Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Wonderful Days


Fate
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: --
From: Merkabah
Member No.: 75
Points: 2



Hehehe , Seby azi am schimbat avatarul...deocamdata nu mai seamana cu al lui Lother..dar nu te speria ca revin repede la cel vechi 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Lother...toata lumea stie ca un anime are frame rate mic...SUB 20 FPS!!(pt ca asa il scot ei de la mama lor)

SE VEDE CU OCHIUL LIBER....la 30 de frameuri tu nu faci diferenta...pt ca ochiul uman percepe cam 24 de fps.
Din acest motiv Wonderful Days ruleaza super fluent...pt ca un frame desenat de ei E un frame al filmului....E... in anime nu-i asa....la 2 frameuri ale filmului ai un frame desenat...adica tu...defapt...vezi 15 fps(sau chiar mai putin..asta poti sa o testezi singur...luand o secventa de 3 sec..si o sa vezi ca nu distingi prea multe "miscari";sa nu mai zic ca in mai toate animele sunt frameuri care nu tin zecimi de sec...ci secunde bune...)...cu toate ca scrie ca ti-l ruleaza la 29-30fps...Si la urma urmei daca tot ma bagasi in chestia asta...tu defapt vezi....atatea frameuri..cat te tine monitorul tau...daca e de 100 hz....ai 100fps....Playerul iti rendeaza 30 de frameuri...cam orice divx normal..e comprimat asa...pt ca mai multe frameuri..nu au rost...am mai zis de ce!!
Nu-mi mai zi ca nu am habar..pt ca AM HABAR...nu degeaba stau toata ziua cu nasul in calculator...Poate tu nu prea stii despre ce vorbesti..Dvd...daca il vezi la TV..o sa il vezi la 60 fps...pt ca atat scoate un televizor(are 60 hz refresh rate)..indiferent cat de multe frameuri iti ofera dvdul in sine..!!


NU MA VOI UITA LA TITAN AE!! Poate tie iti plac chestii gen oameni cu cap de caine sau mai stiu io ce...stiu ca se practica si in anime...dar nus cine ti-a zis..ca imi plac mie...iar pleci de la concluzia....."crezi ca mi-ar place"..E io nu cred ca imi place si din cauza asta nu m-am uitat SI NICI NU MA VOI UITA!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Sunt de acord cu toti... dar ultima remarca Seby este in sine stupida... eu caut animatie si vad tot ce prind... si doar pt ca e alt gen nu inseamna ca nu e buna grafica... si credema pierzi destule cu astfel de gandire... Titan A.E. este un film bun.. si pentru ca e in avangarda Disney il voi aduce la rangul la care am adus un Anime de calitate buna ca si Nausicaa of the Valey of the Wind si ca si Armitage .. poate ceva peste ele. Disney e comercial... anime e necomercial.. e ca si la muzica... muzica comerciala si necomerciala.. si pun pariu ca si din domeniul muzicii iti place ceva comercial cat si ceva necomercial...duhhhh...as da exemple... dar am descoperit ca animatie si muzica buna este mult mult prea multa ca sa le pot vedea respectiv asculta toate... Dar cel putin aleg din fiecare gen ceea ce e mai bun. (Evanescence, Linkin park, Voltaj, Rob Zombie[comerciala] vs.[necomerciala, underground] Satoshi Tomiie, Parazitii( ehh... depinde din ce punct de vedere) , Benny Benassi, Suie Paparude)

PS: exemplele sunt subiective!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sincer...recunosc...mai am fixati....de genul URASC DISNEY!!!!
Din cauza asta nu m-am uitat la Titan Ae...iar cand mi-am incalcat regula si l-am dwnloadat...m-am plimbat prin el...am vazut pe catelusul lupeste.... :shock: mi-a sarit tandara...si l-am sters!!!...Cand nu voi mai avea nime de vizionat...POATE ..o sa-l mai iau o data!! ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

LArSON
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 513
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 26
Points: 290
Gender:



:twisted: Gre?i?i m?i b?ie?i! Titan AE nu e Disney... Este 20th Century Fox!
Face?i afirma?ii f?r? acoperire :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Unregistered









Stim ca nu e Disney, e animatie americana, dupa noi, tot aia e.
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Deah... :o si daca te gandesti bine si finding Nemo nu e Disney decat cu numele... filmul e facut de Pixar.. si merita toata stima... este un film bun.. Si ca de obicei nu ma astept sa va placa la toti. :?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Well, Apok, sa stii ca nu esti singur. Si mie mi-a placut Finding Nemo foarte mult. Pe langa asta pot sa zic ca mi-au placut si multe filme facute de Disnay (chiar daca erau comerciale cum ziceti voi) printre care se numara si Titan AE.

Si daca vreti neaparat sa va legati de comercialitate, ganditiva baieti ca in Japoina animeurile au devenit un fenomen. Asa ca nu imi ziceti ca nici unele dintre ele nu sunt comerciale. Alea americane sunt comerciale in stil american si alea japoneze sunt comerciale in stil japonez. Ati putea face afirmatia ca nu sunt comerciale doar atunci cand pentru ele nu s-ar fi cerut nici un ban si ar fi fost distribuite free doar asa ca un hobby al unor persoane care nu urmaresc nici un fel de recompensa.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Kata...ne dat peste nas la toti... :lol: !!!Are dreptate.... :shock: ...desi...stia chesti asta si subconstientul meu fara sa io zica altcineva...insa din motive de "cearta" cu every one else...am uitat sa mai fiu obiectiv!!! 8)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fire
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucarest
Member No.: 114
Points: 2



Mda ... am stat intr-un coltisor si v-am privit pe toti cum ati evoluat la topic. Ce pot sa spun decat sa-i citez pe cei de la U2: "It`s a beautiful day" ;)

Lasand la o parte ironiile pe tema titlului voi intra in esenta. "Wonderful days" mi-a placut. Acum depinde si punctul de vedere al fiecaruia, circumstantele vizionarii etc. etc. Prima care m-a epatat a fost grafica (la capitolul motoare ii dau onoarea lui Rhea sa se desfasoare ;)). Intr-adevar in contextul vizionarii am ramas destul de impresionata de tot filmul in principal datorita unitatii. In afara de grafica m-am mirat oarecum de faptul ca nimeni nu a sugerat macar faptul ca OST-ul are un impact auditiv puternic asupra celui care vizioneaza. Da, OST-ul este motivul pentru care "Wonderful days" mi-a ramas puternic implementat in minte. Acum nu ma refer strict la melodiile din film ci si la sunetele propriu-zise corelate cu miscarile personajelor. E ceea ce numesc eu (si nu numai ;)) Shell effect. Adica acea gama de sunete care impreunate dau un efect mirific de sensibilizare totala a perceptiei auditive, incat te gasesti impietrit si mic in fata unei asemenea imagini monumentale.

Am observat ca nici bine nu s-a deschis topic-ul c-au si inceput disputele ... Mie imbinarea dintre 2D si 3D mi s-a parut mai mult decat reusita, fiind oarecum la limita. Nu inteleg de unde pana unde s-a ajuns la polemica pe seama faptului ca nu ar fi anime. Oare pentru c-ar fi corean? ... Nu mi se pare ca exista argumente prea puternice ... Pentru ca infatisarea personajelor ar aduce cumva a BD-urile franceze? ... Se ajunge exact in acelasi punct mort ca la Animatrix ...

Per total se simte ca intentia a fost una de impact vizual si nu de impact, sa zicem, filosofic. Povestea mi se pare o imbinare de "Macross Plus" (fiind chiar mai mult decat evidenta prin existenta triunghiului) si "Total Recall" (non-anime) -> acestea ar fi cele mai puternice. Deci nimic nou. La capitolul protagonista am fost putin placut surprinsa deoarece nu putem spune ca se pot numara pe degete personajele principale feminine tunse scurt.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Mda....un anime care vine...si pleaca la fel cum a venit.
DA.Grafica interesanta.......soundtrack frumos....combinatie 2D 3D reusita.....decoruri superbe.
Story...greu de urmarit...si scrie mare KOREEA pe el......
ok si nu prea......
Nu este un anime care sa impresioneze mai mult decat prin impact video si audio.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Ok....OST este superb...melodia cu cel mai mare impact asupra mea ...a fost opera aia de la sfarsitul "bataliei finale"....Pur si simplu mi se facea pielea gaina!!!(bine ca mi-ai adus aminte Fire) ;)

Oricum..nu la toata lumea tre sa placa...insa se pare ca mai exista si oameni care gandesc...macar cat de cat ca mine!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cipiamon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 220
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 29
Points: 7



ma ce-l laudati, deabia astept sa-l vad :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Sincer..numa io il laud complet....si poate inca vreo unu sau doi oameni....Macar restul..il lauda pt animatie....
Sper sa iti placa si tie Cipi!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



mda, si mie mi-a placut.
pt aceleasi motive: grafica si soundtrack. adevarul e ca fara melodia aia confruntarea finala mi s-ar fi parut penibila. da' asha merge. over the top, da' merge.

oricum merita vazut.
asha cum merita vazut si Blood The Last Vampire (eyecandy, action, nothing else)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

d r k
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Incepator
**

Group: Members
Posts: 13
Joined: --
Member No.: 125
Points: 2



Am apucat si eu sa vad in sfarsit aseara "Wonderful Days", motiv pentru care va voi spune cum l-am vazut si eu. In primul rand sunt de acord cu cei care l-au catalogat ca fiind un non-anime, insa asta nu are nici un fel de relevanta, poate doar prin prisma faptului ca nu s-ar incadra in tematica site-ului, dar considerand ca este o animatie de superba cu un iz de anime, se poate face o exceptie. Cam singurele lucruri care m-au zgariat pe creieras au fost o parte din intriga si anume faza aveau nevoie de poluare(..asta in cel mai bun caz m-a amuzat) si faptul ca era vorbit in coreeana( cu toate ca nu inteleg nici o boaba din japoneza, i-am simtit lipsa acesteia din urma), in rest povestea...hmmm...putea sa fie lucrata ceva mai mult, insa a mers. La grafica s-ar parea ca parerea este unanima in ceea ce priveste partea 3D, iar in ceea ce priveste 2D, iarasi flawless( poate un presonaj sau doua mi-au displacut). Ca veni vorba de 2D, nu, eu nu il vad ca pe un Disney( sunt diferente subtile, insa sunt), mai degraba ca pe Titan AE( care iar mi-a placut) si chiar mai mult mi-a amintit din punctul de vedere al realizarii personajelor de "Spawn". Faptul ca au abordat un stil de redare al personajelor mai realist nu dovedeste o inabilitate a celor care le-au facut! Sunetul...dupa cum spunea si Fire e...special...se simte ceva diferit...two thumbs up for the sound. Iar unele scene sunt facute chair impresionant- intalnirea dintre cei 2, untima confruntare-, unde totul e in armonie.
Cred ca unii ar trebui sa invete sa respecte parerea altora( s-ar mai linisti spiritele agitate inutil), caci la urma urmei aici doar expunem niste opinii subiective in mare parte( exista bineinteles si unele aspecte obiective), motiv pentru care e stupid sa incercati sa va impuneti un punct de vedere. De ce va pasa ce cred altii despre un anime sau "Wonderful Days"? Mie imi place ce imi place si nu o sa-mi schimbe cineva parerea, in cel mai bun caz o sa-mi atraga atentia aspura unor elemente care mi-au scapat.
Peace people.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Il_Palatzzo
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 27
Points: 2



nu mi-a placut deloc Wonderful Days...chiar deloc...prea mult 3D...prea proasta povestea....yuk!...muzica a fost acceptabila...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



wonderful days? am auzit de el...cica ar fi misto..cred ca o sa il vad si dupa aia imi dau si eu cu parerea :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ender
post Feb 15 2004, 04:10 AM
Post #39


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: --
From: Penitanciary
Member No.: 206
Points: 2



Nu intzeleg ce tot avetzi cu Disney, este adevarat, sunt facute pt copii dar sunt unele chiar haioase de exemplu Finding Nemo.............va axatzi prea mult pe grafica shi sunet, dupa parerea mea cel mai important este feelingul shi povestea..........ink nu am vazut Wonderfull Days dar m-atzi facut curioshi........cum il prind il vad.Dak va uitatzi la grafica no comment la Disney, animatzile sunt foarte detaliate, sunt foarte bine realizate chiar shi cele mai grele de realizat de exemplu undele facute de catre apa, rareori gasitzi acest detaliu asha bine pus la punct...........
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Feb 15 2004, 11:16 AM
Post #40


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Uitate la el...si mai vorbim...
Vedeti ca mai tre sa apara..
Appleseed!!
Ghost in the Shell INNOCENCE


Ambele facute cu o animatie 3d..combinata cu texturi anime...DE EXCEPTIE!!!Pt trailere intrati la 2d s 3d!! :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:00 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |