Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mermaid's Forest, ...who wants to live forever !?...


Sidonix
post Aug 29 2005, 01:03 PM
Post #1


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...o combinatie scenaristica interesanta fragmentata episodic...am vazut acelasi lucru si in VP Miyu...tema centrala asupra caruia se axeaza animeul este imortalitatea... vrem sa fim nemuritori dar nu stiu citi ar accepta singuratatea eternitatii...aceasta drama e tratata din mai multe perspective...f inteligent realizat scenariul seria fiind conceputa intr-un stil de mini filmulete fara inter-dependenta intre ele...caracterul principal, Yuta, un pescar ce acum 500 de ani a gustat din carne de sirena, devenind nemuritor, cauta un mod de a-si recapata mortalitatea...singuratatea ii este alungata in momentul in care o descopera pe Mana, ce era crescuta de sirene pt a le servi drept hrana pt a le recapata tineretea...aventurile celor doi sunt intrepatrunse de flash-back-uri din trecutul lui Yuta...un mod interesant de a face legatura narativa...ca episoade mi-au placut mult Mermaid Forest si The Final Face...insa toate sunt reusite per ansamblu...a...grafic vorbind si al recentei realizari ar fi mai fi si Oav-ul Mermaid's Scar...mi-a placut modul realistic de transpunere al violentei de care era capabil micutzul de 800 de ani ^___^...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Sep 30 2005, 03:40 PM
Post #2


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu stiu cat de inteligent este realizat scenariul, avand in vedere ca este fidel manga-ului. :P Nu aduce nimic nou. :P Personal, prefer manga. Nu pot explica d c, dar asa e. Anime-ul l-am vazut pe secvente intrucat nu am rabdare sa "vad" acelasi lucru de 2 ori. :P
Dorintza de imortalitate si fuga de ea (dupa ce este obtinuta) este f dragutz prezentata aici. Dar parca ar aduce un pic cu "Highlander", avand in vedere ca Yuta sau Mana (sau oricare alt "nemuritor") nu poate fi omorat decat prin decapitare.
Nu cred ca dorintza lui Yuta de a muri este reala... pt ca exact cum spune si baba-san din primele 2 eps, se poate decapita oricand (daca vrea, poate :P ). Si odata ce o intalneste pe Mana... Sunt sigura ca in momentul acela ii trece orice "gand de moarte" (ca sa zic asa).
Mi-a placut ca nemurirea este oarecum prezentata ca un fel de joc de noroc. Adik nu oricine manca carnea de sirena devenea nemuritor intrucat aceasta carne este o foarte puternica otrava. Exista riscul ca odata ce ai gustat carnea, sa mori sau, mai rau, sa devii un "lost soul", un monstru fara ratiune.
Imi pare rau ca nu au facut anime si dupa "Mermaid's Gaze", volum care mi-a placut cel mai mult. Eh... Nimeni nu-i perfect. :P Anyway, dintre toate capitolele transpuse in anime, cel mai mult mi-a placut OAV-ul: "Mermaid's Scar". Masato este un "pusti" dat draq. :twisted: Nu degeaba are 800 ani. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2005, 09:29 AM
Post #3


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



n-am citit manga-ul...si nici nu-l voi citi...nu-mi plac imaginile "moarte"...eh...asta am argumentat-o la manga vs anime...nu tine de topic...revenind la anime...eu il incadrez cam in aceeasi categorie cu Vampire Princess Myiu...same feeling...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Oct 4 2005, 09:32 AM
Post #4


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Nu am reusit inca sa vad Vampire Princess Myiu... but I'm working on it. :P Asa ca nu ar fi rau sa-mi explici ce inseamna "aceeasi categorie cu VPM... same feeling...". :P
Eu nu reusesc sa-l aseman cu nici un alt anime. :P Mi se pare destul de original.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Sidonix
post Oct 4 2005, 10:03 AM
Post #5


Burning Soul
**********

Group: Members+
Posts: 2.890
Joined: --
Member No.: 37
Points: 3.770
Gender:



...pai...uite la VpM si sa-mi zici daca am dreptate...atmosfera...bizarul...aceeasi joaca cu viata si moartea...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 2 2007, 01:13 PM
Post #6


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Tot cautand informatii despre animeuri bune, am reusit sa dau si de Mermaid Saga (aka Mermaid Forest). Il recomanda cineva pe un alt forum, de acolo am ajuns sa caut pe Wikipedia informatii si a ajuns sa ma intereseze foarte tare anime-ul asta. Problema e ca nu l-am gasit nicaieri pe net so as vrea sa stiu daca cineva de aici a apucat sa-l vada si daca ma puteti ajuta cu un link de unde poate fi luat. Thanx! :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

kaeru
post May 2 2007, 02:08 PM
Post #7


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 338
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 39
Points: 547



Parca mai era un topic despre animeul asta.
Eu l-am vazut. E misto, insa manga e mult peste. Din pacate nu te pot ajuta cu vreu link.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 2 2007, 02:12 PM
Post #8


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Cu Mermaid Saga n-am gasit alt topic. Anyway, din fericire am dat peste un alt site de torrents despre care habar nu aveam si l-am gasit acolo. Ce-i drept putini seeds, dar tot mai bine decat nimic. Pentru cei interesati, intrati aici. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post May 2 2007, 02:16 PM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Daca chiar si chiar nu-l gasesti, da-mi un buzz. Teoretic il am pe un dvd. Dar dvd-urile nu sunt la mine, iar eu plec din oras o saptamana - so sanse sa-l gasesti inainte sa pot eu face ceva.

De fain e f. fain, si eu l-am cautat mult inainte sa-l vad. Daca-ti place genul recomand cu caldura si Vampire Princess Miyu. Hm. "Caldura" nu prea se potriveste in contextul asta. Anyways, e fain.

LE: si threadul vechi: http://forum.anime-club.ro/forum/index.php...wtopic=3275&hl=
Dar nu te simti prost, nici eu nu gasesc in jumatate din cazuri ce caut. Nu stiu cum e facuta cautarea asta...

LLE: ok, vb pe ymess
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 2 2007, 02:19 PM
Post #10


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Daca crezi ca e ok, o sa-ti dau add pe Y! mess si vorbim acolo. Desi e cam mare distanta dintre Bucuresti si Cluj. :) Oricum, mai devreme de 2 saptamani nu o sa-l primesc nic eu asa ca poate rezolvam ceva. :D Nu am vazut nici Vampire Princess Miyu, o sa caut acum niste informatii despre serial.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post May 2 2007, 04:32 PM
Post #11


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Topics merged. :)

Seria o poti gasi aici.

P.S. Asemenea lui kaeru, recomand manga.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Daianara
post May 3 2007, 07:38 AM
Post #12


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 352
Joined: 22-March 07
Member No.: 3.995
Points: 864
Gender:



Mersi de link Kisa. Pare totusi mai acceptabil la 12 seeds decat la 2.

[edit]

Am fost foarte entuziasmata la inceputul serialului. Cineva care traia de 500 de ani datorita carnii de sirena si acum dorea sa isi recupereze statutul de muritor? Sounds pretty cool to me. Insa pe masura ce vedeam mai multe episoade am inceput sa realizez ca premisa serialului a fost uitata undeva pe drum, in fiecare episod prezentandu-se alt caz in care carnea de sirena a nenorocit pe cineva. Si atat. Iar sfarsitul nu clarifica nimic, ba chiar te baga si mai mult in ceata. Sa inteleg ca Yuta&co si-au fixat ca nou scop prinderea pustiului de 800 de ani? Cum ramane cu dorinta de la inceput, de a redeveni muritor?
@Kisa Yuta nu dorea sa moara oricand si oricum. Voia doar sa recupereze posibilitatea de a muri. Si spune la un moment dat ca vrea sa moara de batranete sau ceva in genul. Cel putin eu asa am interpretat faptele. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 21 2007, 01:05 PM
Post #13


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



De ce am vaga impresie ca daca si-ar fi recapatat mortalitatea/ar fi putut sa moara de batranete, tot nu ar fi vrut cu adevarat sa moara? :P Daca vrei sa mori, mori si gata. Nu amani momentul pentru atunci cand vei fi batran... Nu cred ca se pune problema de a-si trai viata... A facut asta destul. :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

rogueman999
post Aug 21 2007, 05:24 PM
Post #14


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 830
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 782
Points: 1.756
Gender:



Poate ca vroiau normalitate... posibilitatea de a imbatrani este si posibilitatea de a se aseza undeva, de a capata radacini. Nu poti ramane 20 ani intr-un loc aratand de 17 ani...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 05:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |