Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Love Hina


fangorn
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Escaflowne Addict
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: buc
Member No.: 113
Points: 13
Gender:



si la noi e legala casatoria intre frati vitregi, dar numai de tata. de mama, nu e admisa.

pt cei care nu inteleg: tre sa fie frati vitregi cu acelasi tata, ca sa se poata casatori!

sa nu se interpreteze gresit. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Unregistered









M-ati inteles gesit.La noi(si cred ca si la ei), casatoria nu este permisa cu rudele pana la gradul patru, inclusiv, adica veri primari.Dar, cu toate acestea, este cam nu-stiu-cum sa te casatoresti cu frati vitregi, chiar daca e legal.E, la urme urmei, un membru al familiei.
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Love Hina ..in principiu mi-a placut..
Am vzut toate seriile si specialele :D . Forte faina povestea ..si mai ales love storiul :P.

Insa oricat de mult l-as aprecia...NU SE COMPARA CU "ONEGAI TEACHER"

IL INTRECEL TOATE CAPITOLELE!! sa nu ma intelegeti gresit. Si love Hina e foarte buna ...insa tot cu Onegai tin!!! :mrgreen:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



ONEGAI TEACHER il intrece pe partea de romantism, nu contest (mai ales ca imi place). Dar mie imi place Love Hina mai mult pentru comedia prezenta in serie si mai ales originalitatea ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Unregistered









Am vazut, in sfarsit, Love hina Again.Genial!Nu am cuvinte de lauda pt. el.Fara acesta continuare, seria love Hina parca nu are deznodamant.

Onegai Teacher nu l-am vazut inca, asa ca nu pot sa comentez nimic.
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Sethi , sa te iei de manutza cu Fangorn ca sa va lasati dusi impreuna de valurile genialitatii. Hehehe...da mai baiatule , toate sunt geniale.... io am mai zis : n-are loc omul de rand de atatea genii.
Eu cand ti-am dat Love Hina ti-am spus ca Onegai Teacher are sa iti placa mai mult. Daca zici ca Hina e genial , de ala ce ai sa mai zici ?
Love Hina e un anime bun....nu l-am terminat inca de vazut , dar am mai avansat..... sincer fazele comice din GTO mi s-au parut mult mai marfa decat ce am vazut in Love Hina. In Hina , tot timpul ala zboara , mananca bataie de la alea si el de fapt n-are nici o vina. Ok. Razi o data , de doua ori , dar doar n-am ajuns asa de deplasat incat sa rad ca handicapatul de cate ori zboara cretinul ala. Sa mai faca si altceva!

***SPOILERS*** GTO

De exemplu in GTO mi-a placut mult mai mult comicul pt. ca era ceea ce as numi comic de situatie. E mult mai diversificat , personajul intra mereu in cate o situatie penibila , ii fac aia poze cand era cu elevele la o petrecere , il fac sa piarda fara sa stie banii de excursie dupa care se iau de el ca unde sunt banii , sau faza in care castiga un Mercedes Benz si dupa aia il buseste , insa in scurt timp trebuia sa plateasca integral excursia liceului in Okinawa , se duce acasa la profesorul de mate obsedat in locul lui Fuyutski-chan , ala se enerveaza si intra cu capul in monitorul unui Mac , directorul adjunct incerca mereu sa il dea afara si nu reusea , i se face rau cand il vede pe Onizuka cu fiica lui pe strada , fazele cu Cresta etc.

In Hina e una mica si handicapata care se joaca cu niste tanculete de jucarie cu munitie exploziva , insa Keitaro nu pateste orikum nimik de la ele. E proasta. Si mai e una tampita si orgolioasa care cu o singura miscare de katana il arunca pe ala la zeci de metri si nu moare. Doh !

Concluzia
Daca vreau comic , ma uit la GTO. Daca vreau romance , ma uit la Onegai Teacher. Daca nu vreau nici una nici alta si in acelasi timp pe amandoua , ma uit la Love Hina. Sa vedem daca imi schimb parerea pana la sfarsit. Deocamdata am facut pauza cu Hina ca sa vad Saikano. Ala da anime reusit , se axeaza numai pe drama , si iese o drama marfa. Daca ar aborda mai multe genuri nu stiu daca ar mai fi chiar asa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



U said it Bro!!!!

Cam asa ar fi si parerea mea...numa ca io nus sa mi-o expun ca unu care a luat premiu la olimpiada de Romana...doh... :evil:
Nu ma refer la repliul dinainte...dar am vazut ca, ai momente cand...vrei sa te intreci pe tine !!! :lol:

Oricum lucrurile cam asa stau...Romance...fara indoiala Onegai Teacher rules!!!! Tare is curios sa vad ce scot acum in Onegai Twins..ca nu-l mai termina o data!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Fate..fiecare are dreptul la parere..sincer mi-a placut mai mult Love Hina decat Onegai Teacher..unul din motive e ca Onegai mi se pare prea romantica si siropoasa pentru gustul meu (tin sa precizez)..iar Love Hina are farmecul ei..nu mi se pare geniala seria ce-i drept dar merita vazuta.. Alt motiv ar fi firul povestii..daca povestea din Onegai Teacher (care mie mi s-a parut plictisitoare ..noutati erau boala lui Kei, provenienta lui Mizuho)..pe cand Love Hina e mai complexa de o simpla comedie..
Oricum parerile cu privire la care anime e mai "bun" sunt toate relative
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Claudia , te inteleg si nu am de gand sa te contrazic. Este deja a nu stiu cata oara cand cineva afirma pe acest forum ca fiecare din noi are dreptul la o opinie proprie; si eu personal am facut-o. Imi pare totusi rau ca Onegai Teacher nu ti-a placut asa de mult. Mie mi-a placut mai mult ala pt ca era mai serios si pt ca povestea de dragoste mi s-a parut mult mai bine conturata. Elemente fantastice erau , insa n-am gasit nimic ilogic. De asemeni avea si o nota de dramatism in el.

Fantasticul si ilogicul nu sunt acelasi lucru. Imi place elementul fantastic , insa atata timp cat atmosfera sa este bine realizata. Am vazut de curand Nausicaa, un exemplu bun este Nausicaa. Un altul ar fi Onegai Sensei. In Hina , chestiile alea cu tipa care trage cu tancu' prin casa nu sunt fantastice , sunt ilogice.Parerea mea.

In Onegai nu mi-a placut chiar asa de mult episodul 13 pt ca ala vrea sa fie comic si mie mi se pare un pic cam exagerat.
Asemanator cu Onegai Sensei mi s-a parut Ah!Megami Sama. Dar ala e mai vechi si mai scurt.
Mie mi-a mai placut in Onegai Sensei ca avea si niste replici bine gandite....chiar as zice profunde , sau cel putin in comparatie cu Love Hina. De exemplu imi amintesc in Onegai Sensei , la un momement dat tipul spune:
"we don't realise it when we're walking....
when we stop and look back...is when we realise the distance we've travelled..."

Daca te uiti la titrare ai sa vezi ca asa scrie..... asta daca l-ai luat de la Balthasar care l-a luat de la mine care l-am luat de la Seby care l-a luat de pe net.....atunci ai aceeasi varianta.
BTW , Seby .... care-i faza cu Onegai Twins ? Are vreo legatura cu Onegai Teacher ?!?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Eu am zis doar ca mi-a placut Love Hina mai mult..nu ca mi-a displacut Onegai Teacher ..si e foarte adevarat ca sunt multe lucruri spuse foarte bine si cu un anumit scop.. si mai e ceva..asemanarea prea mare cu Ah! My Goddess..asta m-a facut sa nu mai stau nerabdatoare pe scaun in fata calculatorului sa vad ce se intampla..multe lucruri pot fi corelate intre cele doua serii...
Fate ..cand ai timp poate ai sa te uiti iar la Love Hina..cu mai multa rabdare sa vezi ca inseamna mai mult decat
QUOTE
una mica si handicapata care se joaca cu niste tanculete de jucarie cu munitie exploziva , insa Keitaro nu pateste orikum nimik de la ele. E proasta. Si mai e una tampita si orgolioasa care cu o singura miscare de katana il arunca pe ala la zeci de metri si nu moare. Doh !

cine stie..poate o sa-ti placa mai mult :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Deci eu stiu ca am spus ca nu l-am vazut pana la capat si ca se poate sa imi sachimb parerea. La fel , nu am zis ca imi displacet Love Hina , am zis ca mi-a placut mai mult Onegai Teacher. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Fate, cred ca Love Hina este "ratata" pentru tine. Nu o zic cu rautate ci mai mult ca o constatare. Cand il aud pe sethi, ma gandesc exact la cea ce mi-a placut si mie. Fazele cand zboara Keitaro reprezinta deliciul seriei, nu inconsistentele ei. Faptul ca Kaoru mereu inventeaza mecha de tot felul sau ca acea testoasa zboara (si nimeni nu este prea deranjat de acest lucru) adauga acel umor de personaj, ce te face sa zambesti cand doar le vezi aparand in scena (desi ele nu au facut nimic, inca).
Daca esti deranjat de modul de acceptare al fantasticului (zborul, mecha testoase, testoase zburatoare, ceva magie -a se face diferenta clara intre ele si un univers fantastic clasic gen Nausicaa) in viata de zi cu zi, atunci Love Hina nu e pentru tine.
Vad ca tu ai cautat mai mult partea romantica in aceasta serie si pentru ca nu ai gasit-o ca in Onegai Teacher, ai fost putin dezamagit. Incearca sa accepti seria asa cum este. Pana la urma eu nici nu asi incadra cele doua seri in acelasi gen.

Iar cat priveste Onegai Teacher, trebuie sa fac rost de el.

---------------------------
Imi dau seama din ce in ce mai mult ca ordinea in care privesti un anime conteaza foarte mult.
Intodeauna o sa compari cea ce vezi acum cu cea ce ai vazut, iar seriile ce nu au fost comparate (pentru ca au fost primele) tind sa fie cele mai bune.
Sunt curios daca eu am sa gasesc Onegai Teacher ca fiind un anime ce "ii lipseste ceva" pentru simplu motiv ca l-am vazut dupa Love Hina.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Claudia, daca vrei ceva gen Ah my goddess, cauta Video Girl Ai nu Love Hina. Eu nu vad prea mare asemanare inte ele. Una e mai mult comedie, cealalta este mai mult love story.
Fate, fantasticul absurd nu e intotdeauna ceva rau. Mai descreteste fruntea de atata ras. Si sa recunoastem Keitaro zboara super frumos. Si nu ii raman vanatai deloc. Sa nu spuna nimeni ca fetele nu sunt atente :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



Diana..eu ma refeream la altceva cand vorbeam de anumite legaturi dintre Ah! My Goddess si Onegai Teacher..si anume la natura extraterestra a lui Mizuho si Belldandy, cele 2 cupluri, Skuld si sora lui Mizuho care pun "bete in roate", Urd si mama lui Mizuho, boala lui Kei (teitai) si destinul lui Belldandy au reprezentat cate un impediment pana la urma depasit..si mai sunt multe exemple...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Hmmmmm.....da , l-am vazut si eu pana la sfarsit. Adika seria , inca nu am vazut cele 2 specialuri si Love Hina Again.
Concluzia: este un anime bun , lasa un sentiment placut si are un rol vital in procesul de eliminare a stresului , adika intr-adevar cum ziceai Diana , te distreaza , desi eu nu i-am gasit nimic special , unic. Adika a fost bun , mi-a placut , dar nu a excelat prin nimica. Totusi dupa ce il vezi te lasa intr-o stare placuta. Hehehehe , cred ca am sa vad si ce mai urmeaza. Oricum , mie tot Onegai Teacher mi s-a parut mai bun la capitolul romance.

Bogdragon , inteleg ce vrei sa spui.... am zis acum care ar fi parerea dupa ce l-am vazut: un anime care te face sa te simti bine. Mi se pare usor, simplu , placut , atat. Onegai Sensei , pana la un anumit punct m-a impresionat.
Tom & Jerry....si ala a fost placut , te face sa te simti bine , amuzant s.a.m.d.Tom il fugareste pe Jerry , Jerry intra pe gaurica , Tom nu se mai poate opri si se izbeste cu capul de zid , dupa care are o fatza dizzy si razi de el ca ce prost e , de fiecare data pateste la fel si tot nu invata ca pe gaura aia el nu va intra niciodata.Hahaha! Keitaro intra entuziasmat in "baie" la fete si uita ca acolo nu ar trebui sa intre. Pumni, picioare , katane , si Keitaro zboara in vazduh. Hahahaha! Ce prost e Keitaro ! Si ce mecla face , cum ii cad ochelarii !!!! Hahaha....da' tot nu se invata minte...la fel ca si Tom.
Tom deseneaza o usa pe perate ca sa il pacaleasca pe Jerry , iar Jerry fuge si intra totusi pe usa in mod inexplicabil(e absurd , dar funny).Tom nu intelege ce s-a intamplat si atunci incearca sa intre si el , insa usa e desenata si Tom se loveste de perete. Keitaro se impiedica , cade si se agata sau pur si simplu pune mana intr-un loc unde nu ar trebui sa puna mana. Fata se enerveaza , ii da un pumn , ramane incruntata cu capul aplecat, maraind si cu bratul inca ridicat,tanarul nefericit zboara zbierand si plangandu-si de mila. Apoi apare Kaolla si intreaba : "Is he dead?" Alta analogie de senzatie.
Oricum sa nu o iei ca pe o rautate , mie imi place Tom & Jerry. Si mi-a placut si Hina....
Hehehe...vad ca ti-ai schimbat si semnatura in urma acestei controverse.Si aici ai dreptate , insa intr-o anumita masura , pentru ca nu trebuie sa generalizezi. Eu am vazut Eva acum doi ani si Rah Xephon acum doua saptamani si mi-a placut mai mult Rah Xephon. Nu la diferenta mare , dar totusi. Mononoke Hime l-am vazut acum 2 ani si Nausicaa Valley of the Wind acum vreo luna , si lasand laoparte muzica care e mult mai buna in Mononoke , ca subiect sunt asemanatoare....adika ma refer la ideea pe care o promoveaza , desigur ca modul in care ea este implementata difera.Nu te contrazic insa , este adevarat ca daca as fi vazut Hina mai intai poate nu as mai fi zis ca Onegai Sensei e mai bun , desi imi vine greu sa cred ca mi-ar fi placut mai mult Love Hina.
Altceva: mie imi place cel mai mult Mitsune pt ca nu e paranormala, este logica , rationala , normala.
Inca ceva: De ce isi sparge Seta mereu capul ?!?
Si inca ceva: ...ara-ara...(Mutsumi-chan). Care-i problema ei ?
Ah , si inca o treaba .... sfarsitul seriei , adika ep 24 e cam confuz...poate ca o sa ma lamureasca mai bine in alea trei episoade din love hina again.

Claudia , si eu am observat asemanarile dintre Ah!Megami Sama si Onegai Sensei. Insa mie mi-au placut amandoua...pacat ca Ah!Megami Sama e cam scurt....Belldandy are o sora mai mica care nu il place pe tip , la fel si in Onegai Sensei Mizuho are o sora mai mica careia nu ii place de el, Belldandy are si o sora mai mare cam cocheta care se da la el , si Mizuho are pe maica-sa care se da la tip , drama apare atunci cand Belldandy/Mizuho trebuie sa se intoarca de unde a venit , puterile supranaturale ale lui Belldandy/Mizuho il ajuta sa iasa din diferite situatii etc.
Claudia , cine-i tipa din avatarul tau? Sunt curios.... chiar nu imi dau seama de unde o stiu....as putea insa sa fac o confuzie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Bawmwolle
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Unregistered









Fate, nu vreau sa par ipocrit, dar mie mi se pare mult mai amuzant Love Hina decat GTO.De fapt, cred ca e mai tare decat el din toate punctele de vedere.Stiu ca la vremea cand l-am vazut am zis despre GTO ca e "cel mai tare", si probabil ca asa va pati si Love Hina, cand voi vedea ceva mai tare.
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Sethi cred ca mai degraba e ordinea in care le-ai vazut. Eu unul am vazut Love Hina cam acum un an jumate cand de abia am inceput sa aflu cum sa iau animeuri de pe net. Mi-a placut foarte mult atunci. GTO-ul l-am vazut de abia vara asta si since mie mi-a placut mult mai mult decat Love Hina. Oricum fiecare are gusturile lui si gusturile nu se discuta :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io am vazut Love Hina primu...si in momentul in care am vazut Onegai Techer...imediat a trecut in fata...fara alte comentarii!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 304
Joined: --
Member No.: 41
Points: 5



Cand SebyTheDragon vedea Onegai Techer (luat de la mine), eu vedeam Love Hina (luat de la el). Eu ii spunem ca imi place la nebunie Love Hina, el imi spunea ca Onegai Techer este superb.

Adevarul este ca eu nu am vazut o asemanare intre cele doua serii. Cum am mai zis, unul este comedie (Love Hina) altul este romantic. Cel mai asemanator cu Love Hina este Tenchi Muyo OAV.

Fate>"De ce isi sparge Seta mereu capul ?!?" pentru ca este distractiv. Gandestete, Seta este foarte puternic, abil in arte martiale dar tot isi sparge capul in accidente de masina, iar din acelasi accident fica-sa iese nevatamata (scena cu plaja, parca). -caracter humor
Faza cu Tom si Jerry o inghit, dar mi se pare fortata rau de tot. Inteleg ca gasesti alte animeuri mai bune dar cum ai spus si tu, este un anime care lasa un sentiment placut. Love Hina nu trebuie sa fie un anime de arta sau sa concureze cu NGE. Singurul sau rol este sa te amuze, sa te faca sa te simti bine. Iar pentru mine este atat de special pentru ca a reusit asta din plin. Nici un alt anime de mai bine de jumatate de an nu a mai reusit acest lucru.

Mutsumi-chan, cred ca este anemica (sau tot o boala care te face sa lesini destul de des). Si este caracterul cu cei mai frumosi...pepeni pe care i-am vazut intr-un anime...mi-au last gura apa.

Cine este Mitsune, pentru ca nu imi dau seama dupa nume.

Eu nu am inteles cum unu oameni au avut probleme cu povestea. Sincer, nu poveste este cea care face seria Love Hina atat de buna ci stilul ei de comedie. Povestea este mai mult un dute vino in relatia lui K-kun si Naru. De ce, pentru ca atunci cand relatia lor devine stabila poveste ia sfarsit. Daca o iau la bani marunti gasesc cel putin doua ruperi in firul epic. Dati-o incolo de poveste si bucurati-va de lucrurile mici (tancuri, testoase,etc).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Claudia
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


clau-chan
***

Group: Members+
Posts: 104
Joined: --
From: Piatra Neamt
Member No.: 36
Points: 11
Gender:



bogdragon, Mitsune Konno e cea mai buna prietena a lui Naru (tipa blonda, tunsa scurt)
Fate, avatarul meu este Aya, personajul feminin principal din Ayashi no Ceres..superba serie..care a urcat in topul preferintelor mele :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 12:06 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |