Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RahXephon-the world is saturated with sound


axi
post Aug 19 2005, 10:24 PM
Post #41


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



masatoshi ... Rahxephon nu se poate compara cu EVA ... e absurd ... povestea si personajele sunt total diferite ... finalul e total diferit ... doar ptr ca sunt mecha daca vrei ... dar doooh ...
Rahxephon imi place mult mai mult! :D
super ending, nici sad nici happy .. just an ending ... u can have both sadness and happynes ... si melodia de final imi place , dar si openingul, Hemisphere :D din care era si fosta mea semnatura de pe forum ...
kisa-sama ... inca un fan rahxepghon ... i'm happy :>
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 20 2005, 02:41 PM
Post #42


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



mi se pare prea simplu fata de eva(desi nu seamana cu eva parca aduce ceva a eva...cu copii care piloteaza robotii)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 20 2005, 07:08 PM
Post #43


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Masatoshi @ Aug 20 2005, 03:41 PM)
mi se pare prea simplu fata de eva(desi nu seamana cu eva parca aduce ceva a eva...cu copii care piloteaza robotii)
*



Un punct de vedere f simplist, fara argumente. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 21 2005, 01:16 PM
Post #44


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mda, normal ca fara argumente ... cat despre copii care piloteaza roboti ... newsflash masatoshi ... asa sunt TOATE mecha-urile ... TOATE.
oricum daca vreti vedeti si Fafner ... si cautati diferentele fatza de EVA sau Rahxephon ... si apoi astept o parere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Sep 11 2005, 08:50 PM
Post #45


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Deci nu sunt singurul care a vazut o oarecare asemanare cu Evanghelion... :rolleyes: Mi se pare mai naspa decat Eva macar acolo invata sa piloteze aia... aici nu stie da face... imi place sfarsitul, intradevar e mai klumea decat la Eva... zic eu...
Care e faza cu dublul ending... nu mi s-a parut dublu... dar nu am vazut si filmul... asa ca poate nu stiu inca...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kumiko
post Sep 11 2005, 09:13 PM
Post #46


saiki
**

Group: Members+
Posts: 76
Joined: 11-September 05
From: Pitesti
Member No.: 1.786
Points: 140
Gender:



Hmm...am vazut shi EVA, dar preferatul meu ramane Rahxephon ... pur shi simplu I love`d it.....este reusit din multe puncte de vedere.....este trist, misterios, deosebit....pt. mine a fost shi ramane the best in categoria genului din care face parte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Dec 5 2005, 10:22 PM
Post #47


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



sg kestie care nu mia placut la rahxephon a fost sfarsitul si robotii(they looked like shit mai ales dolemii aia)..si robotul rah arata naspa k avea aripile alea si era ff colorat...mai misto is robotii din eva si gundam oricand
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Dec 23 2005, 12:07 PM
Post #48


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



Nu sunt fan mecha dar RahXephon este un anime special...Mi-a placut aproape la fel de mult k shi Kiddy Grade(care va ramene mereu in top) ^_^ Nu pot sa spun ca m-au impresionat prea tare dolemii dar povestea este deosebita.iar Cred ca Ayato este baiatul tipic japonez: neincrezator, oarecum docil shi confuz,evadand in lumea lui proprie..este un artist, deci un creator.Portretul mishimei este obsedant,; trecutul ce supravietzuieste in prezent ..Ayato se gaseste pe sine, distruge lumea imperfecta shi apoi o recreaza.Cu singurantza cel mai frumos final...

PS: axi, semnatura ta era din RahXephon, nu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Dec 25 2005, 10:10 AM
Post #49


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dap, sunt multe chestii la anime-ul asta care "deranjeaza" iubitorii de roboti cat mai mari si mai misto desenati ... doooh.
semnatura mea era ultimul vers din Hemisphere, melodia oppening: "boku wa boku no koto ga shiritai ... " care mi se pare ca e si definitorie ptr tema centrala a anime-ului si ptr personajul principal.
ps. si cred ca mi-o pun la loc :P (semnatura that is :P)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Dec 27 2005, 05:54 PM
Post #50


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



nu e vb de cat mai mari si cat mai tari da noah ...dolemii aia pe langa rah xephon erau cam slabuti ...nu k in eva unde erau angels (mai ales aia din 9 din ending:P) povestea e oricum ff misto ...si openingul e printre cele mai misto pe care le-am auzit
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Sep 27 2007, 09:15 AM
Post #51


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Mama de cand nu s-a mia postat pe aici :lol:. LUmea-i prea preocupata cu animeurile ongoing si uita ca mai exista anime mai vechi de 2005 :P (si unele chiar bune)

Ok, am terminat si eu Rahxephon si pot spune ca a fost o surpriza foarte placuta. Fiind mecha, nu aveam prea mari asteptari, dar cu toate astea de la primul episod m-a prins - excelent serial. Am vazut Eva mai demult - iar asemanarile sunt destul de evidente (e clar ca Rah s-a inspirat destul din nge) - dar cu toate astea prefer Rahxephon peste Eva.
POvestea mi se pare mult mai interesanta, foarte complexa, dar nu atat de...filosofica si sucita ca in EVa, poti intelege despre ce-i vorba. In plus, personajele mi-a uplacut muult mai mult - Ayato e chiar simpatic (spre deosebire de Shinji), la fel si restul personajelor - incepand cu Haruka si terminand cu reporterul - toate sunt personaje faine, bine conturate, si likeable (spre deosebire de roscata aia din NGE -iihhhh). Plus ca povestea de dragoste dintre Ayato si Haruka e foarte faina :P . Mai adaugam o lume foarte misterioasa, o goraza de organizatii secrete, intrigi, etc, si avem un anime super.
Singurul minus in opinia mea e Finalul. Rah are atatea ploturi, subploturi si intrigi, incat ma si miram cu le vor pune cap la cap in 26 eps -din pacate finalul a cam fost o varza (a la Eva - nu atat de mare, dar oricum) -toateitele se dezleaga atunci, toate conflictele se rezolva, totu-i condesat - un ghiveci. Plus ca raman destule semne de intrebare (ce s-a intamplat pana la urma cu lumea ? Care era scopul Mulienilor ? si care era pana la urma faza cu Rahxephon si Ayato ? - ce trebuiau sa faca ei???). DAr ultima faza, cand Ayato se intoarce in timp si se intalneste cu Haruka e super.

Anyway, chair daca finalul e... ;) , totusi per total Rahxephon e un serial excelent, superior lui NGe (in opinia mea - chiar dacase inspira din el)
5/5
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 27 2007, 09:30 AM
Post #52


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



De mult nu mai aparuse pe aici un fan RahXephon. This is nice. :P

Cat despre multele tale intrebari, Emanuel, just enjoy the anime. :P Nu trebuie sa gasesti mereu explicatii la orice (pana la urma, sunt doar niste desene animate).
Si Ayato chiar este mult mai simpatic decat Shinji! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:16 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |