Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sands Of Time


Fake!
post Dec 13 2010, 01:48 AM
Post #1


Newbie
*

Group: Members
Posts: 5
Joined: 5-December 10
From: Somwhere Far Far Far Far Away
Member No.: 10.230
Points: 13
Gender:



Ok , este primul meu fic , este doar un test si doresc doar un mic feedback , thanks.

Capitolul I - Inchisoarea din Nagoya

"Daca planul nostru o sa dea gres vom murii cu totii."
Il revazu in minte pentru ultima oara cercetindu-l si cautindu-i partile slabe, dar nu-i putu gasi nici una. Planul era indraznet si preciza o sincronizare precisa, la secunda.Daca va reusi avea sa fie o intimplare spectaculoasa. Daca v-a da gres. . .
"Ma rog am depasit vremea ingrijorarilor, isi spuse Souji , mediativ. Acum a sosit timpul pentru actiune." Souji Okita era o legenda , un erou pentru lume si o pacoste pentru guvern.Era foarte inalt, avea o fata melancolica, inteligenta , un trup relativ musculos si ochi negri , ingindurati.Cei ce-l vazusera obisnuiau sa il descrie mai inalt decat era in realitate, mai brun , mai aprig. Souji Okita era o persoana complexa ,un realist ce cunostea soarte ce il astepta, un romantic gata sa moara pentru cauza in care credea.

Nagoya era un oras iesit din minti. Se gasea in ultima dimineata al unui vestit festival cu lupte intre samurai, era o sarbatoare anuala care se tinea de la 7 iulie la 14 iulie. Mii de vizitatori din toate colturile tarii roiau in oras. Unii venisera doar sa priveasca spectacolul iar altii , dorind sa isi dovedeasca barbatia , luau parte direct la festival.Vizitatorii umpleau pana la refuz restaurantele , cafenelele si hotelurile privind la paradele multicolore de soldati.De la miezul noptii pana la 6 dimineata vizitatorii ramineau treji, cintand , dansaind sau facand dragoste, prea atitati sa poate dormi.
La ora 7 fix se lansa o racheta care anunta deschiderea competitiei, cateva momente mai tarziu era lansaa o a-2-a racheta ce anunta primul duel.O a-3a rachete trebuia lansata pentru anuntarea finalel , dar in aceasta anume zi nu a fost trimisa din cauza unui incident , un lucru ce nu se mai intamplase niciodata in istoria orasului Nagoya.
Cand unul din duelurie importat avea sa inceapta, 6 personaje deghizate in soldati au navalit prin surprindele asupra garzilor , omorandu-i.Ceea ce cu un moment in urma era o vesela sarbatoare se prefacuse intr-un cosmar infiorator.Pretutindeni in aer plutea moartea.Cei 6 ucigasi erau de fapt niste rebeli ce luptau pentru independenta si drepturile lor.Tot orasul era in panica toti gardienii si soldatii din orasii erau alertati si pe urmele rebelilor.

Intre timp , in inchisoare de langa Nagoya se petrecea ceva. . .

Inchisoarea se numea Okinawa, era o cladire de piatra cu doua etaje, cu ferestre puternice.La fiecare dintre cele 4 colturi era cate un turn iar deasupra usii flutura steagul guvernului.Un gard de piatra inconjura o curte mica. La etajul al 2-lea era un sir de celule ce ii adaposteau pe detinutii condamnati la moarte.
In interiorul inchisorii un gardian greoi conducea un preot.Gardianul tinea in mina o sabie militara.
Observand privirea intrebatoare care se ivise in ochii preotului la vederea armei, gardianul il lamuri:
-In locul asta nu poti fi niciodata sigur.La etajul asta avem toate scursurile pamintului.
-Stiti, parinte , va cam pierdeti vremea pe aici , brutele astea nu au nevoie de mintuire.
-Totusi e datoria noastra sa incercam fiule.
-Va spun eu , portile iadului abia asteapta sa ii primeasca pe cei doi.
Preotul il privi pe gardian cu surpriza:
-Cei 2? Parca mi s-a spus ca sunt 3.
-Vam facut economie de timp, Otonashi a murit azi dimineata la infirmerie.
Ajunsera la celulele din capatul coridorului.
-Aicia-i parinte.
Gardianul deschise usa si se dadu cu grija indarat cind preutul intra in celula.
Preotul se indrepta spre silueta ghemuita pe patul murdar din celula.
-Cum te numesti fiule?
-Hajime Saito.
Preotul se uita in jos,era greu sa iti dai seaa cum arata omul.Fata ii era desfigurata de bataie.
-Ma bucur ca ati putut veni parinte, o sa ma execute in dimineata asta asai?
-Imi pare rau ordinul a fost dat de primul ministru in persoana.
Gardianul care tragea cu urechea gindi in sinea lui"Ce pierdere de vreme prosteasca, pe asta D-zeu o sa il scuipe drept in ochi."
Preotul condus de gardian se indrepta spre a -2a celula.
-E al dumneavoastra parinte.
Preotul intra in cea de a 2-a celula , si aici detinultul fusese batut salbatic.
-Cum te numesti fiule?
-Hijikata Toudo
Era un om uscat si obrazul ii era acoperit de o cicatrice recenta.
-Nu m-ie teama de moarte!
-Asta e un lucru bun , caci nimeni nu e crutat de moarte.
In timp ce preotul il asculta pe Hijikata , prin cladire incepura sa se verse zgomotele de afara, zgomotele provocate de soldati si multime , din cauza celor 6 rebeli.
-Parinte ar fi bine sa te grabesti.
-Am terminat.
Deodata se auzi o izbitura puternica din directia usii inchisorii.
-Ce naiba a fost zgomotul asta? zise gardianul.
-Se pare ca cineva doreste sa aiba o intrevedere cu noi, spuse preotul, imi dai voie sa imprumut asta?
-Ce sa imprumutati?
-Arma dumitale va rog.
In timp ce vorbea preotul se apropia de gardian.Scoase in tacere de la gat un cutit mascat intr-un medalion, cu o miscare iute ca fulgerul preotul infipse cutitul in pieptul gardianului.
-Vezi fiule, rosti in timp ce lua sabia militara de la gardian.D-zeu si cu mine am hotarit ca numai ai nevoie de sabia asta.
Preotul lua cheile gardianului si il elibara pe Hajime Saito.
-Souji ! Ai jucat al naibii de bine rolul preotului , aproape te-am crezut si eu.
-V-au aranjat bine pe amundoi dar nu avea grija , o sa plateasca.Ce s-a inamplat cu Otonashi?
-L-au omorat in bataie . I-am auzit strigatele. Pe urma l-au dus la infirmierie si au pretinis ca a murit de inima.
In fata lor se ivi usa de fier inchisa a inchisorii.
-Asteptati aici, le spuse Souji.

Se apropie de gardianul de la usa si ii spuse:
-Eu mi-am terminat treaba.
Gardianul descuie poara.
-Ati face bine sa va grabiti , rebelii au atacat orasul.
Nu apucase sa isi termine bine fraza . Cind cutitul lui Souji i se infipse in piept, ii tisni singele pe gura.Souji le facu semn celor 2:
-Veniti!
La poarta astepta o trasura rosie cei 6 rebeli ce atacasera orasul erau prezenti. Fara sa scoata o vorba Souji si cei 2 se arunca in parta din spate a trasurii , care proni in goana, imprastiind pietonii ingroziti pe strazile intesate...



TO BE CONTINUED. . .cred .
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:25 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |