Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Flcl, fooly cooly, furi kuri...


Sidonix
post May 28 2007, 11:32 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... primul lucru care ma surprinde este ca la un search I found no topic pe forum !?... doar un review... al doilea lucru ar fi faptul ca am renuntat sa-l vad acum citiva ani pe motiv ca in 5 minute n-am inteles nimic... ca mica scuza, ma rog, era o perioada de stupiditate trecatoare sau aveam prea multe de vazut plus ca se vedea infect :)... well... ce pot spune acum... de fapt nu prea ai ce intelege :)... tocmai aici era dilema mea de newb... sa cauti un sens anume si un scop bine definit la ce se intimpla in FLCL mi se pare fara rost... asta nu inseamna ca ne confruntam cu un caz de dementia... patologia cu care avem de a face aici ar fi putin "psycho"... mai bine zis un psycho-comedy... cred ca asta ar fi termenul ce caracterizeaza Furi Kuri... exact ca un pacient care te distreaza in momentele de nebunie prin ilogicalitatea manifestarilor :)... mbine... asta si daca esti si putin sadic :lol: ... ok... majoritatea sunt de acord ca este un masterpiece... de ce sa nu!?... e Gainax :)) ... mi se pare normal... now, de ce cred eu ca este... pt ca ideea este atat de "out there" incat ti se pare perfect plauzibila... sa concepi ceva atat de diferit si sa-i dai "sens" este o reusita... geniul creator al oamenilor de la Gainax ramane o constanta ce trebuie recunoscuta... altceva... well... fuziunea ideilor care de fapt este o fisiune ce atinge masa critica in mod constant pe parcursul oav-urilor... sunt efectiv scene ce au coeziune si un sens pe care si-l pierde in urmatoarea secventa... haos imagistic sublim... I loved it :) ...
... hmm... caractere... Bing Bang... Haruko Haruhara este o... hmm ce termen de comparatie sa-i dau!? ... a... nebuna :D "calare" pe un scutter marca Vespa('50's Itallian transportation haute-couture :) ) ce apare din neant si wham!... smacks in the forehead cu o chitara electrica pe... Naota care incearca sa-si traiasca normala complicata viata de scolar de a sasea, intre imbratisarile lui Mamimi(17 ani), prietena vagaboanda a fratelui sau ce a plecat in America sa joace baseball, intr-un oras tronat de un imens fier de calcat... sa-mi spuna cineva daca are o idee mai buna cu ce seamana:P... si ca sa inchei pot spune ca apare si o black putty pat... cea mai hilar-anemica ever vazuta de mine intr-un anime pina acum :))... ar mai fi citeva dar mi-e sila sa le insir... poate daca se infiripa un dialog revin...
... so in the end la ce asistam privind FLCL!?... o trauma, cred :)... acelasi efect resimtindu-l si privitorii :) ... not... sunt multe de spus pt ceva care nu spune nimic si totusi the end ?... or to be continued ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 29 2007, 08:41 AM
Post #2


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Fac parte dintre persoanele care l-au vazut tocmai fiindca e atat de laudat. Nu mi-a placut deloc. In principal datorita lipsei unui, in lack of a better word, plot. Apoi pentru ca nu am putut relationa cu absolut nici unul dintre personaje. Iar apoi vine intrebarea: fratele baiatului a existat sau nu? Si intr-un serial cu puternice accente mecha...ce cauta atatea momente siropoase?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post May 29 2007, 09:32 AM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Naota este singurul personaj normal intr-o lume anormala ce pare sa treaca pe langa el cu viteza luminii lasandu-l breathless ... [singurul personaj care inregistreaza o evolutie semnificativa pe parcursul celor 6 episoade].
De parca tachinarile din partea lui Minami nu i-ar da suficienta bataie de cap...intr-o buna zi, din senin, este lovit de o femeie ce conduce o Vespa... startin; that moment his life will take a dementia turn ^^"
Haruko ii va da viata peste cap de la prima...lovitura de ...chitara.
Ce pot eu sa spun? Dementia all the way. Haos 100%..Haruka = insanity si...atat ^^"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ghitza
post May 29 2007, 09:33 AM
Post #4


Incepator
**

Group: Members
Posts: 28
Joined: 1-February 07
Member No.: 3.703
Points: 93
Gender:



N-a fost nimic ilogic in furikuri. Pentru cine e plictisit, link explica cam tot ce e de explicat.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 29 2007, 09:51 AM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... pai eu as considera straniu sa relationezi cu unul dintre personaje... poate doar daca esti pacient undeva la spitalul 9, sectia agitati :lol: ... si contrar la ceea ce pare in toata nebunia exista un plot... Haruhara este in in cautarea lui King Pirate, distrugatorul de sisteme solare... si-l gaseste/materializeaza prin Naota... acum de ce era el capabil sa faca asta si ce legatura avea cu Medical Mechanica nu aflam... hmm... momente siropoase ?... eu as zice cu tenta erotica :) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 29 2007, 10:18 AM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Dar Haruha nu dorea sa primeasca ea spiritul acelui King Pirate? Eu asa am inteles, ca il dorea pentru ea insa a intrat in Naota.
Anyway, prin relationare inteleg ca cel putin sa-mi placa de unul din personaje, sa am cel mai infim lucru in comun cu ele si sa pot zice "da mai, imi dau seama de ce ar face X sau Y". Insa nimic de acest gen nu a aparut in acest anime.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post May 29 2007, 05:23 PM
Post #7


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



din punctul tau de vedere, dianara eu cred ca pot sa relationez cu citeva personaje... cel putin la nivel de relatii de overflow :lol: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post May 30 2007, 07:42 PM
Post #8


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



FLCL e unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut. Sta la loc de cinste in top 3, alaturi de Full Metal Alchemist si Berserk.
E de-a dreptul fantastic. Iti face creierii praf si nu oricine poate intelege ce se intampla in acest serial. Tin minte ca am derulat o gramada de scene deoarece replicile si actiunea curgeau asa de repede ca nu aveam timp sa citesc ce era pe ecran si sa vad si notele explicative. Iar secventele gen manga, ce pot sa spun, nu credeam ca o sa vad asa ceva intr-un anime. Umor are destul, pe mine unul m-a facut sa rad cu lacrimi iar personajele sunt unele dintre cele mai originale ever. TV-Boy cel putin e de-a dreptul penal :)) Cred ca o sa il revizionez zilele astea, ca tot are doar sase episoade.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 4 2007, 09:42 PM
Post #9


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



b man... daca vrei sa rezumi FLCL la ceva pt nu-ti arde creierii cautand semnificatii, eu as reduce totul la un cuvint: sex :) ... sau unul compus: hilarious-far-out-mental-intercourse... or somethin' like that :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 6 2007, 01:12 PM
Post #10


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Heh, tocmai am inceput sa il revizionez. Mai am doua episoade si il termin (iar).
Daca tu crezi ca FLCL se rezuma la sex e treaba ta, dar eu cred ca e ceva mai mult de atat. Anime-ul va ramane oricum genial, indiferent la ce se rezuma sau nu :P Si mi-a adus aminte si cat de talentati sunt cei de la The Pillows ^_^
Cred ca ma duc acum sa ma uit si la ultimele doua episoade :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Jun 6 2007, 03:45 PM
Post #11


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



omfg....deci aia era idea principala din FLCL...totul se rezuma la sex...i knew it...those perverts...ehh nu pot zice ca accept aceasta idee...poate cine stie...poate chiar se rezuma la sex...:P
Baka Man: Berserk i in top numai daca le bagi in cap la producatori ca merita o continuare...the ending was hell..am cautat 1 sapt dupa volumele de manga sa vad povestea intreaga si din pacate: Berserk Manga>>>>>>Berserk anime...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Jun 11 2007, 07:43 PM
Post #12


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Ok, l-am revazut pentru a doua oara si pot sa spun clar si raspicat ca nu se refera la sex. De fapt, mai degraba se refera la dragostea adevarata. Secventa aceea in care ii spunei Harukai ca o iubeste e foarte emotionanta (
cand e el posedat de Atomsk, se duce spre ea sa o atace si in momentul in care trebuie sa o loveasca se opreste brusc si ii spune "I love you!"
)
Iar muzica celor de la The Pillows se potriveste perfect cu serialul. De fapt, sunt secvente care au fost create astfel inca sa mearga pe ritmul melodiilor si nu muzica a fost creata dupa serial.
In ceea ce priveste grafica, cine a vazut episodul in care povestesc personajele despre scenele manga stie cat de mult au lucrat la ea.
In concluzie, e unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shuin
post Jun 14 2007, 08:02 PM
Post #13


JENOVA Clone
****

Group: Members+
Posts: 418
Joined: --
From: Yakusoku no Chi
Member No.: 540
Points: 438
Gender:



cer scuze pt offtopic, dar nu pot sa nu fac o precizare: berserk anime nu are un sfarsit propriuzis. Anime-ul e facut in jurul relatiei Gatsu - Grifith. Dak vrei sa aflii toata povestea citeste manga-ul kre iti vine sa crezi sau nu, e on-going...

Si la mine e in top Berserk alaturi de FMA

LE: then it's a promise... i'll get FLCL si in masura in kre imi va permite timpul il voi vedea.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 14 2007, 09:34 PM
Post #14


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



crezi ca era necesara precizarea shuine pe topicul asta ?! <_< ... we know that... accept off-topicul daca te uiti la FLCL si postezi ontopic :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tanum
post Dec 27 2007, 02:01 AM
Post #15


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 38
Joined: 21-November 07
Member No.: 5.605
Points: 77
Gender:



23:32
Dezamagitor, s-a facut un topic special ptr FLCL si nu prea s-a discutat despre el, doar ca "imi place", "nu-mi place", "nu-l inteleg" etc...Anyway, mai am 3 eps, acu astept sa se incarce (cum nu mai sunt la mine "acasa", la camin nu pot sa-l iau) si pot sa spun ca pana acuma pe langa faptul ca mi se pare ilogic, demential (in sensul "rau" al cuvantului), no plot, grafica nu prea ma omor dupa ea (ii ies roboti din cap-inca nu am aflat explicatia de ce, sau poate nu m-am prins eu), ireal (cu toate ca personajele au un "simt" al realitatii), un umor cam black ptr mine... in mod ciudat, toate astea combinate il fac irezistibil, "genial" (ca sa quote-z o prietena apropiata ^_^ ). De abia astept sa vad si sfarsitu' si revin :D

00:06
"He really did swinged the bat" ma rog episoadele sunt dubbed deci nu stiu cat de corect a este subtitrarea, but whats with the eyebrow?? :huh: (ep. 4) Hilar!!! L-as recomanda oricarui "gurmand" de anime-urie. Imposibil sa nu-ti placa! :P :D :blink: :D :D

01:44
"Nothing amazing is happening, everything is ordinary" se termina exact cum a inceput ^_^ . Ce pot sa spun mi-a placut, LA NEBUNIE ( asa cum este anime-ul). Am inteles un singur lucru: HAPPY ENDING for the cat ^_^ , in rest "What is Fooly Cooly??" thats my only question :P
As mai putea sa debitez in continuare, inca sunt in soc din cauza la FLCL, in fiecare episod se gaseste un element unic, de la chitara pana la the iron planet :)) .
It will be one of my favorites ever. ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bluhelios
post Dec 27 2007, 01:05 PM
Post #16


The Daydreamer
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 3-November 07
From: Baia Mare\Cluj-Napoca
Member No.: 5.485
Points: 1.202
Gender:



Cred ca l-am vazut de vreo 4 ori. Inca ma intreb de ce. Si nu gasesc un raspuns rational. Dar e fermecator, nebunesc si incredibil de funny. Intotdeauna dupa ce il vizonam ma simeam incredibil de relaxat. A ajuns unul din anime-urile mele favorite si in acelasi timp The Pillows formatia mea favorita. Muzica e pur si simplu formidabila. Il recomand tuturor. Nu pot sa explic de ce. Trebuie vazut, trait. E ceva ce se simte. Recunosc ca episoadele mele nu au calitate grozava, dar sunt subbed. Se gasesc si cu calitate HD dar din pacate sunt dubbed. Dar nu cred ca are asa mare importanta. Farmecul acestui anime nu e dat de calitatea video.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lahlah
post May 10 2008, 12:41 AM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 17-April 08
Member No.: 6.618
Points: 73
Gender:



Fooly cooly...E unul dintre favoritele mele :lol: .
Am vazut primul episod si n-am inteles nimic ,asa ca am continuat sa vad de 2 ori fiecare episod :lol:.Apoi totul era mai clar ,cat de cat :P.A da...personajul meu preferat e Haruko-hotarata si spontana :D .
Si pe langa asta ,mi-a placut cum i s-a 'copt mintea' lui Naota ,mai spre sfarsit :D ...daca intelegeti ce vreau sa spun...nevermind <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Sep 5 2008, 11:16 AM
Post #18


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



uau..nu stiam ca atata lume adora animeul asta! Mie sincer mi s-a parut o tampenie. Nici nu stiu de ce m-am uitat la tot.. (ba de fapt, m-am uitat pt ca niciodata nu m-am oprit din vizionarea unui anime).
Sper sa nu supar fanii, dar pt mine a fost o tampenie. Nu pt faptul ca nu prea intelegeam multe lucruri, dar pentru anime in sine.

Cand am aflat de anime, mi-am zis: 'Hm..poate o fi bun" si asta pt ca eu nu prea citesc despre anime inainte sa-l vad...poate ca asta mi-a fost o lectie :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Missa-chan
post Apr 20 2009, 10:08 AM
Post #19


~Y U R I~
****

Group: Members+
Posts: 358
Joined: 5-October 06
From: Jud. Hunedoara
Member No.: 3.077
Points: 847
Gender:



In opinia mea nu cred ca trebuie sa cautam o semnificatie la acest anime. :) L-am terminat ieri seara. A fost intr-adevar demential, ceva de care aveam nevoie zilele acestea. :lol: Consider ca a amestecat mai multe genuri (desi genul care l-ar defini cel mai bine ar fi surreal comedy) si a iesit ceva...ametitor.
Am indragit toate personajele, dar mi-a parut rau de Mamimi. Tot nu mi-am dat seama la cine ar fi tinut mai mult (la Tasuku sau la Naota), desi
eu finalul l-am interpretat ca si cum ea ar fi renuntat la amandoi gasindu-si alinare in robotelul acela si apoi in fotografiere.


Oricum, concluzia finala: mi-a placut. :)


P.S.: am uitat sa spun de OST care mi-a placut foarte mult (acum il descarc). Consider ca s-a potrivit foarte bine cu actiunea dinamica din anime. ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

chilly
post Feb 5 2010, 03:42 AM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: 2-February 10
From: Pitesti
Member No.: 9.442
Points: 46
Gender:



Vazusem pe youtube, din greseala, de FLCL si il descria ca cel mai tare anime, si am zis hai sa-l vad si eu.
FlCL - o comedie plictisitoare.
........- o parodie, dar nu stiu dupa ce
cine stie :-??
Un anime vizionat de multa lume, cei drept. Multi nu-l inteleg, altii cred ca l-au inteles.


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:45 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |