Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Shingetsutan Tsukihime (Moon Princess), Poveste de dragoste?


APoKLips
post Nov 28 2004, 02:39 PM
Post #1


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Caracterul principal Tohno Shiki, a fost implicat intr'un accident grav de masina in copilarie. A fost foarte puternic accidentat incat s'a crezut ca este mort, dar in mod miraculos a supravietuit. Totusi, dupa accident, este trimis de la casa Tohno, in grija familiei unei rude indepartate . El descopera ca are o abilitate aparte... dar mai departe... detalii

Daca in animeurile precedente cu vampiri, s'a reusit o dezvoltate a personalitatii si misterului acestor fiinte imaginare, aici da un plus , aproape pana la extrem a sensibilitatii acestora, fiind o drama care nu trebuie pierduta...
Va invit pe toti care ati urmarit animeul sa continuam discutie, si invit si pe cei ce vor sa'si faca o idee despre anime inainte de a'l vedea

PS: I love Arcueid !!!

http://www.anime-club.ro/images/blocks/shout_box/yes.gif
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Nov 28 2004, 09:45 PM
Post #2


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



L-am vazut acum cam multisor dar stiu ca mi-a placut mult. Era un topic pe aici de Tsukihime dar vad ca s-a pierdut, discutasem acolo destul de multe chestii. Stiu ca era un anime facut dupa un joc hentai si ramasese o intrebare fara raspuns: de ce a atacat-o Shiki pe Arcueid la inceput?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 29 2004, 12:27 AM
Post #3


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



apok ... :D ...detalii u say? :P
tsukihime rulz ... Arcueid e super ... sfarsit trist ... dupa cum evolua povestea nu ma asteptam :(
the rest it figures
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Nov 29 2004, 11:58 AM
Post #4


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Tsukihime este foarte misto...personaje bine conturate...actiune interesanta...poveste frumoasa...final neasteptat...ce mai vrei ??
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 29 2004, 08:09 PM
Post #5


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



to live happely ever after ... :D asta as fi vrut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Nov 30 2004, 12:46 PM
Post #6


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Pai tocmai faptul ca Arcueid moare... ii da farmecul animeului... este un personaj forte dar, plin de delicatetze...
Ea este Printesa Lunii si este de departe cea mai eleganta vapirita pe care o cunosc... iar ignoranta ei de pana accidentul cu Shiki o face sa para inocenta... ca si un tigru crescut de oameni ... e salbatic in interior... dar manat de dragostea pentru cei care l'au crescut , in cazul asta cel ce i'a captat atentia. Vorba lui Tenshi : "Do you like cats?" Big ones even. Este un vampir... dar e ca o felina.

Cu tot spoilerul facut aici il recomand cu caldura... ca desi stiam ca va muri inca dinainte sa vad seria (mi'a spus cineva cine il vazuse inainte)... cand ma uitam inca speram sa nu fie adevarat. Lasa multe semne de intrebare cu daca... dar...

PS: Come on ppl! Merita toata atentia! Pls post!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Mar 6 2005, 01:35 PM
Post #7


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



lo. pe vremea ultimului tau post, apok, l-am vazut si eu.. sau poate ceva mai tarziu.... mi-a placut super mult..... e bine desenat, povestea super, cum s-a mai precizat... si atatea intorsaturi de situatie ca nu mai stiam ce sa cred la un moment dat... moartea lui arcueid m-a cam socat, chiar nu ma asteptam.... cum zicea si axi, un "happily ever after" era ce credeam ca se va intampla
si sa nu uit - OST-ul e genial ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Mar 7 2005, 06:03 PM
Post #8


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Chestia interesanta e ca l-am vazut dupa Hellsing si in primele episoade credeam ca o sa fie cam la fel. Ma bucur ca m-am inselat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

usagy
post May 17 2005, 11:55 AM
Post #9


mad bunny
****

Group: Members+
Posts: 347
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 326
Points: 453
Gender:



L-am vazut mai de curand. Foarte interesant.
Am vazut si Hellsing mai demult dar nu se pot compara cele 2 serii.
Tsukihime e mai mult o poveste romantica (eu pe aia am vazut-o) dar si neobisnuita dintre o vampirita frumoasa si un om cu trecut misterios si cu puteri nebanuite.
La inceput m-a intrigat foarte mult momentul in care Shiki o ucide pe Arcueid, nu am reusit sa inteleg de ce a facut-o. Si mai ales de unde avea Shiki aceasta capacitate de a ucide.
Eh, me baka.
Este o poveste interesanta, are de toate, si actiune si umor si romance si drama. Ca mai toate anime-urile .....se termina cam prost pentru personajele principale...eh. Dar nu imi pare rau ca l-am vazut. V-il recomand si voua.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Jul 28 2005, 06:59 PM
Post #10


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Tocmai am terminat de vizionat Shingetsutan Tsukihime, un anime peste care am dat printr-o simpla coincidenta si care m-a captivat inca de la primul episod... sincer nici nu stiu de ce, credeam ca e doar o alta poveste despre hack and slash din descrierea de pe un site de anime specializat. dar ma bucur ca nu a fost asa.

In perspectiva este vorba de un adolescent ce va ajunge sa vaneze niste vampiri tipici, impreuna cu o vampiritza :rolleyes: nu prea tipica :D . L-a mai vazut cineva? cum vi s-a parut? Pana la urma ar trebui sa fie o poveste de dragoste sau e doar un element secundar? :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 28 2005, 09:06 PM
Post #11


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Yup...vazut si placut si ramas cu intrebari fara raspuns :D

Cred ca e o poveste de dragoste, mai ales ca e facut si dupa un joc hentai.


[sorry Dash, mai era unu]
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

^Dash^
post Jul 28 2005, 10:34 PM
Post #12


Radio Edit
Group Icon

Group: Admin
Posts: 313
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 47
Points: 149
Gender:



Eu imi cer scuze... l-am cautat dar search-ul nu mi-a returnat nici un topic propriu-zis, decat cateva posturi cu anime-uri detinute de diversi useri... :( ms pt rectificare ;)

PS: Damn, inca un anime facut dupa un joc hentai? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 29 2005, 05:19 AM
Post #13


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mey da tot am auzit de "facut dupa un joc hentai" ... dar eu nu vad legatura :P ... daca este vre-una. zeri explica, da un link ceva :P ... hai la treaba ce pierzi timpul :P
singurul lucru asa mai "hentai" ar fi ideea de printesa lunii, dar aia e logica din moment ce vorbim de o vampiritza.
in rest, dash cred ca povestea de dragoste e un element principal chiar daca la inceput Arcueid vrea doar sa-l foloseasca pe Shiki ptr a se apara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jul 29 2005, 09:30 AM
Post #14


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Pai nu am ce explica, e facut dupa un joc hentai si pace...l-au adaptat si ei un pic ca sa se poata uita si "copilasii" la el. Nici la Kanon daca te uiti nu prea iti dai seama ca e facut dupa un joc hentai.

Uite o poza, lasa-ti imaginatia sa zburde :twisted:

(IMG:http://img175.imageshack.us/img175/6004/tsukihime7io.th.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jul 31 2005, 02:09 PM
Post #15


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Mda....interesant......povestea e buna......da prea putina actiune pt gusturile mele....povestea de dragoste e interesanta....da scena aia in pat e cam ciudata......vampirii totusi sunt oameni morti.....ergo......nu prea puteau sa faca ceva.....ma rog...nici nu e atat de explictita scena....deci se poate interpreta.

Overall interesant anime-ul.....da cam plictisitor pt gusturile mele.......ceva mai multa actiune era bine venita
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jul 31 2005, 10:18 PM
Post #16


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



I'll go with Scorp on that one. Si mie mi s-a parut ca duce lipsa de actiune. Iar personajele nu mi se par destul de bine conturate. But that's just my opinion. ^.~
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 2 2005, 10:46 AM
Post #17


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Momentul important este tocmai cand Shiki o ucide pe Arcueid. Pe parcurs aflam destulde despre cele doua personajele. Se dau destule informati despre trecutul fiecaruia mai ales al lui Shiki si al puterilor sale de slayer. Imi pare rau ca ati pierdut magia... n'am sa fac mai mult spoiler decat este... Este un anime foarte dinamic in ceea ce priveste povestea tocmai pentru ca contine multe elemente inclusiv tragedie, drama si putina actiune. Este o poveste care pe un plan se invarte in jurul celor doua personaje... si pe un plan pe lupta dintre vampiri si oameni, dar mai ales conteaza imbinarea celor doua.]


Raspuns pentru Scorpio... desi am luat mot-a-mot citatul luat ca un intreg se potriveshte perfect :

"Iar umbra fetei stravezii
E alba ca de ceara -
Un mort frumos cu ochii vii
Ce scinteie-n afara."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 2 2005, 02:00 PM
Post #18


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Frumos citat Apok.....pacat ca ma lasa rece........anime-ul asta e de vazut o singura data.....si cam atat......cat despre fazele din trecut......poate imi explici si mie de ce Shiki avea memoria ca cel care ii daduse rana fusese tasu.....cand colo era Shiki......pe mine acolo m-a pierdut.....si cum amandoi aveau puterea de-a vedea liniile daca proveneau din fam diferite
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 2 2005, 02:40 PM
Post #19


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



tz tz ... kisa ... actiunile importante erau in ultimele episoade la care unii adorm :P
scorp ... vorba lui apok ... nu ai inteles magia :P
data viitoare va propun un anime ca fatal fury ... plin de actiune ... ce mai vreti altceva? doooh ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 2 2005, 02:55 PM
Post #20


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu s-a intamplat nimic atat de important in ultimele eps (nu am dormit la ele). <_< Si oricum, ce magie mey? Chiar nu pot intelege. Mi s-a parut o poveste liniara (daca asta e termenul... nu-mi amintesc acum). Adik e la fel de la inceput pana la sfarsit. Nu e nici un fior, nici o emotie... sau sunt eu prea insensibila. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 07:16 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |