discutii il gasisi aici.
Anime-ul spune povestea lui Renton Thurston, un pusti care traieste pe o planeta diferita de a noastra in sensul ca oamenii o impart cu o alta forma de viata misterioasa, care pare sa fie parte din planeta insasi. Povestea se imparte in doua fire narative de baza, primul urmarind povestea de dragoste ("puppy love" la inceput, iubire in toata regula in final) dintre Renton si Eureka, un personaj despre care nu pot spune prea multe, caci de ea se leaga mare parte din misterele seriei; iar cel de-al doilea fir narativ urmeaza lupta lui Gekkostate, un grup paramilitar care se opune autoritatii, in incercarea lor de a "salva lumea", desi nu va asteptati ca tema asta tocita pana la refuz de atatea anime-uri sa fie tratata aici in mod generic. There's a lot more than meets the eye.
In orice caz, seria straluceste in primul rand din cauza personajelor si a interactiilor dintre ele, majoritatea fiind absolut geniale si foarte "believable". Personajele sunt mult mai complexe decat par la inceput si descoperirea adevaratei personalitati a fiecaruia e unul din farmecurile seriei. Un al lucru care merita mentionat e soundtrack-ul, care e unul de zile mari. Imi amintesc ca in anul in care a fost difuzata seria, a primit premiul pentru cel mai bun soundtrack de la AnimeReactor, deci nu e doar parerea mea ca absolut tot ce se aude din anime-ul asta, de la efecte sonore pana la muzica, e absolut genial.
Sper ca ceilalti care l-au vazut sa fie de acord cu mine (macar putin :P).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LordMethos
post Jul 10 2011, 12:21 PM
Post #11


wandering shade
**********

Group: V.I.P.
Posts: 1.163
Joined: --
From: Iron Tower of Zebdora
Member No.: 364
Points: 2.120
Gender:



Meh .. nu ma omor cu postatul dar tocmai am intrat intr-o pasa de rewatching stuff.
SO here i go :

nu are nota 8 dar este un serial care imi face placere sa il revad de fiecare data

La Corda D`Oro
Este un anime music related si destul de childish dar in acelasi timp enjoyable :)
A lil bit of magic, a violin and you have yourself an anime :P

Also cum poate sa lipseasca de aici Hikaru no Go Best Go anime evaaa ( even has tutoring lesson la sf de episod :P )

BPS este un anime scurt si fun about computer stuff :P ( has lotsa lols in it )

Gatekeepers tocmai a intrat in lista mea de rewatch si il recomand cu placere. Super powers , highschool people, comic.

If you are into soccer can always try Giant Killer so .. fotbal si cam atat :)

Scrapped Princess in caz ca are lumea chef de putin fantasy cu knight , magic and dragons.

si ultimul anime care l-am bagat la rewatch ar fi Initial D . Anime about cars :P , drag races and races :P. Are 4 sesoane , cateva filme si ovauri. Unul dintre animeurile care daca le bag la rewatch ma tresesc ca vad 10 - 15 episoade pe zi fara sa vreau :)


Seriale ar fi cu caru dar pentru inceput eu le zic ca astea ajung. :P


ps : daca nu are nota 8 pe anidb nu mi se atat de relevant. Sunt o gramada de serii vechi cu nota intre 6 si 8 care sunt foarte calumea.
ex : Wolf's Rain
Vandread
Umineko .... si lista poate continua
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 10 2011, 12:40 PM
Post #12


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



pai tovarashi eu zic ca e bine ca lumea puncteaza insa cineva intr-un final va trebui sa faca un fel de glosar cu seriile/filmele must see si in acelasi timp sa le categoriseasca pe gen... recomand un topic de aceeasi factura si la Manga...
...nume mari exponente culte ale animatiei sarite de voi GITS, Akira,DBZ, Cowboy Bepop etc... putem daca nu ne este lene sa facem o lista cu explicatii scurte si sa ramana pinned undeva sa sara in ochi ... ar putea linkuite si niste trailere ceva...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jul 10 2011, 12:52 PM
Post #13


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(LordMethos @ Jul 10 2011, 01:21 PM)

Definitely not.
Comparativ cu materialul sursa, anime-ul e un esec (si nici macar nu e un esec distractiv ca Higurashi).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nessaja
post Jul 10 2011, 02:20 PM
Post #14


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 226
Joined: 6-May 06
From: Brasov
Member No.: 2.521
Points: 487
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Jul 10 2011, 12:40 PM)
pai tovarashi eu zic ca e bine ca lumea puncteaza insa cineva intr-un final va trebui sa faca un fel de glosar cu seriile/filmele must see si in acelasi timp sa le categoriseasca pe gen... recomand un topic de aceeasi factura si la Manga...
...nume mari exponente culte ale animatiei sarite de voi GITS, Akira,DBZ, Cowboy Bepop etc... putem daca nu ne este lene sa facem o lista cu explicatii scurte si sa ramana pinned undeva sa sara in ochi ... ar putea linkuite si niste trailere ceva...
*

Essential Anime - Television Tropes & Idioms

Lista simplificata: prefer varianta din 2010.

Clubul "Old School Anime" de pe MAL au History of Anime. Titlurile precizate au marcat momente importante.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Jul 10 2011, 03:57 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



QUOTE(Nessaja @ Jul 10 2011, 02:20 PM)


Uhn nu, cred ca ai inteles gresit lista asta. Nu este o lista cu serii care trebuie neaparat vazute din cauze excelentei lor (bine, unele da, sune excelelnte). Aceles sunt seriile care au creat anumite genuri de anime, sau care au modificat complet formula.

Trope maker inseamna prima oara cand a fost folosit acel concept in mod intentionat (nu doar o coincidenta). Trope codifier este o serie care a modificat substantial acel gen, si a fost folosita ca model pentru seriile viitoare. Deconstruction este luarea unui concept si redefinirea lui in intregime. Da, pe acea lista sunt multe serii bune, dar unele sunt destul de proaste.

Tot ce este pe lista simplificata insa, trebuie neaparat vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 10 2011, 07:51 PM
Post #16


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Topicul a trecut prin prima runda de curatenie. Continuati si nu uitati: seria recomandata, o mica descriere, sa fie o serie buna si cunoscuta, Carry on!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

AbyssFiend
post Jul 10 2011, 09:53 PM
Post #17


Yep, that tasted purple!
***

Group: Members+
Posts: 128
Joined: 18-June 11
Member No.: 10.547
Points: 297
Gender:



Multumesc pentru recomandare! AnoHana a fost absolut superb!!!
Si nu mi-e rusine sa spun ca am plans la el T_T!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^!Tokage
post Jul 10 2011, 10:38 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: 20-March 11
Member No.: 10.414
Points: 101
Gender:



salut...trebuie sa imi mai fac si eu simtita prezenta din cand in cand nu? :D
pai....sa vedem... nu am vazut majoritatea seriilor de mai sus dar as vrea sa recomand si eu un anime : Death Note
stiu ca e deja celebru dar mi sa parut cel mai bun anime....e pe locul unu pana acum pe lista mea cu preferinte
iar openingul sau Sekai Wo e primul e al doilea pe lista de deschideri imediat sub Bleach opening 14 vivid blue:D

enjoy it :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Nagisa-chan
post Jul 26 2011, 04:32 PM
Post #19


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 230
Joined: 1-June 11
From: Nicaieri
Member No.: 10.518
Points: 431
Gender:



Eu acum ma uit la Kimagure Orange Road(grace to Coyotee)...Inca din Opening se observa triungiul amoros. Am ajuns pe la episodul 10 dar ma repet si spun oldies but goldies.
Mi se pare mult mai bun decat unele animeuri de acum...desi ar trebui sa fie invers, ar trebui sa se avanseze cumva, dar noi dam inapoi sometimes, spun sometimes pentru ca si acum sunt unele animeuri foarte bune.


Revenind, recomand Clannad After Story
Genres: comedie, drama, psihologic, romance, supernatural
Themes: Bishojo, family, moe
Animeul are 25 de episoade, un episod dureaza aproximativ 30 de minute.

After-story-ul este continuarea anime-ului Clannad dar prima serie nu mi se pare atat de buna, e mai multa comedie si school life si are cateva episoade plictisitoare. Pentru cine doreste, poate sa vada si Clannad, dar eu recomand a doua serie pentru ca trebuie vazuta neaparat de iubitorii de drame si de familisti.
In Clannad, Okazaki ii marturiseste Nagisei ca o iubeste.
After Story-ul vine ca o continuare a povestii, si se axeaza pe relatia celor doi (Nagisa-chan si Okazaki) in timp ce prima serie (Clannad) se axeaza pe high school and friendship ( Prietenia dintre Okazaki, Nagisa, Fuko, Sunohara, Kotomi, Kyou, Tomoyo)
Nici prima serie dar nici a doua serie nu sunt lipsite de supranatural.

In after story mai apar noi personaje, iar altele din prima serie sunt vazute mai rar.In A-s Okazaki trece prin momente greu de depasit si va las pe voi sa aflati de ce si cum. :D

Desigur, After story-ul are si elemente comice.
Sincer, eu am plans destul de mult la After story. Clannad After story se afla pe locul intai in lista mea de animeuri favorite.

Edited. Arigato, Kassy ^_^

This post has been edited by zeri: Jul 26 2011, 08:50 PM
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kassy
post Jul 26 2011, 05:28 PM
Post #20


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 669
Joined: 15-October 10
Member No.: 10.103
Points: 1.532
Gender:



Nagisa-chan ai facut spoiler prin postul tau si ar fi bine sa-l editezi ca sa nu se supere cei care vor citi... E pacat sa piarda tot farmecul povestii, nu de-alta :P. Sorry de offtopic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 09:40 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |