Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Gilgamesh


Sidonix
post May 13 2005, 11:52 AM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



Gilgamesh are la baza legenda cu acelasi nume...bineinteles cu extraporarile de rigoare...miroase a X insa are un stil apocaliptic diferit...Mi-a placut storyboardu'...bine realizat...conturarea personajelor e reusita...nu sunt timpi morti, actiunea e fluenta...sfirsitul scurt si la obiect...ceva nou in ultimu timp :roll:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 15 2005, 08:47 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



mey te urasc :P ... ai facut topic inaintea mea ... ai vazut anime-ul inaintea mea ... grrr ... nu trebuia sa ti-l dau :P
da-mi trece :P
ce pot sa zic asa pe la jumate ... e ceva deosebit ... merita vazut ...
o parere personala ... cum zicea si sid ... very dark ... intunecat ... culori, atmosfera apasatoare ...
placut ... tinut in fatza monitorului ... cand o sa pot o sa-l termin si imi mai dau cu parerea pe aici.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post May 16 2005, 12:36 AM
Post #3


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Mie mi sa parut cam mediocru animeul si cam sad...si chestia cu "Gilgamesh are la baza legenda cu acelasi nume"nu prea vad legatura dintre anime si poveste...poate imi arati si mie baza aia?
All your bases are belong to me!<---nu stiu dc but i just had to say that /^_^ miam adus aminte de expresia asta si am dat cu bata-n balta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post May 16 2005, 02:27 PM
Post #4


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Animal....de curiozitate tu stii legenda?....daca stii legenda atunci nu stii la ce te-ai uitat si nu intelegi care sunt legaturile.....daca n-o stii.....atunci chiar nu ai cum sa intelegi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

redleaf
post May 31 2005, 03:59 PM
Post #5


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 174
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 390
Points: 2
Gender:



8) Gilgamesh este o serie anime deosebita. Eu am vizionat-o deja de doua ori cap-coada. Mi-a placut atat de mult incat o buna bucata de vreme foarte multe imagini din serie imi reveneau in minte.... I was spaced out... Seria am vazut-o acum o luna. Dupa primele 5 min vazute din primul ep din serie mi-am zis : "seria asta trebuie sa o am". Si am downloadat-o pe toata intr-o singura zi, de pe dc ++. A doua zi am si vazut-o toata. Am ramas impresionata. Fiecare episod are un element surpriza care "te bantuie" dupa ce a fost descoperit. Cand am mai si auzit piesa muzicala, lightmotivul seriei, partea de mijloc din concertul no 5 pentru pian de Beethoven, am fost in al noulea cer. Bineinteles, am facut rost dupa aceea de toate concertele pentru pian de Beethoven si le-am ascultat in dementa. Superb! Inca ma delectez cu astfel de muzica si astfel de serii anime... Recomand din suflet aceasta serie si felicitari producatorilor - geniala... :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jun 4 2005, 12:00 PM
Post #6


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



e doar o divagatie pe legenda lui Gilgamesh...eu am apreciat originalitatea storyboardului care mi s-a parut reusit...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 27 2005, 07:24 AM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



l-am terminat de vazut acum ceva timp dar nu am mai apucat sa imi postez parerea aici :D asa ca simtindu-ma dator revin :D
continuand de unde ramasesem il sustin pe sid, e o divagatie ... povestea pleaca de la o descoperire arheologica in orientul apropiat, descoperire care confirma legenda lui Gilgamesh.
in continuare fara a da prea multe detalii pentru a nu face spoilere, actiunea seamana un pic in linii mari cu cea din X ... personajele nu sunt diferentiate clar in buni si rai, si evident ambele tabere lupta pentru binele omenirii. pe fundal insa apar si personaje complet negative, o a treia tabara, ceea ce face diferentierea fatza de X.
grafica cum am mai zis cred e ciudata dar se potriveste cu peisajul si povestea, contribuind la senzatia apasatoare si intunecata, sumbra pe care o lasa.
ideea originii puterilor celor implicati, dynamis-ul, nu e explicata exact decat printr-o interventie la nivel genetic, dar suna bine :P
in rest finalul te lasa cu un gust ciudat, nu stii ce sa crezi ... insa nu poti sa nu remarci si aici asemanarea cu X, majoritatea lumii moare (sorry ptr spoiler :P)
well cam atat deocamdata, per total seria merita urmarita, e ceva mai deosebita decat majoritatea si e relativ noua. celor care vor sa incerce ... vizionare placuta
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post Jul 27 2005, 09:42 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Unul dintre cele mai prost desenate si animate animeuri pe care le-am vazut (mai ales fetele sunt catastrofic proportionate), dar cu un feeling bestial, un scenariu pe masura si niste personaje extrem de bine concepute.
Gilgamesh e dovada vie ca nu grafica este cea ce face ca un anime sau film sa fie bun.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 28 2005, 09:57 AM
Post #9


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



corect ... nu stiu, dar grafica e ffff ciudata ptr un anime din 2003-2004 parca daca tin bine minte, ochii sunt aiurea rau de tot :P ... mi-a atras atentia grafica de la inceput ... poate ca asta au si intentionat.
oricum povestea face totul :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Jul 28 2005, 12:04 PM
Post #10


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



eu nu am ghidez dupa grafica in momentul cind imi propun sa vad un anime...grafica in Ghilgames e ceva diferit...nu inteleg de ce trebuie sa intre in anumite standarde ca sa fie acceptata de toata lumea !?...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Aug 2 2005, 07:56 PM
Post #11


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



Eh nu e nimic perfect la animeul asta... ca si in multe alte animeuri divagatiile prea puternice il schimba si nu neaparat in bine... ceva lipseste si scenariului si personajelor dar per ansamblu este un anime bun de vizionat. Grafica e mai putin importanta daca itzi lasa macar gustul si dorinta de al termina de vizionat ! Poate tocmai acest lucru ma atras la el... imperfectia si finalu scurt, sec si la obiect.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 4 2005, 11:25 PM
Post #12


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



which reminds me ... ce parere aveti despre final?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Aug 5 2005, 08:35 AM
Post #13


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



finalul...scenaristu a reusit sa faca un sfirsit concis de data asta...nu ma asteptam...si chiar mi s-a parut ideea buna...de ce sa fie totul ok cind nu e !?...apokalips now...the end.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 8 2005, 06:49 PM
Post #14


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



o spui asa simplu sid ... suna chiar bine ... si totusi ma intreb ... ce s-a intamplat cu surioara cea dragutza si viitorul baby aducator de apocalipsa? speculatiile sunt binevenite :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

jory
post Aug 30 2005, 06:02 PM
Post #15


dreaming my life away...
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 52
Points: 166
Gender:



Tocmai am terminat si eu de vazut, asta dupa ce a stat la pastrare intr-o carcasa mai mult de juma de an :)) cred ca deja e o traditie la mine, ca vad ca toate seriile care m-au fascinat au asteptat ceva vreme in "anticamera" ca sa zic asa, deh ma las mai greu convinsa :P mi-a placut le nebunie, subscriu la grafica nefericita, desi au fost anumite momente, destul de multe, cand chiar mi-a placut cum erau desenate personajele, oricum mi-au placut la nebunie culorile inchise si atmosfera apasatoare, foarte realist, face totul mult mai credibil, ca pana la urma e sfarsitul lumii, nu?

So, "EXTINCTION IS INEVITABLE", huh? :unsure: Da, seamana cu "X" dar finalul mi s-a aparut mult mai inteligent, mai multe explicatii, mai multe implicatii filosofice (ceva de genul "watch out what you wish for", eu oricum sunt de parere ca oamenii pot face multe doar prin puterea gandului si dorintei lor, doar ca deocamdata nu stiu cum sa-si convinga creierul sa faca asta) si la un mom dat, cand au aparut creaturile alea patrupede cu fata de om, nu mai stiu cum le chema, m-am gandit chiar la "NGE", poate pare exagerat....

SOME SPOILERS, BEWARE!
Cel mai fain mi s-a parut felul in care e construita povestea, la inceput sunt o gramada de informatii pe care nu stii cum sa le legi desi simti cam ce importanta ar avea in cadrul intregului, pe urma incep toate sa se lege culminand cu ultimul apisod care pe mine sincer m-a luat tare pe nepregatite, la asta chiar ca nu ma asteptam :blink: (which is de ce s-a intamplat ce s-a intamplat...)

Ma atasez destul de usor de unul sau altul din personaje dar la seria asta chiar mi-a fost greu, sunt personaje foarte bine gandite, foarte umane, cu bune si rele, la un mom dat parca mai mult cu rele...preferatul meu intr-o vreme era Fujisaki asta pana a "vandut-o" pe Kyioko...Tatsuya pe care eu il vedeam ca un fel de personaj principal, e cu totul departe de eroul ala tipic, again parca ar fi Shinji in varianta mai putin crizata :P si relatia pe care o are cu sora lui e absolut nonconformista. M-as fi asteptat sa salveze lumea impreuna si cand colo nici pomeneala, dar chiar dc fiecare a ales drumul lui legatura puternica dintre ei ramane, yup, there is nothing like brotherly love :P ....sunt o gramada de lucruri in legatura cu personajele care intorc tot timpul impresiile pe care ti le faci, unele faze mi s-au parut de-a dreptul socante, vezi intreaga poveste a vietii lui Reiko (cand am vazut-o prima data mi-am zis "wow, Sadako cu codite" :)) creepy girl!!!) Reiko mi s-a parut un pers oarecum de umplutura, dar pana la urma sa zicem ca merge....Kazamatsuri is the guy i hate with all my heart, there is nothing good about him, face numai idiotenii si nici macar nu reuseste sa faca ce-si propusese, adica dc tot avea atata ambitie macar sa vedem si ceva rezultate ca o da vesnic in bara....

Dincolo de toata "distractia" cu copiii cu super puteri, mi s-a parut un anime care se vrea serios si reuseste, atmosfera, muzica, regie, idei toate tare bine gandite...ultimele epis f bine organizate, axate mai mult pe trecut, incearca sa explice cate ceva....

Axi, mie mi s-a parut destul de bine explicata originea copiilor cu dynamis, in contact cu energia minunatei creaturi le-a fost alterat genomul si tadaaa, they became mutants free to roam in the world waiting for the apocalipse...nu?!

Iar finalul final m-a lasat un pic in ceata: the new creature was born si si-a omorat parintele, pt ca fetita cu fata de Hiroko era energia superioara care ii daduse nastere, indirect but it did....so the new human kind nu era deloc mai buna decat cea veche... :twisted: asa mi s-a parut mie ....ramane sa mai meditez.... :unsure: si oricum sunt curioasa cum ati vazut voi acest final....

PS Mi-a placut ca nu s-au jucat frate, dc tot e apocalipsa atunci apocalipsa sa fie, sa moara toata lumea, bre, nu ca in "X"...eh, tot a mai ramas cineva sa reconstruiasca omenirea, da parca nu e optimist ca in "X", ramane un sentiment apasator ca nimic nu s-a schimbat, cel putin eu asa am simtit....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 30 2005, 06:21 PM
Post #16


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



o chestie ... nu stiu dc am avut impresia ca totusi moare lumea da se moare cam stupid si mult prea usor, dupa ce s-au chinuit sa se bata o serie intreaga :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

mitii
post Oct 21 2005, 02:58 PM
Post #17


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 63
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 332
Points: 36



Interesanta seria. Inca de la inceput mi-a placut atmosfera aia apasatoare care parca aduce a un vis urat....desi spre final parca ma saturasem..voiam si eu un moment mai vesel:D Anyway...avand in vedere ca mi-a placut si X-ul...era normal sa imi placa si Gilgamesh. Desi seriile se aseamana in mare...ca idee...sunt multe chestii care fac diferenta acolo. Gilgamesh mi s-a parut mie ceva mai complex...si cand spun asta ma refer la sentimentele pe care le inspira...sau cel putin asa a fost in cazul meu. Tatsuya si Kiyoko sunt personajele mele preferate din serie. Mi-a placut relatia speciala dintre cei 2...a nu se intelege ceva weird :rolleyes: , care parca depaseste granitele unei relatii frate-sora...poate din cauza ca amandoi sunt f sensibili mai ales cand vine vb despre celalalt. Finalul a fost reusit...desi putin cam in ceatza pt mine:D Cum zicea si axi (a long long time ago...adica mai sus) personajele au murit putin cam aiurea...but hey...oricum venea sfarsitu:) sa zicem... In ansamblu...mie mi s-a parut o serie buna care merita vazuta...desi nu am inteles eu exact asa cum am vrut unele chestii (urma sa revad seria...da no time <_< )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demona
post Oct 24 2005, 08:27 PM
Post #18


your Worst Nightmare
******

Group: Members+
Posts: 832
Joined: --
From: Hell
Member No.: 306
Points: 647
Gender:



Toata lumea are ceva bun de spus despre anime-ul asta. Eu am vazut foarte putzin din el shi cat am vazut nu m-a impresionat. Actziunea se mishca greu e prea mult "bka-bla-bla". Cat despre sfarishit... Nu am apucat sa-l vad de plictisita ce am fost, dar sincer... putzin imi pasa...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alinna
post Jan 13 2009, 11:03 AM
Post #19


High Class Member
*****

Group: Members+
Posts: 584
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 675
Points: 1.467
Gender:



Daca am dezgropat Urda un anime destul de mediocru, hai sa dezgrop si Gilgamesh unul dintre animeurile bune, despre care nu am auzit vorbindu-se foarte des.
Am citit ca cineva de pe aici a reusit performanta extraordinara sa vada tot animeul intro singura zi "wow" si chiar nu sunt ironica. Dat fiind faptul ca animeul este "intunecat", culorile predominate sunt culori reci - eu nu am putut sa vad mai mult de 3-4 episoade pe zi, asa ca pot sa spun ca mi-a luat cateva zile bune sa termin seria...A nu se intelege ca ma plang, nu - culorile au fost foarte bine alese, vorbim de o lume fara soare, adica de o lume trista - e fireasca alegerea culorilor...
Am vazut ca majoritatea celor care au postat compara animeul cu X - daca e vorba de X-tv, trebuie sa marturisesc ca in afara de faptul ca granita dintre bine si rau nu este bine delimitata nu am vazut mari asemanari...
Primul anime la care m-am gandit - in termeni de comparatie a fost Wonderful Days - poate vi se pare ciudat, dar am avut un deja vu. Dupa catastrofa/experiment esuat cerul este acoperit de o perdea de nori, oamenii nu mai vad cerul, generatiile tinere ajung sa considere lipsa sparelui ca pe ceva firesc...iar al doilea titlu care mi-a venit in minte a fost Angel's egg - dar aici este vorba de character desginul personajelor...
Desi - in general - cand vorbesc depre Gilgamesh o fac ca si cand ar fi un anime foarte bun care merita sa fie vizionat de cat mai multa lume, marturisesc ca animeul are destul de multe puncte slabe.

Acum trebuie sa ii avertizez pe cei care vor sa citeasca acest post si nu au vazut inca animeul sa renunte, pentru ca din acest punct incep spoilerele.

Partile din poveste care m-au enervat si-au facut aparitia inca de la inceput, sunt acele faze pe care eu le numesc "d-aia" ^^". Spre exemplu decizia lui Tetsuya si a lui Kyoko de a trece in tabara celor de la Gilgamesh este o decizie luata "d-aia". Ei sunt urmariti de niste gangsteri si sunt aparati de niste tipi cu super puteri care la randul lor sunt atacati de altii ¬_¬ cu super puteri. Are you following me? Primii care ii urmaresc si ii ataca ...ok pe acestia ii taiem de pe lista din prima, nu vrei sa te lasi ucis de buna voie, nu?
K si T nu au de unde sa stie ca cei care i-au atacat pe salvatorii lor le vor binele. Bine, cei care i-au slavat se transforma in monstrii, dar cei care tocmai ataca au aceleasi puteri chiar daca isi pastreaza infatisarea umana... Pe principiul "d-aia" acestia vor alege sa plece cu cei de la Gilgamesh...desi acestia sunt atacatorii salvatorilor lor...[situatie super penibila, hic, parerea mea]

Tot in categoria penibilus de simplus mi se pare ca se incadreaza si "solutia" finala...blame it on her jelousy... :huh: no really now ..wtf? Ok, original - cu siguranta nu m-as fi gandit la asta, dar... :huh:

Personajele sunt foarte interesante si foarte complexe, imi place faptul ca aproape fiecare personaj isi are locul sub lumina reflectorului asigurat, iar informatiile sunt frumos inserate in desfasurarea actiunii, nu e ca si cum se pune un stop cadru in care unii casca asteptand sa se intample ceva.

Am simpatizat cel mai mult cu Kyoko si asta datorita deciziei ei de a pleca, de ce sa ramana si sa ia parte la o lupta ce nu e a ei? Evident ca am muscat din pereti cand ia decizila inteligenta de a se prostitua [wtf was that?!?!]...si totusi Kyoko, e cel mai matur emotional personaj, in ciuda greutatilor ramane mai umana decat toti. Nimic nu o poate indeparta de la dorinta ei de a avea o viata normala, departe de controlul pe care altcineva l-ar putea exercita asupra ei. Ma bucur ca este "noua Eva" si ca - in cele din urma o ucide pe Micuta Hiroko aka Tear a carei gelozie a cauzat distrugerea lumii...

Ma rog, ar fi multe de spus despre serie, tocmai pentru ca e o serie interesanta, ce merita vazuta...insa ma voi opri aici...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 02:45 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |