Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tenjou Tenge


Aoi
post Sep 16 2005, 11:45 PM
Post #41


Unregistered









:lol: :lol: :lol: Inceputul este incendiar :wub: sper ca restul episoadelor sa nu ma dezamageasca .Tare de tot faza : "Bob ..o fetitza de gradinitza ..care pretinde ca este matura ma provoaca la lupta ..ce sa fac ?
.....Nu stiu !
BOB ..ce trebuie sa fac atunci cand o fetitza se transforma intr-o adevarata bomba sexy ? :lol: :twisted:
Go to the top of the page
+Quote Post

Vebby
post Jan 18 2006, 11:13 AM
Post #42


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Ok. Am vazut si eu Tenjou Tenge si am venit sa fac sharing de impresii in cazul in care cineva a inteles ceva din el
In primul rand , pot spune ca din motive necunoscute m`am atras si nu am avut niciodata gandul de a`l inchide sau a trece la alta serie, cum s`a intamplat cu anumite serii O_o. Poate grafica si scenele de bataie sunt de vina.

Well, animeul e simpatic, interesant intr`un anumit punct , dar e un maaare ghiveci. Sunt acolo de toate pentru toti: amintiri, batai, romante, sister complex, razbunari, secrete in trecut, personaje care mai de care mai puternice etc. Au vrut oamenii sa faca, cred, un anime accesibil toate gusturilor.

Initial, din prima jumatate a episodului parerea era asa: Aya e in rolul principal, copila nevinovata care poseda puteri enorme si periculoase pe care le va dezvolta pe parcurs.Takayanagi, pers principal, care e la fel, un baiat linsitit dar care poseda puteri neimaginabile. Se va indragosti de Aya, vor trece prin peripetii impreuna si la final vor fi happy zutto, zutto. Maya, senpaiul lor, pe care eu nu o vazusem un copil de gradinita, ci mai degraba o batranica cu experienta:D

Bun. Asta pana sa apara Soichirou-sama! Se transforma Maya intr`o gagicutza demna de salivele tuturor, cu niste ochi criminali si o putere enorma. Soichirou ajunge in baia Aya-ei, si Aya se indragosteste... tadam.O vreme am crezut ca face misto de el, dar chiar era cam ... blegutza><.

Apoi mi`am zis: Nu e Takayanagy in rolul principal. Bon, e Soichirou. Incep bataile, carora le doua nota 10, sunt pur si simplu exceptionale. Apar personaje noi, unul mai puternic decat precedentul, mai legat de trecutul Mayei sau altuia etc. Totul bine si clarificat pana incep amintirile. Acolo, incepe gatitul ghiveciului "Tejou Tenge"

Inainte sa inceapa amintirile, ramasesem cu impresia: Maya il iubea pe fratele ei enorm si suferea ca l`a omorat Mutsuomi.O_o.
Amintirile aduc in prim plan pe Shin, care zic eu"e pers principal" dar dupa mai multe episoade ajung eu la concluzia ca Maya il ura pe Shin, cel putin acum cand crescuse, si ma gandesc totushi de ce Mutsuomi, in sala de bowling, incepuse sa`i sarute umarul lui Maya, ca si cum i`ar fi zis sa redevina prietena lui, desi in trecut nu au avut o legatura cine stie ce.
No, bon, se termina amintirile si in capul meu e o varza totala. "Hey, ce s`a intamplat cu Soichirou, cu Aya, cu Takayanagi?O_o?".

Se termina animeul si am ajuns la o concluzie. Maya si Mutsuomi sunt personajele principale, povestea este de fapt povestea Shin-Maya-Mutsuomi, una tragica bineinteles. Soichiro si restul sunt un pretext pentru introducerea in prezentarea trecutului Maya-ei si poate pentru o posbilia continuare.
Finalul poate fi considerat cand Shin se sinucide si Mutsuomi devine captinalul casei Takayanagi.

Cam asta e. O viitoare serie va avea in vedere soarta lui Sochirou, poate ca si Aya.. sau Maya-Mutsuomi,. Who knows?O_o

Mi`a placut extrem de mult grafica. Ochii personajelor erau pur si simplu mai mult decat captivanti. Nici un anime nu mi`a dat impresia unei asemenea adancimi in ochii unu personaj.
Unele personaje sunt cam patetice, ex:Sagara sau Isuzu(jeesh, ce par avea fiintza aia:D) iar altele sunt extrem de interesante si placute , ex:Bunshichi sau cum il chema..
Scenele de bataie, cum am spus, sunt f reusite.
Vocile f bine adaptate, se potrivesc cu personajele.
S`a cam exagerat cu pieptul fetelor si muschii unora
Ostul.. simpatic. Chiar mi`a placut intro-ul

All in all, nu e un anime prost. E recomandabil That`s it!

Bump a head!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SOG
post Mar 23 2006, 12:50 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 20-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.315
Points: 99
Gender:



Great anime !!! Mia placut super mult ( cred k bataia si tipele au fost farmecul :) ). Serios vb acum este un anime reusit, si cum sa mai spus, cu de toate pt toti. Nu sunt un fan al productiilor Mad House dar asta e chiar reusit, luptele au fost bine realizate, unele previzibile altele nu. Triunghiul amoros pe care il formeaza personajele principale e totusi un pic cam aiurea si nu prea am inteles cine c vrea de fapt. Overall.... great, watch it.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 23 2006, 01:09 PM
Post #44


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Am si eu o intrebare....pe baza caror argumente zici tu ca e un anime reusit? Pt ca in opinia mea e un anime facut la mantuiala lipsindu-i povestea, personajul principal si mai ales finalul. Eu nu stiu desrep care persoanje principale vb tu acolo care formeaza un triungi amoros ca daca imi aduc eu bine anime....juma de serie e in prezent si jumate in trecut...fiecare avand un triunghi amoros, mai mult sau mai putin vizibil.

Bataile sunt de nivel mediocru, singura bataia care mi sa parut construita klumea a fost cea intre Takayanagi si Soushiro. Ar mai fi cea intre Maya si Dagger girl....dar more then that.....nu prea....luptelor lipsidu-le complexitatea miscarilor ca in DBZ sau Ikkitousen
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 24 2006, 09:40 AM
Post #45


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Scorp ..Ten Ten are poveste, una destul de incalcita si twisted psihologic..dar are.. iar existenta unui singur personaj principal nu este obligatorie :P. Si pentru mine a fost un anime ok ..desi m-a incantat mai mult latura ecchi decat cea de fighting ... de fiecare data cand o vedeam pe Maya versiunea full size imi sclipeau ochisorii ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 24 2006, 09:52 AM
Post #46


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Un anime care se petrece jumate intr-un cadru spatio-temporar si celalta jumate in altul nu are poveste, in cel mai bun caz are 2 fiecare cu personajul ei principal, dar scuze.....in anime-ul asta cam toti sunt personaje principale, deci nu pot sa-l recunosc ca un anime reusit, mai ales ca nu are nici un final si nici nu va mai avea.

Twisted psiho?? singurul twisted era Shinn da de aici pana a zice ca anime-ul e twisted e cale lunga. Povestea e ceva mai mult decat incalcita, jumatate din serie petrecandu-se in trecut, uitandu-se astfel de prezent. Ce n-am inteles eu a fost de ce au mai scos un OAV care sa prezinte exact povestea din trecut daca deja stricasera juma de serie pe treaba asta. Nu era mai logic sa faca seria-serie si actiunea sa se intample integral in prezent si OAV-ul asta sa vina ca o completare?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 24 2006, 10:59 AM
Post #47


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Gresit Scorp .. nu are poveste clasica .. cu inceput, continuare, sfarsit ..dar clasicismul si normele batute in cuie nu sunt tocmai favoritele mele in animeuri.
Urmeaza spoiler masiv, dar cum nu e unicul pe pe aici nu mai folosesc tagul corespunzator.
Am spus twisted psihologic referitor la poveste in sine nu datorita unui personaj. Cum poti numi o gramada de episoade in care un tip cedeaza psihic datorita faptului ca poseda o inclinatie genetica de a recepta prin intermediul unei sabii sentimentele altor persoane... transfera responsabilitatea de a-l sprijini lu' sorasa ..cam este constient de povara pe care o reprezinta .. dar continua neajutorat jocul cu am nevoie de tine-esti proprietatea mea exclusiva, trebuie sa te protejez excesiv de mult ca sa nu te pierd (mai bine o dadeau si in incest ..ar fi fost un nice touch). Si la schimb super bomba sexy care este Maya complexata de faptul ca ea nu poseda "calitatile" genetice ale familiei munceste intens ca macar la capitolul batuceala sa atinga asteptarile celorlalti de la ea .. si o face distrugand unicele lucruri care ii confereau instabilului de fratesu un sentiment de siguranta si acceptare...si cand in sfarsit ala moare/se sinucide/plin de lasitate transfera responsabilitatea mortii lui altuia, Maya se incapataneaza sa urmareasca razbunarea, probabil macinata de vinovatie. Si totul se continua in prezent mult mai plictisitor prin aparitia unui blond. Eu consider prin tot ce am scris mai sus ca animeul are story. Nu extra si nu logic .. da logica ma lasa rece .. traiasca ecchiul, ochii Mayei si dimensiunea extra-large. Daca in prezent nu amestecau toate elementele alea lamuritoare referitoare la trecut, animeul asta mi s-ar fi parut de-a dreptul prostesc .. nu cred ca as fi rezistat sa-l vad...dar acum sunt curioasa cum se va descurca Aya cu sabiutza, pentru ca povestea poate sa se repete... nu te mai lega de lipsa sfarsitului.. toata lumea asteapta sa se continue treaba...parca auzisem ceva de manga neterminata

PS: ma uit la ce-am scris mai sus si nu inteleg cum pot sa scriu atat de mult .. am urat limba si literatura romana cu pasiune in liceu :D

*later edit* recitind ce-am scris m-am razgandit .. ai dreptate Scorp nu e twisted psihologic .. e perfect logic intr-un anime style desavarsit :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Zamo
post Mar 24 2006, 12:01 PM
Post #48


*~*Zamolxe*~*
*****

Group: Members+
Posts: 681
Joined: --
From: Cluj
Member No.: 126
Points: 1.270
Gender:



A fsot ceva vreme de cand l-am vazut,si sincer sa fiu nici nu stiu daca am mai postat pe aici sa nu :P
Acuma ceva poveste a fost,pana cand a ajuns sa "se repete" episoadele ... nu stiu cum sa le zic,da de cand a inceptu sa-si spuna "povestea"...
Cea mai tare bataie a fost cea din primul episod (parca) din sala de clasa .. wauuu :twisted:
Eh,si partea ecchi ... chiar iti "incanta" ochii in unele faze ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 24 2006, 05:25 PM
Post #49


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Diana stii la fel de bine ca si mine ca n-o sa mai exista o continuare....cel putin nu al anime-ului.

Orice poveste tre sa aibe inceput, continut si final. Nu e o chestie de clasicism e o chestie de logica si normala. Eu tot raman la parerea mea ca mia putin trecut si mai mult prezent era de preferat. Oricum Maya nu devine asa nici in ale luptelor....ea mancand bataie foarte usor de la Takayanagi asa ca frustrarea ei e si mai mare.

O faza care mi se pare cat de cat aiurea.....e faptul ca Aya are ochii lui Shinn si Nagi puterea dragonului, ori Shinn le avea pe amandoua. Cum de s-a facut impartirea asta it's beyound me. IAr faza din OAV-uri cand Nagi devine the ultimate warrior si mai are loc si o schimbare de infatisare......mi s-a parut <_< si deja ma gandeam ca vad o interpretare a DBZ-ului cu ceva elemente ecchi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 24 2006, 05:51 PM
Post #50


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Scorp.. te rog lasa-ma sa sper sincer si copilaresc ca se va face o continuare la Ten Ten .. chiar nu vreau sa citesc manga.
Intrebarea ta referitoare la puteri ... posibil sa existe o explicatie in manipularea aia genetica pentru obtinerea unui cel mai puternic luptator. Ochii cred ca erau genetici ..dar partea cu puterea ramane discutabila si daca tinea de alegerea umana s-ar elucida mult din mister. Ceea ce stiu sigur e ca Nagi este un experiment (imi povestea cineva fugar de manga). Dar acum fabulez pe baza scenariului din mintea mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 28 2006, 10:41 AM
Post #51


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



rete: pls translate si pentru muritorii de rand
QUOTE
tipa aia asistenta pisici ce mare a fost ca ma si terorizat gandul
si
QUOTE
runn niga ruuun
.
Cumva al 2-lea citat e o remarca rasista? Nici insultele nu ti le intelegem .. cum vrei sa ducem o discutie pe tematica daca nu-s capabila sa inteleg ce spui (si nu cred ca sunt unica)? Te rog imbunatateste-ti stilul, dovedeste un minim de respect fata de cei care se chinuie sa inteleaga ce scrii tu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 28 2006, 10:44 AM
Post #52


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



QUOTE
sau cand atata ca tripa plange,sincer dupa cate anime am vazut eu ,pana acum a fost cel mai sincer plans vazut de mine vreodata intr-un anime
Frate tu esti capabil sa formulezi o propozitie coerenta si corecta gramatical?...nu incerca sa raspunzi era o intrebare retorica
QUOTE
lupta in buda femeilor
Am crezut ca am fost destul de explicit la Elfen Lied cand am mentionat ca nu se folosesc astfel de cuvinte pe forum, dar presupun ca iti era foarte greu sa tst WC, sau poate termenul asta e nou pt tine...asta e in zona aia poate nu s-a auzit de el.
QUOTE
51 de posturi, scorpi o sa se supere pe mine

1. Tu mie nu mi te adresezi cu scorpi. Nu ne cunoastem asa ca nu ne tragem de sireturi
2. Nu-mi mai folosi nick-ul aiurea in posturile tale. Nu-mi pasa cate posturi ai si nu fa prezumptii la adresa mea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rete
post Mar 28 2006, 11:10 AM
Post #53


hentai si ecchi fan ... printre comedii
****

Group: Members+
Posts: 333
Joined: 25-January 06
From: Cluj Napoca, I luv My City
Member No.: 2.110
Points: 733
Gender:



sa incerc altfel:|
mi-a placut TT deoarece :
tipele erau sumar imbracate
luptele cu gagici imi plac
imi plac sabiile exagerat de mari
tipi negri si musculosi prezinta un foarte mare potential de efort fizic sustinut ceea ce se vede in TT si nu am mai intalnit(vroiam sa zic ca nu cred ca eu as putea misca respectiva roata,good 4 him)
in lupta de la toaleta domnisoarelor(scuze dar nu suport sub nici un context WC asa ca am sa folosesc alte sinonime)

scorpio ,umil cer iertare , nu am dreptul sa stau in preajma posturilor tale dar eu scriu raau ,sa vazut in elfen lied ,dar cum sa fac sa devin mai bun la ce scriu daca nu incerc si tu sa ma corectezi,promit sa imi imbunatatesc stilul de postat si te rog zimi pls(oricum de acum am sa imi sterg singur posturile care vi se par ofensatorii in afara de cel din elfen lied ca sa am unde sa merg sa vad ce tampenii am scris , fara vreo jignire cuiva)

diana :nu sunt rasist imi pare rau daca am creeat acea impresie si cer iertare desi stiu ca nu o voi avea
la lupta din toaleta dupa cum sa vazut fiecare are proprietati fizice sa le zicem speciale ,una devenea de dimensiunea unui copil ,cealalta era pur si simplu grasa, nu am nimic inpotriva dar a fost tu soc pentru mine cel putin , nemaintalnind aceasta privire asupra unui corp feminin intr-un anime ,oricare ar fi el de une apare si socul
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SOG
post Mar 29 2006, 11:07 AM
Post #54


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 20-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.315
Points: 99
Gender:



Scorpio we meet again i see :D. Tenjou Tenge... de ce mi se pare mie un anime bun... pt k are o grafica buna, un ost beton si lupte foarte dinamice (nu sunt fan DBZ unde k sa foloseasca o putere sta 5 ep, si inca 5 ep k sa se odihneasca pt a mai da 1 :D).
Dar sa nu o las chia asa si sa dezvolt putin...
Povestea este interesanta, nu spectaculoasa dar interesanta.... nu mi se pare nimic anormal faptul k Maya povesteste c sa intamplat in trecut cu fratele ei, te ajuta sa intelegi unele lucruri despre poveste in sine. Intradevar nu trebuiau sa faca 7 ep doar pe tema asta, pt k multe sunt de umplutura si chiar nusi au rostul, puteau sa rezume toata povestioara aia la maxim 2 ep... in fine daca asta a fost alegrea producatorilo nu ma deranjeaza.
Personajele principale ale acestui anime... normal k eu ma refeream la Maya, Aya si Nagi, Nu pe ei se pune accentul in anime??? Cand am spus k exista un triunghi amoros la ei ma refeream (Maya likes Nagi, Aya likes Nagi, Nagi likes Maya).
Lipsa sfarsitului este putin deranjanta dar asta e, daca asa cred producatorii k e cel mai bine asta e, poate odata si odata o sa faca si o continuare...
Luptele.... au fost interesante, poate k nu au fost cele mai bine realizate dar mie mi-au placut, au destul de dinamice spre deosebire de DBZ unde, cum am mai spus, o lupta dureaza 20 de ep si devine chiar enervant sa te uiti cum se cearta cate 5 ep dupa care se mai bat un ep dupa care inca 5 ep de cearta..... e booooooooring. Cat despre Ikitousen, mie mi sa parut mult sub Ten Ten pt k nici macar nu are o poveste interesanta.
Hmmm alceva nu stiu c sa mai spun (deocamdata :P).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 29 2006, 03:45 PM
Post #55


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Eu vb de dinamismul luptei...de fulentza miscarilor, complexitatea loviturilor...iar in DBZ nu se vb atat de mult pe cat de lupta....la capitolul filozofie in mijloculul luptei troneaza Kenshin.

Grafica e frumoasa la surpafata....contrastul culorilor este frumos....dar personajele sunt desenate destul de prost...daca te uiti la picioarele lui Maya si Aya ai sa vezi la ce ma refer, la corpul lui Bob, grafic cred ca saracii s-au axat cam mutl pe sani si ochi si au uitat cu desavarsire de restul anatomiei.

Din pacate nu-s alea singurle personaje principale....pt ca pt jumatate din serie personaje principale sunt Shinn, Maya si fratele lui Takayanagi. Am putea s-o consideram pe Maya ca un personaj principal pt ca a trait ambele povesti....dar scuzele mele....nu asa se construieste o poveste.

In opinia mea Ten Ten trebuia sa se termine de la ep 2 .... cand Takayanagi matura pe jos cu Nagi si la final nu-i da ultima lovitura....fraier....eu il pulverizam pe Nagi.

Lasi cam multe pe seama producatorilor....nu-ti poti sustine pct-le de vedere cu argumente proprii? N-am inteles cum poate fi mai bine sa la si un anime neincheiat.....mi se pare idiotica treaba...mai ales cand n-o sa se mai faca vrodata vro continuare (asta stiu sigur de la conferitna MADHOUSE de la bucuresti)

Ikkitousen pt mine vine inainte de Ten Ten....lupte mult mai bine realizate....fetele sunt desenate klumea......si ce pot spune....nimic nu e mai placut decat 2 fete care se bat pana raman in chilotzei :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Apr 15 2006, 04:48 PM
Post #56


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



am vazut Tenjou Tenge acum cateva luni dar n-am zarit topicul asta asa ca recuperez acuma.
parerea mea este ca adevarata poveste este chiar aia din trecut! doar ca se foloseste prezentul ca o introducere, si dak am dreptate nici nu e de mirare ca trecutul ocupa mai mult de juma de serie.Ceea ce mi-a mai placut in tt este ca personajele (toate) sunt gri (nici albe nici negre) ,no good no evil, si asta face animeul si mai frumos.
la capitolul grafica nici nu am ce sa discut. e superba pur si simplu.Poate sunt cam exagerat echii desenate personajele feminine dar nu strica.:evil:
ostul nu e superb dar e destul de bun.
singurul lucru pe care il critic negativ este finalul (ca in majoritatea animeurilor). deci finalul e de nota 0. se lasa prea mult loc pt o continuare care stim ca nu va veni in veci, dar contzinutul mi-a plcut.
totusi n-ar strica o continuare *dreaming*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sweetkagome
post Jan 20 2007, 06:00 PM
Post #57


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 42
Joined: 14-December 06
From: anywhere u look...........
Member No.: 3.444
Points: 72
Gender:



am vazut si TT acum cateva luni si mi-a placut destul de mult(sa zicem).partea proasta e ca mie de la inceput mi-a placut Aya si nu Maya, si am crezut ca ea o sa ramana cu blondutzul ala(sorry da nu mai stiu cum il chema) si nu Maya.nici nu mi-a venit sa cred cand Aya a aflat atunci in baie ca el cu Maya sau sarutat.si asa so dus si placerea mea de-a viziona serialul(desi l-am vazut pana la sf).oricum cred ca ar fi putut avea mai multe eps si o tema mai buna sau mai complexa.in rest grafica mi-a placut si scenele cu lupte.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sweet_ayu28
post Apr 22 2007, 01:41 PM
Post #58


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 51
Joined: 30-December 06
From: Oradea
Member No.: 3.521
Points: 135
Gender:



Recent am terminat si eu seria si mi-a placut enorm de mult.Nu mi se pare a fi o serie fara personaje bine definite si actiune cum spun unii....eu una am fost emotionata de dragostea lui shin pt maya (care se poate sa fi fost ptin exagerata) dar m-a impresionat *stiu cum e ca si eu am asa un frate*... mi-a placut mult modul in care a fost transpusa suferinta lui shin si i contrazic pe cei care sustin ca seria ar fi doare despre arte martiale.... mi-a placut mult relatia dintre bob si chiaki dar nu mi-a placut faptul ca si souichiro s-a indragostit de maya.Sfarsitul...cam sec...nu poti indesa un asemenea sfarsit intr-un singur episod,dar oricum...mie mi-a placut enorm seria.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dizzy
post May 11 2007, 09:24 PM
Post #59


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: 11-May 07
Member No.: 4.294
Points: 92
Gender:



ma intreb daca am vazut vreodata vreun anime mai tembel ca asta... mi-e lene sa ma intind acum cu un post interminabil ( si ZAU ca as avea ce sa scriu ), dar trebie sa scriu cate ceva.. In primul rand este in mod evident indreptata spre un public predominant masculin care ar putea simtzi vreo placere in a vedea fete cu sani imensi batandu-se folosind puteri speciale gen "armele secrete din pliurile de grasime pe care le-am ascuns cu puterea Ki-ului" sau "transformarea cu ajutorul fortei spirituale dintr-o femeie fatala intr-o fetitza".. Pe urma povestea, GENIALA, ce mai. incepe PERFECT, niste tipi care se plimba prin toate scolile din tara si bat de unii singuri cate 100 de oameni, avand scopul declarat de a... bate pe toata lumea ( i guess ).. pe urma continua cu faat care se indragosteste de un tip doar pentru ca i-a aterizat intre picioare... putea deveni MAI BUN DECAT ATAT? NORMAL! pentru ca 50% din actiunea seriei se desfasoara in trecut, fara a mai fi bagate in seama personajele principale, care apar in generic. Si ce aflam noi in trecut? aflam de ce "tipa cu antene" si cu "tipu' rau" se urau atat de mult... hmm.. ba nu aflam asta. Aflam ca se iubeau, dar tipu' ii omorase fratele, care la randul lui era un criminal cu sange rece.. de fapt spre sfarsit nici nu se mai urasc, prin ultimul episod.. asta dupa ce tipa isi povesteste "amintirile". probabil i s-a luat o piatra de pe suflet, si si-a dat seama ca-l iubea de fapt.. i dunno.
mai trebuie mentionat ca nu exista "character developement" ( da stiu maretzul "tip cu par tzepos" devine super tare in cateva zile, dar asta nu-l includ la "character developement" ci la "un-realism bonus"), si nici macar vreo farama de logica in luptele alea 1 la 100 ( in care "principalii" omoara 7 dintr-o lovitura ca-n "croitorasul cel viteaz"), la care zau ca nu le-am priceput rostul. SA-MI SPUNA SI MIE CINEVA.. DE CE SE OMORAU CA PROSTII???? razbunare? ca eu n-am priceput.. ( da, da stiu "aia rai" voiau s-o omoare pe Aya - asa o chema?.. fata aia cu tzatze imense.. aa.. toate au tzatze imense :-O - ca sa nu devina o bestie ca frati-su -> oau! super motiv! nu puteau sa fi topit sabia aia "blestemata" de la incepu?) parerea mea ca singurul rost al batailor, fetelor perfecte, gramezii de ecchi si fan-service este sa atraga amatorii de Anime de foarta prosta calitate.
Asta am avut de spus, puteti sa-mi saritzi in cap, treaba voastra!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 11 2007, 09:45 PM
Post #60


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Si ai enumerat exact motivele pentru care mi-a facut placere serialul asta. Nu o sa te contrazic, ai perfecta dreptate, numai ca anime-ul a fost fun din cauzele alea :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 07:13 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |