Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

18 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Personajul anime/manga preferat


SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #21


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Corect....
Insa io consider ca tot ce are roboti este gen mecha...poate sa aiba el cata drama si romanta in el...nu conteaza...e cu roboti ..e mecha...
De ce ??
Pt ca daca il cataloghez asa,il diferentiez mult mai usor de totalitate
Drama,romantic sau action au 90% din anime...
Mecha nus daca sunt 10%!!

Cam asta sta in mintea mea cand cataloghez un anime...
Alt ex.. X este Super Power...la fel as cataloga si Dburile..
Cand dau peste ceva...gen Noir de ex...io nu o pot cataloga ..zic ca e combinatie super action-drama....insa daca zic asta nu am prea zis nik(si nu am alta posibilitate de a il cataloga..)...voi nu credeti....in timp ce daca la Escaflowne am zis mecha...deja stie omul la ce sa se astepte!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #22


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Anime-urile cu roboti sunt la fel de k-lumea ca cele fara ...
Depinde de preferinte
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #23


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Modul in care sunt conturate personajele dintr-un anime este pentru multi esential. Ati putea sa-mi impartasiti :D ce anume va impresionaza? Ca sa fiu mai explicita: cand va place un anumit personaj asta se datoreaza personalitatii, modului in care este desenat, rolului pe care il are in anime ......? Bineinteles puteti spune si ce nu va place :D ba chiar va rog :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #24


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Sa fie credibil, nu foarte constant (sa poata fi si cateodata zapacit), bine desenat (fara anumite parti exagerate... ), capabil sa invete (lucru rar in destule anime-uri), sa nu se imbrace mereu la fel! (sau sa se schimbe doar odata cu seriile mai noi)..
Imi plac, de exemplu, personajele din Cowboy Bebop.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

MaTTh
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #25


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 151
Joined: --
From: Hunedoara*Timisoara
Member No.: 48
Points: 40
Gender:



Cel mai important lucru pentru mine este Personalitatea... dupa care urmeaza restul!!!!!!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

final maniac
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #26


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 37
Joined: --
Member No.: 66
Points: 2



daca e personaj gen FF cu katana sau arma sau puterii magice e super!
si sa fie desenat super frumos ....adica gen Midow Ban, Kenshin, Spike, Robin, Hyatt, Aya, Touya, Excel, Ilparatzo, Miyu, Larva etc...
personaje caremi displac ...hmm...nu prea sunt ...depinde, un exemplu personajele negative din Now and then here and there, sunt chiar nebuni(e) si chiar pur rai.si personajul principal numi place cum e desenat in rest personalitatea imi place e optimist si plin de energie mereu vrea sa devina mai bun ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #27


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



pai la mine conteaza sa aiba o personalitate puternica, sa nu se lase condus prea usor de sentimente si sa fie desenat klumea. Nu conteaza daca are sabie,puteri sau mai stiu eu ce, dar oricum la capitolul desen sa nu fie ca in Kensin. Mai marfa sunt in Guyver si e mult mai vechi.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chuppy
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #28


chocobo knight
***

Group: Members+
Posts: 253
Joined: --
From: Deva-Timisoara
Member No.: 20
Points: 149
Gender:



Mie imi plac personajele care au un rol secundar in anime si nu sunt talente universale. Sa fie desenate bine si sa aibe o personalitate puternica. (ex: Taro Misagi, Piccolo, Pyoro)
Personajele care imi displac sunt cele bune la toate si care se lauda cu asta (ex: Vegeta)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anonymous
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #29


Unregistered









Mie nu-mi plac animeurile in care personajul pozitiv are 'jdemii de calitati: este cel mai simpatic, cel mai destept, cel mai puternic, cel mai sexy, cel mai modest, cu caracterul cel mai frumos etc., iar cel negativ e, aproape, un criminal de rand, care nu are decat simplul rol de a exista pentru ca ala bun sa mai faca o fapta eroica si, eventual, sa se aleaga (desigur) cu cea mai tare tipa, ca un fel de "recompensa" ca l-a macelarit (din considerentele cele mai "umane", desigur). Cred ca, in general, personajele pot fi negative sau pozitive privite doar dintr-un punct de vedere (asta daca nu e un anime ca cel descris mai sus). Atata timp cat fiecare personaj are o cauza in care crede si pentru care lupta, cred ca cel mai corect este sa fie privit din toate unghiurile posibile si nu sa fie catalogat (simplist) ca fiind bun sau rau. :arrow:
Go to the top of the page
+Quote Post

chibimox
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #30


otosan
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 753
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 16
Points: 36
Gender:



Ganditi-va ca un artist ajunge sa deseneze mai mult de o serie si pentru asta insufla viata (cel putin incearca) la o gramada de personaje. Cu cat artistu e mai talentat cu atat el reuseste sa accentueze anumite trasaturi ale personajelor ..nu intra in monotonie .. si nu e previzibil.
In concluzie imi plac acele personaje gandite bine, nu superficiale ... chiar daca sunt viteji, lashi, tari sau mai shtiu io cum ..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SpecialFX
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #31


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: --
Member No.: 73
Points: 2



Cel mai important lucru este personalitatea. Important mai este si modul in care este desenat, sa fie real (nu ca personajele din Digimon sau Pokemon), sa-si schimbe hainele mai des si sa nu se strambe prea mult..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ingerasu
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #32


GO Player 1 dan
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 138
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 18
Points: 271
Gender:



Eu cred de asemenea ca personalitatea caracterului este cea mai importanta... si oricum daca un personaj are o aura mai speciala de la inceput acela si eventual altele asemanatoare vor fi automat in centrul atentiei
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ranma-kun
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #33


Hagane no Hakase
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 2.379
Joined: --
From: Berlin
Member No.: 4
Points: 9.177
Gender:



Ce imi place mie la un personaj este personalitatea sa,tre sa fie ceva special,sa fie inpunator,impresionant si in primul rand,ca sa inceapa sa-mi placa trebuia sa fie foarte bine conturat/a,sa-i cunosc viatza de la copilarie pana la starea catuala,sa stiu ce simte,cum se comporta in diferite situatzii,trebuie sa fie comic/a,sa aiba un aorecare umor,trebuie sa fie un/o buna/a luptator/oare,sa aiba spiritul unui razboinic/a,trebuie sa arate bine,sitotusi sa fie unic/a in aparitzi,intr-un milion de personaje,trebuie sa-l/o recunosti ;)
Ceea ce face un personaj sa fie special este combinatzia optima intre mai multe caracteristici,care rezulta intr-o personalitate unica :!:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #34


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Hmmm...ce vreau io de la un personaj anime...pai...ia sa vedem...
Un personaj gen Jubei Kibagami din Ninja scroll creca ar fi cel mai bun ex...Are personalitate...nu prea da 3 bani peconcepte si reguli...insa respecta prietenia..stie cand sa mangaie o gagica ...sau cand sa-i taie gatul...pe scurt. :shock: :D

Cam asta ar fi conceptul de baza....Pt tipe se aplica su totul alte calitati!!
in primu rand...tre sa arate misto...lucru pe care il pot spun e despre majoritatea personajelor feminine...(deh...japonezi astia nu stiu sa le deseneze naspa..deloc)..Un pic de romantism in caracter...nu prea mult...pt ca ma dispera asa..Iar din cand in cand tre sa-si mai arate si calitatile sale de razboinic/fighter.....Ia sa vedem un ex tipic!!...hmmm..
deedlit din LodossWar!! ca tot ma uit la el acum :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #35


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



In afara de grafica conceptuala ,originalitate,etc..un alt element important este actorul care da glas si viatza in acelasi timp caracterului...De aceea este esential pentru ca un anime sa fie in limba materna.. adica Jap. .. Emotiile intesnse caracteristice natiei nipone se simt vibrand in fiecare caracter...mai ales draga Seby in cazul cind are loc cite o taiere de capete..insa la capitolu mingieri mai bine stau europenii....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #36


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Hai...mah.... :D
ce vrei sa zici ca...ca japonezi...nus buni la mangaiat!!! :shock: :D

La taiat stiu ca se pricep!! :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DMW
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #37


New Version. No Improvement
***

Group: Members+
Posts: 299
Joined: --
From: elsewhere
Member No.: 50
Points: 91
Gender:



my 2 cents:
looks and personality sunt foarte legate, in anime chiar mai mult decat in real life, asha ca da, imi place cineva care arata bine, in ambele sensuri. trebuie sa recunosc insa ca exista anime in care stilul turns me off (DB si DBZ, de exemplu. asta e...) in rest detallile nu prea conteza.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DINO
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #38


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 89
Points: 2



;) IN primul rand ca sa ma uit la un anime tb sa aiba o graficacat de cat perciptibila :roll: (sa intelegi ceva) apoi tb sa-mi placa povestea shi la urma MA UIT LA EL PANA_L TERMIN.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #39


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Japoezii, cand creeaza un manga/anime, nu se gandesc cal fac pt copii,asa cum se intampla in alte tari, cil fac pt OAMENI. Cand spun asta ma refer la o fiinta cu sentimente, ratiune, capabila sa distinga binele de raul. Poate tocmai asta e motivul pt care mangile sunt citite si gustate de oameni de toate varstele. Manga arata viata in toata complexitatea ei, nu se fereste sa descrie laturile mai putin placute ale omenirii doar din dorinta de a se vinde mai bine, sau pt a fii comerciala. In fond manga sa nascut din cenusa tarii ce ia dat nastere-Japonia. E rezultatul direct al razboiului, deci al atrocitatilor si a suferintei... Exprima furia dar totodata speranta unei generatii ce a fost nevoita sa recladeasca totul de la 0.
Manga te face sa visezi, sa evadezi din realitatea anosta, avand grija intotdeauna sati reaminteasca ca esti om, traiesti printre oameni pe pamant deci nu o sa poti scapa niciodata din lumea asta(sau da ,daca te droghezi :) ). Mesajul e ca tr sa ne straduim sa traim frumos si sa lasam ceva in urma noastra.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuki
post Jan 19 2004, 10:14 PM
Post #40


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 558
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 83
Points: 2



imi place intrebarea. Analizand personajele care mi-au placut din fiecare serie in general pot spune urmatoarele :
- nu imi plac personajele masculine pline de muschi a la DB, Street Fighter, etc
- imi plac tipii mai feminini gen Yukimura din SD Kyo , Kurama sau personaje masculine gen Fushigi Yuugi, X, Weiss Kreuz, stil Clamp mai ales ( iar daca au parul lung si mai folosesc magie e combinatia ideala )
- imi plac tipii cu kimono si katana gen Kenshin, Kyo
- nu agreez personajele feminine gen Sailor Moon, Miaka ( adica prostute ), mai ales daca sunt principale
- imi plac personajele feminine seriose, misterioase, indepensente ( Haruka din Sailor Moon si dintr-un anime mai nou stiut de foate putini - Juuni Kokki , Yoko)
- urasc personajele negative stupide gen monstrii inutili sau fara calitati, fara o personalitate puternica
- urasc cel mai mult personajele care nu sunt desenate frumos
- la un personaj apreciez FOARTE MULT VOCEA ( seiyuu )
- faza cu imbracamintea care e aceeasi mai tot serialul ( cu unele exceptii ) , mai ales daca e lung ma enerveaza si pe mine. De fapt la inceput de asta mi-au placut animele fata de desenele americane. referitor la exceptii, daca faptul ca poarta aceeasi imbracaminte e real si explicabil e OK. In SDK , Kyo poarta acelasi kimono negru , care nu numai ca e super dar nu prea avea cum sa-l scimbe, logic. In Kenshin au cam exagerat putin, mai ales ca prin lupte il mai sfasiau.

Ce am mai observat ca in foarte multe anime-uri personajele poarta unuforme de la scoala.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

18 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:48 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |