Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

32 Pages « < 30 31 32 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Death Note, Did u know shinigamis only eat apples?


bloodlover
post Jan 24 2012, 03:35 PM
Post #621


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Jesus, sunt singura persoana caruia nu i-a placut acest anime? <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 24 2012, 05:37 PM
Post #622


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



QUOTE(bloodlover @ Jan 24 2012, 03:35 PM)
Jesus, sunt singura persoana caruia nu i-a placut acest anime?  <_<
*



Posibil :). Dar, stii cum se spune, gusturile nu se discuta, se cultiva. Sunt sanse mare ca nici mie sa nu imi placa unul dintre anime-urile tale favorite; that doesn't mean I won't watch it; cine stie? Poate imi schimb parerea.

EDIT

Ugh...so close to 500 posts > . >
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Jan 24 2012, 06:15 PM
Post #623


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Niciodata nu mi se va cultiva gustul pentru chestii overhyped. Eu i-am dat un 5 pe MAL, asta insemnand "average" iar acel average e doar datorita animatiilor si a unor idei din anime. Fara alea... Nu mi se pare deloc un anime inovator sau care sa te tina in suspans si mereu in asteptarea urmatorului episod. Premiza de la care pleaca e de nota 10 si daca ar fi avut mai putine episoade ar fi fost un anime grozav dar producatorii nu au stiut cand sa se opreasca. Alta chestie care nu mi-au placut au fost monologurile interminabile. Inteleg ca poate au vrut sa dea mai multa substanta personajelor si conflictelor dintre ele dar e prea mult. Enough is enough for christ's sake.

Eu l-am considerat mereu un anime de duzina si care e laudat datorita numarului de fanboys si nu a calitatii sale. In aceeasi categorie cu Naruto, NGE si altele pe care toata lumea le considera "epice".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 24 2012, 09:46 PM
Post #624


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Everybody is intitled to their opinion :). Dar, daca consideri anime-uri de nivelul NGE-ului ca fiind "overhyped" (ceea ce, in parte, este adevarat, dar acel "hype" a avut o baza foarte reala), sunt curios ce consideri tu ca fiind un anime "bun" sau "foarte bun".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Jan 25 2012, 04:32 PM
Post #625


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



GiTS? Serial Experiments Lain? Cowboy Bebop?

Primele doua macar te mai pun pe ganduri, spre deosebire de semi-wannabe-psychological dump that Death Note pretends to be.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 25 2012, 04:38 PM
Post #626


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Si NGE nu face acelasi lucru? Oare emotiile prin care trec personajele nu sunt reale? Tu cum ai reactiona daca tatal tau, care te-a parasit, te cheama intr-o zi sa pilotezi ditamai robotul impotriva unui inamic care a distrus un oras in fata ta si care pare invincibil?

Ah, ca tie nu iti plac mecha...atunci, asta e alta mancare de peste. Dar asta nu inseamna ca NGE nu si-a castigat hype-ul imens de care s-a bucurat/se bucura.

Ca sa nu mai vorbim de simbolism-ul ascuns in aproape fiecare episod, fiind la un nivel asemanator cu SEL, din acest punct de vedere.

Da, poate ca Death Note s-a lungit un pic prea mult, dar a luat o idee interesanta si, pe mine, cel putin, m-a pus pe ganduri: "Oare, ce as face eu in locul lui?"

In schimb, in ceea ce priveste suspansul, tin sa te contrazic: nici GITS si nici SEL nu m-au tinut in priza prin actiunea lor, deoarece nu sunt genul ala de show-uri. M-au tinut in priza prin atmosfera si simbolistica, pe cand DN ar fi mai bine caracterizat prin fast-paced thriller.

Cowboy Bebop I liked :D. No arguments there.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

bloodlover
post Jan 25 2012, 05:04 PM
Post #627


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 85
Joined: 18-January 11
From: Transylvania
Member No.: 10.305
Points: 182
Gender:



Nu m-am uitat la NGE pt. mecha. M-am uitat deoarece am auzit doar chestii bune despre el si un amic mi l-a recomandat. "It has epic characters, symbolism and deep story" he said. derp derp derp. In 12 episoade nu am vazut asa ceva si l-am abandonat. Poate ii mai dau o sansa la un moment dat...

Cat despre emotiile personajelor, este sunt datorita conjuncturii. Tin mai mult de conditii si imprejurari decat de starea si caracteristica personajelor. In aceasta oala cade si Death Note.

Intr-adevar Death Note s-a lungit cam mult si ideea este buna. Aici sunt de acord cu tine.

Death Note este intr-o oarecare masura un fast-paced thriller dar e departe de a-si merita laudele pentru plot sau personaje.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 25 2012, 05:33 PM
Post #628


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Ah...pai nu-i de mirare atunci :P. NGE incepe undeva pe la episodul 15-16. :lol:

Cat despre personajele din DN...in afara de coruperea lui Light, nu exista character development. Insa, ceea ce mi-a placut cu adevarat la seria aia, este ambiguitatea morala: niciunul dintre cei doi nu era "bun", in adevaratul sens al cuvantului (nu ma leg de Near sau Melo, aia au fost mai statici decat o borna de la marginea drumului, din punct de vedere al char developmentului).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jan 25 2012, 08:54 PM
Post #629


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Jan 25 2012, 05:38 PM)
Si NGE nu face acelasi lucru? Oare emotiile prin care trec personajele nu sunt reale? Tu cum ai reactiona daca tatal tau, care te-a parasit, te cheama intr-o zi sa pilotezi ditamai robotul impotriva unui inamic care a distrus un oras in fata ta si care pare invincibil?
*



Putin cam offtopic dar whatever. Mie personal mi-a placut mult mai mult cum a tratat Muv-Luv situatia protagonistului fortat dintr-o data sa piloteze un robot impotriva unui inamic care pare invincibil. Desigur, Muv-Luv nu a avut toata chestia aia cu fucked up parents, dar situatiile prin care trece Takeru sunt mult mai traumatizante decat situatiile prin care trece Shinji.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

helya
post Jan 25 2012, 09:53 PM
Post #630


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: 23-January 12
From: Valcea
Member No.: 10.839
Points: 106
Gender:



QUOTE
> Death Note, Did u know shinigamis only eat apples?

Cat imi place asa :D

Mi-a placut la nebunie Death Note, cu toate ca atunci cand mi-a fost recomandat, am avut indoieli, mi-au trebuit cateva zile ca sa ma hotarasc sa il vad. Dar de obicei asa se intampla, atunci cand nu te astepti, vezi ca de fapt asta era ce cautai.
Nu mi-a placut faptul ca Light a muri, de ce trebuia cineva ''bagat'' ca sa il omoare, mai ales cand reusise sa il elimine pe cel mai bun , L. Near nici atat nu mi-a placut, nu avea nimic care sa imi atraga atentia.

QUOTE
Near sau Melo, aia au fost mai statici decat o borna de la marginea drumului

ai perfecta dreptate.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jan 25 2012, 10:17 PM
Post #631


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Si mai offtopic, scuzele mele :D

@cg1700

Dupa cate vad, Muv-Luv e un joc. Si are o manga Muv-Luv Unlimited. No anime (yet). Este cumva english patch pentru jocul asta si varianta de PC? :D Daca zici ca are char development mai bun ca NGE, merita incercat :D.

In afara de cele mentionate, ce alta tip de media mai are franciza?

EDIT

Or we could use PM :D.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cg1700
post Jan 25 2012, 10:19 PM
Post #632


Slacker
******

Group: Members+
Posts: 852
Joined: 30-May 10
Member No.: 9.743
Points: 2.402
Gender:



Ca sa terminam cu offtopic-ul aici, o sa iti raspund la intrebari in topicul de Visual Novels, ok?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Jan 26 2012, 02:30 AM
Post #633


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



Se pare ca cei de la SMOSH au facut o parodie si dupa Death Note ...

http://www.youtube.com/watch?v=mtODX-055g8

Destul de misto... Dar cea mai interesanta chestie este Life Note :) Ar fi fost prea tare ideea sa existe si Life Note-ul in manga-ul/anime-ul original ...





Si pentru fanii Pokemon va puteti uita si la Pokemon in real life (1, 2 si 3)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

32 Pages « < 30 31 32
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:44 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |