Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> City Hunter, mokkori fun all the way :>


Sidonix
post Jan 28 2006, 12:30 AM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



well...am terminat City Hunter...old school anime recomandat celor care vor sa se amuze copios si nu numai...nu fac descrieri pt ca sincer nu prea ai ce story sa descrii, tinind cont ca actiunea/scenariul este episodic fiecare mica saga tinind cel mult 3 ep...in cazul filmelor putem vorbi de un story board insa ideea este aceeasi...O caracterizare scurta din partea mea a ceea ce contine City Hunter ar fi "there is Ryo and there is mokkori and in between Kaori with a 100 tones hammer :lol: " ...si totusi sunt citeva laturi serioase in anime la care nu o sa fac referiri acum...O sa propun celor care au urmarit animeul definirea termenului "mokkori" :D ...nu am gasit un cuvint inca cu atat de multe intelesuri pina acum :D ...
ps: multumesc Dianei si pe aceasta cale pt donatie...:P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 28 2006, 05:35 PM
Post #2


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Ha .. de cand asteptam topicul asta ^_^
*meditez la mokkori* :D .. ce subiect de meditatie mi-am gasit si eu in mijlocul sesiunii ..da e mult mai interesant decat ceea ce faceam pana acum

Mokkori in viziunea lui Ryo :
something mokkori ..intotdeauna legat de o fata = sexy
doin' mokkori ... neaparat cu o fata peste 20 de ani = prostioare :D

Mokkori in interpretarea feminina cand e vorba de Ryo B) = sex driven, always ready for sex

Mokkori-ul are pentru Ryo aceeasi semnificatie ca uderware-ul pt Happosai din Ranma si se manifesta cam la fel ... full of mokkori poate fi orice de la energie la passion/lust

Hmmm .. or mai fi? Probabil ca da.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 28 2006, 08:35 PM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



hehe...ya ya Diana...ai punctu pe I din mokkorI :D...eu as mentiona si un alt sens care ti-a scapat din privire :P...big mokkori :lol: ...mine is middle...hahahaha...daca nuantez mokkori=sexy ar iesi ceva de genu mokkori=hot drolin' babes si sincer nu am observat atatea bucati animate in multe animeuri pina la data aparitiei City Hunter in '87...sa zicem ca a lansat un trend :) ....daca e sa fim corecti Ryo a fost primu cu underware's powerfull energies ;) ...Haposai din Ranma 1/2 apare dupa....mokkori este si un cover up pt a-si ascunde adevarata natura in momentele misiunii primite...asta tine mai mult de partea serioasa a animeului...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 29 2006, 08:05 AM
Post #4


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



big mokkori? .. daca-mi amintesc corect fraza era o adaptare a unui citat celebru si suna cam asa "his mokkori is bigger then mine" ... there is no place for middle when we talk about Ryo :P .. but we can talk a lot about little ..as in "little Ryo-chan" ... because this is the expresion used in all the others episodes excepting this one ... asa ca eu voi considera aceasta scapare un efect al hipnozei si nu un sens in sine.
QUOTE
mokkori este si un cover up pt a-si ascunde adevarata natura in momentele misiunii primite

mokkori cover up? .. oh yesss... but not only for the missions ... its a way to live the life at the fullest excepting in the moments when the lady needed his help and he saves the day. Si nu neg ca a avut parte de trairi interesante tot fugind dupa mokkori .. fetele nu au fost deloc finutze ^_^.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jan 29 2006, 06:33 PM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



finute e cel mai dragut mod de a spune :D ...cat sufera Ryo pt placerea de a atinge ceva mokkori e mai mult decit Sisif in Infern :lol: ...give a girl a hammer, and there: a vicious killer is born...hahahahaha...si asta numai din partea lui Kaori...respingerile "tandre" ale domsoarelor mokkori sunt direct hit in his whatever comes up first :lol: ....but cheap thrills are all that keeps him going :) ...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Jan 30 2006, 10:53 AM
Post #6


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



Chiar stateam si ma gandeam de cate ori reuseste Ryo sa puna mana pe mokkori ... si rezultatul e slabut de tot...in toata seria doar a fugit dupa, vanatoarea conteaza si nu este dorita finalizarea ei. Ceea ce ma uimeste pe mine e corectitudinea de care da dovada Ryo in aceste cazuri. Se lasa pedepsit de Kaori, folosit de Saeko si batucit de toata hoarda de domn'soare suparate. Un adevarat "mokkori gentleman" ... ce contradictie in termeni pare a fi ^_^. Chiar ma intreb de ce nu l-a lasat Kaori macar o data sa se desfasoare. Cred ca ar fi avut niste surprize......
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 14 2006, 11:56 AM
Post #7


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Nu stiu daca topicul asta a fost facut bine aici.... ar fi trebuit la Ecchi ca e foarte pervers... nu atat vizual cat... i don't know... oral si dupa atitudinea protagonistului... Si ca tot vorbim de protagonist... cred ca Kaori ( parca ea era cu ciocanu' de 100 t, nu ? daca gresesc, sorry ) e antagonistul. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 14 2006, 12:22 PM
Post #8


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu stiu cat ai vazut tu din seriile City Hunter (daca nu esti sigur de numele lui Kaori inseamna ca nu ai vazut mult), dar anime-ul este incadrat bine. Ecchi e f putin. Ryo este un personaj f amuzant si predomina genul Comedy. Exprimarea ta ("ca e foarte pervers") este exagerata.
In ceea ce o priveste pe Kaori... este exact asa cum ar trebui sa fie. Se completeaza cu Ryo din punct de vedere al personalitatii. Plus ca mi se pare f interesant ca nu realizeaza ca se ataseaza din ce in ce mai mult de tip. :P

Cat despre incearca lui "late Mr Sid" de a defini mokkori... Hm... Cred ca este mai mult o stare de spirit. :P Eu nu-l vad pe Ryo a fi chiar genul de tip care sare in pat cu prima venit (asta din cate am dedus eu din anime). Mokkori e "senzual", "atragator"... Cel putin asa vad eu lucrurile. :P Ceva de genul "be sensual". :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 14 2006, 12:50 PM
Post #9


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



City Hunter nu e pervers.. de unde ai scos-o si pe asta ..si mai ales "pervers oral si dupa atitudinea personajului"??? Asta m-a lasat masca. Sunt cateva posturi mai sus de parere ca mokkoriul e o camuflare a adevaratei personalitati o joaca dupa fuste de funul situatiei. De la asta pana la perversitate.. orala? Te rog frumos explica mai pe larg termenul sa imi largesc aria de cunostinte.
Si nici ecchi nu este, faptul sa se mai ridica cate o fusta dar nearatand absolut nimic de fapt este pentru a sublinia caracterul lui Ryo, nu pentru ca privitorul sa saliveze la "bucatile bune" de care tot vorbea Sid mai sus :)). Deci comedy all the way for me ^_^...si ce am putut sa rad
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Mar 14 2006, 03:22 PM
Post #10


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Ok, se pare ca nimeni nu sia dat seama ca am zis in gluma ca ar trebui sa fie la ecchi. trebuia sa pun un " :P " ca sa fie mai pe fata... Iar in ce priveste cat am vazut eu din el, am vazut primele 20 de episoade, da stiu, nu mult, dar indeajuns sa stiu cum si despre ce e, mai ales ca l stiu de mult timp... Am zis ca NU e vizual ecchi, asta inseamna ca nu sunt cadre cu chilotei, ci oral, pt ca mokkori pt mine unul nu inseamna ce a zis domnisoara Kisa ci ce ziceau Sid si Diana mai sus ( am citit ce ati scris de la bun inceput ca sa nu mai creada Diana ca nu am facuto :D ). Intradevar e o masca a lui Ryo... dar asta nu inseamna ca atunci cand o poarta nu e pervers, and by that I mean perversitate masculina (= drooling, trying to touch or making wierd sounds [la asta ma refeream oral Diana...]).

P.S.: Faptul ca nu mai tin minte numele fetei nu ma face cu nimic mai putin indreptatit sa postez, atata timp cat nam vorbit aiurea si miam scuzat greseala daca era... plus de asta, nu mai judeca asa repede, aparentele insala, si sar putea sa fi gresit pt ca lam vazut de prea mult timp. ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Mar 20 2006, 12:42 PM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu stiu daca voi ati sesizat ceva f simpatic.
Am dat peste asta in timp ce ma uitam la City Hunter '91.
A se remarca numele cafenelei in care se afla Ryo.
(IMG:http://i20.photobucket.com/albums/b220/Chisu_chan/catseye.jpg)
Cafeneaua este a lui Umibozu. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Diana
post Mar 20 2006, 02:45 PM
Post #12


High Class Member
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 568
Joined: --
Member No.: 7
Points: 510
Gender:



he he Kisa .. Cat's eye, City Hunter si mai noul Angel Heart sunt create de acelasi mangaka Hojo Tsukasa. Odata Sid imi atragea atentia si asupra leotardului prezent in ambele serii pe fatuce atunci cand au de furat ceva. Din cate citeam eu pe niste site-uri, ca nu am vazut mai mult de titlurile sus metionate, nenea Hojo Tsukasa este recunoscut pentru referiri pasagere intre seriile lui.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

sarkastik
post Feb 19 2008, 09:29 PM
Post #13


adapting to reality ...
**

Group: Members+
Posts: 75
Joined: 28-October 06
From: Iasi
Member No.: 3.197
Points: 175
Gender:



Hmmm cred ca City Hunter este singurul anime care indiferent de cat de suparat sau obosit as fi ma face sa rad si sa ma simt bine (fara sa dea dependenta sau .... :unsure:). Oricum merita vazut numai pentru cat de nebun poate fi Ryo sau sensibil Umibozu( in legatura cu fetele :lol: - adica se inroseste si lesina ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

caroline
post Feb 19 2008, 11:48 PM
Post #14


~ forever dreaming... ~
***

Group: Members+
Posts: 224
Joined: 25-August 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.903
Points: 279
Gender:



Waw, bine ca ai postat Sarkastik, altfel nu as fi stiut ca exista un topic pentru City Hunter! Ca sa vedeti ce atent m-am uitat dupa un topic despre anime-ul meu preferat - CITY HUNTER! all the way! :D Ma uitam la anime pe TF1 cand eram in generala...
It's my all time favourite. Si tin sa ii multumesc Dianei pe aceasta cale pentru DVD-uri. :D Apropo, mai imi lipseste unul... :P
Ecchi este doar foarte putin, tocmai pentru a sublinia caracterul de fustangiu al lui Ryo. Ca viseaza mereu la mokkori, dar ca nu are parte... :lol: Din cate mi-am dat eu seama, nu ca unele dintre femeile implicate in cazurile lui nu ar fi de acord, ci pentru ca isi dau seama ca Ryo este mai mult decat mokkori, ca sub aparenta lui de playboy nepasator este un tip cu sentimente profunde si cu niste rani mai vechi. Aici intra in scena Kaori, care il completeaza perfect si ii intelege toate starile, iar in ciuda comportamentului lui aparent indiferent fata de ea, ramane langa el. Evident, Ryo o iubeste si tocmai de aceea nu o trateaza ca pe restul femeilor, chiar daca ea asta isi doreste cateodata... :lol:
Este un episod in care ea isi pierde memoria dupa ce a cazut de pe scarile unui pod, iar fiind in spital vorbind cu Ryo despre cel despre care nu isi aminteste, insa stie sigur ca in viata ei exista un barbat pe care il iubeste, insa el nu i-a spus ca tine la ea... Ryo ii spune "Maybe he's just shy". Oricum, in acel episod, ah si in cel in care ea devine marioneta pentru un terorist care viseaza sa stearga Tokyo de pe harta, ca Ryo o iubeste.
Haaa, iarasi m-am pierdut printre randuri... Am revazut City Hunter de vreo 3 ori deja de acum un an de cand mi-a scris Diana DVD-urile. Si probabil ma voi mai uita de multe ori, pentru ca nu ma mai satur. E un anime haios, insa care trateaza si probleme mai serioase si chiar daca este destul de vechi, are ceva care te face sa nu te dezlipesti din fata monitorului.
Si da, am observat si eu ca numele cafenelei este "Cat's Eye"- o serie pe care din pacate nu o am completa si inca fac sapaturi poate-poate dau de ea. ;)

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:58 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |