Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Erementar Gerad


axi
post May 19 2006, 09:10 AM
Post #1


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dupa o cautare detaliata, convins ca nu mai exista topic pe niciunde, mi-am luat in sarcina aceasta initiativa :P

"Long ago humans and Eden Raid sang toghether.
Many miracles were born.
But humans only wanted the power to fight.
And many songs were lost ...

"The ancestors don't want war, they want to sing toghether to create new miracles."

Candva era legenda. In prezentul actiunii, doua factiuni rivale, Arc Aile si Chaos Choir se luptau intre ele, sub flamura unor scopuri nobile, pentru a obtine suprematia propriei rase si "dreptul" de a folosi cealalta rasa drept unealta pentru propriile lupte si interese.

Insa aici se intalnesc Coud si Ren. Coud, un baiat simplu, in a carui inima intra Ren, cel mai puternic Eden Raid, impreuna evoluand de-a lungul unei calatorii pline de peripetii, catre iubirea dintre ei si dintre cele doua rase.

iar in final canecul pierdut, e regasit in inima celor doi.

anidb link pentru alte detalii.
grafica e super, povestea atragatoare, ost rulz doar vorbim de Yuki Kajiura aici, oppeningul si endingul mi-au placut mult.
sper sa va placa si voua ... vizionare placuta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post May 19 2006, 10:33 AM
Post #2


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Well am vazut animele acu un an si nu cred k o sa`l mai vad inca o data. Poveste atragatoare? :huh: Mie plotul mi s`a parut stupid sincer. Adik da idea e destul de originala dar timp de 20 de ep nu se intampla mai nimic iar apoi baga toata actiunea in ultimile 2-3 ep. De fapt Erementar Gerad ma face sa ma gandesc imediat la TRC, e cam acelasi gen fantasy-romance, nu stiu poate nu ma atrage pe mine genul respectiv. Anyway la plot ii dau 6/10.

Acum la grafica cre k s`au descurcat bine. Atat, bine, nici mai mult nici mai putin. Personajele par cam copilaroase de aceea poate momentele in care se lupta nu mi s`au parut extraordinare. So 8/10

Cat despre pers, pey Coud e eroul tipic cu multa energie bla, bla, bla nothing interesting. Ren e pers care m`a scos din sarite. Ok sa zic k inteleg faptu k nu pricepe anumite lucruri despre sentimentele umane dar dupa un timp intrebarile ei u 'C e dragostea' sau 'C e gelozia' au inceput sa ma scoata din minti. Cre k dintre toate pers mi`a placut de Rowen seful grupei Arc Aile.

Singurul lucru care chiar mi`a placut la acest anime a fost ost`ul. Ii dau dreptate u axi aici, chiar nu puteam sa ma astept la altceva din partea lui Yuki Kajiura`senpai. Va recoman al doilea EN, Everlasting Song e super tare.

Ok through and through ER e genul de anime pe care il vezi o data zici 'Da a fost frumos' si atat. Nu`ti lasa nici o impresie extraordinara. Ramana la concluzia k este un anime mediocru, poate daca ar mai fi lucrat la plot ar fi fost ceva de capul lui, dar mi se pare la fel k si pt TRC ca isi primeste ratingul la review pe ochi frumosi, adik este notat cu 8.70 dar eu mai mult de un 7.50 nu cred k ii dau, eh poate sunt eu mai severa dar acum depinde de parerea fiecaruia. So yea if you didn`t see the anime go watch it, nimic extraordinar dar tre sa se alfe prin lista de anime vizionate. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 19 2006, 10:43 AM
Post #3


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



nu am vazut Tsubasa chronicle asa ca nu pot sa fac o comparatie, desi genul e acelasi asa ca probabil seamana destul de mult.
cred ca folosesc un pic prea mult cliseul pustiului care face si drege si ii bate pe toti adultii, plin de energie si viatza :P
insa referitor la Ren nu cred ca ai dreptate ... after all, ea nu era om, nu experimentase nici un sentiment fiind looked up, pana o "desigilase" Coud, avea doar un presentiment la nivel inconstient de ura inter rasiala si cam atat, dar si ala dispare cand il cunoaste pe Coud. deci era destul de logic sa nu prea priceapa sentimentele care au cam dat buluc toate odata.
evident ca Rowen si Kuea sunt personajele cele mai mature ca si comportament, mai ales la nivel de relatii, si ii ajuta pe cei doi sa treaca peste unele probleme.
Rowen nu era seful grupei Arc Aile, ci Cisqua :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

yuuko
post May 19 2006, 11:01 AM
Post #4


little klutz ^_^
***

Group: Members+
Posts: 109
Joined: 14-April 06
From: Wishing shop
Member No.: 2.424
Points: 299
Gender:



Cisqua era(little girl with big gun)? anyway Rowen se pricepea la gatit asta stiu sigur(si era considerat cel mai bun luptator) :lol: in legatura u Ren ti`am zis posibil sa fie doar parerea mea, desi in general imi plac mult mai mult pers de genul asta ea m`a cam stresat. Anyway sf mi s`a parut prea happy, happy, joy, joy :P Daca vrei sa vezi TRC iti sugerez sa nu citesti manga mai intai nu o sa faci de cat sa te enervezi de tampenile din anime :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 19 2006, 11:07 AM
Post #5


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



yeap, Cisqua was like that :P ... lil' lil' girl and a biiiiig gun :P
Rowen saracu se pricepea la gatit, el muncea ca sa faca bani ... il cam exploatau fetele alea pe saracu baiat plin de calitati :P, cat despre luptator, nu prea e cum tii tu minte, doar ca el cu Kuea "reactionau" (cred ca suna ok termenul, nu am alte idei acum :P) de multa vreme si erau f obisnuiti unul cu celalalt, asa ca se descurcau bine.
sfarsitul era logic ca o sa fie happy, dar nu m-a deranjat asta, after all, din cand in cand si sfarsiturile astea sunt bune :P
ps. tocmai mi-am cautat dvd-ul cu Tsubasa, l-am si gasit ... si o sa si vad 1-2 episoade acolo de incalzire :P ... si da, uneori anime-urile au prostul obicei de a strica frumusetea manga-urilor.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

purple ghost
post Nov 7 2007, 07:30 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members
Posts: 12
Joined: 7-November 07
Member No.: 5.519
Points: 40
Gender:



Hmm ce sa zic am vazut anime'u...si mi s'a parut chiar simpatic...

Coud ma enerva cateodata, era asa prostut...cat despre Ren ...dragutza ce sa zic..insa ma enerva cu tacerea ei ~atotstiutoare~ Rowen era simpatic da nu stiu avea ceva la fata zici k era desfigurat in unele faze...
Sicer mie mi'a placut tare mult de Kuea...cu toate ca parea, ca gandul ii e numai la mancare mie una mi s'a parut ca i'a ajutat destul de mult pe Ren si Coud(pe toate planurilt :P )

Grafica si opening'u anime'ului mi'au placut tare mult...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

DmonHiro
post Nov 7 2007, 07:46 PM
Post #7


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 620
Joined: 18-August 07
Member No.: 4.935
Points: 2.700
Gender:



Te rog, nu compara Erememtar Gerade cu porcaria care este Tsubasa Chronicle. (nu ma intelegeti gresit, mangaul este printre preferatele mele, insa animul e de cacao). Intradevar, Ren nu prea are personalitate pentru o buna parte a seriei. In ultimele episoade mai capata ceva si ea :D. Mi-a placut mult de Coud(mai ales vocea). Rowen si Kuea au jucat rolul de "parinti" foarte bine, mai ales ca pentru mai mult dejumatate de serie, ei erau mult mai puternici decat Coud si Ren.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:13 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |