Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> anime romanesc


Marius
post Jun 5 2005, 06:30 PM
Post #41


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: --
Member No.: 1.458
Points: 2



Fan art - uri... nu vreau sa supar pe nimeni, cateva fan-art-uri mi-au placut foarte mult .. dar din ele nu se poate deduce cat de buni suntem la desenat manga - anime. Nici nu ma refer la Anime ca de astea suntem departe... dar manga necesita extrem de multa munca.. si nu numai un personaj pe o foaie alba, trebuie decoruri, peisaje, interioare, scene de actiune.. si un story evident. Uita-ti-va numai la o pagina din Battle Angel Alita de exemplu, este de 5 ori mai multa munca decat la cel mai bun fan-art pe care l-am vazut pe aici... asta e parerea mea cu cu fanart-urile.

In schimb, nu pot sa contest ca exista desenatori de benzi desenate foarte buni si in Romania ( arunc ochii pe birou si dau de "Teritoriu Interzis" al lui Victor Trifan.. really nice ). Si mai sunt constient de o chestie: sunt o gramada de romani care lucreaza in domaniul animatiei sau al BD-ului pe alte meleaguri, dar care nu au de ce sa publice in tara.. nu au nici public nici compensatii materiale... pacat.

Deci, de putut, pot face si romanii.. ( totusi eu sunt mai inclinat spre partea SF.. cand aud de Anime-uri despre Stefan cel Mare si Sfant ma pufneste rasul .. om fi noi mandri de istoria noastra - cu atat am mai ramas si noi ca prezentul sucks big time - da' nici chiar asa )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

vik
post Jun 28 2005, 04:55 PM
Post #42


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 84
Joined: --
From: Cluj-Napoca
Member No.: 81
Points: -11



Toata lumea spune ca avem talent cu caru dar "nu este bani" si fara bani nu faci nimic. Daca ai talent si ambitie reusesti. Daca ai scos un pic capul la lumina si ai fost luat in vizor ai si zburat din tara asta spre meleaguri mai calde.

Anime romanesc: Facut in Romania? Poate nepotii mei
Facut de Romani? E probabil sa fi vazut o droaie pana acum si sa n-am idee.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Jun 28 2005, 07:09 PM
Post #43


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



QUOTE(Marius)
Uita-ti-va numai la o pagina din Battle Angel Alita de exemplu, este de 5 ori mai multa munca decat la cel mai bun fan-art pe care l-am vazut pe aici...

...asta asha este dar...la un manga lucreaza o echipa intreaga...un singur om nu poate sa faca un manga.Unii se ocupa de decoruri, altii de character design,de colorat, altii de scenariu...sa mai continui? :roll:
Dar ce se asteapta de la un manga desenat de europeni? Sa copieze perfect ceva ce s-a facut deja? Fiecare artist are stilul propriu cu care se incadreaza sau nu in acest gen (manga). Sa comparam DBZ cu Onegai Teacher shi cu Appleseed...Toate sunt anime, nu?
Nu cred ca este de criticat fanartul...este o preocupare frumoasa...cu totii trebuie sa incepem undeva /...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaoru
post Jun 29 2005, 09:28 AM
Post #44


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 600
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 22
Points: 344



Exista doujinshiuri transe. Si unele care au facut faimosi oameni precum Abe.
Exista desenatori si la noi...vezi Souls Window.
Iar un fan-art ramane un fan art si nu poti compara un manga mai ales unul de calibrul Alitei cu un fan-art.
Insa in Romania oamenii sunt inchisi, narrow minded si nu-si asuma riscuri. Cand o fac, o fac numai din interes iar la cel mai mic semn ca nu ar avea un profit...cat de mic si murdar...prefera sa distruga totul.
Am trait-o pe pielea mea, nu ca ar conta prea tare.
Asa ca voi continua sa savurez anime si manga luate pe diverse cai din alte tari.
Enjoy....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BladeDancer
post Jul 3 2005, 09:53 AM
Post #45


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: --
From: surounded by my bloody blades
Member No.: 1.568
Points: 31
Gender:



daca sa straduiesc da pot face shi romanii anime-uri /^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DjSpider
post Jul 30 2005, 06:56 PM
Post #46


Enlightened Demon
**

Group: Members+
Posts: 87
Joined: --
From: On Death Row...
Member No.: 799
Points: 208
Gender:



Daca la romani ne referim la cei de pe forum..DA se pot face animeuri romanesti. Da daca e vorba in general, e spus ca mai repede explodeaza pamantul decat fac romanasii animeuri.
:twisted: :twisted:
Poate doar daca o sa vina JAPONEZII si sa-si schimbe nationalitatea.
ATUNCI DA. Da sansele sunt de 1 la OO :rolleyes: :rolleyes: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Dark_Lady
post Sep 15 2005, 10:55 AM
Post #47


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 68
Joined: --
Member No.: 1.286
Points: 101



Exista asa ceva???????????m-as mira!!!!!!!!!!!!!!!! <_<
da cred k cei de pe forum ar putea sa fak si fff frumoase! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kagome167
post Oct 8 2005, 07:02 PM
Post #48


Incepator
**

Group: Members
Posts: 19
Joined: --
From: Giurgiu/Romania
Member No.: 1.588
Points: 54
Gender:



Nu cred ca noi romanii ne putem compara cu japonezii. Chiar daca pe noi ne cam deranjeaza, trebuie sa recumoastem ca ei au o cultura mult mai bogata. In plus, sunt experti in anime stiu sa deseneze, iar noi nu suntem asa buni ca ei. :( pacat......

Attached thumbnail(s)
Attached Image
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Oct 8 2005, 07:17 PM
Post #49


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



Avem artisti f. buni, avem si o istorie/traditie bogata din care sa ne inspiram, dar ne lipseste publicul/interesul. Atat timp cat nu exista o cerere mare pt. animatie (sau o parere mai evoluata despre ea) la nivel de tara nu o sa vezi prea devreme animatii "made in Romania".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Killer
post Oct 8 2005, 10:57 PM
Post #50


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 31
Joined: 29-September 05
Member No.: 1.837
Points: 54
Gender:



manga, respectiv anime fac parte din traditia japoneza, e stilul lor si nu cred ca ne reprezinta si sincer tot ceea ce am putea realiza ar fi o copie oarecum ridicola....asa ca sa lasam profesionistii sa se ocupe de asa ceva
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Uje
post Oct 9 2005, 01:31 AM
Post #51


.
***

Group: Members+
Posts: 292
Joined: --
Member No.: 138
Points: 153
Gender:



E un curent artistic si ca atare poate fi replicat/folosit ca sursa de inspiratie. Nu zic sa copii tot ce inseamna anime/manga, doar anumite elemente ce tin de stil. Un exemplu bun care imi trece acum prin minte ar fi Sky Dolls, o imbinare excelenta (parerea mea, hac!) intre stilul Disney si cel japonez. Devine ridicol cand incepi sa copiezi chestii specifice japonezilor (arhitectura, imbracaminte, obiceiuri...etc.) si sa le pui intr-un context total nepotrivit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SOG
post Mar 21 2006, 12:42 PM
Post #52


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 34
Joined: 20-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.315
Points: 99
Gender:



Romanii nu for fi nicioadata in stare sa faca animeuri la aceiasi calitate cu cele japoneze (si nici o alta tara de fapt). Animeurile nu se rezuma doar la modul cum sunt desenata si la munca care este depusa in ele. Dupa cum prea bine sti japonezii au o cultura foarte diferita si alte principii fata restul lumii, de aici izvoraste de fapt magia animeurilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

aimee
post Oct 10 2006, 01:05 AM
Post #53


Incepator
**

Group: Members
Posts: 14
Joined: 9-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 3.098
Points: 13
Gender:



Ati urmari un anime romanesc? Eu una nu cred. Romanii nu au capacitatea de a vedea magia...Ar fi doar o poveste ca la povesti suntem buni. Grafica, profunzime, cultura, mentalitate? Nici pe departe....Am face doar o copie ieftina...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 10 2006, 09:16 AM
Post #54


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Umm, eu zic ca romanii ar putea sa realizeze niste serii animate foarte frumoase, dar in nici un caz acestea nu s-ar numi "anime". Aceste desene animate (ca altfel nush cum as putea sa le numesc), ar putea fi inspirate din anime/manga in ceea ce priveste grafica. In rest, scenariile and stuff, ar putea fi adaptarile unor carti romanesti pentru copii/tineret/adulti. Resurse ar fi destule... si cred ca ar avea succes daca ar apare asa ceva. Cu conditia sa fie de calitate...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

intellect
post Oct 10 2006, 09:32 AM
Post #55


Diclonius
******

Group: V.I.P.
Posts: 947
Joined: 27-July 05
Member No.: 1.690
Points: 3.645
Gender:



Situaţia din prezent a animaţiei romāneşti: Articol EvZ.

N-o să avem prea curānd ocazia să vedem o serie romānească.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Oct 10 2006, 10:45 AM
Post #56


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Vai, vai!! Ce trist!! T_T Nu stam deloc bine la capitolul animatie... T_T Abia fac scurtmetraje, cum sa se gandeasca la serii!! Si totusi, poate in urmatorii ani... Daca au reusit sa faca telenovele, poate vor face si desene animate. v_v
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Autumn Shadow
post Oct 19 2006, 11:05 AM
Post #57


Incepator
**

Group: Members
Posts: 27
Joined: 18-October 06
From: Giurgiu
Member No.: 3.141
Points: 65
Gender:



Sa facem noi, romanii, un anime...

Prima data cand am citit asta m-a umflat rasul...

Apoi...daca stau bine sa ma gandesc...Cred ca da...poate am reusi sa facem un anime...dar nu cred ca s-ar ridica la in inaltimea animeurile "adevarate"... :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CRISY_ANIME
post Mar 9 2007, 01:52 PM
Post #58


CRISY
**

Group: Members+
Posts: 98
Joined: 7-March 07
From: Galati
Member No.: 3.907
Points: 96
Gender:



eu una cred ca romanii ar putea face un anime destul de bun ; poate daca ar exista o masinarie in care sa putem combina: un desenator (bun), un muzician(bun), o persoana care se pricepe la compus povesti SF . :blink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Mar 9 2007, 04:42 PM
Post #59


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Noi nici macar nu am ajuns la nivelul americanilor in materie de animatie si deja va ganditi la anime? Probabil in sute de ani cand din natia noastra nu ar mai ramane decat praful sau doi-trei oameni mai rasariti ce se trag din familii de romani. Poate aceea ar putea crea ceva, insa acum, in plina democratie gresit inteleasa si in care totul se face la misto, nu prea cred. Fiti realisti!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Noli
post Mar 10 2007, 02:35 AM
Post #60


NLN
****

Group: Members+
Posts: 383
Joined: 10-March 07
From: Galati
Member No.: 3.922
Points: 1.103
Gender:



Cu siguranta si romanii si alti oameni din toata lumea ar putea face anime...dar din punctul meu de vedere aceste anime provin din japonia,japonia este tara lor de origine,a fost ideea japonezilor,nu consider ca ar trebui romanii sa copie acest lucru...ar putea sa faca altceva,ceva original...dar anime,nu.
Anime facut de romani,nu l-as considera anime...dar asta e doar parerea mea si sunt sigura ca voi fi contrazisa ^_^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:52 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |