Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Studio Ghibli


ibarbar
post Feb 22 2006, 01:35 AM
Post #41


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Acum am vazut si Only Yesterday. Superb. Dar nu as putea spune de ce, doar ca simt asta. Pt ca te face sa te intrebi daca esti fericit, si iti dau lacrimile chiar daca raspunsul e pozitiv sau nu...

Isao Takahata are in sfarsit si el un film care emana pozitivism..

Mai am doar Ocean Waves si AMVul (plus de terminat Conan :D) si am vazut toate Ghibli. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 17 2006, 11:32 PM
Post #42


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Eu nu am vazut multe filme facute de Studiourile Ghibli - mai concret am vazut doar 3, dar hai sa-mi spun parearea despre ele .
Din nefericire primul film vazut a fost Porco Rosso si sincer mi-a placut Gina si gradina ei. Marco...un porc :D si atat. Dupa ce am vazut filmul acesta m-am simtit ca si cum am vazut un episod dintr-o serie...din care am ratat primele episoade...Nu am sa insit prea mult si va rog sa nu incercati sa-mi schimbati parerea sau sa-mi spuneti ca e belea - fiecare cu opiniile proprii, iar asta este a mea ;) nu mi-a placut, motiv pentru care am vrut sa sterg tot ce aveam de la Studiourile Gibli ...(am sters doar Grave of the fireflyes- acum o sa trebuiasca sa-l downloadez iar ...))
Dupa o vreme mi-am facut curaj si am zis...hai, sa mai incerc unul...si am vazut Whisper of the Heart un anime care mi-a placut cu adevarat. Am inceput sa-l urmaresc cu reticienta :personajele nu mi se pareau cine stie ce si ...modul in care erau desentate imi aminteau de Heidi, fetita muntilor...Incet -incet nu a mai contat cum aratau personajele si am fost prinsa de desfasurarea evenimentelor, mi-a placut intorsatura de situatie legata de baiatul care citea ca sa se faca remarcat. Una peste alta un anime simplu, dar placut - care desi nu te lasa fara respiratie si nu are o actiune intensa -te tine totusi pironit in fata monitorului/ecranului tv..aproape 2 ore...
A urmat Ocean Waves care iarasi mi-a placut desi nu are nimic spectaculos, dar poate izbitoare este tocmai simplitatea, faptul ca firescul si normalul capata un farmec aparte, care de obicei trece neobservat...Un triunghi amoros ..am mai vazut anime-uri cu asa ceva, doar ca asta este mai firesc...doi prieteni care plac aceeasi fata si unul care nu recunoaste -nici fata de el insusi- tocamai pentru a nu strica aceasta prietenie,,dap sounds real enough for me...

Am downloadat deja si ramane sa vad cand am timp:Kiki's Delivery Service si Howl's Moving Castle, restul incet - incet...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Cascabel
post May 25 2006, 11:19 AM
Post #43


Cascabel
**

Group: Members
Posts: 15
Joined: 24-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.581
Points: 43
Gender:



Salut oameni! Dap, trebuie sa recunosc ca din punctul meu de vedere Studio Ghibli face treaba buna... adica... CHIAR FACE TREABA BUNA ;) N-as considera nici eu Spirited Away un desen pentru copii, desi, daca s-ar cunoaste mai mult din mitologia (si, ma rog, cultura la urma urmei) Japoniei, nu s-ar mai spune chestiuni de genul asta. Anime-ul ala este plin de referiri la mitologia lor...si in momentul in care nu se vede asta, e categorisit drept "desen pentru copii". Bah... ce pot sa zic... merita mai mult decat categorisirea asta, if u ask me ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jun 19 2006, 02:51 PM
Post #44


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



So, la lista mea de animeuri realizate de Studiourile Ghibli am adaugat Howl's moving castle si nu am cuvinte sa spun cat de mult mi-a placut. Una din povestile care ma captivau in copilarie s-a desfasurat sub ochii mei - putin modernizata si condimentata cu umor [grrr faca cu vopseaua de par m-a amuzat teribil], dar totusi o poveste cu printi si vrajitoare :)
[dap, inca nu am vazut Kiki's delivery service...:P]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

liantasse
post Jun 21 2006, 12:12 PM
Post #45


Liantassë is a Knight of Bygone Times
***

Group: Members+
Posts: 248
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.001
Points: 214
Gender:



Maybe this is old news for everyone, dar eu abia am descoperit stirea, asa ca am venit repede aici sa ma bucur cu lumea avizata!! :)

Howl's Moving Castle are premiera in Romania programata pe 6 octombrie!!!


Yay!!! Howl pe marele ecran!!! Trebuie sa-mi string de-acum bani pt cele zece vizionari pe care le am in plan! :P

Acum ramine doar intrebarea: cum sa reusim sa prevenim gafa din traducerea titlului???!!! Se zice Castelul Calator, nu "Castelul Umblator", for goodness' sake!! :rolleyes: Are cineva vreo cit de mica idee la ce usi ar trebui sa bat ca sa nu se intimple aceasta nenorocire?

Cross-posted la "Howl's Moving Castle - succes in Jap Box Office".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jun 23 2006, 10:50 AM
Post #46


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



21 Iunie 2006 sau e gresita data de pe forum? :D Hope not, ca in felul asta liantasse , vestile pentru cei nestiutori sunt grozave ^___^

In schimb, nu stiu cati stiti despre noul film Ghibli Gedo Senki. Multumita lui Morrigan, am vazut cele 2 trailere existente si m`am indragostit pe loc. Atat pers, care par asa kawaii^_^, si subiectul si melodia :wub:. Va aparea in iulie , cred.
Trailere gasiti pe situl oficial sau chiar pe youtube.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 12 2006, 08:30 PM
Post #47


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Cum ziceam, i so hate posting after myself -_-
Cu toate acestea, browsand anidbul am gasit un film de la studio Ghibli de care, daca nu ma insel, nu am auzit pomenindu`se. Cica era programat in prima luna a acestui an.. stie cineva altceva despre el? :D I`m really curious, u know... :D

Hoshi wo Katta Hi (The day i cropped a star)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Probably me
post Jul 12 2006, 08:57 PM
Post #48


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 720
Joined: 25-September 05
Member No.: 1.823
Points: 1.793
Gender:



Dacă n-a apărut pe fansub, asta e. Aminteşte-ţi cît a durat pînă au apărut variante decente pentru Howl. Probabil pînă va apărea pe DVD, prima ţintă sînt cinematografele.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Aug 4 2006, 12:51 PM
Post #49


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Tot rascolesc prin forum de ceva vreme si nu gasesc decat referiri vagi la Gedo Senki aka Tales of EarthSea. Daca este pe undeva tratat serios subiectu va rog sa ma directionati.

S-a lansat la sfarsitu lunii iulie si a primit note foarte proaste din partea criticilor online japanezi - a fost surclasat si de nushce Pokemon :blink: . In schimb a ajuns in topul Box Office la vanzari chiar daca a rulat pe mai putine ecrane decat urmaritorii (Dead man's chest)

Regizat de Goro Miyazaki (fiul) dar cu echipa de la Ghibli, cica taica-su ar fi impotriva intrarii lui in lumea asta, a tinut si un blog de prin decembrie anu trecut (cautati pe nausicaa.net), facut dupa o carte de Ursula K. Le Guin, ... ar fi multe de spus.

Sunt foarte curios de cum a fost primit filmul. Goro a fost foarte impresionat de cartile EarthSea pe care le-a citit prin liceu (o perioada foarte impresionabila) si se pare ca vrea sa trateze cateva idei destul de serios : magie = cunoastere - deci poate fi invatzata si destinul te alege pe tine, in functie de ce cunosti, nu invers.

PS: Luni seara la 20:45 pe Antena1 se da prima parte din miniseria SciFi Legend of EarthSea - e facuta dupa aceleasi carti, tot Gen e personajul principal si sunt curios ce inseamna un film de buget mic VS un anime facut de cei de la Ghibli
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Aug 10 2006, 01:37 PM
Post #50


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



de ghibli am urmatoarele
grave of the fireflies
howl's moving castle
kiki's delivery service
my neighbour totoro
my neighbours the yamadas
ocean waves
the cat returns
whisper of the heart
princess mononoke
nausicaa and the valley of the winds
porco rosso

...si acuma downlodez pom poko :P

dak mai puteti recomanda ceva misto de ghibli....i'm listening

tales of earthsea e dupa cartile lui Ursula K. Le Guin nu? ...astept sa vad cum o sa fie ...da am auzit k cik n-o sa fie asa tare ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Aug 19 2006, 04:53 PM
Post #51


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



In legatura cu Gedo Senki - Tales of the Earthsea, da, e dupa carti, dar destul de aproximativ. Aici gasesti comentariile lui Ursula K. Le Guin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Crystall
post Feb 25 2007, 05:54 PM
Post #52


hikari no tenshi
**********

Group: Members+
Posts: 1.079
Joined: 4-June 06
From: Buc.
Member No.: 2.623
Points: 2.797
Gender:



chiar acum am terminat de vazut Whisper oh the Heart - o poveste atat de simpla si totusi profunda, despre autocunoastere, vointa, determinare. mi-a placut super mult!! :rolleyes: si chiar ma gandeam ca Baronul seamana cu personajul din The Cat Returns, pe care l-am vazut acum muuuuult timp, dar nu in totalitate din pacate... inainte de asta, am vazut si Howl's Moving Castle - just lovely!! cum eu sunt innebunita dupa acest gen, with magic and stuff, nu am putut rezista. it really casts a spell on you :P
Laputa - Castle in the Sky - iarasi o poevste care mi-a placut extrem de mult si care m-a impresionat...
si din cate tin eu minte...am vazut si Spirited Away... nu pe tot, dar destul cat sa-mi aduc aminte. a fost dat la un moment dat pe TVR1 :D
oh well.... acum incerc sa fac rost de Umi Ga Kikoeru... si trebuie sa vad si restul :)

oricum, productiile ghibli sunt cu adevarat magnifice, nu pot sa le gasesc egal printre celelalte genuri de anime. si cred ca le-as revedea de muuulte ori, fara sa ma satur :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Feb 25 2007, 06:36 PM
Post #53


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



ca tot s-a readus in discutie...
de cate ori aud de ghibli zambesc usor cu ganduri placute: e ca si cum mi-as aduce amine de o lume in care chiar am stat momente bune...
animele din acest studio mi-au "deschis" calea anime...:P

cele mai frumoase si magice au fost Kiki's Delivery Service, Laputa - The castle in the sky si Castle of Cagliostro: pe acestea nu le-as uita niciodata si te-as revedea de n ori...

am vazut tot de acolo cu exceptia: pom poko (care nu prea e in genul meu, desi l-am scos odata sa il vad), Panda Go Panda (acelasi lucru), niste reclame si seriile...

evident, si eu, ca si altii, astept cu infrigurare tales from earthsea (cu tot cu subtitrare...) ca aparuse pe torrent un cam care se vedea destul de prost... si astept sa vina (daca nu a trecut) howl la cinema..., eventual si pe la mine prin oras...(sa astept eu mult si bine)...

iarasi evident, miyazaki e preferatul, dar nici ceilalti nu sunt deloc de lepadat. (de exemplu the cat returns stiu ca mi-a placut mult, am ras, si povestea a fost uimitoare...; yamadas - tare neobisnuit..., etc...)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Feb 26 2007, 09:23 AM
Post #54


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Pe lista mea cu animeuri realizate de studiourile Ghibli [mai exact de Hayao MIYAZAKI] am mai adaugat trei titluri >>>Mononoke Hime[my oppinion]<<< ; Nausicaä of the Valley of Wind si un videoclip mai degraba decat un film - On Your Mark.
Nausicaä - ca si Princess Mononoke este un fel de fabula moralizatoare, care aduce in fata si critica comportamentul omului fata de natura [ in Monoke hime are loc o intoarcere in trecut si se arata inceputul abuzului asupra naturii, iar in Nausicaa ajungem in viitor si vedem ce mai ramane in urma exploatarii ...]...as putea intra in amanunte insa nu am s-o fac deoarce acesta mi s-a parut a fi aspectul cel mai important surprins de aceste doua animeuri ...
Un alt film de anime creat de studiourile Ghibli si vazut de mine de la ultima mea vizita este The Cat Returns - film ce ar fi fost creat ca urmare a dorintei publicului de a vedea o continuare a povestii din Whisper of the heart [ cred ca am mai spus pe undeva ca mi-as fi dorit ca aceasta continuare sa aibe legatura cu poveste Baronului si a jumatatii sale de care a fost despartit in tineretile sale - poveste spusa in treacat in Whisper of the heart, dar daca nu a fost sa fie asa... ^^m-am multumit si cu ce a iesit in "the cat returns"]
Cam atat am reusit sa mai vad...multe au fost :P multe au mai ramas de vazut, asa ca o sa mai postez aici....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Feb 26 2007, 01:43 PM
Post #55


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Am adaugat o noua categorie la sectiunea Downloads a siteului dedicata studioului Ghibli.

Click me
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Feb 26 2007, 03:46 PM
Post #56


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Hehe, multumim Zeri... ai facut treaba mai usoara de a completa colectia de filme Ghibli pentru ai` mai lenesi. (IMG:http://www.iplay.ro/pic/smilies/msn.gif)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aldonza
post Apr 16 2007, 03:26 PM
Post #57


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 198
Joined: 20-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 2.027
Points: 432
Gender:



Iubesc japoneza si orele de japoneza, mai ales cand ne uitam la anime :D si de asemenea iubesc filmele studioului Ghibli pentru ca ele au facut pentru mine legatura dintre japoneza si anime, iar desenele animate s-au transformat in anime :P .
Pentru ca azi tocmai am vazut Howl's Moving Castle m-am gandit sa trec si sa scriu ceva pe aici.
Pana acum am mai vazut:Laputa - Castle in the Sky, Tonari no Totoro,Grave of the fireflies, Kiki's delivery service, Mononoke Hime si Spirited Away. :)
Ce pot spune?Sunt...geniale. Mi-au placut toate si vreau sa mai vad si alte filme.
Grave of the fireflies m-a facut sa plang, Mononoke Hime are deja o istorie lunga pe la Festivalul Culturii japoneze de la liceul Creanga, pe Tonari no Totoro l-am cunoscut tot pe la liceu, dar era pufos si de plus :P .
Probabil multe generatii de la Creanga vor vedea si de acum incolo Ghibli...traditia trebuie dusa mai departe si se pare ca nu sunt singura fana de acolo. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

user4342
post Apr 23 2007, 10:20 AM
Post #58


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 26-March 07
Member No.: 4.023
Points: 19
Gender:



top 3

1) Spirited Away
2) Laputa: Castle in the Sky
3) Howl's Moving Castle
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jul 6 2007, 01:28 AM
Post #59


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



The Cat Returns. Iubesc Ghibli din ce in ce mai mult. Filmele acestea pur si simplu sunt... superbe. Nu ma satur de ele, in vecii vecilor.
Am fost surprinsa sa vad ca dublajul in enegleza a fost facut de Anne Heataway (Vezi Devil Wears Prada sau Printesa indaratnica).
Filmul a avut ca tema incredrea in sine si ce poate face pesimismul, lipsa acesteia. Regatul pisicilor reprezinta lumea de pericole care ne paste si ne face cu ochiul cand lipsa de incredere se instaleaza in noi. And there we have The Baron the savior :D

Ca intotdeauna, Ghibli are o atmosfera aparte, in mare datorita graficii si muzicii si fluiditatii miscarilor. Vocilor, replicilor. Si erau atat de multe pisici ^_^ Am zis ca lesin in fata monitorului. Kawaii :wub:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

oddotheweird
post Jul 6 2007, 07:44 AM
Post #60


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 5-July 07
Member No.: 4.635
Points: 24
Gender:



Am urmarit threadul de la inceput si daca imi este permis... imi pare ciudat cand lumea atribuie meritului actului de creatie unei firme, brand sau asa mai departe :) trebuie cautati oamenii din spatele brandului care au putere de decizie si care au facut posibil actul de creatie.


Exemplu:
Dupa ce a murit Walt Disney firma sa s-a transformat intr-un zombi de aplicat retete. Pentru ca asa cerea brandul. Omul nu mai era.


Studio Ghibli ca fi "valabil" doar atata timp cand sforile le trag oameni de calitate. Asa ca sa dam credit cui trebuie, nu unui brand :). Brandurile sunt pentru oi :).


Toate bune,
Dragos
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:58 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |