Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> X - Tv, "Disapointing ending or masterpiece?"


Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



in sfarsit un post de care sunt multumit. E bine...dezi enumerarea putea fi evitata si unele idei mi se par cam cunoscute 8) ...oricum sinteza destul de buna...astept continuarea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



De ce credeti ca a fost necesar sa se faca si seria ?

Pt ca prea multa lume s-a plans ca nu intelegeau filmul ?
Pt ca vroiau sa aduca ceva nou ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Pt ca asta vroiau sa faca de la inceput...insa nu stiau cum va fi perceput de public...Bravo lor ca au facut sfarsituri diferite...Rusine pt sfarsitul din seri!!! (poate e cam dur..dar astae...nu-mi place...) :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



De ce rusine pt. sfarsitul seriei? Mie mi-a placut. Oricum seria este net superioara ca poveste filmului. Daca vezi filmul fara serie....ai sanse sa nu intelegi mai nimic. In schimb filmul are un grad de violenta pe gustul meu...iar Fuma este personajul meu preferat, cel putin negativ, din toate seriile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Se cunoaste ca seria a fost facuta mai recent... e mai soft... dar merge. Eu nu am preferat intre film si serie asa ca pt mine totul e perfect. De ce de fiecare data voi incercati sa alegeti ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Din film daca esti atent intelegi.Dar seria e mai complicata personajele evolueaza de la inceput pana la sfarsit si totusi pe Fuma l-au schimbat fiind ca era nevoie sa fie o seriecu toti dragonii pamantului si a raiului.Dar sfarsitul trebuia sa fie tot acela din film.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Yre the man dude(Duo that is!!)

Vroiam ceva de genul...seria cu sfarsitul filmului....Sincer...nu ma suparam daca mureau din nou toti...atata timp cat ramanea Kamui al bun! :twisted:

PS: ce ma mai ofticat..este ca au facut-o mai soft Vorba lui Frost....adica io...obsedat de sangele care era in film....ma uit la serie..care are mult mai putin...dooooohhhh....

Io am vazut prima data filmul si dupa aia seria...dar sincer as fi preferat ce am scris mai sus!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Discrepanta dintre film si serie e lesne de inteles...filmu a rulat la cinema..la ei ... :D ..seria e comerciala...o fost difuzata si redifuzata la tv ... ce vroiai sa tishneaasca singele din Kamui ca la arteziana. :D .nea..nu era posibil....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Ar fi fost mai bine daca se schimba putin pocvestea, sa castige raul, sau sa treaca Kamuy de partea raului, era si asta o varianta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Unregistered









Eu cred ca sfarsitul seriei este perfect, se potriveste foarte bine cu restul. Daca seria ar fi avut sfarsitul filmului, cum vroia Seby, s-ar fi creat o discrepanta.
As avea ceva critici de adus felului in care au fost realizate cele doua personaje centrale: de ce Fuma avea trasaturi specifice personajelor negative si invers? (Asta pentru ca tot s-a vorbit de faptul ca personajele sunt "gri" si nu exista, de fapt, bine si rau?) Daca se iau in considerare faptele lui Fuma, de ex., (chestia cu ucisul "partenerilor" etc.) ar putea fi definit ca fiind rau, dar ideea centrala este scopul acestei batalii, da? De ce, daca unii oameni (printre care ma numar si eu), cred ca ar fi mai bine sa darami ce este vechi pentru a putea costrui noul pe o temelie solida, sunt catalogati, automat, ca fiind rai si cu caractere distructive? De fapt, ce se distrugea? O stare de degradare continua, nu? De fapt, te intrebi daca merita sa lupti pentru a "salva" un "cadavru in descompunere" numit Pamantul muribund.
Deci: sfarsiturile sunt asa cum ar trebui sa fie, in concordanta cu ceea ce transmit actiunile, dar, ca idee, cel din serial este gresit, in sensul ca Pamantul nu a fost salvat, de fapt si, odata cu sfarsitul luptei, nu a devenit totul bun si frumos.
Dar, vb. lu' Vacaroiu: "Parerea mea... (hac!)". :arrow:
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Fuma trebuia sa fie rau, fiind opusul lui Kamuy. Iar pe cei sapte ingeri eu una nu i-am perceput ca personaje negative - exceptandu-l pe Fuma. Si unii dintre ei chiar nu erau rai... Doar ca ei vroiau o renastere a Pamantului printr-o schimbare radicala si astea intotdeauna sunt cele mai greu de acceptat, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Fumax..una e sa darami o cladire si alta-i sa faci genocid in raport global..sa distrugi orice urma de civilizatie..sa o opresti viata asa cum cunoasteam noi...si pt. ce? Pt. a mai amana ineviatabilul? Si oricum...sa zicem ca ar fi fost bine? Cine dracu o sa fie acolo sa vada totul? NIMENI!!!! Pamantul ca planeta NU POATE creea oameni
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

morebla
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: iasi
Member No.: 24
Points: 123
Gender:



Scorpio , cum au aparut oamenii pe Pamant prima oara o sa apara si a doua oara ,atat timp cat va exista o planeta pe care sa se dezvolte , sa evolueze etc ... chiar daca sunt creati si dezvoltati din substantele biologice de pe acesta planeta , adusi de extraterestri sau creati de Dumnezeu sau alta Zeitate ( sau toate la un loc).
In privinta inevitabilei distrugeri a lumii ... ACEASTA TEORIE SE REFERA LA DISTRUGEREA VIETII , A OAMENILOR , DE PE PAMANT NU A PLANETEI (in afara coliziunii dintre planeta noastra si alt corp extraterestru dar asta nu intra in discutia noastra ;) ) . Deci fuma nu face decat sa grabeasca inevitabilul , si sa elibereze planeta de parazitii care o secatuiesc si sa o lase sa-si revina , macar cateva milioane de ani :) .

QUOTE
Fuma trebuia sa fie rau, fiind opusul lui Kamui

In X nu exista rau sau bine (nu cum il percepem noi intr-o forma mai conservatoare), doar scop si cauza (au scopuri foarte diferite , neh? )... privit in ansamblu fiecare are dreptate , chiar si raul ala de Fuma :P

Dragul meu FumaX , eu stiu ca tu urasti oamenii (ar trebui sa muti cadavrele alea din boxa ca au inceput sa miroase ... TARE ;) ), dar vezi ca sunt si unii care merita sa traiasca ;) si distrugerea totala nu este de fiecare data solutia optima ; nu-ti face probleme... atunci cand se va atinge limita va fi distrugere :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Personaje bune si rele exista, Blablabla... Oricare deznodamant ar fi fost OK, din punctul meu de vedere, si in privinta asta nu exista bine si rau. E in regula ca Pamantul isi continua existenta, ar fi fost OK s-o ia de la capat. Insa Fuma era baiat rau... :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Unregistered









Se pare ca nu am reusit sa ma fac inteles...vina mea! Ce incercam eu sa explic era la nivel de idee si nu de actiune propriu-zisa. Dar, in unele cazuri, violenta poate fi constructiva... La nivel de civilizatie, omenirea era muribunda, iar Fuma nu facea altceva decat sa sustina ideea de a grabi sfarsitul pentru ca noul inceput sa vina cat mai curand si, desigur, fiind un caracter puternic, a si pus aceasta idee in practica. Tu, Scorpio, fiind un Death Angel, o forma a mortii (si a renasterii, desigur...), cred ca ar fi trebuit sa ma intelegi cel mai bine ;) .

QUOTE
Personaje bune si rele exista, Blablabla... Oricare deznodamant ar fi fost OK, din punctul meu de vedere, si in privinta asta nu exista bine si rau.


Pur si simplu nu inteleg... Cum pot exista personaje bune si rele daca nu exista insasi ideea de bine si rau in cauzele pe care le apara?
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Eu asa consider... Nu mi se parea ceva negativ sau rau renasterea omenirii in milioane de ani... Desi asta se-ntampla prin exterminarea populatiei actuale... Nu stiu de ce, dar nu ma deranjeaza ideea. Si in plus, nu toti cei seven angels erau rai, nu? Desi luptau pt ideea asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Princes...logic ca nu te deranjeaza caa doar n-o sa mai fii pe atunci ca sa mai vezi :D :P dar sa nu-mi spui tu mie...ca daca actiunea din X s-ar intampla live..acuma..si Fuma ar castiga....c-o sa te bucuri :? Nu cred ca se meriat sa distrugi TOT ce s-a realizat pana acuma..totusi..am ajuns la un nivle impresionant..intr-un timp EXTREM de lung

FumaX....ideea de bine si rau exista...intr-o forma mai slaba..dar exista. Oricum cele doua ideei sunt relativa...depinzand de persoana si modul sau de a percepe lumea.
QUOTE
Tu, Scorpio, fiind un Death Angel, o forma a mortii (si a renasterii, desigur...), cred ca ar fi trebuit sa ma intelegi cel mai bine  .
:D :D :D :D Da..aici m-ai prins. In mare parte sunt de acord cu ideea ta....dar...exista multi care merita sa traiasca. Eu sunt aducatorul de moarte..ar sunt si cel care face slectia...nu omor la intamplare. Desi intr-un razboi nu exista victime nevinovate....exista oameni fara posibiliateta de a alege....alegerea fiind facuta de altii si pt. ei.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Nici eu n-am nimic cu renasterea lumii, dar de unde stim ca urmatoarea lume va fi mai buna, pt ca daca stii ca va fi mai rea... nu ai mai fi de acord cu distrugerea celei prezente... si pana la urma, Dragons Of Earth sunt cei care vor s-o distruga, adica lumea care se va naste va fi sub influenta raului...

Faptul ca vor muri oameni dragi, nu ar fi mare pierdere sentimentala, avand in vedere ca te vei intalni cu ei pe lumea cealalta...

Dar daca as sti ca exista un astfel de razboi, nu as putea sa stau si sa astept sfarsitul oricare ar fi acela, trebuie sa influentez destinul cat de putin pot...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



Sincer sa fiu nu am apucat sa citesc toate post'urile voastre. Dar am vazut ca in mare parte ati ramas la acelasi subiect.
Am apucat sa vad numai filmul...seriile inca nu le-am vazut.Dar filmul ii geniaaaaal . :D M-a lasat "masca".
Nu-s multe filme sau serii care mi-au lasat o impresie asa de buna.
Mi-a placut ideea filmului in general,grafica & puterile lor supranaturale coool :twisted: :)

Mai multe in alta zi,acuma tre sa ma duc sa astept pe cineva la gara :P :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucifer
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 136
Joined: --
From: Hell
Member No.: 124
Points: -10
Gender:



Fratzilor...am inceput sa ma uit de curand la X.....oricum....imi place....e supermishto....tre' sa-l vad pe tot....
Din posturile voastre am inteles ca v-a dezamagit sfarsitul.....ma rog....o sa aflu si io despre ce e vorba.....
Apropo....am inteles ca e si un film....de la cine pot sa fac si io rost de el?...
O sa postez mai mult aici dupa ce termin de vazut serialul....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 11:30 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |