Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kiba


Scorpio
post May 23 2006, 08:38 PM
Post #1


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Un anime care aduce a Mai-Hime....dar care promite sa fie mai bun.

Actiunea se centreaza in jurul unui pusti pe nume Zed care este transportat intr-o lume fantastica unde afla ca poseda puterea unui Shard Caster. Desi la inceput este destul de bulvesat de ceea ce se petrece in jurul lui si intra in cateva lupte cu alti Shard Casteri, Zed incepe sa se obisnuiasca cu ceea ce se petrece in jurul lui si doreste sa devina din ce in ce mai puternic.

Cea mai mare putere a Shard Casterilor era Spiritul pe care-l summonau, Zed avand un Spirit special....care controla vantul. Desi Zed inca nu poate sa-si controleze Spiritul acesta isi face aparitia cand este nevoie.

Inca nu s-a explicat cum Zed este Shard caster desi este de pe alta lume...sau care e faza exacta cu mama lui care este si ea Shard Caster.....si mai nou prietenul sau Noah e si el in aceasta lume si poseda si el niste puteri...dar inca nu se stie daca de Shard Caster.

Ep-ul 8 aduce o turna interesanta povestii ..... nu m-as fi asteptat la asa ceva....chiar m-a surprins si chiar placut :D.....de unde sare Jokerul.....de unde nici nu te astepti :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post May 23 2006, 10:16 PM
Post #2


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



dupa mine aduce a Juuni Kokki dar mai prost ... dar ma rog ... de gustibus croatum non discutarum :P
revenind ... un fantasy simpaticutz, fara veleitati deosebite, cu un personaj principal ratacit intr-o lume misterioasa, unde Shard Casters domina ... iar el pare a fi unul din aia mari si tari ... la spirit :P
dupa el ajunge in lumea cea fantastica si Noah, cel mai bun prieten al lui Zed, se pare ca summonat de conducatoarea Neotopiei una din tarile de acolo (Zed era in Tamura), dar in locul gresit ... asa ca isi incepe si el aventurile, independent de Zed, desi e clar ca se vor intalni la un moment dat :P
grafica e ok, spiritele sunt desenate misto, unele ... al lui Zed imi place cel mai mult, desi nici "balerina" lui Robes nu e rea :P ...
muzica nu ma atrage deloc in schimb, si nici cliseele de prin poveste ... insa cum zicea si scorp, nu se stie niciodata de unde sare Joker-ul ... intorsaturile de situatie pot face sa fie mai palpitanta povestea si sa te tina atent ...
all in all ... incercati-l ... poate va place.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post May 24 2006, 10:00 PM
Post #3


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Destul de interesant... nu cine stie ce poveste (desi sunt curios ce se intampla in ep. urmator... ce va alege spiritul... desi, cu totii stim ce va alege spiritul :lol:) dar actiunea si grafica sunt ambele dragutze, te tin in priza.
Mi-a placut foarte mult spiritul lui Keith, dar pacat ca-si ia bataie repede rau de tot :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 25 2006, 08:54 AM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



QUOTE(axi)
dupa mine aduce a Juuni Kokki dar mai prost ... dar ma rog ... de gustibus croatum non discutarum

Subscriu! Cu toate ca si comparatia cu Juuni Kokki mi se pare un pic prea buna si l-as compara mai degraba cu Mai-HIME (zice bine Scorp), Fate sau orice alt anime care are la baza ideea oamenilor deosebiti care reusesc sa controleze fiinte/chestii deosebite. :lol: So... povestea nu ma impresioneaza si cred ca nici grafica. Clisee la tot pasul...
Parca vad ca la un moment dat Zed si Noah vor ajunge dusmani. Asta pt ca toata povestea are si un iz de Fushigi Yuugi. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jun 19 2006, 08:56 PM
Post #5


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



sa zicem ca au mai trecut cateva episoade ... suntem acum la eps 12 si eroul nostru ce se gandeste el sa faca :P ...
sa-si traga un nou spirit ... ca pe Amil Ghoul (spiritul sau) nu prea poate sa-l controleze momentan
... si printre picaturi (ce bine ca iese doar un eps pe sapt ca m-as plictisi altfel) aflam ca
printesa (logic ca e si o printesa la ananghie, ce credeati :P) urmeaza sa se casatoreasca impotriva vointei ei (desi e de acord) cu "zmeul" ... dar nu cu "zmeul" cel mare si rau ... ceea ce ne aduce iar la vorba lui scorp: "de unde sare Jokerul ... de unde nici nu te astepti" ... bleah ...

incep sa ma simt la fel ca la fuushigi yuugi, no ofence ptr cei carora le-a placut, dar pe mine m-a plictisit teribil.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jun 21 2006, 11:05 PM
Post #6


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Pe mine incepe sa ma cam plicti. seria asta. (nu am vazut inca ep. 12 dar ma asteapta in folderul cu animeuri... dar nu stiu daca am sa ma uit la el. Poate totusi s-o mai zice ceva interesant?)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Jul 26 2006, 06:54 PM
Post #7


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



intre timp am ajuns pe la eps 16 si actiunea a fost un pic mai dinamica desi unele faze au fost cam trase de par.
ce nu mi-a placut ... dupa ce zed isi ia spiritul cel nou, devine dintr-o data mare si tare si-l bate pe joker, acum, as fi inteles ca spiritul lui sa-l bata pe al lui joker, dar el de unde are atata putere peste noapte, nici macar nu l-a aratat antrenandu-se ori ceva, dbz like :P
alta faza aiurea, cand "innebuneste" miki, prea matura cu aia pe jos pe acolo, inclusiv cu zed, si prea se "trezeste" la realitate brusc si exact cand trebuie.
ce mi-a placut e ce spirit si-a tras noah ... si sunt curios cand si cum or sa se intalneasca eroii nostrii pe acolo, ca au fost f aproape de cateva ori.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Jul 27 2006, 12:43 AM
Post #8


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Mi se pare ca au lungit-o cam mult cu revederea asta a lui Noah cu Zed... sa nu mai zic ca spiritul lui Noah e foarte... foarte... oricum, mult mai foarte ca a lui Zed (Amil Gaul ala, sau cum l-o fi chemand).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Aug 2 2006, 06:59 PM
Post #9


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Actiunea se dezvolta frumos...si nu e un anime in care toti aia buni traiesc orice ar fi.....Rebbeca moare...putin cam aiurea ce-i drept..dar ma rog era mai aiurea daca supravietuia. Si in opinia mea mai bine ca au omorat-o....devenise enervanta cu obsesia ei pt Hugh....aparent in anime-ul asta se promoveaza inebunitul peste noapte....pana acuma avem 2 cazuri......eu i-l prevbad si pe al treilea...Noa

Aparent Amil Goul e ceva mai mult decat un spirit puternic...e un spirit cheie.....la ce nu se stie...dar aparent sunt mai multi...Hugh are unul....si mai mult ca sigur ca altul e la Noa sa vedem cine mai are . Sunt tare curios ce legaturi exista intre Amil Goul si spiritul lui Hugh....de iubit-iubita care s-au tradat? B)

Surprizele nu se termina aici....aparent Roia nu e ceea ce pare.....se pare ca trecutul ei contine un secret si un mister nestiut nici macar de ea. Oare cine era tanti aia....mama ei....sora ei.....questions questions

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Coyotee
post Aug 2 2006, 07:06 PM
Post #10


The guy in the shadows
Group Icon

Group: Root Admin
Posts: 1.317
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 2
Points: 4.347
Gender:



Gotta agree with Scorpio on this one...

Din ce in ce mai multe mistere... abia astept urmatoarele episoade :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Aug 3 2006, 10:35 PM
Post #11


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



subscriu ... astept sa vad ce e cu spiritele cheie ... probabil Hugh va explica celor doi misteriosi oaspeti ai sai care e treaba ... insa e curios cum de apare dintr-o data Amil Gaoul si ce leg este intre el si spiritul lui Hugh ... oricum tre sa recunosc ca faza cu "fuziunea" intre spiritul lui Hugh si "zeul" celor din subteran m-a surprins oleaca ... mi s-a parut interesanta ideea ...
alta chestie ... moartea Rebeccai ... personaj simpatic, dar cam iesit de pe axa :P ... sper ca nu o sa invie miraculos precum amicul lui Noah din satul ala al Neotopiei unde ajunsese el la inceput, care se pare ca a supravietuit si apare in eps urmator.
si probabil candva o sa aflam si ce e cu Roia ...
pana atunci un ps ptr coyotee: nu mai fa bre spam :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Sep 22 2006, 02:52 PM
Post #12


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Kiba, am vazut animeul asta pe undeva, da nu mai tin minte unde. Oricum,e interesant si sf, mai are o grafica interesanta. :P Totusi, nu mai tin minte ce se intampla in final. :(
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

shinigami
post Sep 22 2006, 04:01 PM
Post #13


shin no shinigami
***

Group: Members+
Posts: 259
Joined: 9-August 06
From: THEM boards, YIM
Member No.: 2.846
Points: 572
Gender:



waste, ma intreb cum ai reusit sa uiti deja ce e in finalul unei serii ongoing, da' in fine... :lol:

Am abandonat-o pe la episodul 20. Interesanta, dar uneori lovita de sindromul "Si cumparati si jocul". >.> O sa fac un maraton cu restul cand e gata. Asta in ideea in care sunt doar 26 de episoade.
A vazut cineva 25? E penultimul?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

axi
post Sep 23 2006, 06:49 AM
Post #14


Sempai?!
**********

Group: Members+
Posts: 2.481
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 244
Points: 2.193
Gender:



am vazut eu ... si nu :P ... si nici nu e data vreo predictie pe site-urile de profil referitor la nr de episoade.
actiunea a devenit mai interesanta pe parcurs si desi la un moment dat si eu vroiam sa abandonez seria, am renuntzat la idee.
in sfarsit
se pare ca Neotopia organizeaza un joust ptr shard casteri din toata lumea unde apar ca invitati si Zed cu Roia ... si probabil aici se vor lupta si Zed cu Noah

Noah se pare ca a avut parte de o frumusete de brain-wash, astfel ca acum e pregatit sa apere regulile neotopiene ... eh ... ce nume prea putin subtil are tara asta :P
all in all astept saptamana care vine sa vad ce se mai intampla :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Sep 23 2006, 11:34 AM
Post #15


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Deci ala nu era finalul? Bine ca mi-ati spus!!! Acum o sa caut pe net seriile nou aparute. :P

Deci ala nu era finalul? Bine ca mi-ati spus!!! Acum o sa caut pe net seriile nou aparute. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Sep 24 2006, 12:56 AM
Post #16


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



mama da' ce kilareste Noah la aia de ti-e mai mare dragu' sa-l vezi. Cu fata aia blanda, senina... si pac pac, baga sabia si-n masa daca i s-ar cere


[edit] Scuze de double post!

Se mai uita careva la Kiba? Nu ca as fi mare fan dar baietii au reusit sa intensifice din nou atmosfera iar serialul incepe sa semene din ce in ce mai mult cu un RPG (inceputul mi-a dat asa un sentiment de deja-vu cu aducerea lui Zed si cu antrenamentul lui incat nici nu pot incepe a explica). Dupa antrenamente, concursuri si primirea unui oarecare statut in societatea nou-descoperita, omu' nostru se gaseste in fata unui razboi a carui valoare el n-ar trebui s-o cunoasca (avand in vedere ca e outsider) si totusi se implica de dragul valorilor descoperite aci.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Dec 6 2006, 10:36 AM
Post #17


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Yap ma mai uit la Kiba. Ce-i drept incepuse la un moment dat sa devina enervant prin mici fillere fara rost....dar acuma parca iar a prins viatza. Implicarea lui in razboi era clara.....el niciodata nu a suportat ca inocentii sa sufere si asta s-a vazut clar in ultimele 2 ep-uri.

Partea stresanta e conflictul cu Noa....care mi se pare exagerat de tras de par. Adica nu inteleg cum e posibil sa fie schimbat atat de mult Noa...ce fac aia in Neotopia? ... brainwashing?

Ramane sa vedem ce e cu acele Key Spirits si de ce Amil Goul are acuma o culoare rosiatica. Ah....si ce-i cu masa lui Zed pana la urma...ca vad ca a venit in taramul asta.....si nu prea cred ca asta nu e si adevarata ei origine
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tezeu
post Dec 6 2006, 01:32 PM
Post #18


Jedi Cleric (ManBearPig Rase)
***

Group: Members+
Posts: 256
Joined: 20-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 2.451
Points: 607
Gender:



Si eu sunt curios care-i treaba cu muma-sa... ma intreb din ce factiune face parte. Ar fi interesant s-o puna de partea oamenilor Tuskans (aia cu masti pe fatza, ca si maica-sa lu' Roya :D ca aia erau mai instabili psihic)

Pe de alta parte nu stiu ce vor face Jimotoienii daca vor trimite sau nu intariri si mai ales daca-si va da seama tata patriarhu' ca a sacrificat prea multe pentru regulile lui :D

P.S. Am facut un wall ca am ramas placut impresionat de ultimele patru episoade (nu sunt mare photoshopist asa ca nu criticati :D)
http://img237.imageshack.us/img237/7777/kibawalloa3.jpg
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Scorpio
post Mar 27 2007, 05:03 PM
Post #19


Gold Saint
**********

Group: Members+
Posts: 2.862
Joined: --
From: Bucuresti ( Death Valley )
Member No.: 8
Points: 3.964
Gender:



Seria s-a terminat .... 51 de ep-uri .... a fost ok. Finalul a fost interesant .... inc ami-e greu sa zic daca e tras de par...prost realizat sau chiar misto......in opinia mea e o abordare interesanta a idei din serie : Zed fuzioneaza cu Amil Goul.

Bineinteles dupa cum era de asteptat Zed este The true Saviour......aceasta distinctie probabil era numai a acelor Shard Casteri care erau alesi de Amil Goul .... pt ca aparent el era singurul Key Spirit care nu se supunea decat vointei persoanei alese de el.

Ce mi s-a parut un mare pacat e fost faptul ca nu s-a prezentat povestea celor 6 Key Spirits.....cred ca ar fi fost interesanta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

waste
post Mar 27 2007, 05:42 PM
Post #20


Kira
*****

Group: Members+
Posts: 575
Joined: 16-September 06
From: Galati
Member No.: 2.996
Points: 1.306
Gender:



Mda...final...cand urmaresc un anime, abia astept sa vad finalul, cand ajung la final imi pare rau ca s-a terminat. Cat despre povestea celor 6 key spirit, poate va mai fi o serie si o s-o prezinte atunci (sau poate nu o s-o aflam niciodata).
As spune mai multe, dar v-as strica placerea de-a urmari... :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:46 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |