Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> RahXephon-the world is saturated with sound


e-Z
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



In primul rand vreau sa va zic ca nu pot pune eva in aceeasi oala cu rah..pentru mine sunt must-see, must tell. Nu pot spune ca eva e mai bun sau rah, dar pot spune ce mi-a placut mai mult in unul sau in altul, neh?
so..fazele de lupta sunt mult mai reusite in NGE..mult! in RahX nu vezi decat pumni si boom, explozie de sange albastru..pacat.
Shinji este mult mai stresat decat Ayato..si asta se simte..povestile de dragoste si paradoxurile temporale din rah insa ajuta la impresia artistica..
Ar fi foarte multe de zis..ziceti si voi..
Ar fi fain sa vorbim un pic si despre partile mai putin intelese ale seriei..ca de exemplu sfarsitul dublu..sau relatiile de "familie" (sunt cate 2 gemeni, si nimeni nu mai stie cine e tata si mama:)) Nici Barbem nu e de uitat..unul dintre cele mai misterioase personaje vazute de mine..
P.S:m-am gandit ca nu toti gandesc ca si mine, asa ca am facut poll, sa vad care e cel mai iubit dintre NGE si rahXephon.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Io am votat constitutia...de ce??
Pt ca nu pot zice ..ca unui mai bun ca celalt..dar nici ca amandoua is beton...Nge e mai dinamic..Rahxephon..e mai bun la animatie...dar nici unul nu-mi place din cauza ideilor "avansate"(ca sa nu zic tampite)...expuse...!! :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #3


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Eu am vazut doar Evangelion, despre care cred ca este cel mai fain anime ever !!!! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Ca un bun cetatean ce sunt , eu am votat CONSTITUTIA :D pentru simplul motiv ca se afla printre optiuni. Mi-au placut si Rah Xephon si Eva , cred ca din punct de vedere al personajului mi-a placut mai mult Rah Xephon fiindca acel Kamina Ayato-kun era mult mai matur si mult mai bine realizat decat Shinji. Si nu ma refer la 'constitutoe' ci la caracter.
Nu sunt genul care sa spuna NU constitutiei , mai ales ca unele personaje surprind placut sub acest aspect ( Haruka/Misato ...asta ca veni vorba de constitutie...ahem). Chiar am observat o analogie strigatoare intre aceste doua personaje , si din nou nu pot pierde din vedere constitutia.....deci deja intelegi de ce am votat pentru consitutie. Ok , daca vreau sa aberez , pot spune ca Misato Katsuragi si Haruka Shitou au rolul de element tutelar ( suna ciudat , recunosc ) in evolutia personajului , determinand metamorfoze ale spiritului blah blah blah....doh! In orice caz trebuie sa spun ca mie mi-au placut aceste doua serii nu pentru elementul mecha , cum ar crede toata lumea , ci pentru felul in care este studiata evolutia personajului. Cum spuneam mai demult , imi plak personajele care gresesc . Greselile sunt cele care dezvolta actiunea si sunt in acelasi timp "plot"-uri , el trezesc in sufletul personajului emotii puternice , prejudecati amestecate cu regrete , vina , ambitie si dragoste , trairi adverse si imprevizibile ,concretizate in exteriorizari neasteptate si complexe prin urmarile ce la aduk . In plus , ele te apropie mai mult de personaj , te ajuta sa te transpui mai usor in persoana lui , il fac mai real si povestera mai credibila . Deci nu imi plak personajele care fac mereu exact ceea ce trebuie , niciodata nu gresesc si merg direct catre un final care ajunge deja cunoscut inainte de a se petrece. Sa zicem ca asta mi-a placut foarte mult atat la Kamina Ayato cat si la Shinji Ikari , acel sentiment de vina care ii determina.
Mda .... alte chestii...elementul bildungsromanului..exact ce spuneam mai devreme , personajele se maturizeaza , intreaga serie urmareste evolutia unui personaj pe plan psihic...actiunea nu este decat u context in care este surprinsa aceasta evolutie.Chestia asta e valabila pentru amandoi , atat shinji cat si ayato. Este , intr-un fel , vorba despre motivul calatoriei , insa pe ambele planuri , adika si concret , dar in primul rand spiritual .
Shinji Ikari si Kamina Ayato-kun ....ersonajele cu conflicte interioare puternice, aflate in cautarea eului , capabile sa ii inteleaga si sa ii sprijine pe cei din jur , dar incapabile sa se inteleaga pe sine , dominate de stari in mod inexplikabil antagonice .
Deci una peste alta , e vorba de conflictul psihologic si de modul in care sunt surprinse exteriorizarile acestuia....Heheh , ca sa fac o metafora , cei doi eroi sunt niste "urmasi ai drumului spre paroxism".....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

e-Z
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #5


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



Fate, multumesc pentru analiza ampla pe care ai facut-o..da, sunt de acord cu tine..greselile te apropie de personaj..scena in care Ayato isi da seama ca tocmai a omorat-o pe Asahina e de referinta..a fost un ep. f.f. trist pentru mine..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

d r k
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 125
Points: 2



Iata un personaj stresat de BAC( no offense, dar se vad de la o posta idei din comentariile pe care le-am invatat acum 2 ani si eu...nu e cam devreme sa te apuci de invatat?)...Oricum, ideile/adaptarile tale sunt bune, dar( caci este un element omniprezent in lumea noastra, neh?) ideea cu greselile facute de personaje as spune ca e valabila in mare parte doar pentru Shinji...Ayato, poate datorita caracterului sau mai matur si mai echilibrat, nu evolueaza "cu ajutorul" gresalelor sale, ci as zice mai degraba prin intermediul experientelor prin care trece...parca ceva scartaie...Oricum, parerea mea despre EVA nu e extraordinara si asta datorita caracterelor extreme pe care le contine...fiecare are un defect dus la maxim- a fost cam prea mult pentru mine si sa nu uitam partea de final unde pur si simplu m-am limitat la imagini si atat, intelegerea fiind ceva la care nu mai aveam nici o pretentie. Ca si in arhitectura, mi se pare absurd sa creezi ceva care nu poate fi inteles macar in proportie de 80% de majoritate; genul asta de creatii adresate catorva initiati in opinia mea e inultil...cam dur poate, dar oricum...Votez....constitutia( and I will)!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Eu am votat cu Rah.
Primul vazut a fost Eva despre care auzisem multe, foarte multe lucruri bune. Primele ep. au fost intr-adevar deosebite prin personajele complexe, scenele de actiune subtil animate, prin atmosfera apasatoare incarcata de intrebari grave. Finalul insa a fost o mare dezamagire in mare parte pt ca nu ma dau in vant dupa chestiile filozofice, mai ales daca nici producatorii nu au o idee clara asupra mesajului pe care vor sa-l transmita. E simplu din partea lor sa arunce o idee pe care sa n-o duca mai departe si sa te lase pe tine sa-ti muncesti capul in cautare de raspunsuri. Si, de fapt, n-am nimic impotriva acstui lucru, dar numai daca iti este lasata o portita clara spre care sa iti poti indrepta gandurile. Dar nu, in Eva, finalul e atat de ambiguu incat orice ipoteza cat de cat plauzibila da gres. Poat pt multi dintre voi, tocmai asta ii da valoare. Pt mine, nu.
Am gasit sfarsitul din Rah pe gustul meu. E aceeasi idee din Eva, adica personajul principal care remodeleaza lumea dupa propriile deorinte, dar e mult mai logica si mai clara. Haruka e cuplata cu o persoana de varsta ei cu care ar putea avea un viitor fericit, Kamina ramane cu fata visurilor lui si asa mai departe. E un final optimist care contrasteaza oarecum cu restul seriei care iti lasa un gust destul de amar. Prin acest final fericit se evita clasarea anime-ului ca unul deprimant sau pesimist. Si asta mi-a placut; iti da speranta. Nu te lasa cu senzatia ca nimic nu poate fi facut pt a schimba in bine lucrurile (asa cum se petrece in Eva). De obicei, am remarcat ca daca un anime este facut intr-o nuanta cenusie, finalul tinde sa indrepte lucrurile pt a se evita deprimarea totala, si gasesc ca asta e un lucru bun.
Ce m-a impresionat mult in Rah e relatia dintre Kamina si Haruka. E deosebit de frumoasa si impresionanta tocmai prin faptul ca amandoi sunt constienti de imposibilitatea ei, din cauza diferentei de varsta. Si totusi se iubesc mult, in ciuda oricaror idei preconcepute, in ciuda oricaror bariere. Iar felul in care ne este prezentata e de o gingasie si o frumusete rara. O strangere de mana sau o simpla privire e de ajuns ca cei 2 sa-si inteleaga gandurile. La sfarsit, cand Kamina tr. sa recreeze lumea, in ciuda dragostei pe care i-o poarta fetei, prefera sa-i redea "libertatea", dandu-si seama ca relatia lor nu ar fi mers. E nevoie de multa maturitate si tarie de caracter ca sa faci un asemenea lucru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #8


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Eu am vazut doar EVA si mi s-a intamplat exact cum a patit si Kaeru. Desi mi-au placut primele episoade, sfarsitul a fost o dezamagire pentru mine :) Asa ca am sa ma abtin deocamdata pana vad si Rah

Cat despre constitutie puteti sa fiti siguri ca nu am sa o votez. Nu de alta dar astia incearca sa ii ademeneasca pe cei cu frica de armata sa o voteze. Daca ar fi sa ii intrebati pe asita care vor sa o voteze puteti sa fiti siguri ca majoritatea habar nu au despre ce alte lucruri mai prevede. Ei voteaza un pachet intreg pentru doar un articol. Eu am facut rost de vreo cateva articole din constitutia noua care te pun pe ganduri si daca este careva interesat am sa incerc sa scanez alea 2 foi si sa vi le trimit

PS: Sorry pentru off-topic
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #9


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mda....sa continui pe aceeasi linie off-topic , care mi-a trezit interesul:
Kata , tu stiai ca in Constitutie este un articol care prevede folosirea obligatorie a limbii magiare in instanta pentru judetele Covasna si Harghita ? Acum eu stiu ca acest forum se numeste anime-ro deci banuiesc ca nimeni nu o sa sustina o asemenea idee. Deci va dati seama ce inseamna sa se duca nea Ghitza de la Otzotzoaia din Deal sa se judece pentru ca Itzic i-a furat trei gaini si sa descopere cu stupoare ca judecatorul si avocatii vb in maghiara. Va dati seama ce are sa iasa. Toata lumea ii critica pe americani , dar fiecare are ce merita. Aia tin la tara lor si ii gasesti cu drapelul ntional si pe chiloti , noi votam o constitutie care prevede inlocuirea limbii noastre cu una straina si asta pe teritoru roman.Inacceptabil. Nu stiu daca ma voi duce sa votez. Iar treaba cu armata , chiar si daca se voteaza constitutia , eu ar trebui sa fac anul viitor si atunci tot are sa se faca , asa ca nu ma avantajeaza cu nimik. In plus , nu imi e delok greu sa ma duc sa le dau cu electrocardiograma si cu adeverinta medicala in cap ca eu sunt cardiac la 19 ani , ca am suferit deja doua preinfarcturi si blah blah .... nu cred ca se intampla prea des sa moara cadetii de atac de cord in timp ce fac flotari......

DRK , astept sa intri tu in sesiune ca sa te sun atunci din doua in doua ore in fiecare zi ca sa iti amintesc ca esti stresat...nu de alta , da' poate uiti :twisted: Si asa , ca tot sunt eu stresat de BAC :lol: , daca te suna unu pe la 5 dimineata sa ceara cu Sarmanul Dionis , sa stii ca eu eram :P
Dialog:
3:03 a.m.
DRK>waaahhh..alooo...
Fate>Buna seara , vreau si eu cu Sobieski , daca este.
DRK>Ce mah ?!? So...bah , nu este .....greseala
Fate>Atunci vreau cu romanii !
DRK [hang up]
5.00 a.m.
DRK>dea ...
Fate>Nu uita ca esti stresat.Azi ai examen
DRK>???
Fate>[hang up]
7:00 a.m. DRK vrea sa plece , cand suna telefonul:
DRK>Da
Fate>Alo , sunt Sobieski , m-a cautat cineva ?!?
DRK> Bah , da-te ****
Fate> Si nu uita: cel mai bun lucru pe care il poti face cand te duci la examen este sa fii stresat !
DRK>grrrr
DRK in drum spre facultate:
DRK> Nu sunt stresat , nu sunt stresat , nu sunt stresat , nu ......


No offence :P Asta ca sa vezi ca nu m-a deranjat .

QUOTE
se vad de la o posta idei din comentariile pe care le-am invatat acum 2 ani si eu...nu e cam devreme sa te apuci de invatat?


Mda , da ce , tu ai invatat la romana din carti de comentarii ?!? Ma dezamagesti. N-am mai facut asa ceva dintr-a opta. Si nici nu am de gand sa o mai fac vreodata. Deci deja la varsta asta ar trebui sa fii indeajuns de emancipat si de subtiat la minte ca sa poti sa iti exprimi o idee in mod coerent fara ajutorul unor sarlatani de trei lei care scriu carti de sute de mii de lei :twisted: Comentariile nu se tocesc ( poate la stresul asta te refereai ) , se inventeaza pe loc. Si daca individul din comisie nu e de acord cu interpretarea mea , este obligat sa ma puncteze atata timp cat aduc argumente plauzibile. Nu stiu cum era acum doi ani , desi daca persoana din CNEE este aceeasi pe care o stiu eu , ar fi trebuit sa functioneze. :lol: Sincer ma simt jignit de faptul ca mi-ai asociat numele cu termenii de invatat si comentariu. Suna mult prea comunist.
Sunt pe aici persoane care ma cunosc si stiu cat de mult apreciez eu invatatul scolaresc la romana. Probabil ca te refereai la termenul de bildungsroman cand spuneai ca seamana cu materia de BAC. Hmm....asta e problema cu invatamantul la noi in tara , oamenii considera ca trebuie sa invete ca sa ia Bac-ul si fac asemenea asocieri care apar hilare in fata unuia care stie ca in afara de Creanga in Amintiri au mai scris si altii asa ceva. Deci vreau sa te informez ca termeul de bildungsromannu a fost inventat ca sa se dea ca subiect de examen la BAC , deci asocierea ta imi jeneaza intelectul :lol: Insa you're right about one thing: sunt stresat , dar ma streseaza admiterea la politehnica bucuresti/ automatica/ calculatoare ( kata , tii minte ca te-am intrebat ). Ca sa ma asigur ca intru trebuie sa am 10 la mate si 10 la fizica la admitere. Numai asa poti sa dormi linistit stiind ca nu e nevoie sa iti faci electrocardiograma de care vorbeam mai devreme :) Tu iti dai seama ce inseamna sa te duci la examen zicandu-ti intr-una : tre sa iau zece , tre sa iau 10 , 10 , 10 !!!!!
Deci acolo la admitere sunt pe prima pagina olimpicii nationali , pe urmatoarele pagini aia cu 10/10 si dupa aia urmeaza cei care au luat sub 10 cat mai sunt locuri.

Imi cer si eu scuze pentru postarea off-topic :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Balthasar
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 180
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 61
Points: 32
Gender:



Din moment ce am vazut numai NGE am dat-o si eu in Constitutie :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

d r k
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 125
Points: 2



Incep si eu cu niste scuze pentru ca o sa-i raspund lui Fate, iar raspunsul meu nu are legatura cu NGE si nici cu RahXephon, insa ii rog pe admini, moderatori si useri sa ierte aceasta scapare caci poate unora li se va parea amuzanta( cel putin post-urile lui Fate), iar daca nu, macar nu e o disputa...
Fate...in primul rand ma bucur ca ai inteles ca tonul remarcilor mele nu era unul serios( am uitat sa pun :D -uri ), iar in al doilea rand, ei bine, ma sperii...Doamne, cate idei si replici poti sa ai; ai realmente o adevarata placere sa gandesti si sa scrii( nu sunt fan nici al primeia, nici al celei de-a doua, ambele le folosesc doar cand sunt nevoit), observ...Referitor la telefoane in miez de noapte iti recomand sa incerci inainte de o predare de proiect- atunci e stresul adevarat( intreaba-i pe cei de la arh. din anii mici cel putin); foarte haioasa discutia aia de la telefon( mental note: nu-i da lui Fate fix-ul!).
Asaaa, si acum sa incerc sa gandesc...La romana am invatat la vremea mea in procent de 85% din notitele de la clasa( am avut un prof foarte bun, cel mai bun din tot liceul cred...), iar restul( pe care nu-l aveam) DA, din o carte cu comentarii. Nu, eu nu m-as fi descurcat fara ajutorul interpretarilor care-mi fusesera predate sa-mi formez o idee suficient de buna, de cuprinzatoare, care sa includa toate aspectele despre care se poate discuta; ar fi fost multe chestii care mi-ar fi scapat. De tocit in mod evident nu am tocit, pur si simplu am citit de vreo cateva ori materialul disponibil si incercam sa retin intr-un mod cat de cat logic ideile. Ma aplec in fata ta daca esti in stare sa inventezi un comentariu pe loc care sa fie plauzibil si sa se refere la majoritatea aspectelor care trebuiau remarcate! N-as putea spune ca numai cuvantul 'bildungsroman' m-a determinat sa-ti spun ca te 'preocupa' romana- au fost unele propozitii/constructii care pur si simplu mi-au amintit de clasa a 12a. In mod relativ surprinzator stiu ca bildungsromanul nu se regaseste numai la Creanga si ca nu el este creatorul acestui gen de roman( ur impressed, admit it!!! :lol: ) si asta in ciuda faptului ca nu prea ma preocupa literatura si multe alte activitati intelectuale. Oricum, nu am reusit sa iti mai urmaresc rationamentul cand eu ti-am jignit intelectul- daca chiar am facut asta, sincer imi cer scuze; eu pana acum nu m-am agresat verbal pe nimeni de aici( nu voluntar cel putin). Linisteste-te cu facultatea...ce va fi va fi...si mai da-o-n ceva ca daca chiar ai sta sa te gandesti sunt destule lucruri mult mai importante decat ea! Peace! :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #12


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Bey...parca se vorbea de rahxephon..paci...nu de bildungsroman..si mai stiu io ce...

Oricum...fate...nu te agita...la 2,5 pe loc...poti fi sigur ca intri si cu 8...(asta daca se mai dau subiecte cum se dadeau pe vremea mea....)..Concurenta in cadrul automatici/electronici...ca oricum astea 2 facultati...sunt defapt elita UPB...a scazut foarte mult in ultimi 3 ani...cand am dat io...eram aproape 4 pe loc.(la electronica) iar la automatica...un pic mai multi...ca sa aud acumm.ca la noi sunt 2.5 pe loc..in timp ce la automatica...sunt doar 2....dohhhhhhhhhhh...Oricumm...stati linistiti..un lucru va asigur io....nu oricine are taria de a termina o astfel de facultate...multi se lasa din primu an...deh aci nui jurnalism...sau ASE...la care te duci la 4 oer pe saptamana si esti fericit...
daia au ajuns 10 pe loc la ASE...pt ca sa ii aud...ca fac in anu 3....office...ma bufnit rasu....si cica le da si diploma pe chestia asta..

Nu va place fizica?...nu va bagati...nu aveti macar ceva habar de mate...tot nu va bagati...NU CONTEAZA CE STITI IN DOMENIU CALCULATOARELOR...aia e 0.....In primi 3 ani...numa matematica si fizica teoretica superioara o sa aveti...fie ca va duceti la electronica fie la calculatoare...Astea 2 facultati...incep sa se asemene din ce in ce mai mult....nus de ce nu fac unu....cu mai multe specializari... :roll:

Enough offtopic....sa ne intoarcen la anime... daca oricare din cele 2 serii se termina mai comestibill..poate ca imi placeau mult mai mult....dar cu sfarsiturile astea filozofice...ma bine ...ma uit la Tom si Jerry(glumeam) ..Nu ca nu as avea capacitatea ...sa compilez ideile expuse...ci ma oftica felul in care vor sa le expuna... :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #13


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Seby , in 2003 au fost 1.43 pe loc la automatica sau 1.32 nu mai stiu sigur , asa ceva..... si s-a intrat cu 9.47 , ceea ce arata ca desi se duc putini , aia care se duc se asteapta sa ia peste 9 si deci sunt foarte buni. Iti dai seama , practic cade 1 din 4 , si cu toate astea ultimul intrat a avut 9.47. Chiar si daca ar fi 2 pe loc , asta inseamna ca eu ar trebui sa fiu mai bine pregatit decat jumatate din candidati , si acolo nu se duc decat oameni bine pregatiti , din toata tara.
Cu fizica , cica am sa fac meditatii cu un prof niversitar , care zice ca daca mai continua treaba asa , au sa fie anul asta 0.9 sau 1 pe loc si ultima medie are sa fie tot asa , peste 9. CE PENAL !!! Nu mai se duce lumea....

DRK , nu ai de ce sa iti ceri scuze , mai degraba eu iti cer scuze daca te-am facut sa crezi ca ma simt jignit :D Chestia cu Rah Xephon :)
Hmmm.....stiti ce mi-a placut mie mai mult in Eva decat in Rah Xephon ?!? Muzica din generic :) Aici cred ca sunteti de acord cu mine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

e-Z
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #14


AnimeLover
***

Group: Members+
Posts: 103
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 46
Points: 28
Gender:



ok..sa o lamurim cu offtopicurile...si eu sunt unu dintre "stresatii" aia(cls XII-a) pe care ii doare(anal) de examene...dar in ordinea asta de idei,sa o vedeti pe mama, cred ca ar invata ea ptr mine daca ar putea:)..Fate, respect faptul ca nu tocesti la literatura..oki, recunosc,si eu am facut faza cu Calinescu (la olimpiada, faza nationala), dar nu s-au prins..sau cel putin nu m-au taxat:)..
back la rah..greu de zis care generic e mai fain..si mie mi-a placut cel de la eva, dar in rah se pune mult mai mult accent pe muzica..si chiar m-au prins melodiile ..mai ales cea de la final.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #15


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Ca sa continui si eu cu offtopicurile, care vad ca au inceput sa prinda radacini, o sa-ti zic DRK ca viata de la arhitectura din anii mari e la fel de stresanta ca si in cei mai mici, daca nu si mai rau. Asa ca sa nu-ti faci iluzii prea mari. Intr-adevar e mai relaxant la matriile de umplutura, care sunt in nr mai mic, dar la atelier e un chin. Proiectele devin din ce in ce mai mari si mai complexe si predarile se tin lant...Chiar acum sunt intr-o pauza din lucru pt ca miercuri am predare: un super complex pt babalacii de varsta a 3-a si a 4-a (clinica, camere pt batranii care nu se pot ridica din pat, unitati de locuit pt batranii activi, restaurant, spalatorie, capela, spatii comune, sala de spectacole, ateliere etc...etc...ar mai lipsi cimitirul - sunt rau...). Toate astea detaliate, cu fiecare plan in parte + axonometrie/ macheta a ansamblului + memoriu. Sper ca nu t-am deprimat prea tare....ca eu sunt stresat (mai am putin pan' la pedare si in loc sa muncesc, scriu pe forum).

Revenind la subiectul topicului: melodia din genericul de inceput a lui Rah e cea mai tare! Am varianta completa sub forma de mp3 si o ascult aproape zilnic!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #16


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Sa zic prima data la topic:
Io am vazut prima data Rah si apoi NGE-ul si... same pleasure : I Love Them all !!!

Off topic now :
:D Fate... dece nu vii in Cj la faculta?! :D E calculatoare... e fain... si... e greu... ca oriunde altundeva... :D . Olimpicii intra derekt si au zi cazare.. :lol: si... e cool ... adica le ai la romana bine de tot.. si vrei calcule : damn, you smart genius, you!!! :shock:

PS : Io le-am votat pe toate 3 !!! Nu ma voi explica... ca oricum nu fac armata.. si nici nu doresc alte limbi in institutiile publice si/sau alte feluri de guvernare sau in Ro :D ... yeah u're rite cand zicea careva ca si la chiloti au americanii flag-ul !!! si noi ar trebui ... mai ales ca ne lingushim atata pe langa ei!!! :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Ok , deci se pare ca toti suntem stresati fiecare din anumite motive...hmmmm....mai putin e-z care sufera de dureri anale. :lol:
Sincer te cred si eu ca o asemenea problema atarna mai greu in fatza stresului de bac.
Sper ca nu vei fi nevoit sa dai bac-ul in picioare :lol: :lol: :lol:

Kaeru, mie mi-a placut mai mult melodia genericului din Eva , dar mi-a placut si cea din Rah , deci no comment , fiecare aprecieaza in felul sau. In fond este doar muzika , nu ?!? Ca actiune , Rah Xephon e mai bun :)
ApokLips , am auzit ca la Cluj se da admiterea la poly si la informatica optional. Tare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Elf Princess
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #18


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 13
Points: 1



Io am votat cu RahXephon... Constituia n-am votat-o si n-o votez pe nicaieri ;) ... Armata tb facuta :twisted: :P .
Sincer, NGE mi-a placut, dar n-am fost entuziasmata... Poate ar trebui sa-l mai vad, ca n-oi fi priceput eu ceva... Dar RahXephon... E grozav; are si-o poveste de dragoste super faina, momente super amuzante, ca femeia "reindeer" si stergatoarele...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #19


Unregistered









Eu aleg Rah, all the way. Totul este mult mai pozitiv in Rah. Personajul chiar iubeste aceasta lume nou, care chiar il primeste. Nu sufera de deprimarea totala din EVA. La sfarsit creeza lumea ideeala. Poate nu v-ati prins, nu v-ati gandit dar erau doua rase care venisera pe planeta, oamenii si oamenii cu sange albastru. Reprezentatul omenirii este Kamina, celor Mu este Quon. Quon il lasa la sfarsit pe el sa castige si sa determine soarta lumii.

Desi seaman, chiar nu le pot pune in aceeasi oala, Rah si EVA, nu merita sa le compari, asemanarile sunt prea putine fata de diferente. Nu e EVA clone, pentru mine e EVA KILLER.
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #20


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



...deci chiar ti-a placut Rahxephonul!!
Wow...esti primul care zice ca omoara EVA!! Pt mine..nu conteaza...insa is curios de ce reactii o sa apara! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 07:37 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |