Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Wolf's Rain


Vebby
post Jul 5 2005, 09:29 PM
Post #61


Loaza absoluta
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.529
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 857
Points: 2.776
Gender:



Wolf`s Rain...o serie care mi-a dat batai de cap...am terminato..da...dupa..juma de an....greu...parerea mea...e super booring..si ...morala mi-a fost cam greu s-o descopar...de fapt..cand o sa fiu singura acasa...o sa ploua..si o sa fiu mai disperata decat acum..o sa il revad si sper sa il inteleg...e singurul anime care mi-a dat atata bataie de cap...doamne dumnezeule...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 15 2005, 03:49 PM
Post #62


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Problema mea la Wolf's Rain e ca dupa ce l-am vazut am shi uitat despre ce era vorba. Shtiu ca cel mai mishto "lup" era totushi Blue. Kiba imi era antipatic, Toboe era prea copil, Tsume era prea gay shi Hige era mai ok...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Oct 25 2005, 08:04 PM
Post #63


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



i like kibe...untill now ...:D ep 3 ^^ e misto anime-ul ..imi place ideea cu lupii :D sa vad cum evolueaza totul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 26 2005, 09:06 PM
Post #64


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



o sa evolueze de nu se mai poate ... si sper sa nu zici asta din 3 in 3 episoade
demona: Tsume gay??? ... de unde pana unde :P si de ce nu ma mir ca ai ales lupoaica :P
e drept ca si mie tot blue imi placea ... dar dintre lupi imi placeau toboe ptr ca era copil, hige ptr ca isi joaca bine rolul si era a good guy cu toate ca ii tradeaza, tsume ptr ca era matur, kiba ptr ca era entuziast.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 27 2005, 06:13 AM
Post #65


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Wolf's Rain a fost, cred, prima serie anime pe care am vazut-o (exceptand seriile din copilarie, de la TVR 1 :P). Poate de asta m-a impresionat foarte mult in prima faza, in special fiindca din punct de vedere grafic arata bine, coloana sonora era superba si, chiar daca povestea nu era cine stie ce, m-a prins suficient incat sa astept cu nerabdare sa vad urmatorul episod, si urmatorul, si tot asa... Acum, dupa ce am ajuns sa am o oarecare experienta in domeniul anime, nu mi se mai pare chiar asa grozava seria, in primul rand fiindca multe chesiti nu sunt explicate (cum puteau lupii sa se transforme in oameni, si daca transformarea era doar o iluzie, cum puteau sa interactioneze cu alte obiecte in forma umana, de exemplu?). Dar tot cred ca e destul de faina...

Personajul meu favorit a fost Kiba... irezistibil de inocent, dar in acelasi timp un ucigas cu sange rece si un visator care isi urmareste cu aviditate scopul... Tsume mi s-a parut prea 'cliseu', daca pot sa zic asa, din punct de vedere al evolutiei (e tipul insensibil, outsiderul care nu vrea sa faca parte din grup, dar pana la urma ajunge sa se ataseze de ceilalti - categoric un stereotip), Hige... nu m-a impresionat, dar nici nu mi-a placut in mod deosebit... Toboe... iarasi un stereotip al copilului care e nevoit de imprejurari sa se maturizeze... Cat despre Blue... e OK si atat (parerea mea). Cel mai mult m-a enervat Cheza, fiindca pana la urma mi s-a parut o simpla... planta in forma umana, ca sa zic asa, cu o gandire mult prea limitata.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

alesa_666
post Oct 27 2005, 04:02 PM
Post #66


Just a little bitch
***

Group: Members+
Posts: 118
Joined: --
From: nu mai stiu
Member No.: 906
Points: 205
Gender:



Hmmm...Wolf's rain ..nu pot spune ca e cel mai bun anime pe care l-am vazut ,dar mi-a placut.Personajul meu favorit este Cheza...arata super bine si imi place combinatia asta dintre floare si om....un alt pesonaj simpatic e Tsume dupa parerea mea....in schimb Toboe mi se pare cea mai proasta idee din tot animeul...se gudura pe langa cine poate pe tot parcursul...sucks..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Pico
post Oct 29 2005, 10:58 AM
Post #67


the fat chocobo
*****

Group: Members+
Posts: 604
Joined: 3-September 05
From: Cluj-Napoca
Member No.: 1.775
Points: 1.254
Gender:



growl.... <_< didn;t like the ending ....vroiam sa vad o lupta klumea intre kiba si darcia ....si apoi dupa c il bate sa ajunga toti in paradis si sa fie fain :D ....in skimb o pus faza aia ks toti in ceva orash si is liberi ...that't ain;t my idea of paradise ....wanted to see hige and blue run on a green field ...see tsume hunt moose ...see kiba rule paradise....see hubb and cher happy...yaiden with his family ....u know...happy stuff
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Oct 29 2005, 11:06 AM
Post #68


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



Dap... si eu m-as fi asteptat la un happy end pana la urma, dar dupa cum zicea un amic de pe alt forum, in anime se poate intampla orice, si tocmai de asta multe serii ca lumea au un final dezamagitor. Din pacate, Wolf's Rain e una dintre ele... sau poate vroiau sa mai faca un sequel sau un movie, cine stie? :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Oct 29 2005, 04:51 PM
Post #69


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



poate ca e mai bine asa ... eu m-am cam plictisit de happy endinguri ... happy endingul a devenit deja cliseu si voi nu vreti clisee, nu?
acum e cu dus si intors ca daca se tot insista pe sad endinguri si alea o sa ajunga clisee la un moment dat ... dar macar aici exista alta diversitate, nu e ca in primul caz, doar varianta cu "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" .
cheza e bine facuta ptr rolul care trebuia sa-l joace in anime. nu poti sa ceri desteptaciune de la o planta, nu? mai ales una de laborator :P
insa ca fapt divers, personajele nu mi se par foarte complete, adica psihologic vorbind ...
motivatia pare destul de scoasa in evidentza, dar sunt multe lucruri care nu se leaga ... e o abordare cam simplista a partii psihologice ... insa nici asta nu poti sa ceri ... ptr ca este un adventure, nu o drama sau ceva psihologic. important e ca sa zburzi peste mari si tari in cautarea telului suprem, visului, printesei iubite ...etc :P
la timpul la care l-am vazut mi-a placut ... acum nu stiu ... de aia nici nu revad anime-urile de obicei ... mi-as strica la multe parerea
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

wicked
post Nov 3 2005, 04:21 PM
Post #70


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 117
Joined: --
Member No.: 887
Points: 172
Gender:



Imi place Wolf's Rain...Ideea cu lupii care iau forma oamenilor mi se pare super mishto....De coloana sonora nu mai zic...Heaven's not enough e superba...
Imi place mult de Tsume...chiar daca e 'cliseu'...personajele de genul asta intotdeauna m-au atras.Ce nu imi place la el e cum l-au imbracat...Dar ceea ce importa e caracterul, asa ca nu-i bai :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ruxi
post Nov 3 2005, 05:23 PM
Post #71


Spam Police Reloaded... where the case, of course :)
Group Icon

Group: Members+
Posts: 885
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 233
Points: 1.392
Gender:



well, mie nu mi se pare ca endingul e sad. chiar deloc. s-a respectat o ordine fireasca a lucrurilor si a naturii. l-am vazut cam demult, dar tin minte ca la sfarsit de tot era vorba de o renastere. iar pentru ca acea renastere sa aiba loc, era necesar ca lumea aceea sa ia sfarsit. personajele mor pentru a renaste. ce e asa trist in asta? mie sincer mi s-a parut f optimist, a fost exact pe gustul meu. daca toti ar fi continuat sa traiasca in lumea aceea, happy ever after, ar fi fost clisheistic + dezamagitor.din punctul meu de vedere, fireste :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Odeena
post Nov 4 2005, 12:41 PM
Post #72


Mean People Exterminator
**

Group: Members+
Posts: 95
Joined: --
From: Nevermore
Member No.: 1.484
Points: 221
Gender:



@ Rezo - Asteptam cu interes!

@ ruxi - Ai dreptate intr-un fel, dar totusi nu se explica pana la urma cum si de ce s-a intamplat ceea ce s-a intamplat la sfarsit. De ce au fost readusi la viata? Sigur, ideea e frumoasa, dar totusi eu sunt un om care are nevoie de o explicatie cat de cat plauzibila...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Java-Leen
post Sep 22 2006, 10:01 PM
Post #73


wanna-be kitsune
***

Group: Members+
Posts: 158
Joined: 31-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.814
Points: 284
Gender:



Ei bine, eu abia am terminat de vazut seria... si cred ca e ceva cu adevarat unic...
Chestia cu ochiul... pey din prima clipa cand am vazut cum se innegreste apa m-am gandit la ideea cu raul pe lume... desi... nuj, oi fi luat-o eu pe aratura, dar nici o clipa nu m-am gandit la Darcy ca la raul absolut... mi se parea a fi doar o persoana care innebunise de durere, iar a fi nebun de obicei se iarta ^^
La sfarsit, mi s-a parut ca s-ar face trecerea de la lumea distrusa la paradisul pe care il cauta Kiba... de fapt, pe parcursul intregii serii se anuntase ca pentru a se ajunge la paradis trebuie sa fie distrusa intreaga lume, deci chiar de renastere era vorba... reintoarcerea la inocenta... (desi mie nu mi s-a prea parut...
A fost, intr-adevar frustrant sa vad ca erau complet oameni, dar cred ca ideea era sa pacaleasca publicul, cum ca lumea condusa de oameni e de fapt a lupilor... ca si cum ar fi adus toata actiunea la timpul prezent... nu stiu... poate ma insel, dar asta a fost impresia mea... ^^

Personajul meu preferat? Eu l-as vota pe Toboe... dintre toti, de el m-am atasat cel mai mult... nici ceilalti nu erau de lepadat, dar mie tot Toboe mi-a placut cel mai mult... (si, oricat s-ar putea sa sariti la mine din cauza asta, mi-a placut si Darcy... pt un personaj negativ era destul de interesant ^^)

Ce nu mi-a prea placut la serie au fost cele trei episoade in care cica se prezenta actiunea dpdv al celor trei companioni ai lui Kiba... nu mi s-au parut decat o tragere de timp enervanta. Ceea ce explicau ei acolo stiam deja, sau se repetau in episoadele de continuare... macar daca le puneau dupa episodul in care incepeau sa moara, unul dupa altul... dar ma rog, nu eu am facut anime-ul asa ca ma supun si schimb episodul ^^

Per total, a fost ceva unic pentru mine. Sper sa mai intalnesc asemenea raritati pe viitor ^^
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

KenyaSong
post Feb 12 2007, 07:32 PM
Post #74


Songeur
***

Group: Members+
Posts: 196
Joined: 28-September 06
From: Bucuresti / Ploiesti
Member No.: 3.050
Points: 406
Gender:



urmaresc zilele astea WsR.
ma ia cu somnolente acum, cand urmaresc episoadele de recapitulare. le-as sari dar mi-e sa nu pierd anumite chestii si dup-aia sa nu mai inteleg nimic.

inceputul mi-a placut mult. dupa aceea, cand a inceput cu nobili si masinarii a cam dat-o pe aratura.
insa sunt si lucruri care ma uimesc de fiecare data cand apar: muzica :P, sunt anumite motive care ma fac sa imi placa actiunea; de fiecare data cand incep sa ascult ost-ul imi vine brusc cheful sa vad urmatorul episod...; imi plac laserele de la navele acelea de transport si razboi; imi place de Blue :D, care abia a aparut,de Hubb, oarecum de Kiba si de Tsume si rad de Toboe si Hige.
impresiile astea sunt valabile pana la ep16.

per total, e genul de anime cu momente de "suflet-la-gura" si "conversatie-in-paralel-cu-altcineva", alternativ ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Feb 12 2007, 09:27 PM
Post #75


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



... hmm... am vazut Wolf 's Rain acum ceva timp... primul lucru care iti atrage atentia este grafica atenta la detalii si bine lucrata... caractere puternice si o poveste care pare un fel de never ending story... I love the wolves and their nature... vicious predators and still tender with their loved ones... heh... poate pina la un anumit punct ideea se regaseste in personaje... mie nu mi s-a parut deloc plictisitoare povestea, ci bine detailata fara sa se exagereze... un univers al civilizatiei si al remeniscentelor unei naturi pierdute in timp... aduce putin cu "The last Unicorn"... well at the end of the day it's worth watchin' it...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Randeemuss
post Feb 28 2007, 07:14 PM
Post #76


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 28-February 07
Member No.: 3.871
Points: 56
Gender:



Am vazut shi eu Wolf Rain shi pot sa zic ca este anime-ul meu preferat. Este shi filozofic, in idea unuor indivizi speciali, care cauta paradisul, care ar trebuii sa fie doar ar lor, shi in acelashi timp seria contine destule secvente de actiune si de aventura.
Sfarsitul seriei e insa partea cea mai buna:
Dupa ce Darcia este invins si Kiba moare, crezand ca nu a atins obiectivul, adica paradisul, situaita se rastoarna. Rautatea simbolizata de ochiul lui Darcia este absorbita si incepe sa ploaie... seria se numeste Wolfs Rain in fond. Ce urmeaza este renasterea lumii... si paralela asta mi-a placut la nebunie... ca paradisul este in fond lumea in care traim. Chiar la sfarsit vedem din nou personajele principale intr-un punct din istorie cand inca nu s-au intalnit... daca va uitati pe margine, puteti observa ca fundalul,cladirile par mult mai vechi, mai old-fashioned dacat in timpul in care se petrecea actiunea din anime. Concluzia la care eu am ajuns este ca lupii si-au atins scopul, au reusit sa ajunga la destinatie, ,,resetand" lumea, pentru ca ea sa se repte la nesfarsit(doar se si zice ca demersul lucrurilor, destinul nu poate fii schimbat).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CRISY_ANIME
post Mar 9 2007, 12:00 AM
Post #77


CRISY
**

Group: Members+
Posts: 98
Joined: 7-March 07
From: Galati
Member No.: 3.907
Points: 96
Gender:



eu am vazut doar cateva episoade si mi se pare foarte interesanta poveste , mai ales personajele in aventura lur de a gasi ,,paradisul''.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Anzai
post Mar 24 2007, 01:20 AM
Post #78


arrogant jerk
****

Group: Members+
Posts: 471
Joined: 15-December 05
From: Timisoara
Member No.: 1.999
Points: 1.124
Gender:



Am inceput WsR acum cateva zile. Sunt la episodul 13. Imi place cum ScFi este combinat cu fantasy si mistery, si cam atat. Ma tzine cu ochi pe ecran doar partial doar, some moments just make you sleep. Sper sa-l termin repede daca imi permite timpul, nu de alta dar vreau sa incep altceva.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Mar 30 2007, 12:14 PM
Post #79


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar personal anime-ul mi s-a parut pretty boring. Nu am intzeles motivatzia lupilor cu paradisul lor shi totul s-a terminat in coada de pashte... zici ca ma uitam la un X-Files animat...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Mar 30 2007, 01:58 PM
Post #80


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Hmm...am vazut animeul asta azi iarna, ca sa zic asa... finalul mi s-a parut cam aiurea si la fel si cautarea ,,paradisului"...
Oricum, numele lupilor sunt la obiect, Kiba inseamna fang in engleza si in romana inseamna colt... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 04:20 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |