Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> AFRO SAMURAI


kaeru
post Jan 10 2007, 10:06 AM
Post #41


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Off topic

Sid, ai dreptate, am renuntat de mult la a mai posta la animeurile care-mi plac.
De ce? Simplu: pt ca am observat cu tristete ca sunt extrem de putini cei care citesc reviewurile pozitive sau cei care se apuca de vizionat un anime in urma unui astfel de review. Zi-mi cati oameni au vazut Monster, Juuni kokki, Now and then, here and there sau Kino no tabi, adica capodopere ale genului. Iti zic eu ca prea putini.
Ca oameni ce suntem, ne gasim mereu atrasi de chestiile comerciale sau controversate. Asta se vede clar din topicul asta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 10 2007, 01:08 PM
Post #42


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Sidonix:
QUOTE
toata lumea are timp sa vada un episod care nu-i place si sa intre sa comenteze pe forum...


Era normal sa ne uitam multi la acest anime pentru ca s-a facut multa reclama in jurul lui, site-ul arata excelent iar trailer-ul e bine facut.... Si este cumva o premiera in domeniu, pentru ca s-a realizat numai in limba engleza si pentru faptul ca din echipa care l-a produs fac parte destul de multi din afara Japoniei (Script, Casting, Storyboard, etc.), era normal sa fim curiosi, sa vedem cum o sa fie.

Pe de alta parte, am fost interesata sa-l vad si din cauza lui Samuel L. Jackson, un actor pe care-l apreciez si de la care am pretentii. Si aici, nu e un simplu seiyuu, mai e si producator executiv. Si dupa cum s-a vazut, e clar ca a avut ceva influenta asupra unor scene.

Iar faptul ca "am dat in el", e un lucru normal. Pur si simplu m-a dezamagit. Eu o sa ma uit in continuare, sa vedem ce o sa mai fie... mai ales ca o sa fie doar 5 episoade... din curiozitate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Jan 10 2007, 10:17 PM
Post #43


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



QUOTE(Sidonix @ Jan 10 2007, 01:20 AM)
hmm... din toata discutia asta reiese un lucru... toata lumea are timp sa vada un episod care nu-i place si sa intre sa comenteze pe forum... insa nu vad pe nimeni din "initiati" comentand animeuri care considera ei ca merita sau nu... ma rog, ne place sa ne intepam(constructiv cei drept :P ) pe forum sau e doar comoditate <_<  ...
*


...asta am observat si eu si este total adevarat.

QUOTE(kaeru @ Jan 10 2007, 10:06 AM)
Off topic

Sid, ai dreptate, am renuntat de mult la a mai posta la animeurile care-mi plac.
De ce? Simplu: pt ca am observat cu tristete ca sunt extrem de putini cei care citesc reviewurile pozitive sau cei care se apuca de vizionat un anime in urma unui astfel de review.
*


...inca o observatie foarte buna. Intradevar numarul celor care apreciaza un review bun, pozitiv este extrem de mic. Lumea prefera sa dea cu bata in balta si sa se certe. Sa revenim la topic...

Afro Samurai - un poster neatragator pe anidb si totusi am zis sa incerc sa vad si eu primul ep. De fapt mai mult din cauza reviewului lui Sidonix (eu sunt unul din aceia care mai citesc si reviewurile). In mod cert daca este atat de simplu, fara subiect, un 0 total, fara insemnatate, comercial... are parte de destula vorbarie la topic :blink: inutila dar asta e.

In primele 15 minute m-a uimit. Dupa cum spunea si Sidonix, Gonzo nu se sfiieste sa-si puna imaginatia la contributie. Scenele de lupta iti fac mintea sa zboare gandindu-te la posibilitati... ce mai, un fel de Hellsing OVA (dar clar mai slab). Actiunea e singurul element care m-a atras. Daca stau sa ma gandesc puteam sa vad doar scenele de lupta si eram mai castigat. Sunetul m-a dezamagit la scena din bar (ce muzica pun mai si astia!!!) dar la lupte e bun.

Ideea cu engleza este cam ciudata. Samuel in schimb este un element de marketing foarte bine ales.

In concluzie nu prea e de spus mult la acest anime si cu atat mai mult, de comentat. Este simplu, dar pentru putin fun, gore, violenta si scene de lupta imaginative este perfect. In rest... mai nimic (pana acum), deci cel mai bine este sa il vezi pe tot dupa care sa iti expui parerea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 10 2007, 10:48 PM
Post #44


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



heh... cred a este cel mai dezbatut anime "esuat" al momentului pe multe forumuri din ce am vazut eu sau cel putin la care sunt eu inregistrat :)... impactul pozitiv sau negativ si controversa din jur lui dupa cum spuneam starneste si mai mult interesul... eu ma opresc cu offtopic coments pt ca deja s-au spus prea multe pt nimic... vreau sa vad finalul si revin...

ps: sper intre timp sa-mi vina plasma de 50 de inchi pt o experieta totala a actiunii :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Jan 11 2007, 08:14 PM
Post #45


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



Vazut primul episod ..si chiar nu pot intelege zarva facuta pe seama lui .Astept urmatorul/urmatoarele episoade pentru a-mi face o idee mai buna asupra subiectului (chestia cu banderola nr. 1 & nr.2 ). Mi-au placut scenele de lupta ( in unele faze cam trase de par ce-i drept ..asta daca nu avea saboti Anti- G ) , perspectiva ( fizica ) din care este aratata , atmosfera de western imbinata cu un background hip-hop .
PS : poate in unul din ep. viitoare il vedem si pe XzibiT...if you know what i mean ;) .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 15 2007, 02:41 PM
Post #46


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Am vazut ieri episodul 2... poate chiar mai prost decat primul, dar nu asta vroiam de fapt sa zic. Probabil ca unii or sa dea cu tot ce au in mine, dar am vrut sa revin cu "parerea americana". Am citit niste discutii de pe niste forumuri americane si concluzia e urmatoarea: le place! le place chiar mult! Se spune ca e cool, ca vocile sunt bine alese, ca personajele secundare vorbesc mai bine ca in dub-uri (cu toate ca sunt tot actori de dub! :P ), ca Samuel L. Jackson face un rol mare, ca le place muzica, ca le plac luptele, ca le place desenul...Asa ca se pare ca a fost facut pe intelesul lor, si ca de fapt, Gonzo a stiut ce face... Asa ca urmeaza o noua era... anime pentru Hollywood!

Mai am o singura intrebare, sarcastica cei drept :D : de ce Afro? Nu am gasit nicaieri pana acum vreo referinta, vreo trasatura de caracter care sa-l faca sa fie afro. Poate foarte bine sa fie chinez sau danez. Doar ca vocea e de negru... cam slabut... vroiam niste caracteristici care sa-l individualizeze. Ideea de Afro samurai ar fi fost cool daca ar fi fost facuta ca lumea! Personal mi-as fi dorit ceva comic, cu un samurai negru...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Jan 15 2007, 04:19 PM
Post #47


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



de unde pot sa iau episodul 2 ca nu'l gasesc nicaieri :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

HEartLES
post Jan 15 2007, 05:12 PM
Post #48


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 244
Joined: 1-January 06
Member No.: 2.081
Points: 474
Gender:



QUOTE
de unde pot sa iau episodul 2 ca nu'l gasesc nicaieri

Spyderverr iti recomand sa aplezi cu muuuulta incredere la varianta torrente. Si cu ep nr 2 mi-am facut o idee generala despre ce se vrea a fi aceasta serie : ¨Calea samuraiului ¨ transpusa intr-o realitate cu puternice nuante americane .. arme ..tipe mai mult sau mai putin imbracate ..nelipsita comunitate neagra + noru de fum si nelipsitu fundal muzical cu mari influente hip-hop . Sunt cuvinte care descriu si reprezinta america zilelor noastre . E o metoda patentata de japonezi .. :rolleyes:
De ce hip - hop ?
QUOTE
When asked to describe the sound that he was going for with Afro Samurai, RZA explained that soul music was taken over by rock and roll, and rock and roll was taken over by hip hop, and he wanted to get the feel of all three meshing together within the show.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Jan 18 2007, 06:54 PM
Post #49


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Jan 15 2007, 03:41 PM)
Mai am o singura intrebare, sarcastica cei drept  :D : de ce Afro? Nu am gasit nicaieri pana acum vreo referinta, vreo trasatura de caracter care sa-l faca sa fie afro.
*



Pai are parul afro de aceea. :P . Mie mi-a placut afro samurai pt. scenele de lupta si o atmosfera draguta. Faza cu exageratul scenelor e doar pt mood. Nu vad pe nimeni care sa faca capoera si sa se bata cu sabia simultan sau sa fie la 3 metri de un tip plin de dinamita din cap pana in picioare si sa spuravietuiasca :P (Mugen) Il consider un anime casual la care te poti uita ca sa te relaxezi si cam atat. Singurul lucru care nu il pot intelege e ce naiba au facut cu fondurile ?! Am citit ca bugetul era de 1 MILION de dolari pe episod si....nu stiu poate mi se pare mie, dar nu par episoadele de 1 milion de dolari bucata. cam atat. o sa il urmaresc ca sa ma relaxez. Speram sa dau de un serial care sa il detroneze pe Samurai Champloo dar nu a fost sa fie....

!!!!EDIT!!!!

de fapt...nu i-as zice anime...desen animat parca il catalogheaza mai bine..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 18 2007, 07:06 PM
Post #50


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Memnoch:
QUOTE
Pai are parul afro de aceea. tongue.gif .


Slabut.. slabut... eu ma refeream la o trasatura de caracter... Dar cred ca de fapt erai doar ironic...

Comparatia insa cu Samurai Champloo nu-si are locul, "nici macar nu joaca in aceeasi liga"... e cu totul alta clasa... Samurai Champloo e un anime deosebit si chiar daca si eu am unele obiectii referitoare la scena la care te-ai referit, totusi consider ca comparatia nu se poate face...

Se face atata caz referitor la muzica hip-hop (si melodia e oricum slaba in comparatie cu cea din Samurai Champloo :D , eu am ajuns s-o ascult pe aceea nefiind deloc un fan al genului...). Ar fi fost ceva inedit daca ar fi fost primul.... asa e doar o copie la ceva care s-a mai facut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Jan 18 2007, 07:33 PM
Post #51


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Daca te referi la fazele fantasmagorice ce se intampla in actiune nu are rost sa te superi. Puteam sa dau nenumarate exemple dar din moment ce ma gandeam la Champloo am scris-o pe aia. Si daca te referi la faptul ca am comparat Afro cu Champloo...aveam parerea aceea in timpul hype-ului creat in jurul sau in care aveam la dispozitie un clip, poze si o frantura din poveste. Chiar speram sa-l detroneze pe Champloo chit ca este unul din preferatele mele. ehhhh si sunt SIGUR ca i-au zis afro samurai pt ca are parul afro si pt ca e negru. nu ii vad pe americani cu subtilitati :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 18 2007, 07:48 PM
Post #52


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Raspunsul meu nu are nimic de-a face cu supararea... daca m-as supara de fiecare data cand nu sunt de acord cu o idee, cum as putea sa ma mai distrez discutand? :P

Da, trailer-ul e cool, si site-ul e cool, am mai scris si eu asta mai sus. Dar oricat de "fantasmagorice" ai zice tu ca sunt fazele din Champloo, intre acea faza (ca e vorba de una singura, nu mai exista alta la care sa am obiectii! si acolo nu m-a deranjat cum e realizata faza, ci faptul ca exista o arma de foc! putea fi totul mai frumus... atat aveam de obiectat), si luptele din Afro Samurai care nu au nici un inteles, e cale lunga lunga... Referitor doar la lupte, ma repet cumva aici, dar nu se intelege nimic. Nu vezi tehnica, nu vezi procedee :P , prima lupta cu Number One e atat de proasta si de neinteles... compara cu orice lupta de samurai din anime-urile bune cu samurai si o sa vezi ca e o foarte mare diferenta. Nu numai cu Champloo, unde luptele sunt superbe, fiecare are stilul lui, cunosti loviturile, stii tehnica, dar uite, cu ceva mai vechi, cu Kenshin, cat de frumos si clar si perfect e acolo totul, tot felul de stiluri... o bucurie a ochiului. Aici zboara maini si picioare si jumatati de cap (asta poate fi numit original!), curge sange ca in Sin City sau Kill Bill (deci nici sangele nu e original! :P ), se misca camera in stil de videoclip MTv prost si atat. Celebrul Samurai afro nici nu poti spune ca are un stil de lupta, nu poti face o lista de procede si denumiri...e doar sange si miscarea camerei... :P :lol:

Later edit: Se poate face asa o lista de genul asta pentru Afro Samurai? Si e doar un exemplu..
http://en.wikipedia.org/wiki/Himura_Kenshi...5.AB_techniques
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Jan 18 2007, 08:48 PM
Post #53


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Da, da. Clar, ai dreptate. Nu mai repet ce m-a deranjat si pe mine ca deja ai spus-o. Dar cum am zis...e ok ca sa te relaxezi. Ehhh...inca un lucru care nu l-am inteles: cum naiba i-a taiat capul tatalui lui afro...doar avea pistoale, wtf.. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jan 19 2007, 01:55 PM
Post #54


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu am avut rabdare sa citesc toate post-urile de aici, dar dupa ce mi-am "aruncat un ochi" :P, am observat ca majoritatea persoanelor nu agreeaza acest anime sau se mira de ce nu se posteaza la anime-uri care plac. :P

Dupa ce am vizionat primul episod (sau mai bine zis, am incercat sa-l vizionez :P), nu pot spune decat ca nu ma incadrez in nici o tabara (aka nu pot zice nici ca-mi place, nici ca nu-mi place). Pur si simplu nu este genul meu si nu voi reusi niciodata (zic eu) sa ma uit la acest anime (same as with DBZ).
As zice ca Samuel L. Jackson este totusi o realizare, nu neaparat ceva comercial. Este un actor de talie mondiala care isi imprumuta vocea pentru un anime (de parca nu ar fi deja populare in USA :P).
Primul eps mi-a dat senzatia de cartoon, nu de anime... si probabil de aceea americanii sunt atat de inebuniti dupa Afro Samurai (citit pe imdb cat de entuziasmati pot fi).

Ei bine, felicitari cui ii place A.S., iar cui nu-i place... sunt destule anime-uri pe lumea asta care abia asteapta sa fie descoperite. ^_^

P.S. Eu ma opresc la primul eps. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Unknown
post Jan 19 2007, 10:28 PM
Post #55


Human 0.9
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 4-May 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.514
Points: 711
Gender:



QUOTE(Memnoch @ Jan 18 2007, 08:48 PM)
e ok ca sa te relaxezi


Asta mi-se pare meritul (poate singurul) serialului.... e unu... care vrea il omoare pe altu'... si sunt altii care vor sa il omoare pe primu'... totul pe o grafica misto si cu mult sange... Pai mie mi-se pare o metoda f. buna de relaxare.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Jan 19 2007, 10:38 PM
Post #56


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
cum naiba i-a taiat capul tatalui lui afro...doar avea pistoale


Crede-ma ca nu stiu, l-am vazut si pe viteza mai mica. .. :twisted: Singurul lucru pe care l-am vazut a fost ca a reusit sa-l faca sa scape din mana un pistol... mai departe... nu mai inteleg nimic! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shoppy
post Feb 5 2007, 10:44 PM
Post #57


railwayfan
***

Group: Members+
Posts: 239
Joined: --
From: Bucuresti, s.1
Member No.: 1.501
Points: 505
Gender:



Cine vrea sa vada 5 episoade de masacru cu sabii in care sangele tasneste in stil Kill Bill, are aici o doza bunicica. Mie mi-au placut grafica, luptele, armele si miscarile personajelor. Deci cine vrea sa vada sange, mult sange, si apoi inca niste sange, fara vorbaraie si fillere, a must see. :D

Mai multe informatii de pe anidb.net

Torente la toate episoadele

(IMG:http://img5.anidb.info/pics/anime/3821.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Memnoch
post Feb 10 2007, 07:50 PM
Post #58


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 83
Joined: 9-November 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.942
Points: 85
Gender:



Vezi ca la vreo 7 threduri sub al tau e unul cu afro :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Feb 13 2007, 10:29 AM
Post #59


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



@shoppy: Ai ~3 pag de citit la Afro Samurai. Topics merged.:)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Feb 13 2007, 10:47 AM
Post #60


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Si pentru ca am vrut sa-l vad pe tot, aceasta e parerea finala:
Ultimul episod e mai prost decat primul.... :P (pentru cei care nu credeam ca se poate, ei bine, se pare ca mai era loc!). Pe o scara de la 1 la 10 ii dau 2 (primeste un punct pentru desenul personajului principal!).

QUOTE
sangele tasneste in stil Kill Bill

da, dar doar atat cu asemanarea... :P

QUOTE
fara vorbaraie si fillere

da, dar povestea e NULA ... scenariul e pur si simplu idiot... :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:22 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |