Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Angel Sanctuary (manga download)


Kisa
post Jun 21 2005, 07:47 PM
Post #21


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Wow! Mult ai mai scris omule!
In primul rand, avand in vedere ca scrii de anime si nu de manga, cred ca thred-ul ar fi trebuit sa fie la General Anime, but whatever.
L-am vazut, dar ma asteptam la mai mult, sincer. Ce-i drept, sunt doar 2 eps, dar se putea mai bine. Am avut norocul (sau ghinionul) sa incep sa citesc manga inainte, iar acolo actiunea e mai complexa. Iar inceputul... cu programul "Angel Sanctuary" pe comp care nu apare deloc in anime... Eh! Ce sa mai zic...
Ideea incestului este f interesanta. Eu una i-am compatimit pe Setsuna si Sara ca nu sunt acceptati de societate cu iubirea lor. Plus, nu inteleg (dar admir) cum de s-a pus intr-un anime (la care au acces si copiii) o iubire incestuasa.
Cat despre numele Sarei, nu stiu ce sa-ti zic. Nici nu realizasem ca e singurul nejaponez de acolo (ai un bun spirit de observatie /^_^ ).
Inchei prin a-ti sugera sa citesti manga. Nu cred ca vei mai fi atat de entuziasmat de anime atunci... :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cristina_skyler
post Jun 22 2005, 12:27 AM
Post #22


forbidden child
***

Group: Members+
Posts: 130
Joined: --
From: The sanctuary of broken wings
Member No.: 951
Points: 88
Gender:



Kisa-san da-mi voie sa te contrazic, sunt 3 ep Angel Sanctuary. Eu tocmai le-am vazut pe toate si mi-au placut mult, nu ma pot pronuntza mai departe pt ca n-am citit manga (ma chinui sa fac rost de el), dar consider ca iubirea dinte ei doi e f frumoasa cu toate ca sunt frati, cum s-ar zice sufletele pereche care sufera atat din cauza prejudecatilor oamenilor cat si din cauza alungarii din Rai, dar asta-i fictiune, in realitate nu cred ca gaseshti 2 frati care sa se iubeasca ca barbat si femeie numai cu sufletul cum e in cazul lui Setzuna si Sara, ce se aude in ziua de azi sunt numai perversiuni din pacate.Dar pe langa cei 2 amorezi mai avem o pereche in care, in acest caz, iubirea nu-i impartashita: Alexiel si Rosiel sunt curioasa, care e parerea ta Emanuel ???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 22 2005, 10:30 AM
Post #23


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(cristina_skyler)
in realitate nu cred ca gaseshti 2 frati care sa se iubeasca ca barbat si femeie numai cu sufletul cum e in cazul lui Setzuna si Sara, ce se aude in ziua de azi sunt numai perversiuni din pacate.


Stiu ca sunt 3 eps, le am si eu in comp, dar am gresit cand am scris. /sweat
Eu nu cred ca Setsuna si Sara se iubesc numai cu sufletul pt cei doi fac dragoste in scurta perioada cat sunt fericiti imediat dupa scena din aeroport. Eu zic ca asta e si putina iubire cu fizicul...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cristina_skyler
post Jun 22 2005, 12:21 PM
Post #24


forbidden child
***

Group: Members+
Posts: 130
Joined: --
From: The sanctuary of broken wings
Member No.: 951
Points: 88
Gender:



Scz cred ca am uitat sa scriu ca se iubesc in trup si suflet dar oricum, Setzuna a fost in stare sa moara pt a o aduce pe Sara inapoi, prin asta cred ca mai importanta e iubirea sufleteasca, ca au facut dragoste asta-i o consecintza, toti cei care se iubesc fac asta /! /! /!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 22 2005, 01:19 PM
Post #25


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Partea cu iubirea fizica nu mi de pare chiar atat de inocenta si o consecinta fireasca a iubirii sufletesti. Adica Setsuna o doreste pe Sara, trupul lui simte ca doreste trupul ei, iar cand ea incearca sa-l opreasca, el spune ca a asteptat asta de prea mult timp (or smth like that).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Immortality
post Jun 22 2005, 01:35 PM
Post #26


Neko no Miko
Group Icon

Group: Members+
Posts: 611
Joined: --
From: In your heart
Member No.: 354
Points: 219
Gender:



Iubirea frate-sora aparae in mai multe anime.Nu stiu sa ti le zic acum,dar sigur ami apare.Japonezii au o obsesie pt iubiri interzise,cum ar fi frate-sora,baiat-baiat,fata-fata.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 22 2005, 01:38 PM
Post #27


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Immortality)
Iubirea frate-sora aparae in mai multe anime.Nu stiu sa ti le zic acum,dar sigur ami apare.Japonezii au o obsesie pt iubiri interzise,cum ar fi frate-sora,baiat-baiat,fata-fata.....


S-ar putea zice ca e oarecum si cazul Ayashi no Ceres. Pt ca Aki (reincarnarea lui Mikage) la un moment dat o saruta pe Aya (reincarnarea lui Ceres). /^_^ Dar daca ai putea sa mai dai exemple de anime-uri cu aceasta tema, ar fi binevenite.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 23 2005, 05:42 PM
Post #28


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Eu tocmai citesc manga si intr-adevar e foarte faina.Problema ca anime are doar 3 episoade in timp ce manga 20 volume.
Despre iubirea dintre Rosiel Alexiel, hmmm... well, Alexiel e super, dar Rosiel e foarte narcisist si egoist.Cred ca el o doreste pe Alexiel doar pt ca nu o poate avea ( si asta ii jigneste orgoliul ).Oricum, cred ca Rosiel e singurul personaj cu adevarat antipatic.
Alte anime asemanatoare ( si eu am cautat, hehe ) : Koi Kaze ( tot un frate si o sora care se iubesc ) , da capo ( acolo sunt vitregi ) si cam atat stiu eu.
Despre numele Sarei : e un nume biblic - Sara e sotia lui Avraam ( din cartea Genezei ).Chestia interesanta e ca Sara este totodata si sora lui Avraam - Deci Avraam s-a casatorit cu propria sora !!! ( Avraam patriarhul, tatal poporului evreu ) - nu situ daca alegerea numelui de miss Yuki e intamplatoare, eu cred ca a facut-o special
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Jun 23 2005, 06:38 PM
Post #29


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(Emanuel)
Despre numele Sarei : e un nume biblic - Sara e sotia lui Avraam ( din cartea Genezei ).Chestia interesanta e ca Sara este totodata si sora lui Avraam - Deci Avraam s-a casatorit cu propria sora !!! ( Avraam patriarhul, tatal poporului evreu ) - nu situ daca alegerea numelui de miss Yuki e intamplatoare, eu cred ca a facut-o special


Oie, chiar te-ai documentat, nu gluma! I'm such an ignorant, compared to u... /sweat
Cat despre Rociel... mie imi place la nebunie personajul lui!!! Tocmai pt ca e imposibil, imi place. Si daca stai sa te gandesti, felul lui de a fi iti inspira mila... Or maybe that's just me. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 27 2005, 12:12 PM
Post #30


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Nu, Rosiel e prea egoist si nu se gandeste decat la el ( dar arata...... ).
Mie imi place de Arachne , e foarte simpatic si ciudat, si de Kurai si de Kira si...
Oricum, diferenta dintre anime si manga e mare, in anime s-au scos episoade intregi, pacat.Si grafica e mai buna in manga - personajele arata mai bine. ( Kaori Yuki e incredibila, o imaginatie si un talent la desen incredibil )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

transe
post Jun 27 2005, 08:06 PM
Post #31


poison gurl
***

Group: Members+
Posts: 282
Joined: --
From: in my mind
Member No.: 333
Points: 154
Gender:



Intradevar cel mai frumos manga..Mi-a placut tot la el...shi personajele, shi actiunea..fiecare cuvant pe care l-am citit /...
Nu am vazut decat prima parte din anime, inainte sa citesc manga ul shi nu m-a impresionat prea tare.Mi-ar place sa il mai vad inca o data, pentru ca nu am avut ocazia sa vad toate personajele shi in culori /sweat
Imi plac absolut toate personajele shi ma identific cu multe dintre ele.Dar daca as avea de ales...probabil i-as alege pe Kira, Katou (e foarte funny) shi Mad Hatter. Shi Alexiel...este ceamai frumoasa :D
..cine stie...poate in viitor...peste mult, mult timp voi desena shi eu un astfel de manga /... sau poate nu...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

cristina_skyler
post Nov 9 2005, 12:26 AM
Post #32


forbidden child
***

Group: Members+
Posts: 130
Joined: --
From: The sanctuary of broken wings
Member No.: 951
Points: 88
Gender:



Un manga care merita citit si daca tot vorbiti despre Kira sunt curioasa sa stiu cati dintre voi cred ca Sakuya Kira/Nanatsaya/Lucifer a stiut totul de la bun inceput si nu si-a pierdut memoria niciodata, doar ca a asteptat tot timpul asta pt a gasi un mod de al omora pe Dumnezeu
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

zeri
post Jan 29 2006, 10:07 PM
Post #33


Dreamer
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2.498
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 14
Points: 807
Gender:



Cumva nu mai poti downloada de pe www.directmanga.com decat daca ai cont platit?

Se mai poate pune toata manga pe un site undeva pentru download?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

loveless
post Feb 7 2006, 09:48 PM
Post #34


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 32
Joined: 13-December 05
Member No.: 1.989
Points: 93
Gender:



http://www.myboard.org/phpbb/index.php?mforum=pouchirory
http://www.vimanga.ru/manga/Manga.eng.html pt angel sanctuary, kenshin, gantz si multe altele.
primul link e la un forum pe care sunt uploadate multe manga-uri: alice the 19th, etc...treb sa va inregistrati..ii dati un search si ...spor la citit!! :)


User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Mar 24 2006, 10:40 PM
Post #35


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



As vrea sa reinvii acest topic deaorece in momentul asta sunt obsedata de aceasta manga... pe care am terminat-o de ceva vreme. Cred ca sunt foarte multe de spus.
Nu cred ca Lucifer nu si-a pierdut memoria .... parerea mea ca lucifer, care nu a putut sta alauri de ingeri... nu poate sta alaturi de oameni... sa apere pe unul (sau mai mult) si sa poata iubi... fiindca ajunge in final sa il iubeasca pe acel tata al lui Sakuya... si chiar pe setsuna. Oare Lucifer care s-a razvratit impotriva conditiei lui de inger ar fi in stare sa moare pentru a salva pe Mesiah? Nu cred.
Cat despre Rociel - Emanuel... te rog asteapta sa termini de citit. Mie asta imi place la manga... toate personajele sunt compleze... nu sunt 100% rele si nici 100% bune... au secretele lor...au problemele lor. Mie imi place sa aflu ce ii face pe cei "rai" sa actioneze asa. Rociel nu a fost dintotdeauna narcisist... iar iubirea exagerata (asa ar parea) catre alexiel... a fost parerea mea provocata...De altfel Alexiel i-o impartaseste. Nici unul nu pote fi fericit in iubirea lui din cauza separarii dintre ei 2 (alexiel si rociel) - nu vreau sa pun spoilere.. dk vrei fac un mesaj cu spoilere ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 2 2006, 04:09 AM
Post #36


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



spoiler
Hop si eu :D
Angel Sanctuary is my first manga si inca nu am terminat de citit (himm de fapt d-abia am ajuns la volumul 7) , dar sunt fascinata ...
Eu am vazut oav-urile si mi-au placut la nebunie si ...cand am aflat ca exista manga ..am zis ca trebuie sa citesc...
So...primul volum...
In primul volum am fost surprinsa de aparitia personajului Riru Saiki..si am fost pregatita sa trec cu vederea peste ea :P petru ca nu aparea in anime...asa ca e lesene de inchipuit surprinderea mea cand am vazut ca ocupa un rol destul de important in declansarea actiunii...
Am sa las la o parte diferentele manga-anime pe moment si am sa va intreb daca cineva stie ce a vrut sa spuna mama Sarei cu expresia "Hurt like me?" cand ii spunea ca relatia cu fratele ei nu va merge nicaieri...(mie mi-a creat impresia ca nu s-ar referi la faptul ca ar fi hurt de realtia frate-sora, ci ca ar sti ce durere i-ar cauza Sarei pentru ca ar fi trecut chiar ea prin asta :huh: sau poate pur si simplu imaginatia mea e prea libera din cauza entuziasmului..)
Revin la diferente manga-anime constatate in primul volum
Poate e de vina faptul ca am vazut acum cativa ani anime-ul , dar nu-mi amintesc ca in anime sa fi aparut faza conform careia un student ar fi vrut sa abuzeze de Sara si Setsuna l-ar fi batut f rau pe acest student, dar asta explica reactia Sarei cand Setsuna se bate cu cineva ( si mi-a placut ca -in loc sa fie traumatizata de aceasta "tentativa" ea e ingrijorata de repercursiunile asupra lui Setsuna"I don't want u to be blamed because of me" ...
Aha..si am tot asteptat - ca atunci cand Setsuna se duce s-o salveze pe Sara sa fie interpelat de Kurai ( faza care apare in anime), dar nu apare..
Iarasi eu nu-mi amintesc de jocul "angel sanctuary" ca aparind in anime..but again I might be wrong..
Mi-a placut descrierea ingerilor " neither Gods nor Humans...we call them Angels", dar m-a bagat in ceata urmatorul paragraf
they have destroyed lilith's plans, 1st wife of Adam, who's sins made her become the mistress of the dark prince of hell
Eu stiu doar de eva...si...amanta diavolului??!?!? e pura fictiune sau..stie cineva ceva?
O sa ma opresc aici pt moment, sper sa gasesc pe cineva cu care sa comentez acest manga..pentru ca eu sunt super entuziasmata :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

friderika
post Apr 2 2006, 02:51 PM
Post #37


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 146
Joined: 13-February 06
Member No.: 2.176
Points: 322
Gender:



:unsure: Mi-ai trezit curiozitatea,ca eu nu am vazut Angel Sanctuary,dar am vazut poze despre ei.Se vede ca este o poveste interesanta iubirea dintre frate si sora.Imi poate spune cineva unde se gasesc manga?Ca sa fac si eu rost de ea.Ca eu am o slabiciune , :rolleyes: imi place animeuri care incepe cu Angel........Please,ma ajuta cineva? :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Apr 3 2006, 11:33 PM
Post #38


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

seandreea
post Apr 4 2006, 02:16 PM
Post #39


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 150
Joined: 8-November 05
Member No.: 1.937
Points: 347
Gender:



Nu cred ca are rost sa comparam manga cu anime fiindca nu are grad de comparatie.. atat povestea cat mai ales grafica.
Dar ca sa iti dau cateva repere fixe:
- In anime nu apare incidentul din biserica.. de fapt atunci ii intalneste setsuna pe cei 2 demoni.
- Faza accea cu globul urias de piatra - in anime il tranteste Arakume... in manga il tranteste setsuna... aceasta fiind prima aparitie a puterilor astrale.
- MARE DIFERENTA - in anime Katan o omoara pe Sara.... ????
In manga o omoara o fata care vrea sa devina asistenta lui Rociel... nu mai stiu cum o cheama... si Katan vrea s ao impiedice... dar nu reuseste.

Mai sunt o multime de diferente dar nu mai stiu.
O sa ma uit acum pe ce a zis mam lui setsuna... dar cred ca intelegi tu gresit... ea il uraste pe setsuna fiindca nu este normal... o sperie faptul ca el nu se raneste orice s-ar intampla.
As vrea sa stii ca Kaori Yuki (autoarea) nu s-a inspirat din crestinism... mai mult din alte religii.... de accea si diferenta cu Lilith probabil. Sa-ti dau un exemplu.... Adam Kadamon este un personaj preluat dintr-o religie... prima fiinta creata de dumnezeu... care nu este nici barbat, nici femeie... din el ar aparea primul barbat si prima femeie. O sa mai apara si alte nume preluate dar te las sa termini de citit.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

lumiere_ina_2005
post Apr 15 2006, 02:07 PM
Post #40


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 49
Joined: 7-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.391
Points: 109
Gender:



Poate sunt singura q probleme p aici,da asta e!!Am deskrkt AS d p unul din siteurile puse d Ranma-kun,se vede super bn,singura problema ar fi:n-are subtitrare,d nici un fel.Asa k,prin concluzie nu pricep nimic. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 03:45 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |