Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Anime = Comercial


cilu
post Nov 18 2004, 07:01 AM
Post #21


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Pai daca aceste animeuri sunt cele mai des difuzate, ce putem face....La noi cel putin, cei ce nu audecat optiunea propriului televizor, nu au la ce altceva sa se uite decat la pokemon, beyblade is altele, care sunt foarte comerciale. Parerea mea e ca daca nu gati tot ce ai de zis in cat mai putine episoade, totul devine ca o guma mestecata prea mult timp care isi pierde gustul. De ca sa nu admitem, si rurouni kenshin a inceput bine, dar dupa saga cu shishio trebuia sa se termine, restu a fost de umplutura...La fel si dragonball si mai multe productii ce se pierd in multe multe episoade.....
Si as mai avea o intrebare, daca ar fi promovate animerui gen noir, sau cowboybebop sau altele care nu sunt chiar asa de comerciale, ce am mai avea sa comentam, o sa ne l3egem de ele sa le criticam pentru comercialitate sau ce?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Nov 18 2004, 04:13 PM
Post #22


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



ideea e ca nu poti sti valoarea unui anime decit daca esti cit de cit initiat in acest gen...pt cineva care vede pt prima data si nu are acces la altceva imbratiseaza shtifturile de la tv...nu are incotro decit daca cauta underground si da de noi unde afla mai multe si poate face comparatie intre diferitele genuri anime ce nu apar la tv ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

presedintele
post Nov 18 2004, 04:38 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: --
From: Alba Iulia
Member No.: 564
Points: 2



De acord cu tine, ?n unele privinţe. Eu continui sa cred ca nu tot ce apare la tv este, neaparat un amine comercial. (Sailor Moon, Samurai X, etc), si ca si acestea pot cred o cultura anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

momotaro
post Nov 29 2004, 12:10 PM
Post #24


butterfly chaser
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Iasi, Romania
Member No.: 79
Points: 0
Gender:



Anime-urile sunt facute pentru a aduce bani. E o industrie, asa ca e si normal. Dovada si armata de "action figures", camionase care se transforma in adevarate terenuri de joaca sau piste de viteza pentru masini, abtibilduri samd care urmeaza intotdeauna unei serii de succes. Din fericire, nu ne poate nimeni baga pe gat un anime care nu ne place, chiar daca asta nu o sa falimenteze o companie care produce anime-uri de "calitate". Asa ca viata e frumoasa, sa ne uitam la ce ne face placere si sa ignoram ceea ce nu ne place. Mai simplu de atat nu se poate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Nov 30 2004, 10:00 AM
Post #25


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Eu nu dau 2 bani pe action figures, tricouri imprimate si similar stuff... Momo zice bine, te uiti la ce iti place. :roll: Nu ma uit la anime in prostie doar ca sa am cu ce ma lauda, ca am vazut x serii.... Ma uit numai si numai la ceea ce imi place... Asta am facut si cand am fost copil. Asa ca la mine faza cu comercialu' nu a mers niciodata. :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Nov 30 2004, 10:45 AM
Post #26


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Eu ma uit la anime cam de 2 ani si am inceput acu 3 ani cu GITS. La greu ma uit in ultimele 2 luni cand colectia mea s-a inzecit. Initial ziceam ca nu ma uit decat la filme si OAV si maxim seriale de 13 ep care mi s-au parut solicitante ca lungime. Acum am ajuns sa ma uit si la serii de 26 ep.

Ideea e ca pe masura ce cantitatea creste, scade calitatea. Ceea ce caut eu sunt animeurile comerciale de calitate (Bebop, Gungrave, etc) si cele artistice (Angel's Egg, Jin Roh, Millennium Actress), ciudate, experimentale etc care nu sunt deloc cunoscute idiotilor care se uita la pokemoane si alte shitzuri. Personal si DB mi se pare rau de copii, no offense fanilor. Numai cantitatea de episoade spune multe.

Eu incerc sa imi sortez cat de mult. In primul rand nu imi tin pt colectie chestiile slabe (nici nu ma uit la ele) cum fac altii care au biblioteca. E drept ca trebe sa le multumesc ca datorita lor pot si eu sa fac rost cam de orice. Dar la mine calitatea primeaza. Pana acum nu am vazut decat f f putine anime de slaba calitate (de ex Ninku Movie care nu l-am vazut tot, Venus Wars care e vechi rau si cam atat). Oricine se uita pe lista mea de anime poate vedea ca tin doar chestii clasice si/sau de calitate.

La capit hentai nu ma bag ca nu am vazut nimic. Este si hentai de calitate ? In ce consta (in afara de grafica buna) ? :D Kite de ex nu e hentai.

Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mad_Dan
post Dec 3 2004, 02:23 PM
Post #27


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 52
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 266
Points: 2



Eu nu am avut ocazia sa vad un anime de proasta calitate pt ca m-a ajutat Seby (adica imi dadea sa vad doar alea bune :D ) . Desigur, unele care imi placeau foarte mult, nu reuseam sa le mai iau de la el ca nu vroia sa mi le dea, ca sa ma faca sa ma uit la altele noi /^_^ .
Acum tot vreau sa iau GITS2 de la el, dar si el are treaba , si eu, si uitam amandoi, si etc..poate acum ca am inviat iar pe forum o sa imi aduc aminte sa il bat la cap mai des O : - )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 3 2004, 05:27 PM
Post #28


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



definitia de "bun", "comercial", "de calitate" ...etc ... are forma diferita de la om la om ... nu uitati asta ... criteriile care stau la baza acestor forme diferite ... le putem judeca (cantitatea de anime vazuta, nivelul de educatie, varsta ...etc) dar asta nu implica si posibilitatea de a reprosa ceva.
punct.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 6 2004, 10:25 AM
Post #29


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Eu zic ca atunci cand recomandam un anime sa zicem din ce punct de vedere este bun, adica in ce categorie se incadreaza.

De ex, Jin-Roh este unul din cele mai faine anime-uri serioase, din categoria drama psihologica si simbolism.

Ceva de genu asta. Ca sa nu se mai supere altii ca DB e mai tare ca Gits sau invers. Nu se fac comparatii decat intre anime-uri de gen asemanator.

Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Dec 6 2004, 04:51 PM
Post #30


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Ar fi mult mai usor sa le impartim pe varsta, atunci.

Din pacate, de multe ori singurul criteriu este violenta grafica.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 6 2004, 05:15 PM
Post #31


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



perfect de acord ibarbar ... si cu specificatiile si cu jin roh :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Dec 8 2004, 08:50 AM
Post #32


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Daca le punem pe varsta iar o sa fie discutii ca de ce punem DB la categoria 5-12 si alte d'astea. Eu zic sa fie categorii care sa nu faca pe nimeni sa se simta nasol sau sa se supere ca l-am catalogat intr-un mod neplacut lui. Uite animenewsnet are o catalogare ok, poate cam ambigua uneori da arata exact ce e in anime-u respectiv si are categoriile children, old children, teenagers etc.

Trebuie gandit un sistem eficient si care sa nu supere (lucru greu e drept da putem incerca).

Sal.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 8 2004, 11:56 PM
Post #33


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Lasati clasificarile de genul asta, nici varsta precis anici teenagers and shet, pe nici un forum de specialitate nu sunt clasificate in acest fel, asha ca nu o vom face nici noi, criticam anime-ul nu pe cei care se uita la el, sa fie clar :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 9 2004, 12:35 AM
Post #34


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



asha e ranma ... ranma1/2 este prea copilaros :P ... nah exemplu :P (stii cat tin eu la tine nuh? :D )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Dec 9 2004, 12:45 AM
Post #35


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Axi... iti pun tot membrii din forumurile www.furninkan.com si www.ranmamail.com pe cap :D :D , hai mai, nu te mai referi la Ranma, sti ca astea-s lovituri sub centura /cry , sti cat imi place mie, stiu ca e cam copilaros, dar e si foarte comic /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 8 2005, 10:25 AM
Post #36


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



inntersant topic :
problema e ca anime sunt produse ori pt televiziune, ori pt a fi scoase pe dvd.Deci, trebuie sa se vanda, sau sa faca "rating".De aici rezulta ca aproape toate sunt mai mult sau mai putin comerciale, deci cred ca cel mult am putea sa clasificam animeurile in functie de cat de comerciale sunt.
Sa fim realisti - putini sunt cei care fac anime doar de dragul artei...
Asta nu-i un lucru rau, decat atunci cand se exagereaza
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Sep 9 2005, 01:35 PM
Post #37


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Sep 8 2005, 06:25 PM)
putini sunt cei care fac anime doar de dragul artei...

...exact asta vroiam sa spun shi eu...Cred ca de fapt toate serialale sunt comerciale shi doar filmele sunt intr-adevar "artistice"- grafica shi imagini, scenarii mai bune calitativ :rolleyes: Din punctul meu de vedere serialele (in special cele cu adolescenti , animalutze roz) nu au nimic interesant de spus :unsure: Exista shi exceptii, desigur ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 11 2005, 01:55 PM
Post #38


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



ei, transe, nu trebuie sa fim foarte exclusivisti acum - mie chiar imi plac seriile cu adolescenti...Problema nu cred ca e cat de comercial e un anime - ci pur si simplu daca este bun.Daca e bun, imi place indiferent daca e comercial sau nu - acum problema e ce inseamna anime bun :D
Ideea e ca daca mie imi place un anime, nu imi pasa daca e foarte comercial sau artistic - imi place si gata.Nu orice anime trebuie safie foarte original, sa aiba un mesaj puternic sau sa fie ceva incredibil de complex - de exemplu cardcaptor sakura este printre favoritele mele all time - pur si simplu pt ca imi place la nebunie, si nu imi pun problema daca e comercial sau nu, etc
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Sep 11 2005, 03:47 PM
Post #39


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



QUOTE(Emanuel @ Sep 11 2005, 09:55 PM)
Daca e  bun, imi place indiferent daca e comercial sau nu - acum problema e ce inseamna anime bun  :D

Question: ce este un anime bun?? Din punctul meu de vedere, are caracteristicile a ceea ce am scris eu mai sus :P Nu zic sa fie 100% original, dar deja povestile care se repeta la nesfarsit devin banale. <_< Mi se pare normal ca serialele sa aiba ca personaje adolescenti, pentru ca ei sunt targetul producatorilor; shi bineinteles, aceste personaje se confrunta cu situatii tipice varstei. In fond, de ce ne uitam la anime? Doar pentru ca personajele sunt frumoase? (idealuri fizice, o rara simbioza a virutzilor?) ;Evadam din rutina shi banalitate incercand sa ne identificam cu aceste personaje - deshi situatziile traite de ele sunt exceptionale. Dar sa visezi in continuu (acelashi vis..) mi se pare o stagnare.Daca nu mai exista nimic de invatzat shi nimic nou..atunci sa te uiti la anime este timp pierdut...sau mai bine zis, viatza pierduta :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Sep 11 2005, 07:39 PM
Post #40


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu unul ma uit la anime-uri "to be entertained", nu ca sa evadez de undeva. Adica ce, doar pentru ca vreau sa ma relaxez nu inseamnaca fug de realitate

Eu zic ca e cel mai firesc lucru ca aime-urile is ceva comercial. Nu suntem comunisti (cred :D) si capitalismul e la el acasa in japonia, asa ca normal ca-i normal sa fie tratate ca un produs. Plus ca in lumea asta singurele lucruri facute doar de dragul lor sunt obiectele de arta, si eu n-as prea ridica majoritatea anime-urilor la rang de arta. Influnenteaza faptul ca-s ceva comercial calitatea lor? Doar in masura in care fanii genului nu stiu sa ceara ce trebuie - in orice alta situatie trebuie sa te supui majoritatii. Eu zic ca chestia asta influenteaza mai mult cantitatea lor decat calitatea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 05:44 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |