Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

[ Outline ] · Standard · Linear+

> Ninja Resurrection ....


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #1


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Mie nu imi place sa repet lucrurile spuse de altii , dar in cazul asta nu am alta solutie ! Practic repetand afirmatiile lor , le intaresc spusele . Stiu ca s-a mai adus discutia despre acest film la un moment dat si pe alt topic , insa cred ca ar fi bine sa aduk in discutie acest subiect pentru ca mi se pare expresia unui act disgratios adresat crestinismului ...
Sunt perfect de aceeasi parere cu Seby .
Ninja Resurrection este o blasfemie .
Pentru cei ce nu l-au vazut : Cu totii stim cine a fost Iisus si mai ales ce a reprezentat el , nu numai ca om , nu numai ca fiu al Lui Dumnezeu , ci ca o concretizare a unui concept coordinativ in evolutia psihologica si morala a crestinismului . In Ninja Resurrection , apare un individ care , spunand ca el este fiul Lui Dumnezeu , ridica crucea si cu ajutorul ei sumoneaza fulgere care macelaresc o armata de cateva mii de oameni in cateva minute .....in numele Domnului ? Apoi , in final , intra in adevarate crize patetice de isterie , cu o dorinta acerba si demonica de a ucide , de a razbuna ..... Ceea ce insa m-a cutremurat a fost viziunea autorilor cu privire la biserica si la ce isi pot ei inchipui ca se petrece acolo .... adika presupusul fiu al lui Dumnezeu este aruncat prin vitraliul bisericii , cade de la inaltzime in altar , cu ambele bratze taiate , sfartecate , insangerate , si parca se infinge cu gatul in crucea din altar , capatand o pozitie patetica si in acelasi timp morbida , in vreme ce sangele "sfant" se scurge pe metalul crucii "divine" , murdarind si stricand esenta de baza a crestinismului . Imaginea in sine : de fiu al lui Dumnezeu infipt intr-o cruce , fara bratze si cu o gaura mare in piept , horcaind spasmodik , imi da fiori numai la gandul ca cineva a putut imagina asa ceva ....Ca sa nu mai zik ca dupa aia se apuka astia sa comita si alte atrocitati in altarul sfant .....fiul Lui Dumnezeu , in starea mentionata mai devreme , se apuka sa faca sex cu una , tot in altar , da' nu mai stiu exact cum se petrec lucrurile ca l-am vazut demult...parca isi taie unu' degetu si cu ala nu mai stiu ce face .....in fine .....Ceea ce este cu adevarat mai grav este ca i se da o baza istorica , facandu-l pe necunoscator sa creada ca fiul Lui Dumnezeu chiar a existat sub aceasta forma si ca ar putea fi adevarat ceea ce se petrece acolo .... Ati vazut.... se da si data si lok ...chiar se precizeaza si unele evenimente istorice ce ar fi coincis cu povestea pe care o prezinta ei ...eu sunt absolut convins ca dupa filmul asta multi au ramas cu feelingul acesta despre crestinism , mai ales daca nu prea stiau mare lucru despre el pana atunci....

Partea de animatie este intr-adevar buna.....mai ales prin lupte , efecte si alte elemente ce tin din pacate strict de imagine si de sunet .....
Sunt curios cine poate aproba un asemenea act , atat de hidos prin conotatia sa , cine nu s-ar simti ofensat de ideile pe care el le promoveaza .....
OK . Sa zicem ca este viziunea autorului . Nu suntem obligati sa gandim ca el .....avem dreptul la libera exprimare....si el are acest drept . Insa de ce face ca totul sa para ca si cum s-ar fi intamplat si in realitate ? De ce da aceasta baza istorika ? Si apoi ..... uite unul dintre motivele pentru care Samurai X OAV 1 mi-a placut asa de mult ..... la inceput scrie ca desi asociata unor evenimente istorice , actiunea este fictiva , la fel si personajele ..... Makar daca ar fi scris asta si in Ninja Resurrection...nu as mai fi avut ce comenta ..... Stiu de asemenea ca pana la urma individul nu era fiul Lui Dumnezeu , dar impactul pe care il are este acelasi , insasi prin capacitatea de a concepe si de a pune in scena o asemenea situatie .....
As vrea sa stiu cum gandesc altii , sunt convins ca sunt destui carora le-a plakut filmul indeajuns de mult inkat sa fie capabili sa treaca peste aceste aspecte ....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Posts in this topic
Fate   Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
fangorn   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Scorpio   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
fangorn   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Scorpio   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
fangorn   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Fate   Ninja Scroll ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
bogdragon   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Fate   doh ...   Jan 19 2004, 10:14 PM
Scorpio   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Sidonix   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
fangorn   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Sidonix   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
bogdragon   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Fate   ...   Jan 19 2004, 10:14 PM
Sidonix   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Sidonix   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Scorpio   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Sidonix   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
fangorn   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Fate   ?!?   Jan 19 2004, 10:14 PM
Chuppy   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Sidonix   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Bawmwolle   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Sidonix   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Anonymous   Scuze   Jan 19 2004, 10:14 PM
Urfe   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 19 2004, 10:14 PM
Narumi   RE: Ninja Resurrection ....   Jan 13 2008, 08:25 PM


Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 11:53 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |