Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

18 Pages « < 15 16 17 18 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Violenta in anime!!!!


Marse
post May 24 2012, 09:05 PM
Post #321


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.968
Points: 73
Gender:



Daca esti fan Blood+ sau FMA atunci clar nu cred ca ai putea avea ceva impotriva violentei sau a scenelor mai dure.Au fost momente in Naruto cand scenele puteau fi destul de dure insa le'au cenzurat la maximum.In timpul bataliei dintre Asuma si Hidan (Shippuuden),la un moment dat,Asuma l'a lasat,la propriu,pe Hidan fara cap pe umeri.Insa scena a fost atat de copilaroasa,parca vroiam sa vad ceva blood,ceva mai sadic,insa nimic,arata totul mai din umbra,nu se intelegea.Din cate stiu,Naruto a fost (sau inca mai este) televizat si probabil de aceea nu au avut si astfel de scene...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lon3
post Jun 8 2012, 10:29 PM
Post #322


Incepator
**

Group: Members
Posts: 23
Joined: 8-June 12
Member No.: 10.983
Points: 73
Gender:



true that, violenta aduce si satisfactie celui ce vizioneaza anime-ul de multe ori, iar daca violenta e sustinuta de motive intemeiate, duce audienta in al noualea cer :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 8 2012, 11:41 PM
Post #323


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE
Efectele psihologice mi se par irelevante, anime-uri, filme, stirii si orice act de violenta indirecta (pe care nu o vezi pe viu si in fata ta) nu pot sa te afecteze atat de mult incat sa potii sa omorii pe cineva cu toporul si apoi sa te speli in balta de sange formata daca nu erai dereglat din alte motive.


Poate asta a fost picatura care a umplut paharul si te transforma intr-o bestia insetata de sange.


Un exemplu clasic pentru mine este Blue Gender.Doar ca acolo nu se omorau intre ei, ci erau feliati de gandaci gigantici.Dupa un timp devii imun, cel putin asa a fost in cazul meu.
Dar BG este un caz aparte.In majoritatea cazurilor, violenta apare intre personaje.

Insa cand ne intrebam de ce patesc copii care se uita la asa ceva, nu exista ratinguri de varsta minima pentru animeurile sangeroase?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Jun 9 2012, 10:01 AM
Post #324


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Bineinteles ca exista. Doar ca oamenii sunt ignoranti si cred ca daca e desenat e pentru copii. Hence, the anime hate. <_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 9 2012, 10:06 AM
Post #325


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(darczon69 @ Jun 9 2012, 10:01 AM)
Bineinteles ca exista. Doar ca oamenii sunt ignoranti si cred ca daca e desenat e pentru copii. Hence, the anime hate.  <_<
*




Imi imaginez un american redneck, care da un interviu la Fox News...

"And little Billy took ma' knife and stabbed the cat.After that he took the gun and killed the dog.Damn japanese cartoons.They're the devil i tell you.The Devil!!!"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Himitsu23
post Jun 10 2012, 12:52 PM
Post #326


hoping for a brighter life
****

Group: Members+
Posts: 449
Joined: 28-October 11
From: Somewhere else
Member No.: 10.722
Points: 1.347
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ Jun 9 2012, 10:06 AM)
Imi imaginez un american redneck, care da un interviu la Fox News...

"And little Billy took ma' knife and stabbed the cat.After that he took the gun and killed the dog.Damn japanese cartoons.They're the devil i tell you.The Devil!!!"
*


Te rog! Daca tot vrei sa faci referire la rednecks, baremi foloseste gramatica lor:
totul e bine pana la penultima propozitie care trebuia sa fie de genul:
"Them's the devil I tells ya!"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Akashiro Kitadawa
post Jun 10 2012, 03:01 PM
Post #327


Prime Archon of the Imperium & High Judicator
****

Group: Members+
Posts: 353
Joined: 28-May 12
From: Gondolin aka Bucharest
Member No.: 10.973
Points: 201
Gender:



QUOTE(Himitsu23 @ Jun 10 2012, 12:52 PM)
Te rog! Daca tot vrei sa faci referire la rednecks, baremi foloseste gramatica lor:
totul e bine pana la penultima propozitie care trebuia sa fie de genul:
"Them's the devil I tells ya!"
*




well said...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

anahi888
post Jun 11 2012, 02:03 PM
Post #328


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 11-June 12
Member No.: 10.988
Points: 15
Gender:



nu prea imi place violenta in anime
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BloodSamurai
post Jun 11 2012, 02:43 PM
Post #329


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 569
Joined: 3-November 11
From: Bucuresti - Sibiu
Member No.: 10.730
Points: 1.582
Gender:



QUOTE(anahi888 @ Jun 11 2012, 02:03 PM)
nu prea imi place violenta in anime
*



Depinde de anime , unele secvente de violenta contureaza perfect intrigile si povestea anime-ului respectiv. Exemple: Ninja Scroll (the movie), Berserk , Hellsing Ultimate Ova, Shigurui, M.D. Geist.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Marse
post Jul 1 2012, 09:14 PM
Post #330


Incepator
**

Group: Members
Posts: 29
Joined: 20-May 12
Member No.: 10.968
Points: 73
Gender:



QUOTE(Akashiro Kitadawa @ Jun 9 2012, 11:06 AM)
Imi imaginez un american redneck, care da un interviu la Fox News...

"And little Billy took ma' knife and stabbed the cat.After that he took the gun and killed the dog.Damn japanese cartoons.They're the devil i tell you.The Devil!!!"
*



(IMG:http://ragegenerator.com/images/ragebuilder-faces/Laughing/yao-ming-laughing-hard.png) Good one :))

Pe langa cei americani,sa nu uitam ca sunt astfel de oameni si in romanica.''Nu las eu copchilu' meu sa se uite la satanismele alea,auzi,ce e aia exorcisti'' :))
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

dopamine
post Aug 3 2012, 01:09 PM
Post #331


ã­ã“
***

Group: Members+
Posts: 181
Joined: 2-August 12
Member No.: 11.041
Points: 399
Gender:



Eu cand vad un anime violent ma gandesc doar la cum as vrea sa fiu in locul personajului cu pricina. Sunt si eu foarte calma in viata reala (not violent that is), dar cred ca daca lumea ar avea posibilitatea personajelor din anime-uri, probabil ar fi mult mai violenta. Take Alucard for example, who wouldn't want to be in his place ?:P
Oricum, anime-urile violente sunt destul de reusite. Si violenta din animeuri e indreptata in general catre o cauza buna, ceea ce n-o poate face chiar asa rea, nu ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

darczon69
post Aug 3 2012, 07:24 PM
Post #332


Yume no naka...
******

Group: Members+
Posts: 965
Joined: 27-August 11
From: Shirakawa
Member No.: 10.644
Points: 2.179
Gender:



Si iata motivul pentru care m-am apucat de Kendo B) ...you never know when the zombie apocalypse will come and you're gonna be all like:

http://www.youtube.com/watch?v=Th71nkLc0Z4

LET THEM COME! *draws katana* I have 22 years of bottled up anger ready to burst :twisted: .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

disasterology
post Jan 6 2013, 07:20 PM
Post #333


Incepator
**

Group: Members
Posts: 17
Joined: 6-January 13
Member No.: 11.158
Points: 43
Gender:



Violenta in anime-uri e amuzanta. Ma lasa rece. Pana si scenele de tortura care incearca sa fie dramatice devin comedie. Am insa o prietena care e foarte sensibila la fazele de genul... As minti daca as spune ca nu ma atrage: putin sange nu strica niciodata sau tot felul de rani, dar nu cat sa faca personajul sa para invincibil. Iar uneori ar putea fi mai creativi la scenele de violenta ... Cred ca niste monologuri are personajelor ar putea insufla ceva sentimente mai intense, mai ales la cat de insensibili suntem acum. Pana la urma, daca vrei sa simti durere -pentru ca altfel "violenta nu ar avea niciun rost" - ar fi mai bine sa te intepi cu un ac in degete la fiecare faza de genul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 12 2013, 09:16 PM
Post #334


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Creierul e un tampon. Mi se pare aberant cand lumea spune 'nu ma afecteaza'. Absolut totul, de la relatia dintre sexe in anime-uri, violenta si pana la manierisme, are o anume influenta. Nu e singura sursa, normal, si nici cea mai puternica. Dar nici ca ar lipsi cu desavarsire.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Feb 13 2013, 11:49 PM
Post #335


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



"If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music."
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 14 2013, 10:19 AM
Post #336


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



QUOTE(IceJack @ Feb 13 2013, 11:49 PM)
"If Pac-Man affected us as kids, we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music."
*



Nimeni nu a afirmat ca violenta ne-ar influenta atat de vadit. Din contra, ideea era ca este subtil si foarte variabil. Dincolo de sarcasm deci, esti in stare sa contribui cu ceva original si cerebral, sau rezumam totul la citate batjocoritoare, fara pic de relevanta?

Hint: Cheia sunt cuvintele forum si discutie.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Feb 14 2013, 07:05 PM
Post #337


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Mi se pare destul de relevant citatul, daca se aplica la jocuri video, unde totul e mai intens (pentru ca 'esti' acolo, tu faci lucrurile alea), se aplica si la anime-uri unde esti doar un observator. Contributia e ingropata prin restul posturilor din topicul asta, dar daca insisti:

Bineinteles ca totul ne afecteaza si ne schimba, asta e clar, daca nu te-ai uitat la anime nu ai stii ce inseamna Baka si sa nu zic ca nu l-ai folosi. Dar asta se aplica la tot ce faci sau nu faci, vezi sau nu vezi, auzi sau nu auzi, and so on and so forth, mai important asta se aplica la toti, nu exista oamenii 'vanila', nu exita un om absolut, omul perfect, exista doar oamenii, care sunt prin natura lor imperfecti.
Asadar orice studiu ce vizeaza oamenii si se foloseste de statistica este prin natura lui imperfect si irrelevant pentru ca fiecare om este unic si asta include oameni care fac studiul si trebuie sa inregistreze informatile imperfecte primite prin mijloace imperfecte.

Deci avem studii imprecise, efectuate imperfect, de oameni subiectivi, in conditii contaminate, folosind un numar restrans de subiecte de studiu pentru a intelege un numar urias de subiecte, subiecte ce la randul lor sunt subiective, imperfecte, unice care se schimba din secunda in secunda ca rezultat a ce li se intampla INCLUSIV studiul asupra lor. In opinia mea astfel de studii sunt cam inutile, usor de corupt si au ca singur folos avansare agendei politicie a unui sau altuia.

In short, enjoy being you, no one is like you, you are unique, maybe try to change what you don't like about your self, and if you go on a killing spree, well, good luck, try to get some of the politicians. Kudos if you get them all. Also, don't shoot me bro.

In shimb daca vrei opinia mea nefondata stiintific. Daca o sa omori pe cineva ca ai vazut violenta in anime ai fii omorat pe cineva oricum indiferent de ce si unde ai vazut.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

IceJack
post Jun 25 2013, 09:47 AM
Post #338


Palora, inactivist de partid
******

Group: Members+
Posts: 726
Joined: --
From: here, dreaming of elsewhere
Member No.: 563
Points: 399
Gender:



Acum ca am omorat topicul, va ofer un citat despre violenta in jocuri dar se potriveste si pt anime, sau altceva:

"I will concede that violent videogames probably have the effect of desensitizing kids to violence... in videogames. Now, if someone wants to do a study to prove that this leads to desensitizing kids to actual violence, and then prove that this makes them more likely to perpetrate acts of violence, and then see if that effect is widespread and not just limited to "certain individuals" who likely have problems with violence regardless of how they consume it, and if you want to establish that this effect is any worse than the same thing in books and movies, and if you want to show that kids are playing these games in anomalously high numbers despite all the safeguards we have in place... well, you've got your work cut out for you. Get the research done (hint: you don't do research on talk shows) and then maybe we can talk about violent games being a threat. :
Read more at http://www.escapistmagazine.com/articles/v...BfjBOwavjOPV.99
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Emanuel
post Jun 25 2013, 04:13 PM
Post #339


High Class Member
Group Icon

Group: Members+
Posts: 698
Joined: --
From: Iasi
Member No.: 1.017
Points: 1.502
Gender:



Eu cred ca ambele parti exagereaza aici. Pe de-o parte, unii pun un egal intre violenta si expunerea la viodeogames/movies/anime violente. Pe de alta parte, altii tind sa desconsidere complet influenta lor.
A afirma ca tipii care au comis atacul de la Columbine au facut-o din cauza jocurilor video violente e stupid. E clar ca motivatiile sunt mult mai complexe.
Dar tot stupid consider ca este sa crezi ca un copil de 10 ani care vizioneaza Elfen Lied nu este afectat deloc.

Parerea mea e ca sunt cativa factori care trebuie luati in considerare cand vorbim de expunerea la violenta:
- varsta privitorului (cu cat e mai mic, cu atat poate fi mai afectat. Cred ca aici am putea vorbi de "uciderea inocentei", ca sa utilizez un termen oarecum inventat).
- educatia primita. Depinde foarte mult care sunt sursele de unde se "alimenteaza" persoana respectiva. De ex., daca parintii nu isi fac timp pt copil si singura lui sursa de "educatie" este tv-ul/ pc-ul, atunci influenta negativa creste.
- frecventa. Parerea mea este ca excesul este daunator in orice domeniu. Expunerea indelungata/ constanta va avea afecte mai mari
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

SoulReaverFo
post Jul 6 2013, 03:54 PM
Post #340


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Ei pai daca vrei un exemplu mai clar este aici acuma un articol care spune despre un copil care isi serbeaza ziua de nastere la inchisoare pentru un lucru scris pe chatbox al jocului League of Legends. Sufera cam 10 ani inchisoare pentru un "atentat terorist". In prezent este incarcerat fara haine in celula de maxima securitate pentru ca nu s-a integrat in mediul violent al inchisorii.

uite articolul aprop.

http://www.washingtontimes.com/news/2013/j...on-making-terr/

eu sunt de parere ca nu violenta pe care o vedem nu duce la violenta ci actiuniile care se intampla in culise.

Aprop. modul in care vedem violenta a ajuns atat de exagerat ( mai exagerat decat in filme) incat nu mai percepem exact violentat reala asa ca devine o surpriza pentru toti. Copii care joaca jocuri sau vad anime violent nu vede decat metafore sau charicaturi ale actului. Nu este pregatit si niciodata nu va fi sa creeze el insusi ororii. Slava Domnului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

18 Pages « < 15 16 17 18 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 10:29 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |