Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Va Voi Ajuta Sa Gasiti O Serie Care Sa Va Placa


DmonHiro
post Jun 20 2013, 04:10 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Salutare. Doresc sa imi ofer serviciile pentru cei care au nevoie disperata de o recomandare buna.

Tot ce trebuie sa faceti este sa-mi spuneti ce gen de anime cautati, si care au fost 3-4 serii din acel gen care v-au placut. Sau, pur si simplu, spuneti ca vreti o serie care sa semene cu o anumita serie.

Singura conditie este sa reveniti aici dupa ce v-ati uitat si sa-mi spuneti cat de bine s-a potrivit recomandarea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 25 2013, 03:56 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Wow, asta e o initiativa foarte faina, thanks Dmonhiro.

Pai am sa incep eu. As avea nevoie de niste recomandari, in special pt ca nu mai sunt la curent cun noile aparitii (cand zic noi, ma refer la ce a aparut in ultimii ani).

Deci: A-si dori o serie Shoujo - ceva gen Fruits Basket sau Cardcaptor Sakura, care mi-au placut enorm.

Imi plac si shoujo mai dark, ca X tv sau Angel Sanctuary

Sau chiar cu tenta horror: Vampire Prince Miyu OVA, Hitsuji no Uta sau Tsukihime

Imi plac animeurile atmosferice, care genereaza anumite sentimente, si focalizate mai mult pe personaje/ relatia dintre personaje decat pe actiune (desi nu ma deranjeaza actiunea daca animeul e de calitate).

Daca stii cumva vre-un anime similar cu cele pe care le-am postat eu mai sus, sau ceva similar in gen, sunt foarte interesat.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Jun 26 2013, 10:23 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



OK, let's get this party started.

Sa incepem cu ceva proaspat: Red Data Girl. Abia acum s-a terminat, si cred ca o sa-ti placa. Poate parea conuza povestea la inceput, si nu explica foarte multe, dar atmosfera este foarte bine creeata. Plus, fundalul si design-ul sunt absolut fantasctice. Subgroup: Commie.

Nurse Angel Ririka SOS este un mahou-shoujo asemanator cu CCS, dar mult mai dark, dupa parerea mea. Nu este totul bine si frumos pentro o mare parte a seriei. Din pacate ultima treime a seriei nu se gaseste la calitate foarte buna. Poti gasii toate episodele pe BakaBT.

Daca vrei shoujo+magic+dark, trebuie sa te uiti la Princess Tutu. Princess Tutu este o combinatie Vampire Princess Miyu si balet. Este o serie exceptionala.

Apropo, daca ai vazut Angel Sanctuary, trebuie neaparat sa citesti manga-ul. Este splendid, l-am citit acum multi ani, intr-o singura noapte. TOATA noaptea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jul 1 2013, 02:19 PM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Ook, I'll check them out, merci, Dmonhiro
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 1 2013, 07:45 PM
Post #5


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Hehehe. Tsukaimasu, tsukaimasu.

Seinen, in primul rand. Domeniul conteaza mai putin: gits, 12 kingdoms, honey&clover, legend of galactic heroes, full metal panic, kenichi...

Ai sanse mai mari cu anime-uri noi - n-am urmarit seriile din ultimii 3-4 ani. Ah, si nu vreau sa ma apuc de chestii ongoing, imi rod prea usor degetele.

Dozo yorishiku!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Aug 5 2013, 11:54 AM
Post #6


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Poti sa incerci Witch Hunter Robin, Utawarerumono (nu te lasa pacalit ca e dupa un ero game, este FOARTE bun), Hataraki Man, King Gainer (unul din putinele Mecha care NU sunt grim-dark), FMP: Brotherhood.

Chesti foarte noi: Suisei No Gargantia.

Si... Girls Und Panzer. NU RADE, nu recomand GuP la misto. Stiu ca din poze si descriere pare o tapenie moe cute girls do cute things. Dar seria este extrem de bine facuta, iar tancurile sunt chiar foarte realiste.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Aug 5 2013, 10:10 PM
Post #7


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Daca mai e free serviciul vreau si eu atunci sa apelez. Am cam tinut-o cu VN-uri in ultimul timp si am nevoie de cateva serii to get me back on track.

I'm obsessed with good, complex stories and a sucker for soppy romance. I'll swallow most genres as long as it scores high in at least one of those 2. The rest are pluses:
tragedy, mindfuck, incest, yandere, fantasy, no sports, no episodic series.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 12 2013, 10:09 PM
Post #8


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Thx. Suna bine - Witch Hunter Robin il stiu si mi-o placut. Incep cu utawarerumono, am mai trecut de vreo 2 ori razant pe langa el. Tocmai am terminat Guin Saga btw si m-a cam dezamagit... arata ca si cum novel-urile ar fi interesante, dar anime-ul n-a reusit sa scoata suficient de mult din ele. Iau si restul in ordine dupa, revin cu feedback. Suna tentant toate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ElectrickFun
post Aug 13 2013, 11:51 PM
Post #9


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 18-July 13
Member No.: 13.290
Points: 9
Gender:



Genul care imi place romance/comedy/action: HighSchool of the Dead,HighSchool DxD,Date A Live
Partea action poate sa nu existe sau foarte putina:Nagasarete Airantou,Hoshizora e Kakaru Hash,MM!,Kanokon,Girl's Bravo
Trebuie sa mentionez ca nu trebuie neaparat sa fie ecchi dar sa fie cat mai colorate!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Aug 16 2013, 09:05 AM
Post #10


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Pentru elpreda:
Mirai Nikki: Survival game intre 12 persoane. Fiecare are un telefon care poate prezice o anumita parte a viitorului. Trebuie sa se omoare intre ei, iar ultimul ramanas va deveni Dumnezeu. Perosnalul principal, Yukki, incepe mai rau ca Shinji din Evangelion: patetic. Insa, "partenera" lui, Yuno, este cea mai yandere fiinta creata in fictiune. suspans, actiune, dragoste (dragoste FOARTE ciudata, dar tot dragoste). You'll love it.

Mirai Nikki torrent

Pentru ElectrickFun:
The Gargoyle of the Yoshinagas Nu multi au auzit de seria asta, dar este extrem de rusita. Futaba castiga un gargoyle adevarat la o tombola. Insa, se pare ca este viu. Gar-kun are acum datoria de a proteja oraselul in care se afla. Ajuta faptul ca este probablil cea mai puternica fiinta artificiala din lume. Actiune si comedie la greu. Desi este extrem de iu colorata, seri ia cateva intorsaturi destul de intunecate in unele parti.

The Gargoyle of the Yoshinagas torrent
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Aug 16 2013, 01:25 PM
Post #11


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Seen it already and loved it. Ar fi trebuit sa-mi pun lista cu cele vazute presupun.
Lista.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Aug 16 2013, 09:20 PM
Post #12


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Elpreda, ai dat lui Fullmetal Alchemist nota de masterpiece, dar nu ai vazut Fullmetal Alchemist: Broderhood?

Si nici sezonul doi din Sekirei?

Cred ca o sa-ti placa si Hataraku Maou-sama!.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Aug 16 2013, 11:23 PM
Post #13


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



Le-am vazut pe toate 3, dar am uitat sa le adaug la lista. Incerc sa-mi tin o evidenta la ele, dar uit mereu sa le pun. Cred ca nu am nici jumatate din seriile vazute trecute acolo.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rauldbz
post Aug 25 2013, 03:08 PM
Post #14


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 61
Joined: 4-January 10
From: Namek
Member No.: 9.351
Points: 358
Gender:



As vrea eu cateva recomandarari, am vazut putine anime-uri asa ca si cele cunoscute pot fi recomandate, as vrea un romance/comedy (n-am vazut nimic din gen si vreau sa incep cu ceva bun) si un anime in gen Berserk sau Gantz de preferat cu un sfarsit mai bun decat in cele precizate de mine, si ultima cerinta, un anime care sa creeze aceeasi atmosfera, adica suspans s.a.m.d. ca si Death Note, astept recomandarile ca sa ma pot apuca de vizionat :D .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Aug 30 2013, 06:25 PM
Post #15


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



rauldbz: Ca sa stii, nu sunt prea multe serii gen Berserk si GANTZ care sa aiba happy end. In cel mai bun caz, bittersweet. Daca nu ai vazut Claymore, poti sa incerci, dar sari peste ultimele 6 episode si citeste manga. Legend of the Legenday Hero si Utawarerumono sunt ceva mai vesele. Asemanator cu Death Note poti sa incerci Shiki, Another si Higurashi.
Cat despre comedii/romance: Hataraku maou-sama, Working si Servant X Servant sunt absolut excelente.

elpreda, you're killing me here. Ok. alte recomandari.... gimme a moment....

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Julema
post Sep 2 2013, 01:38 PM
Post #16


Newbie
*

Group: Members
Posts: 3
Joined: 2-September 13
From: Suceava
Member No.: 13.327
Points: 9
Gender:



Salut! In primul rand sunt nou pe forum si nici lista mea de animeuri nu e prea vasta, asa ca as dori cateva recomandari.

In primul rand acestea sunt Anime-urile vazute de mine: Naruto, Bleach, One Piece, Fairy Tail, Death Note, Mirai Nikki si Inuyasha.

As dori tot ceva in genul Naruto, Bleach, Fairy Tail. Dar as prefera sa fie oleaca mai romantic, adica pnm, sa fie impreuna, sa se sarute aia, cum e in Mirai Nikki.

Si as mai vrea sa imi spui cateva animeuri care sa fie foarte foarte bune.

Mersi fain!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Sep 2 2013, 05:54 PM
Post #17


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE(DmonHiro @ Aug 30 2013, 06:25 PM)
elpreda, you're killing me here. Ok. alte recomandari.... gimme a moment....
*



I'm having a hard time finding something too, thought a different perspective might help.
Right now VNs are the only thing still capable of satisfying my addiction.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mumusan
post Sep 3 2013, 12:55 AM
Post #18


Lone Wolf
******

Group: Members+
Posts: 789
Joined: 2-February 08
From: Winter Night
Member No.: 6.124
Points: 1.063
Gender:



Romance, drama si comedy = Sakamichi no Apollon, plus some good jazz. Actiunea e cam slow, dar e fain.


Julema, uitate la Basilisk, Tenjho Tenge. Alt shounen (no romance) Jojo's Bizarre Adventures sau Shingeki no Kyojin (asta ii on-going).


ElectrickFun watch Love Hina, Ikkitousen sau Tenjho Tenge.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Sep 6 2013, 10:55 PM
Post #19


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Shounen/Action si serios pe de asupra, preferabil cu personaje mai mature. Good luck with that, I've seen everything from 1970 onwards :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LilMuffen
post Nov 26 2013, 07:26 PM
Post #20


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: 24-November 13
Member No.: 13.374
Points: 13
Gender:



Buna, in general imi plac genurile amuzante/nebune cu putina drama. Ultimul anime chuunibyou demo koi ga shitai l-am vazut intr-o zi XD

am mai vazut Lucky Star, Azumanga Daioh (cateva episoade), Nichijou.
Am vazut cateva episoade din gurren lagann si il irasc din cauza personajului Kamina, cel mai inalt.

Am vazut cand eram mic DBZ si Naruto, dar m-am plictisit de ambele dupa 10-20 episoade si cred ca m-am saturat de genul acela.

Downladez acuma Fairy Tail si Highschool of the dead

Mersi mult :D

M-am uitat la 7 episoade de "Attack on Titan" si imi place foarte mult. Are actiune, drama, batalii sangeroase si cateva scene amuzante
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:55 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |