Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calendar Anime Toamna-iarna 2010


Sidonix
post Oct 11 2010, 03:34 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Au inceput sa apara primele episoade din seriile lansate in programul de toamna la niponi din ce am vazut pina acum ca prima impresie si nu e de mirat comedy & ecchi domina cam toate aparitiile. Din ele mi-au retinut atentia in mod "special" Bakuman , Soredemo Machi wa Mawatteiru ( un nou twist de maid comedy care e jenial din ce am vazut in primu ep :lol: ) continuarea la primul sezon la Sora no Otoshimono Forte (au conceput-o pe Astrea ca baka :lol: ) , Squid Girl ( it IS funny :lol: ) si astept Beelzebub OAV-ul prequel la serie care cica va fi un fel de BLEACH COMEDY :o
Ar mai fi Samurai Girls( secsi Jubei :blink: ) , Iron Man (interesant conceptul in a way) , sezonul doi la Hakuouki, My sister can't be this cute ( inca nu ma dumiresc care e treaba inca ), MM! ( comedie maso din toate punctele de vedere :lol: ). Mai sunt de aparut destule insa mai revin pe parcus cu mentiuni sau atentionari
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 11 2010, 05:28 PM
Post #2


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Am luat primul episod din Bakuman, am facut alergie la grafica si mi s-a parut foarte plictisitor. Imi explica cineva de ce e asa de vizionat? Is it because of the manga?

Also, Star Driver. Is it really good?

O sa ma uit la Kuragehime cand apare si in rest as fi urmarit si Arawaka daca as fi vazut primul sezon.

Mi-au mai atras atentia Ika Musume dar inca nu is convinsa exact cat de comic e si Shinrei Tantei Yakumo, dar si asta atarna undeva intre decent si sucky asa ca studiez piata. Cine are pareri de oferit, go ahead. Maid anime il lauda lumea ca cica e de la SHAFT, dar cum eu nu am nicio parere despre studio, iar is in dubii.

In concluzie, nimic cules din noul sezon :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Oct 11 2010, 06:36 PM
Post #3


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



Star Driver - sper sa nu fie o dezamagire cum a fost Heroman, desi pare din primul episod, dar il mai las cateva episoade.
The World Gold Only Knows - pana acum se arata destul de promitator :>
Otome Youkai Zakuro - pare dragut, grafica destul de tare
Bakuman - e ok, ma apucasem de manga dar am uitat brusc de el pe la inceputurile sale
Panty & Stocking with Garterbelt - Powderpuffy Girls with a touch of Japanese :D
Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai - anime despre o sora mai mica otaca care vrea sa-l faca pe fratele mai mare sa inteleaga frumusetea eroge-urilor cu surori mai mici. I'M IN AND NEVER LEAVING!
Shinrei Tantei Yakumo - nu mi-a zis prea multe din primul episod, mai vedem, pare interestingish
Arakawa Under the Bridge 2 - Just as crazy as the first season :D
Soredemo Machi wa Mawatteiru - lolololwtf tineti aproape
Toaru Majutsu no Index II - a inceput promitator

Mai astept Kuragehime, OVA-ul Beelzebub, Mardock Scramble (whenever that gets out) si ce hentaiuri ori mai aparea :>:>:>

Aaaand yeah.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 12 2010, 09:21 AM
Post #4


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



* referitor la Star Driver... din ce am vazut eu in primu ep cum sa ma exprim : wierd, o incrucisare de bishounen cu mecha insa mecha ala arata si se misca ultra gay din toate p.d.v. :lol: nu stiu daca am stomac sa ma uit la asa ceva.
* Bakuman este interesant ca perspectiva a unui mangaka insa depinde cat de romantic sau cat de documentarist se vrea sau va fi.
* dupa ep 2 din Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai (My little sister can't be this cute) zic ca are potential... tendinte de Genshiken desimulate in serie adica in afara de umor avem si analiza a lumii si cred ca mai important a pietei anime din prezent. Kiririn vs Kuroneko a fost demential :lol: ( faza asta imi aduce aminte de "disputele" de pe forum de pe la noi de acum citiva ani buni :lol: )
* Only God knows ridica erogame-ul la rank de arta ca sa ma exprim plastic :D .Erogame a devenit deja lait motiv in industria animatie asa ca enjoy the ride :)
* Soredemo Machi wa Mawatteiru e mai mult decat lmao, va fi must see in comedy category for sure :lol:
* A certain magical Index II continua primul sezon desi am fost putin bored si frustrat in primul sezon prin side track stories care sunt curios daca se vor conecta in sezonul 2. Sincer mai mult mi-a placut spin-off-ul A certain scientific rail gun pt mai mult fun moe si cool Misaka.
* Arakawa under the Bridge 2 nu stiu ce sa zic pt ca deja imo in 1 s-a atins marja de "crazy" pt gustul meu.
* Otome Youkai Zakuro pfft bishounen combinat cu cat girls... mi se pare fortat indiferent de calitatea graficii/animatiei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Oct 12 2010, 05:43 PM
Post #5


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Sezon dupa sezon tot mai proaste devin, parca scade de fiecare data varsta si IQ-ul creeatorilor si al publicului. Nu mai prea vad diferenta diferenta intre noiile serii de anime si desenele retardate de pe Cartoon Network.
Din seriile noi urmaresc Iron Man (desenat de koreeni si scris in mare parte de americani cred) si continuarea de la Index.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 13 2010, 11:05 AM
Post #6


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Oct 12 2010, 05:43 PM)
Sezon dupa sezon tot mai proaste devin, parca scade de fiecare data varsta si IQ-ul creeatorilor si al publicului. Nu mai prea vad diferenta diferenta intre noiile serii de anime si desenele retardate de pe Cartoon Network.
Din seriile noi urmaresc Iron Man (desenat de koreeni si scris in mare parte de americani cred) si continuarea de la Index.
*


Nu chiar. Tot timpul anime-urile bune au fost rare. In general apareau 4-5 pe an iar restul erau "for the fans" only. Poate ca daca te referi la cele foarte vechi de prin 89 atunci sunt deacord, de pe vremea cand fan service-ul nu exista in anime-uri [sau era foarte putin]. Eu si anul acesta am gasit cateva titluri foarte promitatoare. Cel mai bun examplu fiind Shiki. L-ai incercat? Merita. :)

Revenind la "colectia toamna" eu sincer vreau sa le incerc pe toate [mai putin cele la care se observa inca din coperta ca ca are storyline-ul acoperit de fan-service XD].

Momentan am avut niste probleme si nu am avut timpul sa vad decat Shinrei Tantei Yakumo care a fost destul de previzibil pana acum, dar totusi apreciez faptul ca nu se axeaza doar pe povesti episodice.

O sa revin cu un nou post sau un edit dupa ce le vad si pe restul :) .

Offtopic: Ranma-kun, tu primesti mesajelede la mine? Ca pana acum ti-am trimis vre-o trei si nu am primit nici un raspuns :( .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

hellsing_alucard
post Oct 13 2010, 01:33 PM
Post #7


Newbie
*

Group: Members
Posts: 1
Joined: 13-October 10
From: suceava
Member No.: 10.097
Points: 5
Gender:



Deabia astept noile episoade HAKUOUKI SHINSENGUNI KITAN am vazut doar 14,abia astept :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Oct 14 2010, 05:18 PM
Post #8


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Ceva SF-uri bune mai sunt? Mi-e frica sa nu fi ratat ceva important...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 14 2010, 07:52 PM
Post #9


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(zeri @ Oct 14 2010, 05:18 PM)
Ceva SF-uri bune mai sunt? Mi-e frica sa nu fi ratat ceva important...
*


Nop, dar daca vrei moe and ecchi o sa gasesti o gramada :) .
Star Driver e ceva combinatie de mecha cu SF. Nu stiu daca e genul tau sau daca e bun ca inca nu l-am vazut.

Ce am vazut pana acum.
Tamayura - e cute, dar cam plictisitor
Otome Youkai Zakuro - mi-a amintit de Ookami-san to Shichinin no Nakamatachi, momentan e ok. sa vedem cum se mai dezvolta povestea intre timp.
Ore no Imouto ga Konnani Kawaii Wake ga Nai - prea mult moe si "otakuness" pentru mine <.<
Kami nomi zo Shiru Sekai - iarasi dezbat subiectul "ero games"....
Iron Man - mie nu mi-a placut nici versiunea americana deci nu am avut prea mari asteptari de la el. Grafica e reusita.
Hyakka Ryouran: Samurai Girls - povestea nu pare sa fie cine stie ce, iar grafica e prea stridenta. My eyes! >.<
Bakuman - momentan e ok. A nice slice of life :) .

Ce vreau sa mai incerc din noile aparitii ar fi: Soredemo Machi, Star Driver, Togainu no chi, Fortune Arterial, Panty and Stocking, Yosuga no sora.
Si desigur astept subtitrari pentru: Kuragehime, Mardock Scramble si Hakuouki sezonul 2.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Oct 15 2010, 01:59 AM
Post #10


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



QUOTE(Tessa)
Nu chiar. Tot timpul anime-urile bune au fost rare. In general apareau 4-5 pe an iar restul erau "for the fans" only. Poate ca daca te referi la cele foarte vechi de prin 89 atunci sunt deacord, de pe vremea cand fan service-ul nu exista in anime-uri [sau era foarte putin]. Eu si anul acesta am gasit cateva titluri foarte promitatoare. Cel mai bun examplu fiind Shiki. L-ai incercat? Merita.


Apareau vre-o 4-5 serii pe sezon care le urmaream. Acuma s-a cam redus la una. Shiki nu prea e pe gustul meu.


QUOTE(Tessa)
Offtopic: Ranma-kun, tu primesti mesajelede la mine? Ca pana acum ti-am trimis vre-o trei si nu am primit nici un raspuns

Nu prea am timp sa raspund, job, college, master thesis, research projects ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 15 2010, 06:57 AM
Post #11


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



QUOTE(Ranma-kun @ Oct 15 2010, 01:59 AM)
Apareau vre-o 4-5 serii pe sezon care le urmaream. Acuma s-a cam redus la una. Shiki nu prea e pe gustul meu.
*

asta nu inseamna ca anime-urile devin mai proaste, doar ca tie nu iti place "ce se da acuma la tv" :P it can't always be great, y'know? you get some and lose some
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Oct 15 2010, 10:35 AM
Post #12


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



I agree with Ranma-kun, daca gasesc o serie pe sezon care sa-mi placa e sarbatoare.
And yes they do get worse with each season.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Oct 15 2010, 10:45 AM
Post #13


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



QUOTE(Moonsparkle @ Oct 15 2010, 06:57 AM)
asta nu inseamna ca anime-urile devin mai proaste, doar ca tie nu iti place "ce se da acuma la tv" :P it can't always be great, y'know? you get some and lose some
*


E si din cauza nr. de anime-uri pe care le-ai vazut deja. Toate au tendinta sa se repete. Mai greu dai peste ceva original. Iar temele abordate mai nou chiar sunt mai mult pentru otakus. no offense to anyone :P .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 15 2010, 10:50 AM
Post #14


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



Oamenii care cred ca mai exista ceva cu adevarat original in carti/filme/anime-uri is naivi asa ca din punctul meu de vedere argumentul cu originalitatea e invalid. Orice e original prin sine pentru ca e altceva si in acelasi timp nimic nu mai poate fi original pentru ca totul a fost gandit/imaginat undeva. Doar ca nu e box office si nu stim noi. lol.

si da, temele abordate mai nou sunt pentru otakus, so what? can't you people understand the concept of cycles? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Oct 15 2010, 10:55 AM
Post #15


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



Nu repetitia e problema. O serie nu trebuie sa fie super originala pentru a fi buna. Ce conteaza mai mult dupa parerea mea e atmosfera and the way the story is delivered. Si da asta e problema acum majoritatea seriilor sunt facute special pentru "otaku", cei care se uita la orice si le place orice cat timp e anime. No offense to anyone :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 15 2010, 11:19 AM
Post #16


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



"O serie nu trebuie sa fie super originala pentru a fi buna. Ce conteaza mai mult dupa parerea mea e atmosfera and the way the story is delivered." agreed. but at least have hope that the weather will change, if nothing. else, we're frakked :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Megiddo
post Oct 15 2010, 11:43 AM
Post #17


Awesome Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 17-October 08
From: Bucuresti
Member No.: 7.761
Points: 413
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reactive
post Oct 15 2010, 08:58 PM
Post #18


Cristian Botea
******

Group: Members+
Posts: 773
Joined: 21-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.307
Points: 2.021
Gender:



QUOTE(Megiddo @ Oct 15 2010, 11:55 AM)
Nu repetitia e problema. O serie nu trebuie sa fie super originala pentru a fi buna. Ce conteaza mai mult dupa parerea mea e atmosfera and the way the story is  delivered. Si da asta e problema acum majoritatea seriilor sunt facute special pentru "otaku", cei care se uita la orice si le place orice cat timp e anime. No offense to anyone  :P
*



Sper ca ce-ai zis tu acolo nu e o generalizare a termenului otaku.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Oct 17 2010, 01:41 AM
Post #19


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



In ultimul timp scot doar prostii, anime-urile sci-fi, action, mystery s-au redus foarte mult. Cele care mai apar sunt niste parodii a caror singur scop e fanservice-ul. Nu e vorba de originalitate, nici nu astept originalitate. Anime-urile din ziua de azi sunt hentai-uri fara sa fie hentai, action fara actiune, comedii fara sa fie comice in general povesti fara poveste.
Sunt o serie de manga-uri foarte bune, din pacate nu ajung sa fie animate deoarece momentan se vand doar tampeniile bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Oct 17 2010, 09:22 AM
Post #20


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



true, dude, true, dar asta nu inseamna ca asa o sa fie mereu de acum incolo. e pur si simplu o perioada cu recolta proasta.

uite, 2009: FMA Brotherhood, Durarara, Rainbow, Darker than Black 2, Aoi Bungaku, Bakemonogatari, Higashi no Eden, Hajime no Ippo 2, Natsume 2, Nodame 3, Kimi ni Todoke, Fairy Tale, film de la Haruhi, Evangelion, Tengen, Kara no Kyoukai, Eve no Jikan si altele... so com'on, you don't have to be a naysayer, the world is NOT, I repeat, is NOT ending :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 09:11 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |