Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Play By Th Rules, Death Note rules


Xristina
post Mar 31 2007, 07:25 PM
Post #1


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Ce regula ati schimba in Death Note? Sau ce regula ati adauga?

Eu personal as pune conditia ca Death Noteul sa revina numai persoanelor binevoitoare, chiar daca binele la ei inseamna killing. Asa Higuchi nu ar mai fi primit Death Noteul pentru ca el e rau din start.

So.. thoughts.. anyone? :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Mar 31 2007, 07:37 PM
Post #2


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



QUOTE
Eu personal as pune conditia ca Death Noteul sa revina numai persoanelor binevoitoare


Si cum decizi daca o persoana e binevoitoare sau nu? Binele si raul sunt doua concepte relative.

Regula ta nu mi se pare buna, dar imi place intrebarea. :) O sa ma gandesc si revin.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bogdan
post Mar 31 2007, 08:01 PM
Post #3


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 684
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 366
Points: 1.182
Gender:



probabil ar trbeui introdus un safe guard.. proababil aici se va vedea si bunatatea sau ura oamenilor depinde...deci idea mea e ca de fiecare data cand omori un om cu detah note-ul.. sa pierzi .... o luna din viatza sa zicem ..asta ar fi interesant :lol: probabil i-ar speria pe unii ..desi banuiesc ca light ar gasi un mod sa ii faca pe altii sa scrie in death note fara sa stie :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Wind Slayer
post Mar 31 2007, 08:35 PM
Post #4


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 86
Joined: 31-March 07
Member No.: 4.048
Points: 221
Gender:



Hmm...eu as adauga o regula: cel care detine death note-ul sa aiba automat ochii shikigami fara a renunta la jumatate din viata...asa ar fi mai interesant... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 31 2007, 08:57 PM
Post #5


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu as zice ca atunci cand cineva e omorat familia lui sa stie cine-i criminalul. Sa vedem cum s-ar descurca Light daca caietul magic nu l-ar scuti de consecinte. Sau macar sa cunoasca toata viata celui pe care-l omoara.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DarkRaitei
post Mar 31 2007, 10:05 PM
Post #6


wickedly disturbed one
***

Group: Members+
Posts: 201
Joined: 19-March 07
From: On a nice confortable seat, watching this world descend into hell...>:)
Member No.: 3.974
Points: 540
Gender:



Ce viata..omoar criminali..eu zic fuck em..sincer...ce viata pot avea niste criminal care ne distrug lumea...so what some people deserver to die...go LIGHT... :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Mar 31 2007, 10:19 PM
Post #7


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Yup greseala lui Light, vezi lumea in alb/negru, simplifici mecanismul prea mult ca sa-ti poti argumenta crima. Stii tu, daca tot e sa ai drept de viata si de moarte asupra vietii aleia atunci de ce sa nu-i porti intreaga responsabilitate? Si nimeni nu se naste criminal, si orice om are o familie sau prieteni.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Xristina
post Apr 1 2007, 09:00 AM
Post #8


Lady
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 5-June 06
Member No.: 2.629
Points: 350
Gender:



Hmm interesante noile reguli.

Pai in asta si consta personajul Yagami. Adica gandeste-te ca el nu simte nici un fel de remuscare pentru ca a omorat pe cineva. Oricine altcineva poate ar fi avut sentimente de vinovatie ca a omorat un om dar not Yagami.

Ce voiam sa zic cu regula aia cu "binevoitor" e ca death noteul sa nu aleaga un criminal amoral pentru ca atunci ar fi haos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 1 2007, 09:17 AM
Post #9


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Da, dar ce spui tu nu face sens, doar pana la urma si Light e un sociopat... nu exista scara absoluta pentru norme morale, ca dovada unii is de acord cu ideea de death note pentru binele omenirii, iar altii nu.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 1 2007, 10:25 AM
Post #10


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



@Xristina, termenii folositi de tine sunt prea vagi si greu de operationalizat. cel putin asa mi se pare mie. pai daca ne gandim un pic si light poate fi considerat amoral. el nu omoara numai criminali. ajunge sa omoare si nevinovati tocmai ca sa isi apere propria piele. daca statea in banca lui si nu se implica in joculetzele cu L ar fi fost situatia alta (si anime-ul ar fi fost boring :P ). oricum, moralitatea e greu de definit, mai ales in zilele noastre. dar ti-am inteles ideea totusi. :D

regula pe care as pune-o ar suna cam asa: "in fiecare noapte cel ce scrie peste zi in death note va visa viata si moartea celor pe care i-a ucis." no, ala ar fi light cu cearcane :lol: practic nici o dovada fizica, dar mintea lui ar fi ravasita, nu numai de atatea date, ci si de faptul ca poate unii nu meritau sa fie omorati. poate ar aparea ceva remuscari (care ori sunt reprimate si se tot aduna pana fac boom, ori sunt negate prin ceva atribuire - cum face vulpea cu strugurii). poate acest fapt l-ar face pe light sa fie mai domol sau chiar sa se razgandeasca (desi ma cam insel ca ar fi asa).

sau alta regula: "numele persoanelor ucise apar tatuate pe corpul celui ce le scrie numele in death note" cum scapi de asta, light? sau ce te vei face cand nu mai loc pe corp? operatii cu laser? :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 1 2007, 01:56 PM
Post #11


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Shinju:
Sadica... sadica... imi place prima regula! :twisted:

As scrie urmatoarea regula:
"Cel ce foloseste Death Note sa fie in aceeasi camera cu victima, in momentul mortii acesteia. La o distanta suficient de mica pentru ca victima sa-l poata vedea."

Pentru ca a ucide cu Death Note-ul, de la distanta, nevazut, mie mi se pare o lasitate.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 1 2007, 02:09 PM
Post #12


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



hehe, muza, sa nu mai vorbim de a ta...sa trebuiasca sa iti privesti victima in ochi...sau cel putin sa stii ca te va privi in timp ce moare...
desi light a facut asta o data...ray pembar. i-a facut placere sa il priveasca murind si cred ca lui light i-ar fi placut sa isi priveasca multe victime murind. totusi la un moment dat cred ca ar fi aparut o saturatie: nu i-ar mai pasa, ar fi ca si cum ar strivi un paianjen care tocmai a muscat pe cineva. il cred pe light destul de puternic psihic sa puna toate "relele" de genul asta intr-o camarutza a mintii si sa arunce cheia. problema e ca unori camarutele astea se deschid si singure, fara ajutorul cheii...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thor
post Apr 1 2007, 04:19 PM
Post #13


Soul Wanderer
****

Group: Members+
Posts: 356
Joined: --
From: Bucuresti/Hamunaptra-City of the Dead
Member No.: 142
Points: 404
Gender:



O singura problema, aceasta regula vine impotriva esentei Death Note.Sa iti vezi vicitima*(sa fie o distanta considerabil de mica intre "scriitor" si victima scoate din ecuatie Death Note-ul...aceeasi crima poate fi comisa cu mainile libere).

P.S.:Ca regula as pune regula fake din seria si anume ca daca posesorul caietului nu scrie un nume in 13 zile, moare...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 1 2007, 04:34 PM
Post #14


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Shinju:
Da, asa e... lui Light nu i-ar pasa...dar ma gandeam ca poate altii mai slabi decat el ar putea fi influentati, cel putin la prima crima, ca atunci e cel mai greu. Cum ai zis si tu, dupa aceea totul nu e decat rutina...

Thor:
Nu scoate din ecuatie Death Note-ul, pentru ca nu am zis ca atunci cand scrie in el sa fie langa victima, ci atunci cand moare, sa fie acolo. :lol: N-are decat sa scrie in alta parte, fara sa fie vazut! Oricum, si daca scrie la vedere, cine-si va da seama ca face el? Ar crede ca aduce ghinion, unde apare el, oamenii fac infarct. Jinx! :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 2 2007, 12:33 AM
Post #15


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



sincer, dupa vreo 10 coincidente de genul oricine ar incepe sa creada ca e mai mult decat o simpla coincidenta. ar imcepe politia sa faca sapaturi. si pt ca trebuie sa scrie pe hartie (sa faca ceva la vedere) e destul de usor de descoperit un pattern. asta numai daca nu cumva ar gasi o metoda sa scrie fara sa fie vazut...de nimeni...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 2 2007, 09:18 AM
Post #16


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Shinju:
Probabil ca da... intotdeuna coincidentele sar in ochi :) Dar la cat e de inventiv e Light, probabil ca ar ocoli coincidenta. A scris numele lui Higuchi chiar langa L, asta da inventivitate!

Xristina:
Nu poti scrie o regula care poate fi interpretata, regula trebuie sa fie clara. Trebuie sa te feresti de termeni care pot fi interpretati in mai multe feluri. Incearca o alta exprimare, e interesant ce spui. :)

As schimba o regula:
"Cei care folosesc Death Note-ul ajung in iad!" Ma gandeam sadica acum, la o varianta de iad protestant, ca cel catolic mi se pare prea bland. :lol:

Later Edit:
O s-o distrez pe Shinju, ca mi-a venit una si mai sadica. :twisted: Si corecta din punct de vedere moral si religios (m-am inspirat din Carnivale!). Tine de echilibru.

"Fiecare viata luata cu ajutorul Death Note-ului se plateste. Prin moartea unei persoane cu care posesorul Death Note-ului e legat emotional (rude, prieteni)".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post Apr 2 2007, 10:22 AM
Post #17


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Apr 2 2007, 05:18 PM)
Dar la cat e de inventiv e Light, probabil ca ar ocoli coincidenta.
*cough* fangirl *cough* :P. Probabil daca chiar e destept ar decide ca-i o unealta inutila si l-ar arunca.

Si regula ta nu ar face decat sa incurajeze sociopati gen Light. Ma indoiesc ca-i pasa chiar si de membrii familiei (dar cum nu l-am vazut tot s-ar putea sa ma insel). Yup, notiunea de karma ar trece pe langa un personaj gen Light...

Am si eu o regula... daca scrii o regula pentru death note ajungi scris in el :P.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 2 2007, 10:48 AM
Post #18


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Apr 2 2007, 09:18 AM)
Shinju:
Probabil ca da... intotdeuna coincidentele sar in ochi :) Dar la cat e de inventiv e Light, probabil ca ar ocoli coincidenta. A scris numele lui Higuchi chiar langa L, asta da inventivitate!
*



da, a scris numele lui higuchi chiar langa L, dar asta s-a intamplat o singura data. inchipuie-ti ca daca se intampla in mod regulat L ar fi stat mult mai mult cu ochii pe Light. nu te prea poti lupta cu situatii care atrag atentia tuturor. sunt curioasa daca gasesti tu vreo solutie. am sa ma gandesc si eu la asta...

QUOTE(Muza chan @ Apr 2 2007, 09:18 AM)
O s-o distrez pe Shinju, ca mi-a venit una si mai sadica.  :twisted: Si corecta din punct de vedere moral si religios (m-am inspirat din Carnivale!). Tine de echilibru.

"Fiecare viata luata cu ajutorul Death Note-ului se plateste. Prin moartea unei persoane cu care posesorul Death Note-ului e legat emotional (rude, prieteni)".
*



asta e chiar sadica *grin*. numai ca e cam greu de pus in practica. cand se termina numarul de persoane de care e legat emotional posesorul ce se intampla? nu mai poate omora alti oameni? asta ar fi si mai sadic. sa vrei sa te legi emotional de unii oameni tocmai ca sa poti omori alti oameni, stiind totusi ca si primii vor muri curand. si apoi o iei de la capat. cred ca e cea mai sadica regula scrisa pana acuma la topicul asta. light care dorea cu ardoare sa schimbe lumea cred ca si-ar fi asumat un asemenea risc. singur a spus la un moment dat ca nu ar ezita sa isi sacrifice familia daca e cazul pt scopul lui suprem...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Muza chan
post Apr 2 2007, 11:22 AM
Post #19


Strange kind of woman
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.362
Joined: 17-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.189
Points: 7.661
Gender:



Trickster:
QUOTE
Am si eu o regula... daca scrii o regula pentru death note ajungi scris in el


Nu ma sperii cu asta! Daca sunt sinucigasa? :P

QUOTE
*cough* fangirl *cough*

Am luat-o ca pe un compliment! :lol:

Shinju:
Mai trebuie finisata ... ma mai gandesc... pentru ca acum e clar ca are scapari. Ma gandisem ca, orice om are pe cineva la care tine. Si marii dictatori, care au dat foc lumii au avut o fiinta draga. Unii nu vor fi impiedicati de regula, dar macar vor suferi pierderea cuiva drag. Iar daca sunt atat de subumani incat sa nu tina la nimeni, asta e... e mai usor pentru ei. Si cand se termina fiintele dragi, regula nu se mai aplica. Ar trebui pus un "poate", la un moment dat.

"Fiecare viata luata cu ajutorul Death Note-ului se poate plati. Prin moartea unei persoane cu care posesorul Death Note-ului e legat emotional (rude, prieteni)" La alegerea lui Shinigami."

Asta ar fi o noua varianta... :lol: E subiectiva...dar oricum, toata ideea de Death Note e subiectiva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Apr 2 2007, 12:04 PM
Post #20


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(Muza chan @ Apr 2 2007, 11:22 AM)
Asta ar fi o noua varianta...
*



sincer imi placea mai mult cealalta *evil grin*. posesorul chiar trebuie sa se chinuie. daca tine mortis sa omoare oameni trebuie sa se lege emotional de alti oameni... adica trebuie oarecum sa isi pastreze umanitatea. daca la un moment dat ajunge sa nu ii mai pese de nimeni nu se poate lega emotional de nimeni = nu mai poate omori pe nimeni. e aproape ca un cerc vicios. and I love it!

trickster, ce ai tu cu fangirls? :P :lol: :rolleyes:

P.S. - mutat in topicul cu detectivul :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:43 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |