Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Texhnolyze


vik
post May 10 2005, 11:32 AM
Post #21


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Finaly finished. Ceata completa in capul meu dar incet incet s-o limpezi povestea. E Fain.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post May 10 2005, 12:55 PM
Post #22


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Ok...acu ca a termin lumea de vazut serialul sa va dau un pic ceata la o parte...
Ren inseamna "nimic" si exact cu asta se confrunta personajul din Texhnolyze.Ea se confrunta cu neputinta de a schimba viitorul...era tot una daca ea exista sau nu...sau cel putin asa credea ea.Sa vezi viitorul(bun,rau)si sa incerci sal schimbi si sa ajungi tot acolo...te intrebi daca are sens sa continui sa faci ceva sau a fost deja planuit destinul tau...si ca a fost planuit deja ca o sa te gandesti asa...si ca o sa te faca ajungi la un unic viitor :) anyway cam asa e la inceput...un fel de meditatie asupra "gasire de sine" chestie intalnita in povestile romanesti drumul intiatic.Cel putin asa vad eu...cu piciorul,mana magica :)) pericole si zmei(ala care ia luat picioarele lui sefu organ,ala de la inceput care venise de sus) seamana cu un basm sci-fi whatever that is...poate o sami schimb parerea dupa ce il vad a doua oara
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 28 2005, 02:22 PM
Post #23


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Am vazut recent Texhnolyze...interesant conceptu' ...f bine regizate cadrele...superb accentuate emotiile in primele 2 ep...Storyboardu' ridica 2 semne de intrebare de actualitate as zice...fragilitatea si evolutia umana...Pot zice ca e un titlu reusit al ultimilor ani de aparitii..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Aug 15 2005, 01:10 AM
Post #24


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Acum l-am terminat si eu.

Superb.

Nu ma bag inca la argumentari pt ca inca ma gandesc la el. Si o sa ma gandesc multa vreme cu siguranta.

Si Animal, daca te chinui sa (iti) explici povestea, nu are rost. Citeste Siddhartha de Hesse si ai sa vezi ca nu finalul este important, ci drumul. Acelasi concept este si in Texhnolyze. Oarecum. Si mai ales se aplica in vizionarea seriei.

Getting misty now so I'll stop.

Foarte foarte bun anime. Mai bun ca Lain zic eu. Dar oricum asemanatoare concepte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 15 2005, 09:40 AM
Post #25


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm...nu as face paralele cu lain...sunt alte perspective...e de laudat ca au reusit in texholyze sa fac ceva distinct...propriu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ibarbar
post Aug 16 2005, 12:20 AM
Post #26


ANIMEniac designer
****

Group: Members+
Posts: 376
Joined: --
From: Bucuresti :)
Member No.: 522
Points: 421
Gender:



Mda, my bad, nu pot zice ca poti compara Lain cu Tex, desi ambele sunt iesite din tiparele anime. Povestea difera mult ca si personajele.

Oricum Texhnolyze e super. Si trebe sa revad si Lain ca sa imi reimprospatez memoria.

Acum numa bine urmaresc Boogiepop Phantom care e cu mult mai solicitant decat Texhnolyze (trebe sa fii mult mai atent la toate cadrele si detaliile). Si eu care credeam ca Tex are poveste complicata :D

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 22 2006, 04:23 PM
Post #27


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Foarte mishto atmosfera... :) Dar ashtept sa vad shi restul episoadelor... Abia ep.2...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Sep 15 2007, 05:41 PM
Post #28


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



Am vazut Texhnolyze :D. Mi-am propus sa vad fiecare anime de pe forum de la capitolul Dementia, si a venit randul Tex...suna bine a fost timpul sa vad daca este asa si in realitate.

M-a surprins...trebuie sa recunosc, se tot facea referire la Lain pe aici, si din surse de unde m-am mai informat despre anime, dar nu am regasit deloc stilul calm, relaxat si profund din Lain...Tex e mult mai misterios, mai haotic, mai dinamic. Povestea m-a tinut pe parcursul intregului anime, e foarte bine realizata...looking back on it imi dau seama ce lent se petrece asta la icneput si ulterior ce rapid decurge totul... cea ce m-a dus la urmatoarea concluzie: anime-ul e impartit/trebuie impartit pe doua parti pentru a putea fi inteles, parti care trateaza concpete diferite...

Prima parte, care vorbeste despre evolutia umana, unde e vorba de evolutia lui Ichise de la o fiinta primitiva, tacuta, violenta la un om inteligent, ganditor...evolutia se desfasoara pe tot anime-ul dar pe prima parte imi pare mai accentuata. In cazul acesta Texhnolyzarea reprezinta modernismul sau actualitatea fiintei umane (este si descrisa tehnologia in anime, ca un necesar din moment ce fiinta umana si-a atins punctul maxim al evolutiei)

A doua parte a seriei, pune accent pe conflictele intre taberele Lukuss-ului, pe decaderea orasului...cred ca partea aceasta este o paralele catre decaderea societatii (o antiteza intre societate going down, man going up?)...ceva in genul Imparatul Mustelor(not anime/manga but book/movie..singurul exemplu care m-i se parea relevant in cazul asta).

Pe parcursul episoadelor se discuta si alte probleme cum ar fii faptul ca e imposibil sa iti eviti destinul, self-fullfiling prophecies, etc. prin introducerea unor personaje simbolice/dubioase (Ren/Yoshii).

Seria m-a surprins mai ales prin folosirea extrema a simbolurilor, avnd o tenta filozofica combinand insa si o poveste captivanta si intensa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipmaster
post Oct 8 2007, 12:12 PM
Post #29


...
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 23-June 07
Member No.: 4.527
Points: 77
Gender:



Texnolyze e un anime existentialist. Povestea e structurata pe episoade de intensitate gradata, care introduc spectatorul treptat in lumea portretizata in ele.
La inceput se prezinta personajele si relatiile dintre ele. Pe masura ce se inainteaza cu desfasurarea actiunii se poate observa evolutia personajelor si modul in care relatiile dintre ele se schimba.
Lui Ichise i se aplica legea locului si este suparat pe cei din Orugano. Apoi cand ajunge sa cunoasca aceasta lume mai bine, va simpatiza pe doctor si pe seful Orugano, va intelege situatia lor si va ajunge sa-si accepte noua conditie in lume.
Evolutia persoanjelor nu este una ideala, ci una fireasca: Ichise nu devine neaparat mai bun, sau increzator intr-un viitor prosper pentru umanitate si pentru sufletele prezente in orase.
Oamenii nu duc o viata evoluata, prospera. Ei duc o viata in care nu pot decat sa aspire la viitorul sumbru profetit de Ran, un viitor de altfel stocastic, pe care seful din Gabe il transmitea ca fiind predeterminat. Cei din Gabe s-au intrebat ce s-ar intampla daca Ran moare: oare viitorul lor ar inceta sa mai existe? De fapt existenta lor era predeterminata de cei de sus, care i-au lasat in orase, insa poate ar fi facut in asa fel ca viitorul sumbru sa fie cat de cat intarziat sau total schimbat.
Cei de sus apar in ultimele episoade si ei reprezinta o forma de evolutie. Ei sunt deja destul de avansati incat sa cunoasca viitorul omenirii, dar nu vor sa-l schimbe.
Oamenii ramasi in orase duc lupte pentru supravietuire, pentru putere, pentru evolutie, desi nu realizeaza poate futilitatea a ceea ce fac sau vor.
Nu sunt prea evoluati sufleteste si mintal: traiesc sub impulsuri egocentriste. Sunt si unii precum doctorul si seful Orugano (Oonishi), care incearca sa ajute conditia umana si au un anume simt al responsabilitatii fata de aceasta.
Sfarsitul este unul plin de semnificatii, actiunea gradata ne conduce catre un sfarsit dezolant. Abia dupa ce am vazut sfarsitul am realizat catre ce se indrepta omenirea si sentimentele de angoasa din fiecare episod , date de personaje si actiunile lor... Tehnologizarea dusa in extrem => oameni cu minte eterna care functioneaza cu baterii, majoritatea imobili. Ichise ramane efectiv singurul cu capul pe umeri asta dupa ce a i-a terminat pe cei care inca mai aveau umeri. Specia umana se auto... :unsure: insa asteapta parca evolutia din oameni in altceva (o noua specie poate)...
Concluzie: ,,Totuşi este trist în lume!" (undeva prin M.E. :huh: ) :o

Mi s-a parut bine realizat. Episoadele dezvolta cat de cat relatiile dintre persoanje, asa ca pot deduce sentimentele dintre ele, dezvoltarea afectiva si evolutia morala a personajelor. Animele face uz de concepte foarte bine si prezinta imaginea haotica a unui viitor sumbru care insa lasa loc unor interpretari si scenarii care pot exista dupa acest sfarsit in aparenta dezolant (mai exista totusi niste suflete pe pamant si ele inca pot evolua... cred...; sau poate vreau eu sa fiu optimist :rolleyes: ) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 10 2007, 09:59 PM
Post #30


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hmm... ce se prezinta in texhnolyze pare trist insa ar fi ideal... mai grava este involutia <_< .... eu vad un viitor unde o sa ducem razboaie pt mancare si energie... asta daca nu deja a inceput...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trix
post Oct 22 2007, 02:24 PM
Post #31


Yaoi Supporter
**********

Group: Members+
Posts: 1.310
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 979
Points: 2.336
Gender:



Well, am vazut si eu acest anime. Si am fost captivata de la primul episod. Bine, la inceput unul din motivele care ma impingea sa vad urmatorul episod era curiozitatea. Habar nu aveam de cine sunt personajele, ce vor, care sunt relatiile dintre ei, ce fel de lume e cea in care traiesc. Lucruri care sunt evidentiate pe parcurs dar nu intr-un mod evident. Iti dai seama pe parcurs de cum evolueaza lucrurile, de ce au ajuns la acel stadiu.

Un anime care te impresioneaza si care trebuie urmarit cu atentie, altfel simti ca te cam lasa in ceata :P

Mi-a placut ce a spus Cipmaster si sunt de acord cu el, desi abia cand am citit ce a scris, mi-am dat seama ca cam acelea era si sentimentele, parerea mea.

Superb anime. Incredibila coloana sonora, excelenta grafica!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Narumi
post Jan 8 2008, 07:08 PM
Post #32


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 337
Joined: 5-December 06
Member No.: 3.387
Points: 394
Gender:



Tare animeul!! Mai ales grafica!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Sep 20 2010, 01:22 PM
Post #33


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



QUOTE(ibarbar @ Aug 15 2005, 01:10 AM)
Acum l-am terminat si eu.

Superb.

Nu ma bag inca la argumentari pt ca inca ma gandesc la el. Si o sa ma gandesc multa vreme cu siguranta.

Si Animal, daca te chinui sa (iti) explici povestea, nu are rost. Citeste Siddhartha de Hesse si ai sa vezi ca nu finalul este important, ci drumul. Acelasi concept este si in Texhnolyze. Oarecum. Si mai ales se aplica in vizionarea seriei.


this

finalul mi-a schimbat insa perceptia pe care o aveam pana in ep 19-20. lumea de sus e de fapt un alt plan fizic si spiritual... faza e ca nu pot sa imi explic cum au reusit totusi sa interactioneze, decat daca luksus="purgatoriu" (asa cum se spune la intoarcerea lui ichise) in adevaratul sens...
o alta chestie care nu am prins-o e faza cu regele, care a aparut doar la final (sa observe lupta lui onishi) si supozitia ca el a indus starea de nebunie din oras... asta in contradictie cu sentimentul lui ran.

sunt de acord cu ce a zis cipmaster, totusi mai raman multe chestii de spus/discutat/intrebari...

de unde avea texhnolizarea yoshi (din moment ce la suprafata nu era nevoie de asa ceva)? la ce era buna texhnolizarea daca viitorul le era deja scris/stabilit? ce a vrut kano sa realizeze prin cucerirea orasului?

si privita ca ansamblu, dar si in detaliu, seria a fost exceptionala. grafica si soundul au creat o atmosfera atat de unica - un soi de introspectie obiectiva :o ... nus cum sa-i zic mai bine. cert este ca seria/povestea nu te influenteaza de loc intr-o anumita directie ci iti da doar informatiile necesare (sau o parte din ele) pentru a trage singur o concluzie

I wants moar like this.

PS: am incercat lain, dar nu m-a prins deloc. am vazut mai mult fortat primele 5-6 ep dupa care l-am sters.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Sep 20 2010, 01:48 PM
Post #34


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Nu pot sa disucut despre Texhnolyze (desi l-am vazut de vreo 2 ori), de fiecare data cand incep sa scriu despre el imi dau seama ca nu am de unde sa incep si ca nu prea am ce scrie, pentru ca nu pot descrie sentimente... Am fost si sunt amator inrait al cyberpunk-ului, (desi nu e foarte pronuntat aici cum ar fi in blame de ex) si animeul asta m-a fascinat total prin lumea brutala si sumbra pe care o arata. Gasesti o sumedenie de idei, de la religie pana la filozofie si teme sociale. Oare e ok sa faci un filtru prin care sa sortezi oamenii in mai oameni si mai putin oameni, care e omul mai superior si ce e umanitatea in general? Sunt acele fantome care traiesc la suprafata ? sau sunt overlorzii tehnolizati ? Religia (Ran) cu masca de vulpe... Cum ar trebui sa traiesti ? dupa legile proprii (Racan) sau sa fii un lider puternic si sa te conduci dupa niste reguli (Onishi).. Si cine e Yoshii un inger/ un demon ? O multime de intrebari ramase suspendate undeva... si la care fiecare trebuie sa gaseasca raspuns... nu prea vad legatura cu Hesse Siddhartha... decat ca si in acolo se prezinta o viziune asupra vietii...

PS Lain e axata mult mai mult pe filozofie si anume la explicarea eului si a identitatii, prezentatnd mai multe scenarii si paradoxuri stranii... Insa e mult mai greu de urmarit Lain, pt ca practic nu are povestire... ci e o colectie de ganduri mai mult...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Sep 20 2010, 03:06 PM
Post #35


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



wow... te-ai uitat de DOUA ori la TExhnolyze? eu nu am reusit sa fac asta nici o singura data macar. how is it possible, senpai?

I think my brain died in the first 5 minutes of watching it. hey, do you need to be stoned to watch it? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

EcsTasY
post Sep 20 2010, 04:03 PM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 610
Joined: 27-February 08
Member No.: 6.280
Points: 1.316
Gender:



yes dear :)

primul ep e chiar insuportabil. incearca sa treci mai departe.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Sep 20 2010, 04:39 PM
Post #37


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



If i'm not mistaken... primul episod nu are nici un cuvant scos ? :D
Sparkle aceste tipuri de animeuri is la fel ca si cartile foarte bune, picturi... u know art in general :) de fiecare data gasesti cate ceva nou in ele... de cate ori nu te-ai uita... The ideea e ca animeurile astea raman cu tine, they plant some seed inside u... si revin din cand in cand and strike u with thoughts...

I don't accept any "stoning" material as ideea generators, ideile si gandurile tree sa vina de la sine, sa creasca si sa fie testate de timp, ideile venite dupa "fumat" is ca puii dopati cu vitamine si conservanti de la Macdonalds ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Moonsparkle
post Sep 20 2010, 05:10 PM
Post #38


Horrific Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.839
Joined: 17-March 06
From: The Great Indoors
Member No.: 2.295
Points: 4.059
Gender:



exact, KFC's better.

daca voi ziceti ca primul episod e mai "special" :P I'll try my best watching it next time I feel like watching something totally weird :D eram doar curioasa daca exista vreo persoana care a vazut tot anime-ul si a ramas cu impresia de "what the fuuuck" pe care am avut-o eu la primul episod ^^;;
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Sep 22 2010, 07:47 AM
Post #39


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... primul ep nu e chiar asa de negru cum il descrii tu sclipici... las ca sunt altele si mai greu de digerat :) ... texhno fata de blame sau MaliceDoll este floare la ureche :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kratozz
post Sep 22 2010, 07:25 PM
Post #40


Asperger syndrome +1
******

Group: Members+
Posts: 755
Joined: 27-April 07
Member No.: 4.211
Points: 1.847
Gender:



Hmzzz Blame tree sa citesti manga ca altfel nu intelegi nimica din ova-uri... MaliceDoll cum e ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:54 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |