Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre Vampiri Si Werewolves, The night is not alone.


IceJack
post Apr 18 2006, 07:44 PM
Post #21


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Hm...in mare sunt cam deacord cu Cyber,eu unul prefer demonii moderni(shapeshifeters,wings,fire,evil) >:) da m-as face Vampiri daca ar venii unul sa ma invite(m-ai putin un Nosferatu),desi nu as fii atat de limitat pe cat zice Cyber...la o adica si ca om dormi...sunt destui care dorm ziua si petrec noapte si toti depindem de turma de oameni ca altfel nu avem ce manca,singura diferenta ar fii ca am fii obligati sa dormim ziua(sau doar sa ne ascundem de soare) si ca in afara de sange nu prea o sa ne trebuiasca sau nu o sa prea puteam bea/manca altceva.
Oricum avantajele sunt cu mult mai mari decat dezavantajele(in mai toate descrierile de vampiri)
Si daca as fii sa aleg intre un Warewolf si un Vampiri mai mult ca sigur as alege un Vampiri ca sunt mereu vampiri si o sa am aceleasi puteri, pe cand un warewolf e pur si simplu un om cand nu e transformat si cand e transformat nu mai stie de el deci nu se poate bucura de puterile pe care le detine

P.S. Varcolac in romana nu inseamna warewolf,sau nu numai warewolf ci mai tot ce e evil,dar ne place noua pt ca se aseamana denumirile

Warewolf
Varcolac


VĀRCOL'AC, vārcolaci, s.m. I. 1. (Īn superstiţii) Fiinţă fabuloasă fără reprezentare concretă, care mănāncă Luna si Soarele (provocānd fazele Lunii, eclipse etc.) 2. Strigoi. II. Pestisor artificial de metal, īntrebuinţat ca nadă la pescuitul cu undiţa. [Var.: vārcol'aci, vārcol'ag, vārgol'ag, vārcol'ic s.m.] - Din bg. vārkolak.

http://varcolac.vocabular.ro/wordSearch.ph...af44733e596559b
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post Apr 19 2006, 11:15 AM
Post #22


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Pai in "mitologia" creata de White Wolf, vampiri au toate placerile umane plus cele vampiresti; in caz ca ati jucat jocul, ati vazuto pe VV care e toreador si e whore intro oarecare masura... si toreadorii sunt cunoscuti ca fiind cei mai pasionati de arta si aparent si sexul e una din ele ;)
Sa fii vampir inseamna sa faci ceea ce faci cand esti om dar in alta maniera: de hranit tot trebuie sa te hranesti numai ca nu trebuie sa platesti pt hrana ( ca mai mananca ei si manare... aia e asa de fatada ), sa dormi (iar eu unul siasa ma enerveaza cand rasare soarele dimineata si ma bate in ochi... deci locuri intunecoase nu ma deranjeaza), sa omori si aici ai un privilegiu nu trebuie sa te supui justitiei, sa fii charming si aici iar ai privilegii : awe.

Cyber -> nu e nevoie sa iti tii identitatea ascunsa, faci ce vrei dar sa stii repercursiunile.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Apr 20 2006, 12:04 AM
Post #23


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Saru' mana Majin...am avut dreptate, decolteu ala si haina o tradeaza. O sa caut si eu un test....ca jocu' nu-l gasesc. Nu am avut timp sa cit tot dar cand ma intorc promit sa ma abonez. Nu stiu dak as vrea sa devin vampir....daca ma plictisesc?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Apr 22 2006, 02:13 AM
Post #24


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Lol daca te plictisesti te apuci si tu de creat o noua societate...sau te duci sa vanezi varcolaci :twisted: ,privesti un rasarit,te apuci sa bei pe rand sange de la toate tipele frumoase din fiecare oras ("inca una si termin cu clujul,urmeaza bucuresti"),te apuci sa cauti un antidot,dormi,te faci spion,vizitezi Area 51 and so on and so forth :lol: sau te apuci sa citesti toate romanele despre vampiri ...after all you have all the time in the world...or you will B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post Apr 28 2006, 09:39 AM
Post #25


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:



Da....ar fi draguta puterea. Si sa te si ridici la inaltimea ei. Totusi ma intreb ce faci cand dupa vreo 500 de ani (in care te-ai distrat si te-ai simtit bine) realizezi ca ai 500 de ani. Oare sentimentul asta nu te imbatraneste. Noi oamenii cred ca am fi dezavantajati de asta. Obisnuiti sa murim si sa traim putin ar fi ciudat sa ne trezim pe la cateva sute de ani. Ar trebui o educatie. Si in nici un caz sa nu devii vampir prea mic sau prea batran. A se vedea cazul fetitei din Hellsing (nu mai stiu cum o cheama) si al celei din Interviu cu un vampir (nici pe asta nu mai stiu :D).

Cum priviti violenta din jocuri (Legacy of Kain si altele) si filme (Hellsing, Interviu cu un vampir)?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post May 2 2006, 10:16 AM
Post #26


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Pai trebuie sa iesi din tipic pt ca deja odata vampir, esti atipic si asa iti vezi de cei 500 si de ani pe care ii ai.

Violenta imi place daca nu e exagerata prin galeti de sange. :twisted:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 3 2006, 05:53 PM
Post #27


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



CyBeR, cel mai bun film cu varcolaci eu zic ca e Wolf... foarte fain filmul, Jack Nicholson e grandios ca de obicei - eu zic ca nici un actor nu reflecta mai bine demonul/animalul din noi ca el.

Cat despre nemurire ca-ti aplatizeaza simturile... eu zic ca e doar o chestie de autocontrol, educatie, personalitate, sete de viata - adica is oameni care se simt batrani la 50 de ani, si altii care se simt tineri la 80. Poate aici vad eu si defectul vampirului in abordare... nemurirea lui e eminesciana, stai pe cer si contemplezi - mi se pare aiurea. Si cand pasiunea ta, stapanul tau e sangele la ce-ti mai trebuie si alte pasiuni? Cam asta a fost si impresia mea in Bloodlines sau alte materiale referitoare la vampiri - pasiunile lor erau cam putine, inumane - sa stapaneasca puterea sangelui, sa evite amortirea simturilor si poate sa contempleze la nemurirea sufletului. Si da, pana si in bloodlines si universul White Wolf mi s-a parut ca aveau un oarecare dezinteres fata de sex - de exemplu pana si pentru toreador toata pasiunea lor nu e decat o unealta... poate sunt doar eu dar mie mi se pare lumea lor prea rece. In contrast werewolf-ul e un simbol al pasiunii dezlantuite, al pierderii in placerea simtului, in instinct. Uneori e placut sa fii lipsit de constiinta, si la fiecare luna plina mi se pare o data la fel de buna ca oricare alta.

Si feral inseamna doar (quote from webster): 1) untamed, wild 2) savage. Bineinteles, asta e doar o completare inutila, dar nu m-am putut abtine :D

PS: Violenta in jocuri e buna, foarte buna, daca e facuta elegant.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post May 8 2006, 06:00 PM
Post #28


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Uitati un joc online exact cu acelasi titlu :D : http://monstersgame.co.uk simpatic tare jocu !
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 8 2006, 10:26 PM
Post #29


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




L-am incercat si eu....pai e dragutz si cam atat. Nu are grafica de Lineage dar mere....dak nu ai ce face :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 8 2006, 10:44 PM
Post #30


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Ah, ce pacat ca nu am rabdare cu jocurile browser-based, ca pare chiar interesant. Si aveam si nume de werewolf pregatit, dar cand am vazut ca de fapt e tot un joc gen darkthrone am fugit cat m-au tinut picioarele :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 15 2006, 12:06 AM
Post #31


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




Dak tot vb despre vamp si werewolves am si eu o intrebare: de unde a inceput conflictul lor? Ceva referiri pe undeva sa ma documentez si eu?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 15 2006, 12:30 AM
Post #32


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Eu zic ca din cinematografie si filme antice de genul dracula versus the wolf man :D . In universul White Wolf in schimb vreau sa stiu si eu, ca werewolfii de-acolo par vanatorii ideali de vampiri (parca trebuiau nu stiu cati vampiri batrani sa doboare unul).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Rezo The Red Priest
post May 15 2006, 05:45 PM
Post #33


Grand Cardinal
******

Group: Members+
Posts: 937
Joined: 18-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 1.746
Points: 2.024
Gender:




In filme l-am intalnit in Van Helsing si in....cam atat. De aceea nu prea am auzit de acest lcuru si de aceea sunt curios. Dar oare de ce se lupta? Din ce motiv? si ptr ce sfarsit ca doar nu lupta, ca sa ma iau dupa Lotr: "to whatever end"? Ceva i-a intors unii impotriva altora dar oare ce? ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 15 2006, 05:56 PM
Post #34


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Pai intr-o filozofie generala sunt doua creaturi blestemate prea contrastante ca sa nu se bata... ai putea zice ca e in natura lor. Eu intotdeauna mi-am imaginat relatia dintre ei mai mult ca una de tipul pradator/prada decat una bazata pe istorie comuna (in stilul Underworld) si ranchiuna. Ca si produse ale mintii omenesti e imposibil sa nu ne intrbam si cine e mai puternic, nu? Dar totusi, n-are nimeni si explicatia white wolf, ca-s chiar curios :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Chris
post May 31 2006, 11:41 AM
Post #35


Rogue
******

Group: Members+
Posts: 806
Joined: --
From: Dragon Eden
Member No.: 6
Points: 554
Gender:



Uitati subiect de discutie :D ;) sunt 3 teorii asupora aparitiilor vampirilor:

#1. Cain (fratele lui Abel)
#2. Iuda Iscarioteanu
#3. Vlad Tepes

cu care sunteti de acord ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Trickster
post May 31 2006, 03:19 PM
Post #36


communication impaired
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.286
Joined: --
From: The bright side of life
Member No.: 1.518
Points: 2.723
Gender:



Sa mai bagam si
#4. Regina si rege egipteni aka Anne Rice si aia din Queen of the Damned

Eu unul merg pe mana lu Cain, nu prea are pentru mine atata fascinatie ideea de print medieval blestemat. The older the better, sa fie din vremea dinozaurilor din punctul meu de vedere :D. Bine, pana la urma o sa zic ca vampirismul cel mai bun e cand e un fenomen spontan si oricine poate sa ajunga vampir daca indeplineste ceva conditii si/sau blesteme sau de ce nu ritualistic, sa faci ceva dracii de genul iti vinzi rinichiul satanei si voila. Ceva de genul "lets all study necromancy"...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

ioanablue
post Jun 22 2006, 07:11 PM
Post #37


Newbie
*

Group: Members
Posts: 8
Joined: 19-June 06
Member No.: 2.683
Points: 16
Gender:



mie mi se pare interesanta si varianta lui anne rice. pe langa asta, cea mai "posibila" mi se pare a 2-a, cea cu iuda. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Jul 1 2006, 02:21 AM
Post #38


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_O

Vampirii nu-mi placeau atat de mult, pana cand am inceput sa joc Bloodlines. Incet-incet am vazut de ce lumea lor e atat de interesanta, desi tot nu imi pasa de clanurile din jocuri ( long live Tremere! ca eu acolo am picat ) Theyre elegant and also strong. And Anne Rice's stuff .... interesant, pana cand se intorc din ce in ce mai mult in timp, in Egiptul antic, so long ago ... Anyway, cum ajunsesera sa se comporte cei mai vechi vampiri, perceptia asupra timpului li se schimbase, iar ei ajunsesera sa se adapteze ( it is proven that when youre old, time passes faster ... *cough* scuze pt filozofie XD)

Anyway, trecand peste asta, varcolacii sau werevolves are cool. Cred ca cele mai bune filme pe tema asta sunt Underworld 1 si un varcolac american la Paris, unde imaginea unui werewolf e cea mai interesanta. Oricum, am cautat pe net filme dar mai restul sunt toate cu oameni care iau niste resturi de par de la frizerii, le lipesc pe fatza si se dau varcolaci, simti neoriginalitatea. Mai e si ginger snaps 1 si 2, dar acolo intreaga idee de dubla personalitate se duce de rapa (plus, its a GIRL dammit, a girl cant be a cool were). Si carti .... Am stat sa citesc women of the otherwold, and i regret it, un stil comercial, nush cum sa-i zic. Daca exista carti bune despre varcolaci, eu n-am pus mana pe ele, if you guys know any, that would be great.
Iar chestia cu umanizarea ... eh well, i preffer an urban werewolf who is human 90% of the time, than a wolfman roaming the woods. But the urban were would always be more dangerous, and kill a lot of people ^__^ So yeah, balance.


Am cam aberat, but thats my opinion regarding the 2 subjects, and of course, the ever-present excuse ... e 3 noaptea >_<

O_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 09:03 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |