Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce fel de strategie preferati?

Ce fel de strategie preferati?
 
[ 15 ] ** [57.69%]
[ 11 ] ** [42.31%]
Total Votes: 26
Guests cannot vote 

axi
post Jul 16 2004, 04:15 PM
Post #21


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mai ... eu am apreciat h4 din perspectiva nu a fanului, ci a cunoscatorului (neaparat modest :D ): si l-am apreciat ptr posibilitatile noi de abordare a luptei, ptr deschiderea catre o mare varietate de posibilitati tactice
printre chestiile care ajutau la asta era si faza cu urcatu a doi eroi pe un cal, cum zicea un amic mai vesel ... aveai posibilitatea sa-ti desparti armata oriunde si oricand si in oricate bucati vroiai, sa le unesti apoi la loc ...etc ... asta iti dadea in functie de priceperea la joc o mult mai mare mobilitate si mult mai multe posibilitati de abordare a unei lupte
mi-a placut si apropierea de rpg-uri a eroilor, cum puteai acum sa-ti construiesti caracterul mai complex ca la versiunile anterioare
parerea mea despre insuccesul in comparatie cu h3 este ca h3 a fost mult mai promovat, a avut mult mai multi ani la dispozitie sa se desfasoare, venea dupa h2 care a fost destul de apreciat si care totusi nu a beneficiat decat de inca o varianta gold, si era mult superior grafic lui h2, si povestea din h3 era intr-adevar klumea. ce mai, impatimitii l-au iubit din prima clipa. acum recunosc ca si mie imi placea mai mult h3 dar asta nu e un motiv sa nu-mi placa h4.
daca as face un clasament al preferintelor pe primul loc ar fi h3, apoi h4, h2 si h1.
cat despre h5 ... astept cu nerabdare si sper la ceva mai bun decat h3, h2 si h4 la un loc /gg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lumpy
post Jul 23 2004, 08:08 PM
Post #22


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 572
Joined: --
From: Iasi/Focsani
Member No.: 5
Points: 794
Gender:



Daca stai asa sa te gandesti h4 cam a fost un rateu. Sunt de acord cu zeri culorile erau parca puse cu galeata si bataliile erau prea 3d...stiu poate ma plang prea mult dar dupa atatea h3 cand vedeai grafica din batalii parca .... nu prea iti mai venea sa mai joci zoom-ul era prea "drastic" si desigur consuma f. mult. Era chiar recomadat ca dupa o ora o ora jum. sa iesi si sa dai un restart. Poate de ata eu am privit in alta parte la un tbs facut de Strategy First Disciples II - Dark Prophecy am jucat toate ad-onurile (mai am oleaca si-l termin pe ultimul) ,in numar de doua poate nu or fi ele multe dar la unul dintre ele trebuie sa incepi cu erou de nivel 10. Poate nu are el atat de multe artefacte dar eu zic ca merita. Poate pentru unii sistemul de upgrade a unitatilor nu este un mister,dar totusi trebuie mentionat unitatiile fac upgrade pe baza de xp si ai o singura unitatet de acel tip nu ai ca la heroes 2000 de master gremllin(ok i admit imi place tower destul de mult) si grefica in batalie si world map nici nu se pot compara plus storyline-ul(am jucat originalul cu toate patru rasele - Empire, Daemon, Mountain Clans, Undead) care este super gandit...oricum eu raman fan al amandurora nu se pot contetsta valorile pe care le-au lasat in urma si generatia de gameri care a fost influentata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Erynloth
post Oct 21 2004, 11:41 PM
Post #23


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 44
Joined: --
From: Sibiu
Member No.: 389
Points: 6
Gender:



wow, de multa vreme nu s-a mai scris nimic aici.... :P
well, mie imi plac in egala masura si rts si tbs. de la tbs-uri fav-ul meu este heroes 3 (BIG surprise, huh? :P) la rts nu vad care e farmecul starcraftului... eu din cate tin minte pe vremea cand am avut starcraft am avut si age1, si cel din urma mi-a placut mult mai mult... anyway, fav-ul meu rts nu cred ca il stie careva pe aici, se numeste Warlords Battlecry. acolo aveai posibilitatea sa iti creezi un erou in afara skirmishurilor, care facea level-up si ti-l configurai ca intr-un rpg.... gaseai si artefacte pt el din cand in cand... f fain facut :)
heh, nu l-am mai jucat de mult, da' asa vorbind de el parca mi s-a facut dor.... cred ca il reinst sa vad daca nu mi-am pierdut indemanarea :P
ja ne /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cilu
post Oct 22 2004, 08:32 AM
Post #24


Nea Puiu
*****

Group: Members+
Posts: 598
Joined: --
From: Behind the teacher's desk
Member No.: 357
Points: 207
Gender:



Prefer orice strategie numai sa imi placa jocul respectiv... am inceput cu dune 2, e primu joc de strategie jucat, tin minte ce lupte aprige duceam pe acolo, si ce senzatie faina cand l-am terminat cu toate 3 factiunile...a urmat warcraft 1, si stiu ca muream de nerabdare sa joc 2, am fost printre primii din oras care il aveam, l-am terminat relativ repede si pe ala.... heroes 2, clar primu tbs jucat, apoi alte titluri, warlords, panzer general..... toate titluri super tari la vreme aia, starcraft apoi a fost destul de bun....dar mai nou, nici nu mai stiu ce strategii se mai poarta, toate real time + turn base de nici nu mai stii ce combinatii vor mai iesi.....
Sa nu uit un joc destul de aparte pt vremea lui Myth, super tare....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 19 2004, 12:23 AM
Post #25


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



hmm numai rts pentru mine am incercat si ceva tbs in special cele spatiale master of orion si imperium galactica ....a.... si heroes 3 4 nu m-a chinuit prea mult nu sunt nici macar fan al heroes 3
da RTS as juca orice oricand daca ar fi sa numar...... starcraft :D warcraft 3 doar ...deh m..am trezit direct cu geforce2 in calc si nu puteam sa o deranjez cu chesti mai vechi :P si niste chesti dragute si foarte interesante de care se pare ca nu stie nimeni precum homeworld groundcontrol si seria total war ...he he cele mai bune rts ever....parerea mea :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Nov 19 2004, 06:48 AM
Post #26


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



tehehe ... cum sa nu stie nimeni mai bogdan de homeworld sau groundcontrol? :D
de cate ori nu am cucerit eu universul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Nov 19 2004, 09:50 AM
Post #27


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



pai daca nu a pomenit nimeni de ele am zis si io ca nu se joaca......da oricum io le apreciez pt ca sunt originale in general rts sun bazate ca gameplay fie pe seria comand and conquer (dune and the rest) fie pe seria warcraft / starcraft sau mai nou pe seria age of empires asa ca homeworld si ground control aduc ceva nou ...hehe ground control 2 e chiar si mai bun
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Mar 31 2005, 11:24 AM
Post #28


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



QUOTE
MIGHT & MAGIC COMES BACK IN FORCE

Ubisoft is delighted to confirm the return of the legendary Might and Magic? brand. Credited with the establishment of the heroic fantasy genre since its first release in 1985 on PC, the brand envelops several series including the mythical Heroes of Might & Magic?. No stranger to resurrecting cult licenses, Ubisoft will bring fresh life to the franchise, taking it to a new level while respecting its heritage.

The first game to reintroduce the video game legend to the public will be Heroes of Might and Magic? V, the sequel to the universally acclaimed turn-based strategy series with a touch of RPG. The new opus will benefit from the features and characteristics that established the success of the initial saga while offering a wealth of innovations such as a a highly immersive scenario, a variety of appealing factions, modern 3D graphics, a revolutionary tactical combat system and a story-based campaign mode.  

Developed by a seasoned team at Nival Interactive (Blitzkrieg, Silent Storm, Etherlords), Heroes of Might and Magic? V is scheduled for release on PC in early 2006.

? 2005 Ubisoft Entertainment

http://www.mightandmagicgame.com/teaser/uk...uk/archives.php

L-a luat Ubisoft sa-l faca si cred ca o sa iasa ceva super.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SebyTheDragon
post Apr 1 2005, 12:55 PM
Post #29


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.143
Joined: --
From: Heavenly Land of the Dragons
Member No.: 19
Points: 2



Pentru cei care vreti sa vedeti cu afevarat de unde au "furat" majoritatea ideilor din H4 Jucati seria Age of Wonders 1-3...mai ales 3 care are o grafica de te da pe spate...Aici e implementat la perfectie tot algosritmul ce trebuia sa merga si in h4...Numa ca deh....nu au stiut sa-l implementeze!!
Age of Wonders 3....este un adevarat spectacol...12 rase...nici nu mai stii ce sa alegi...si in plus...poveste ca lumea...
Ce cel mai interesant ...este ca tot peisajul este omogen...pana si orasele se integreaza in peisaj...nu cxa in h4..o chestie care iti sare in ochi...Iar la grafica sincer e PERFECTIUNEA pt un TBS..Cei carore le place Mythologi stufff...un univers asemanator cu cel din Lord of The Ribgs....sa joace jocul asta....nu o sa regrete nimic!!!!

Un alt TBS care mie mi-a placut la nebunie este Disciples 2 su toate adonurile lui...Iarasi o grafica destul de bine pusa la punct...si un sistem de bataie extrem de simplu .....dar atat de complicat in momentul in care iti dai seama de toate combinatiile si strategiile...incat nu te mai dezlipesti de joc!!! Iarasi poveste ca lumea...Din pacate is numa 5 rase...dar crede-tima ...la cate chestii se pot face la fiecare rasa.....o sa aveti de lucru!!

In concluzie....astea 2 jocuri Age of Wonders si Disciples 2 ....nu ca fac muci H4......ci il fac inexistent!! H4...este penibil pe langa ele...Io am incercat sa ii acord o sansa ..am jucat 10h la el...intr-o zi cand l-am luat...si am ajuns la concluzia ca e o mare PORCARIE!!!! Pacat de h3...care e bestial!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WhiteHawk
post Oct 10 2005, 07:09 PM
Post #30


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 22-September 05
From: MiddLand
Member No.: 1.817
Points: 34
Gender:



SebyTheDragon: ai dreptate ca serii ca Age of Wonders si Disciples sunt cu mult mai bune decat Heroes4, dar asta nu-l face un joc prost. Eu am terminat la el tot ce se putea si am ajuns la concluzia ca jocul, pe langa grafica frumoasa(desi cateodata prea colorata) si gameplay, are the best storyline ever(in clasamentul strategiilor) si coloana sonora superba(melodiile imi aduc aminte de Haggard). Deci m-ai da-i totusi o sansa pt a vedea ca e ceva de capu' lui (incearca sa joci cu un party de 7 eroi......sa vezi ce fain devine :P )
Anyway pe langa serile de TBS-uri enumerate mai sus, imi mai plac:
1.Starcraft(nici acu nu ma pot opri din a termina campania :D )
2.WarCraft3(le are Blizzardu' cu jocurile :P )
3.Stronghold(un joc care isi ia numele de strategie in serios)
4.Age of Empires II :wub:
5.Si multe altele :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Oct 10 2005, 08:06 PM
Post #31


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



dintre TBS-uri as alege Heroes 3 : WoG sau Shadow of Death si Disciples 2 : Rise of the Elves si Gorky 17 aka Odium (cati l-ati jucat .... I wonder .. bine .. nu cred ca era tocmai TBS, dar cred ca putea fi catalogat drept unul)
la RTS sa zic doar cateva ca lista e lunga :
Starcraft, Warcraft, Warhammer, Dungeon Keeper 2, Homeworld, Ground Controll si seria Command & Conquer ( fara Tiberian Sun , care a fost infect rau )

in heroes 4 lupta era implementata catastrofal. nu puteam sa-mi dau seama cum vine hex grid-ul. iar daca atacai un castel , trebuia sa ai multe trupe cu tine sau sa ai lvl mare, altfel .... RIP !


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Oct 10 2005, 09:24 PM
Post #32


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Nu prea stiu ce sa zic...amandoua. Io m-am cam nascut cu strategia in mana - Dune tot ce se poate. Warcraft tot ce se poate si inca de mic, Heroes tot ce se poate (mai putin ultimul care cu parere de rau dar nu am pututu sa-l joc...mie care-mi placeau celelalte la nebunie). Daca jocul are story bun si e bine gandit atunci e OK.

P.S. Am trecut si prin Disciples si pot zice ca mi-a placut
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

WhiteHawk
post Oct 11 2005, 07:47 AM
Post #33


Incepator
**

Group: Members
Posts: 18
Joined: 22-September 05
From: MiddLand
Member No.: 1.817
Points: 34
Gender:



Abel Nightroad : Gorky 17 este unul dintre cele mai frumoase RPG/TB-uri care le-am jucat vreodata(imi placea ideea, un pic inspirata din Resident Evil). Ai dreptate, jocul nu este tocmai un TBS ci mai mult un TBT(turn-based-tactics :P )......cred ca l-am terminat de vreo 4 ori :blink: :P . Apropo am citit odata in LEVEL, ca(virgula) creatorii Gorky-ului lucreaza la o continuare a jocului........sounds good :P .....stii ceva de el????
Cat despre celelalte jocuri pe care le-ai enumerat(pe langa Starcraft si Warcraft), tin sa-ti spun ca DK2(n-am avut placerea de a juca si primul) si Homeworld.....RULEZ ;)
PS: Haideti mah.... chiar nu-i nimeni fan H4 :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Nov 9 2005, 12:53 AM
Post #34


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Stiati ca Miyazaki este mentionat in sectiunea de "special thanks" a jocului StarCraft?

Reaverii din joc au fost creati dupa creaturile numite ohmu din Nausicaa of the valley of the wind


http://www.imdb.com/name/nm0594503/
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Dec 21 2005, 10:14 PM
Post #35


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



scuze white hawk dar n-am auzit nimic de o continuare la Gorky, desi ar fi bine venita

nu prea vb lumea de heroes 4 pt ca nu cred ca a fost atat de apreciat, 3 fiind mai bun

si ca tot veni vorba de heroes , a jucat careva heroes 3.5 ? (In the Wake of Gods) ? are niste item-uri / creaturi noi destul de tari
(un mic ex :P -> Necromancer's Cloack - nu mai tin minte exact numele, e destul de rara - in functie de ce skill de necromancy aveai , in loc sa-ti dea scheleti la sf luptei , primeai Zombie (basic)/ Whights (adv) / Liches (exp) ... )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Dec 22 2005, 01:46 AM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



WhiteHawk ai homeworld 2 cumva ;;) pls pls zi ca-l ai de cand vreu sa fac si io un homeworld cu cienva real ca de computere m-am saturat :) pls un pm sa vedem cand jucam invitatia e valabila si pt altii care au fost impresionati de joculetz
btw ca sa nu fiu complet offtopic nu cred ca strategiile sunt bine clasificate asa toate la gramada nu tre comparat homeworld cu ground control age of empires si starcraft par example is toate rts dar ideile de gameplay difera muult ar trebui o diferentiere macar sub acest aspect..de ex strategii spatiale (3D thinking) si startegii ..plane sa le spunem :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

user4342
post Apr 23 2007, 03:02 PM
Post #37


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 26-March 07
Member No.: 4.023
Points: 19
Gender:



I rather stick to realtime strategies, since they are faster and pump the adrenaline faster :) The best RTS I've played are Red Alert2, Command&Conquer: Generals and Starcraft :)

The only turnbase strategy I've played was Fallen Heaven and Colonization (Civilization)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Van Dan
post Jun 21 2007, 12:30 AM
Post #38


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 69
Joined: 20-June 07
Member No.: 4.501
Points: 152
Gender:



QUOTE(Lumpy @ Feb 22 2004, 07:39 PM)
Vreau sa stiu si eu cati sunt care prefera real-time strategy(RTS) si cati prefera turn-based strategy(TBS). Personal eu sunt fan al amandurora primul meu joc pe PC a fost un RTS vechi da vechi Dune II care mi s-a parut a fi sin inca mi se pare a fi unul dintre cele mai bune RTS facute vreodata mai e si Starcraft-BroodWar care de... 6 ani tot domina pietele si salile de jocuri este cel mai jucat RTS al tuturor timpurilor si probabil va fi pana cand va aparea unul mai bun(sper sa fie Starcraft 2 :D ). Iar TBS-uri poate multi prefera HOMM III dar preferatul meu este Disciples II - The Dark Prophecy.
*



da e fain si eu l prefer p amandoua dar acum joc TBS - uri in ultima vreme si eu joc Disciples II - The rise of the elfe, Heroes III dar strategie sa fie si dak e si reusit jocul e bine.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

red_kitsune
post Aug 15 2007, 11:02 AM
Post #39


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 15-August 07
Member No.: 4.896
Points: 21
Gender:



Pai..eu am jucat mai mult Age of Emipres 2 dar si red alert,comandos,starCraft.RTS prefer :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 06:20 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |