Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alt Detectiv Care S-ar Fi Descurcat Mai Bine...


Muza chan
post Mar 6 2007, 10:59 AM
Post #1


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Din detectivii cunoscuti (din anime-uri, carti, filme, comics-uri), credeti ca altcineva cu aceleasi date ca L s-ar fi descurcat mai bine? Pentru ca sunt foarte multi cu stiluri particulare, care stim cum lucreaza si stim cum ar reactiona in anumite cazuri.

Personal am doua exemple, dar nu vreau sa le spun de la inceput, astept parerile voastre. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 21 2007, 01:35 AM
Post #2


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Nu cred ca alt detectiv s-ar fi descurcat mai bine. Depinde si ce intelegem prin "mai bine". L nu a facut nici o greseala majora, a murit pur si simplu din cauza naturii sentimentelor lui Rem pentru Misa. Poate daca proceda diferit n-ar fi murit, dar nici nu ar fi avansat atat in investigatie.
Detectivi anonimi si buni nu prea sunt (cel putzin nu stiu eu), si in cazul lui Kira asta era cheia, if not they woudve have simply died from the start doar pentru ca l-ar fi acuzat pe Kira ca e criminal... (Lynd L. Taylor =))) , inca ma amuza faza :P )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 21 2007, 08:35 AM
Post #3


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



In sfarsit cineva interesat si de intrebarea mea, incepusem sa cred ca a fost chiar inutila.

Anzai, asa e, L n-a facut nici o greseala, cel putin nu una care tine de logica. Dar eu consider ca e limitat, pentru ca nu accepta existenta supranaturalul. Si pentru ca ar fi trebuit s-o accepte, pentru ca la un moment dat a avut in fata ochilor (are si inregistrarea :P ) dovada existentei supranaturalului. Ma refer la discutia lui Misa cu Rem (in momentul in care e arestata), cand L si-a dat seama ca nu cu ei vorbeste Misa si a vazut si suvita de par a lui Misa miscandu-se. L a acceptat doar o bucatica mica de supranatural, ideea ca Kira se comporta ca o posesie, ca se muta de la un individ la altul.

Acum sa va zic la cine ma gandeam eu, cand am pus intrebarea :P . Singurul detectiv care s-ar fi descurcat mai bine decat L, din toti pe care-i cunosc eu (poate or mai fi si altii, lumea e mare!), este Dale Cooper din Twin Peaks (ma repet, am mai zis pe undeva, marii fani Death Note care n-au vazut inca seria sa se apuce de ea... da cam acelasi gen de satisfactie!). Pentru ca investigatiile pe care le face Dale Cooper combina intr-un mod incredibil logica, observatiile si supranaturalul. De aceea cred ca el ar fi fost mai bun decat L.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 21 2007, 09:23 AM
Post #4


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Muza-chan mersi pentru sfat. ^^ O sa caut seria sa vad.
Cat despre L si supranaturalul situatia sta cam asa: el lucreaza cu procentele (cat de sigur este de vinovatia lui Raito etc.). Nu cred ca faptul ca Misa a vorbit singura, sau i-a plutit un fir de par (ce nu apare in manga din cate imi amintesc), ar fi destul de mari ca procentaj ca L sa banuiasca supranaturalul. In situatia asta gandirea lui este mai "comuna" , pentru ca o persoana cu felul lui de gandire ar fi ales supranaturalul ca ultima varianta.
Si parerea mea este ca ar fi parut cam prea tras de par daca ar sarii direct la concluzia ca e vorba de supranatural, pana nu are dovada cu valoare de cel putzin un 75% sub nas.
Stiu ca esti alergica la spoilere din cate am citit din posturile tale :P asa ca nu dau argumente din manga care depasesc timpul actiunii in anime. Vei vedea. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 21 2007, 11:59 AM
Post #5


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Iti apreciez atitudinea relativ la spoiler.

Sunt de acord cu tine, sunt sigura ca a vazut si a analizat faza de care ziceam, doar ca procentele probabil ca sunt minime. (Am avut eu o discutie la subiectul general relativ la ce inseamna procente mici). Dar daca ne gandim bine, chiar daca erau mai mari, tot nu ar fi putut sa foloseasca informatia la nimic, pentru ca nu a avut ocazia. E vorba si de modul in care conduce el investigatia. Asta insa nu-i ia deloc din farmec, ai vazut parerea mea despre L.

Comparand cu Dale Cooper, cum ma jucam eu mai sus :P , o sa vezi, daca o sa vezi filmul, ca un detectiv de genul lui ar fi condus altfel investigatia, pentru ca deductiile lui se bazeaza pe logica, observatii si exploatarea supranaturalului. Daca si-ar fi dat seama ca Misa vorbeste cu o fiinta pe care el nu o vede, ar fi cautat solutii sa vada si el acea fiinta si sa intre in legatura cu ea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 21 2007, 02:01 PM
Post #6


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Dale Cooper avand o minte deschisa spre supranatural si considerand si posibilitatea asta, ar fi tras concluzile mai repede ca L, si eventual nu ar fi avut aceasi soarta ca el. Un astfel de detectiv ar fi potrivit pentru cazul lui Kira, sau cel putzin insusirea aceea (mai rara la detectivi) de a considera si supranaturalul inainte de a avea dovada sub nas. Iin alte cuvinte sunt de acord cu tine. :)
Poate ajungand sa cunoasca Shinigami-ul, ar fi putut sa-l corupa un pic si sa scoata mai multe informatzii din el, asta micsorand dezavantajul intre el si Kira.
P.S. THX again for mentioning the movie. Am luat toate torrentele si acum iau filmul pe urma ma apuc de serie. Revin pe urma cu o parere mai ampla si eventual cu un mic scenariu. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 21 2007, 02:13 PM
Post #7


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Nu te atinge de film :) , trebuie sa-l vezi la sfarsit! Vezi intai toata seria. Chiar daca e prequel, nu e bine sa-l vezi inainte. (Vezi ca exista si 2 carti, nu stiu cat se gasesc pe net, eu le am ca s-au tiparit mai demult la noi: Jurnalul secret al Laurei Palmer de Jennifer Lynch si Dale Cooper, Viaţa mea, benzile mele de Scot Frost, asta in cazul in care te prinde foarte tare... se citesc dupa film, oricum...)

Daca vrei un scenariu, ma gandesc si eu, sa vedem cine are imaginatie mai buna. :P Spui cand l-ai terminat si vorbim... Eu sper sa-ti placa, dupa parerea mea e cea mai buna serie occidentala la categoria lui, pentru ca a avut din start tot scenariul si nu s-au jucat cu improvizatii. A fost scurtat la montaj cu vreo 2 episoade, pe motiv de scene mai violente, de aceea sfarsitul e foarte rapid, dar e perfect asa cum e, din punctul meu de vedere. :) Ma jucam eu putin cu imaginatia si mi-l inchipuiam facut anime... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Mar 23 2007, 12:13 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Dale Cooper? Hmm, nu sunt sigura de asta. Twin Peaks nu era atat un serial despre supranatural cat despre mintea bolnava a lui David Lynch. :P Desigur e doar parerea mea. Sunt totusi curioasa care e a 2-a persoana la care te-ai gandit. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 23 2007, 12:47 PM
Post #9


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



De a doua persoana nu mai sunt asa sigura... deocamdata tac... daca ma razgandesc o sa scriu... :(

Mintea bolnava a lui Lynch a dat niste capodopere! :P

Spoiler relativ la Twin Peaks:
Hai sa-ti explic la ce ma gandisem eu. Dale Cooper isi bazeaza investigatia pe acceptarea informatiilor care-i vin din surse neconventionale: doamna cu butucul, pustiul si batrana, uriasul, mesajele lui Mike (tipul fara o mana). Toti au legatura cu celelalte 2 lumi, salasul alb si salasul negru. Ori sunt de acolo, ori isi iau informatii de acolo. El a acceptat intotdeuna existenta supranaturalului, si a avut un caz cumva asemanator cu Kira. Avea un ucigas in serie, care poseda diferite persoane, mutandu-se de la una la alta. L-a prins pe Leland Palmer, dar nu l-a prins pe Bob. Asa are si L, i-a prins pe primii 2 Kira si s-a ales cu tipul de la Yotsuba.

Aminteste-ti apoi toate metodele neconventionale de investigatie pe care le foloseste, bazate pe cunostintele din Tibet.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post Mar 23 2007, 12:53 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Eh, la Death Note am ajuns doar pana la episodul 17 asa ca ma abtin de la comentarii. :) Twin Peaks l-am vazut long ago cand era cel mai la moda serial. A fost redifuzat acum un an sau 2 dar nu l-am mai urmarit...parca se pierduse ceva din el. Asta ca o explicatie pentru informatiile de care nu-mi mai aduc aminte. :(
Cele 2 situatii seamana dar nu se aduna. Ok, nu o sa ajung la afirmatii gen "paranormalul meu e mai paranormal decat al tau" :lol: insa astept sa mai vad ceva episoade din DN (desi stiu deja cum se termina manga <_< ).
EDIT: Daca imi explici si mie ce naiba se intampla in Mulholland Drive jos palaria. Dar fara "pierderea inocentei"&other stuff like that. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 28 2007, 06:12 PM
Post #11


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Daianara:
QUOTE
Cele 2 situatii seamana dar nu se aduna.


Bineinteles, altfel unde ar mai fi originalitatea. Dar, din punctul meu de vedere seamana indeajuns incat sa ma pot juca cu presupuneri.

Ma mai gandeam la Columbo, dar e clar ca nu e mai tare decat L. Adica, merge pe metode conventionale. Cei drept, nu l-am vazut cum se comporta cu un ucigas in serie, dar nu cred ca ar diferi mult de comportamentul obisnuit. Dar e nostim sa mi-l inchipui, tinandu-se scai de Light, spunandu-i povestile lui cu nevasta, asteptand o reactie sau o greseala. Pe care nu cred ca Light ar face-o. Dar ma distreaza ca Light ar fi tare nefericit cu Columbo dupa el, urmarindu-l pas cu pas. :lol:

P.S. Mulholland Drive l-am vazut tare demult... iti spun doar ca "nu e ce pare a fi"... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Mar 28 2007, 06:25 PM
Post #12


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



L s-a descurcat binisor, intai a verificat regiunea in care au fost primii morti, apoi faza cu ,, aparitia" lui la TV si in final a urmat firul logicii pana a ajuns la Light. Light a facut destule greseli, cum ar fi uciderea detectivului, si faza cu puscaria... si ca nu a luat casetele de la Misa si sa le arunce... asa au scapat renuntand la Death Note...dar cred ca Light il recapata in episodul 24, care nu cred ca a fost eliberat... am ajuns pe la episodul 23 cu urmaritul...

Hm...cred ca Ayumu Narumi din Spiral s-ar fi descurcat mai bine... sau mai bine, fratele sau, Kiyotaka. Astia sunt ca zeii logicii... nu credeti? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Wind Slayer
post Mar 31 2007, 08:37 PM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



Hmm...sa vedem...cred ca agentul 007, James Bond, ca doar il stie toata lumea, deci inseamna ca e bun sau poate Sherlock Holmes...pentru ca e faimos... sau poate nimeni nu s-ar fi descurcat mai bine ca L, nimeni in afara de cineva care poate citi gandurile, atunci Kira ar fi fost prins imediat... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 31 2007, 09:01 PM
Post #14


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Spock! Spock i-ar fi dat gata pe toti cu logica lui si dupa aia i-ar fi aplicat o priza de-aia vulcaniana la Ryuk. Sau asta sau a fi demonstrat ca e imposibil sa existe death note-uri, si toti Shinigami s-ar fi plecat in fata logicii lui de fier si ar fi disparut.

Adevarul e ca toti astia ar fi murit prin simplul fapt ca Light le-ar fi stiut numele, asa ca go Batman, scare the sh*t out of Light.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 31 2007, 09:19 PM
Post #15


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



NOOO....batman will be killed by Light aswell.... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 31 2007, 09:35 PM
Post #16


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Batman? Batman?! BATMAN?!! NEVER! Batman s-o batut cu nemuritori, polimorfi, oameni crocodil si o castigat. Batman killed by Light, hah! Batman ar lovi sigur si direct la tinta, ar aparea noaptea in camera la Light si Ryuk s-ar ascunde de el, Batman ar supravietui cand ar fi scris in caiet, Batman ar ...

Apropo, taica-so lui Light imi aduce aminte de commissioner Gordon :P. Si inca un apropo, oare Death Note-ul functioneaza pe animale (ca atunci are si rin tin tin un vot :P). Sau daca nu ai primit niciodata un nume inseamna ca esti imun?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 31 2007, 10:07 PM
Post #17


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Pfft....all light has to do is get a bat and then Batman will piss himself..since he fears bats...:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 31 2007, 10:20 PM
Post #18


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pfft yourself, la Batman ii plac liliecii, de ce altfel ar tine o pestera cu ei :P. Stiam eu ca n-ai argumente :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Mar 31 2007, 11:03 PM
Post #19


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Trickster @ Mar 31 2007, 09:35 PM)
Si inca un apropo, oare Death Note-ul functioneaza pe animale (ca atunci are si rin tin tin un vot :P). Sau daca nu ai primit niciodata un nume inseamna ca esti imun?
*



din cate tin eu minte spunea undeva in manga ca nu functioneaza pe animale, dar nu bag mana in foc ca ar fi asa (uneori visez mult despre lucruri care imi plac, nu tin minte ca visez si le iau de bune - don't laugh...really now... :angry: ). cat despre lipsa totala a numelui, nu tin minte nimic de genul prin manga, dar e o intrebare buna. presupun ca la urma urmei persoana respectiva isi spune intr-un anume fel, oricat de simplist ar fi. poate ca ala se poate pune la socoteala.

P.S. : a good one with Batman :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 31 2007, 11:05 PM
Post #20


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Hmm..serios...batman has issues...i mean se imbraca ca un liliac..si pe final degeaba..daca ar face rost de death note lar folosi el si ar deveni kira...but because batman wants the same thing as kira va deveni kira's bitch si il va ajuta..beat that..:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:28 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |