Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce Parere Aveti Depsre Muzik Romaneasca?


Alonso
post Oct 3 2005, 02:23 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 268
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 774
Points: 188
Gender:



astept pareri de la voi sa aud ce ziceti :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Oct 3 2005, 03:26 PM
Post #2


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Pai ce sa zicem de muzica romaneasca? Dupa parerea mea, in industria muzicala romaneasca doar Parazitii au ceva de spus. Restul e tacere :P Ma rog...ar mai fi cateva formatii rock pe-acolo, cu care nu ma omor though... Dar versuri care sa iti transmita un mesaj au doar Parazitii.Hm...si Zale...Zic multi ca nu stiu decat sa injure...pentru cine poate sa vada mesajul de dincolo de injuraturi...respect!
Oricum....cei mai populari sunt aia care nu merita....Akcent, Andreea Balan, fostii O-zone si alti carnati...Nope...astia nu sunt artisti...Si respectivii au avuta atata succes peste hotare pentru ca bietii nemti, italieni si englezi nu stiu romana...

Acuma nu-mi sariti in cap...stiu ca sunt printre putinele de pe forumul asta care asculta Parazitii...Majoritatea e formata din rockeri inraiti...Dar eu cred ca ei fac intr-adevar muzica in Romania... ca pentru o melodie nu iti trebuie doar o linie melodica, ci si versuri inteligente.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 3 2005, 05:47 PM
Post #3


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Si rockerii inraiti asculta parazitii :) , au unele melodii cu super versuri.

In afara de unele formatii rock, muzica romaneasca e la pamant, numai tampenii ies in fiecare zi, si daca vreti sa va convingeti uitati-va cu ce melodii este reprezentata Romania la festivalele internationale.

Cui in place Akcent, Andreea Balan, Candy, Trendy si alte nume aberante, ar trebui sa-si reevalueze principiile de viata si sa mai scoata un pic nasul din rahatul intelectual in care traieste si sa mai incerce si altceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Oct 3 2005, 06:36 PM
Post #4


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



99% din muzica romaneasca este plagiata cumva , sau cel putin are radacini care nu se bazeaza tocmai pe originalitate. Si nu , restul de 1% nu sunt Parazitii , sau trupele de genu. Imi aduc aminte cu dezgust de Stufstock-ul de anu asta. Nu cred ca am auzit un riff 100% original. Asta e parerea mea , pesimista la prima vedere , dar justificata oarecum , dupa ce am vazut si ascultat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Oct 3 2005, 06:44 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Atunci spune tu in ce consta 1 % ala, ca ne-ai lasat in plop...Adica ar trebui totusi sa fie vreo formatie, vreun artist... care sa cante ceva 100% original, din cate afirmi tu....Da exemple...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Oct 3 2005, 09:01 PM
Post #6


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



de ce , pentru ca ai luat-o personal ca m-am luat de parazitii ? :)

si ca sa-ti justific cat de reciclata e muzica romaneasca, si care e 1% de care pomeneam , verifica url-urile de mai jos:

http://www.brazdaluinovac.go.ro/
http://www.lastradamusic.ro/albums.php?anr=8
http://www.lastradamusic.ro/events.php?enr=2

As mai adauga printre randuri si un Shukar Collective , si pentru originalitate , si pentru componenta ... care ii include printre altii si pe Cri Matze si Vlaicu Golcea , unu dintre cei mai buni artisti de jazz romani up to date.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Oct 4 2005, 12:05 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Nu, nu am luat-o personal, era doar pentru cultura mea generala...ca sa nu mor proasta :P
Am luat ceva melodii de acolo si sincer mi-a placut chills and thrills-silent strike...Aia chiar e tare...Celelalte.... <_< Dar raman la parerea mea, ca Parazitii sunt cei mai buni....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WhiteHawk
post Oct 4 2005, 06:51 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 22-September 05
From: MiddLand
Member No.: 1.817
Points: 34
Gender:



hmm.......muzica romaneasca........*cough* *crap music* *cough*
dupa cum zicea si Duncan, 99% din muzica romaneasca(din care 75% sunt manelele <_< ) nu are nici un pic de originalitate.Oricum din punctul meu de vedere nu cred ca exista trupa romaneasca care merita ascultata(exceptie facand cateva). De ce este muzica asa proasta?? Pt ca romanul este prost :angry: . Nepasarea lui fatza de muzica palagiata si versurile fara nici un inteles sau care nu exprima decat incultura, il fac o "prada" foarte usoara. Oricum ce am vrut sa zic este ca muzica romaneasca este la pamant in special din cauza firii romanului. Stiti cum e vorba aia ......"muzica il face pe om" :D .
Cat despre Parazitii ce sa zic......eu personal nu-i ascult(not my type) dar ii respect pentru ceea ce exprima prin versurile lor.
Anyway, momentan, singura trupa romaneasca pe care o ascult este Negura Bunget(o recomand metalistilor inraiti :twisted: )

PS: mah Alonso daca tot ai deschis topicu', n-ar fi fost frumos sa-ti impartasesti cu noi si parerea ta??? <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WRCDriver
post Oct 4 2005, 07:14 PM
Post #9


Outcast
***

Group: Members+
Posts: 132
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 944
Points: 50
Gender:



parerea mea e ca suxx :) no need to say more :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagami
post Oct 4 2005, 11:00 PM
Post #10


Lonely Loner
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 23-September 05
From: nowhere
Member No.: 1.820
Points: 116
Gender:



pai...muzica romaneasca e...sublima dar lipseste cu desavarsire?!? da,parca parazitii mai misca ceva..shukar collective e chiar tare :D in rest cam apa de ploaie (P.S.ma simt bine ca mai exista pipali care cred ca stuffstock sucked)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elf_kid
post Oct 14 2005, 08:34 AM
Post #11


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 129
Joined: --
From: timisoara
Member No.: 399
Points: 72
Gender:



pai in muzica romaneasca in afara de rap si hip`hop nu este nimica,parazitii da sunt buni da sunt alti mult mai buni ca ei,de ex:c.t.c(care are realy the best de la noi),veritasaga,cenzurah,k-gula,nwanda,deceneu,vexxatu vexx,zale si daca e pe cineva care am uitat scuze:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BlackHeart004
post Oct 24 2005, 07:21 AM
Post #12


The Fire That Consumes...
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: --
From: Bucuresti (la facultate)
Member No.: 1.000
Points: 23
Gender:



OKI-DOKI, acuma tre sa spun de la inceput ca si mie mi se pare ca 99% din muzica romaneasca este nasoala s.a.m.d. :D Insa restul de 1% NU este reprezentat numai de Parazitzii - aici vreau sa te contrazic, draga wicked (btw, ce mai faci, cum o mai duci? :P ). Chiar tu ai spus ca ar mai fi ceva trupe rock dar ca nu prea te omori cu genul. Pai atunci nu spune ca numai Parazitzii au ceva de transmis, ca nu-i asa... Daca e sa incepem de la trupe mai "digerabile" din rock-ul de la noi, ce zici de Iris? Ei au O GRAMADA de mesaje de transmis in fiecare piesa a lor si o fac intr-un mod cat se poate de clar. Sau Luna Amara (ca nu degeaba au ajuns sa apara pe aceeasi scena cu Parazitzii in Piatza Universitatzii in saptamana libertatzii de exprimare :P ) desi cu ei nu prea ma omor nici eu :D Poate ca ar mai fi, dar astea cred ca le stie oricine. Iar in ceea ce priveste underground-ul muzical, sunt sigur ca exista si in rap trupe foarte bune, la fel cum exista si in metal. Iar aicea incep cu cea amintita de WhiteHawk - Negura Bunget (spiritualitate transilvaneana pe paine :D ) si pot continua cu Altar, Deviant, God, GrimeGod, Taine, WEB, Bunker, Dies Irae, Interitus Dei, Avskild, Sphera Noctis (pentru ultimele doua, tot respectul pentru Tase - unu dintre cei mai tari tobari de la noi - iar pentru Sphera Noctis si pentru Irinel - bass/voce, bun prieten de-al meu) si multe altele... Si toate au mesaje clare de transmis... :P
Asta am spus-o numai ca sa fie clar ca nu numai rap-ul a ramas prin catziva reprezentantzi ai sai un gen care inca mai are ceva de spus si nu e numai plagiat si ra**t, ci si rockul si metalul :D
Oricum, ideea este ca 99% din muzica romaneasca este de c***t <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Oct 24 2005, 05:52 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Bey amice...nu mai comentez k n-are rost...tu esti cu rock-ul, eu cu rap-ul...Sincer eu nu ma omor nici macar cu Iris sau Cargo sau altele de genul...
Si...merci de intrebare, dar o duc cam naspa...btw...tu imi datorezi ceva :P
Si elf_kid, iti dau dreptate intr-o singura privinta: ca cei enumerati de tine sunt intr-adevar buni...dar tot nu cred ca se poate spune ca sunt mai buni decat Parazitii...nush eu asa ii vad, ca fiind cei mai buni din rap-ul romanesc (si chiar din muzica romaneasca :P ) Si cred ca ai uitat Anonim si Dagga :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Oct 24 2005, 06:55 PM
Post #14


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



:lol: In sfarsit un subiect la care ma pricep.... HipHop.
Muzica HipHop din romania incepe sa se ridice din strafunduri... usor dar sigur, nimeni nu poate nega asta, mai ales cu atatea exemple ferme cum ar fi noul album lansat de Hades Records intitulat Hades Records preia controlul sau albumu C.T.C. re-lansat dupa ce au intampinat probleme datorita bootleg-ului lansat pe net... dar totusi a iesit si inca in forta, toti acesti artisti au ceva de spus si nu au facut compromisuri in munca lor, chiar daca cineva nu poate asculta o anumita muzica asa cum trebuie nu inseamna ca acea muzica e nashpa, ci doar ca o gandire comerciala ca a respectivului nu poate asimila in totalitate beaturile mai hardcore ale underground-ului... multi ar avea cate ceva de invatat de pe urma lor, plus ca HipHop nu mai e demult doar muzica... ci pentru multi a devenit un lifestyle... si daca stii sa si profiti cum trebuie de acest lifestyle, poti chiar scoate niste bani, si de ce nu... faima.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alesa_666
post Oct 25 2005, 09:13 AM
Post #15


Just a little bitch
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: --
From: nu mai stiu
Member No.: 906
Points: 205
Gender:



Sincer cand se vorbeste de muzica romaneasca de calitate vorbesti inevitabil de Parazitii...au versuri inteligente si nu ma refer la unele cuvinte care uneori sunt cenzurate...trebuie sa recunosc ca baietii au ceva de spus in muzica romaneasca si o fac foarte bine...Despre formatiile rock..deja nu merita comentat subiectul..caci sunt cateve doar care m-au impresionat prin originalitate..restul sunt doar copii nereusite dupa ce se vede peste hotare...Ar mai fi de remarcat cateva formatii Hip-hop (noroc cu hip-hop-ul ca altfel chiar ar fi fost in plop muzica in Romania)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 25 2005, 12:55 PM
Post #16


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Inca o formatie care face parte din acel 1% este si Phoenix care prin ultimul album al lor, Baba Novak, ne-au aratat ca inca mai sunt in stare sa creeze muzica de calitate. Va sugerez sa faceti rost de noul album si sa-l ascultati, o sa reintalniti sentimentul vechilor melodii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Oct 26 2005, 11:23 AM
Post #17


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Uitandu-ma la exemplele din posturile de mai sus , constat ca exista o oarecare confuzie intre muzica de calitate , si inovatie sau originalitate. Bineinteles , cele doua concepte se completeaza unul pe altul , si oricine ar judeca un gen/artist numai dupa originalitate , ar fi ipocrit , numai ca o trupa care suna bine , sau e buna (dupa standarde subiective, bineinteles) , nu e intotdeauna originala. Spun asta , pentru ca disputa intre exemplele de nume din muzica romaneasca care au fost mentionate mai sus s-a iscat de la o discutie pe tema originalitatii. Redevenind subiectiv, as avea multe de obiectat despre unele dintre numele mentionate mai sus. Unul dintre ele ar fi Altar , pe care i-am vazut la stufstock si care au fost o ilustra clona sepultura , in majoritatea partii a gig-ului(highlight-u fiind piesa "respect" , daca nu cumva gresesc titlul). Singurul lucru care mi-a placut la ei , si pe care chiar l-am admirat , a fost bateristu , care chiar stia ce face. Dar repet , asta nu inseamna ca duc lipsa de talent sau de prezenta scenica implicita. E de inteles oarecum lipsa de originalitate in muzica romaneasca intr-un fel , pentru ca, trecand peste masele de pseudo-melomani, care consuma in necunostinta de cauza material de mainstream, restul artistilor bine intentionati sunt atat de complexati de aparenta lipsa de interes catre muzica romaneasca a publicului elitist, care stie ce asculta, incat se rezuma la a face ceva cu care lumea e deja familiarizata, pentru a-si asigura o oarecare marja de siguranta sau interesul garantat al unui anumit segment de public.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alesa_666
post Oct 26 2005, 07:02 PM
Post #18


Just a little bitch
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: --
From: nu mai stiu
Member No.: 906
Points: 205
Gender:



Pana la urma cine pune bazele standardelor de elita..pentru ca pentru fiecare persoana o melodie sau un gen are alta semnificatie se defineste altfel...Din punctul meu de vedere am mai zis ca Parazitii mi se par cei mai buni....dar a spune ca exista muzica elitista mi se pare o aberatie...adica e ca si cum ai zice ca orice pesoana care se auto-denumeste artist si se crede neinteles pentru ca nu are succes la public face muzica culta.Imi suna in primul rand a discriminare...adica pentru ca unei peroane i se pare ca nush ce formatie e cea mai buna nu inseamna ca restul asculta garbage .Despre muzica de calitate se poate vorbii..cand vine vorba de mesaj,de versuri ,de negativ....Romanii nu duc lipsa de creativitate doar ca atunci cand vad ca ceva are succes peste hotare incearca sa cloneze sperand ca va avea acelasi succes si aici....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Duncan
post Oct 26 2005, 10:30 PM
Post #19


Technical Oni
***

Group: Members+
Posts: 208
Joined: --
From: Dobrojea
Member No.: 167
Points: 78
Gender:



Reciteste postul , te rog. N-am spus "muzica elitista" , ci "public elitist" , adica segmentul de public care stie ce vrea, si intr-adevar stie ce asculta. Termeni total diferiti.

Revenind , termenul de "muzica culta" nu este decat o fabricatie snobista. Nu vad cum un anumit gen de muzica poate fi "mai cult" decat altul, exceptand comparatiile diametral opuse, cum ar fi o arie de Bach versus cine stie ce imn greceasco-turceasco-oriental compus de Costica pustiu'. Toate genurile au lucruri specifice , care le deosebesc , atat in performance , cat si in compunere , mod de folosire al instrumentelor, s.a.m.d.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

RTS-Bone
post Oct 27 2005, 03:40 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 59
Joined: --
From: Canada
Member No.: 1.535
Points: 108
Gender:



ok !

First of all Parazitii rulez bineinteles !

DAR

mai sunt si alte trupe super tari ! Voi practic v-ati saturat de ele pentru ca le ascultati in fiecare zi si probabil in ochii vostri sunt niste terminati cei care nu transmit niste mesaje dintro anumita categorie dar sunt si manele faine, avem Activ, Morandi, Fly Project, etc. chiar daca multe melodii sunt absolut handicapate... cum era melodia aia acu cativa ani "Scoate Limba" doamne cred ca n-am sa uit niciodata..sunt multe faine !

Romanians know how 2 party B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:55 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |