Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Artist designer - Hyung-Tae Kim


kaoru
post Jun 15 2004, 03:29 PM
Post #1


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



M-am gandit ca ar fi intresant sa vorbim despre artistii care ne plac...anime, manga...si lucrarile lor. Ma gandeam initial sa existe un topic ...thread..pe acest subiect (de genul ARTWORK...sau anime/manga designers and work) dar voi inseara aici la sectia Fan Art cate un topic deocamdata.Sunt curios cum va decurge totul si ma mai gandesc.
Ma gandeam ca poate sunt printre voi cativa (ba poate chiar mai multi)care au cate un artist, designer preferat sau care le-a atras atentia in mod special.Ar fi interesant sa aflam mai multe despre ei si munca lor.Bibliografie, artwork,artbooks...si sa discutam despre.

Voi incepe prin a spune cateva lucruri despre Kim....un artis care mi-a atras mie atentia.Binenteles mai intai prin lucrariule lui pe care le-am descoperit intamplator pe net si apoi am inceput sa le caut cu ardoare....afland din aproape in aproape din ce in ce mai multe lucruri.
Ma impresionat faptul ca personajul in culpa este destul de tanar iar arta lui este imprsionanta.Legatura sa cu animeul si manga nu este una directa tinta sa fiind indreptata catre jocurile video.
Voi introduce in timp topicuri si despre alti artisti care m-au impresionat din diferite motive cum ar fi Yoshitoshi ABe (creator al Serial experiments Lain si haibane Renmei) sau Akira Toryama (DB)...
Bun....lets party!




Artist - Hyung-Tae Kim - designer and work

(IMG:http://naimoka.com/photos/kim/1.jpg)

Kim este unic in genul sau prin linie si culoare.A inceput sa fie cunoscut in principal prin intermediul Softmax lucrand la jocuri precum Tempest, Magna Carta si War of Genesis.Din pacate operele sale sunt coreene si raman pentru moment doar pe internet unde sunt mai mult decat adorate de europeni si de americani (luand in calcul numeroasele siteuri si shrine-uri).


Daca Hyung-Tae Kim, tanar exceptional, este prea putin cunoscut datorita originii sale coreene, asta nu-l face sa fie mai putin important ca si designer ,iar pe net face figura de idol si adoratorii lui sunt legiune.

Nascut la S?oul (Coreea de sud) in februarie 1978, dragostea lui pentru desen isi are radacini in copilarie.Cativa dintre prietenii sai avand aceeasi pasiune, rivalitatea amicala si naturala care avea loc intre ei permitandu-i sa se perfectioneze.Se gandea la inceput sa-si indrepte pasii in directia animeului si manga-ului, dar atractia sa catre jocurile video il va purta in final spre acestea.

Munca sa ca si character designer incep cu adevarat atunci cand a fost angajat de catre Mantra Inc. (Companie coreana de jocuri video). cativa ani mai tarziu, avand demonstrat calitatile de care dispune, se ridica la rangurile Softmax, unde devine in final unul dintre designerii de frunte. Se va ocupa intr-o prima perioada de designul jocului Tempest.
dar talentul sau explodeaza pentru War of Genesis III, pentru PC. Personaje magnifice, crochiuri, culori, totul este perfect. Renumele lui Kim incepe sa rasune. Odata cu acest joc apare si un artbook, pe nume Oxide.
Din pacate (pentru fani), aceasta produce un adevarat rasunet la ora iesirii pe piata, si epuizarea rapida a socului nu se lasa intarziata...Mai este inca posibil de a fi gasita pe ici pe colo (sau pe net binenteles) dar pretul....este cu totul alta poveste...


Trecand in fine la ultima 'lucrare' de a carui arta am putut beneficia si noi (referitor la imaginile artwork binenteles) trebuie mentionat jocul Magna Carta - inca un joc de PC cu o grafica superba 3D, unde modul de a desena este inca o data exceptional.Inca odata fiind coreean absenta jocului in europa este de regretat ca si munca artistului.Si inca odata mai de regretat stiind ca s-a lansat impreuna cu un 'monstruos' pachet continand cele 4 CDuri ale jocului, un artbook si OST-ul, toate intr-un minunat ambalaj ilustrat de Kim. Nu cred ca mai este cazul sa mentionez ca aceasta minune este intr-un stoc limitat.

Dar regasindu-ne unpic speranta, o lansare japoneza a jocului magna Carta este anuntata pentru PS2 in curand.Cu putin noroc pachetul va fi disponibil in tara soarelui rasare si astfel un puic mai accesibil... (doar un pic).

In rest, Domnul kim a fost membru activ a Studio Sis, dar in prezent prea ocupat pentru a-i putea consacra prea mult timp.Acest tanar ii datoreaza o parte a sursei sale de inspiratie artistului Range Murata, si utilizeaza evident o tableta grafica.
Unele crochiuri sunt cu siguranta desenate pe hartie, dar la nivelul culorii, totul este asistat de computer. Stapaneste de minune Painter 6. In ceea ce priveste sursa sa de inspiratie (range Murata) se remarca prin comparatie o anumita asemanare la nivelul stilului vestimentar abordat si cateodata in maniera de a colora.

Hyung-Tae Kim este cunoscut pe net cu pseudonimul jam777, si un mare fan al jocurilor video, este autorul catorva desene a le Fan artbookurilor pentru Ragnarok Online.

Cu toate ca anumite personaje de-ale sale se aseamana destul de mult, Hyung-Tae Kim este indiscutabil foarte puternic. tehnica sa de colorare este impecabila, ca si clasa celor mai multe dintre personajele create de el. sa speram astfel ca munca prietenului nostru corean va fi intr-o buna zi mai accesibila...

(IMG:http://naimoka.com/arts2/kim/mc/perso/mc_art2.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
kaoru   Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 15 2004, 03:29 PM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 16 2004, 06:16 AM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 16 2004, 06:23 AM
Uje   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 16 2004, 01:42 PM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 18 2004, 10:52 PM
blackinque   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 19 2004, 01:10 AM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 20 2004, 02:02 PM
blackinque   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 20 2004, 04:17 PM
Ranma-kun   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 20 2004, 07:52 PM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 20 2004, 11:06 PM
blackinque   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 20 2004, 11:56 PM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 21 2004, 09:52 AM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 24 2004, 06:37 PM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jun 25 2004, 10:12 AM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jul 4 2004, 11:18 PM
kaoru   RE: Artist designer - Hyung-Tae Kim   Jul 11 2004, 10:35 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 09:03 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |