Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum ati inceput sa desenati


Alveron
post Aug 15 2005, 03:40 PM
Post #1


Dreaming Devil
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: In Cluj Napoca pe moment
Member No.: 1.324
Points: 85
Gender:



Au trecut deja cateva luni bune de cand m-am apucat de desenat dar nimic din ce fac nu imi place cum iese asa ca vreau sa stiu si eu de la altii cum au inceput si cat timp le-a luat ca desenele lor sa arate cat de cat bine. Poate fac eu ceva gresit si nu imi dau seama.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Datastorm
post Aug 15 2005, 06:15 PM
Post #2


Nightly Caress
**

Group: Members+
Posts: 94
Joined: --
From: Arad
Member No.: 1.477
Points: 82
Gender:



eu am inceput sa desenez...sailor moon..ieseau super naspa..dar cu timpul ies mai bine
n-ai decat sa desenezi mult pana iti iese cum vrei tu
desenul se invata! :D
stiu cum e sa ai ceva in minte..si cand te uiti pe foaie..dezastru.. asta este..trebuie sa tot desenezi
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 15 2005, 07:00 PM
Post #3


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



Eu am inceput, ca majoritatea , dealtfel, sa reproduc un anime care imi placea la momentul acela(atunci eram mai mic si nebun dupa DBZ..)
Un desenator adevarat de anime nu trebuie sa aiba neaparat idei originale(alea vin cu exersatul si cu inspiratia..) ci trebuie sa stie trucurile de desen ptr. a face de ex. un personaj perfect proportionat..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

taikomonk
post Aug 15 2005, 10:59 PM
Post #4


Dakinii
Group Icon

Group: Members+
Posts: 120
Joined: --
Member No.: 1.675
Points: 88
Gender:



Cu timpul prinzi experienta shi "mana se formeaza" pt. desen :P dar ca desenele sa prinda" maturitate" sa spunem asa, trebuie sa desenezi din suflet, sa lasi ca ceea ce te-a impresionat sau ti-a placut in mod deosebit (nu numai in anime ci in general in viata) sa prinda contur pe hartie :)
Nu intotdeauna mana va reda pe hartie ceea ce imaginatia ta vede ......aici este nevoie shi de talent nu numai de experienta......dar daca vei incerca sa fii relaxat cand desenezi, sa incerci sa simti ceea ce faci, vei fi surprins ce poti realiza, cerde-ma ti-o spun din proprie experienta :P
Eu, desenez de vreo 20 de ani aproximativ (anime de vreo 10)....chiar shi acum am ajuns uneori sa-mi vad un desen care poate este f. bun din toate punctele de vedere, shi sa gasesc imperfectiuni care nu ies neaparat in evidenta pt. ochiul celui car il priveste. Am desene care sunt facute din timpul cand eram la liceu shi uitandu-ma acum la ele unele mi se par chiar f. bune, e atunci nu mi-au placut.....
Oricum dupa parerea mea un desen va fi intotdeauna "bun" sau "reusit" dar "perfect" niciodata......daca voi avea timp odata poate va voi explica de ce....( daca va intereseaza bineinteles...daca nu, nu e ok).
Sper ca am reusit sa ma fac inteles cat de cat in ceea ce am scris ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Alveron
post Aug 16 2005, 04:18 PM
Post #5


Dreaming Devil
**

Group: Members+
Posts: 73
Joined: --
From: In Cluj Napoca pe moment
Member No.: 1.324
Points: 85
Gender:



Vad ca nu sunt singurul care a trecut prin asa ceva si asta ma incurajeaza sa continui . Oricum aveti dreptate in cea ce priveste exersarea fata de desenele pe care le faceam la inceput si cele pe care le fac acum se observa imbunatatiri chiar daca nu sunt prea multumit de rezultatul final, poate este si vina mea pentru ca incerc sa fiu cat de cat original si nu doar sa copiez alte desene poate doar asa ca sa imi dau seama de cum se deseneaza o pozitie a corpului, ochii, parul sau orice altceva ce mi-a atras atentia la desenul respectiv.
De talentat nu prea cred ca am talent inascut dar c-am din totdeauna
mi-a placut sa desenez si desenez pe unde apuc si pe ce apuc(sa nu va spun cate au indurat bancile pe unde stau cele de la fac. desigur nu din parc :D ). Dar pentru ca sunt inca la inceput imi place sa primesc sfaturi si indicatii ca sa ma perfectionez si poate in cateva zile sau saptamani sau.... in viitorul apropiat cad am sa prin putin curaj am sa postez si eu o schita sau doua ca sa vedeti si voi cum desenez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Masatoshi
post Aug 16 2005, 08:08 PM
Post #6


Japan National Team Supporter
***

Group: Members+
Posts: 236
Joined: --
From: Tokyo-to,Shibuya-ku,2-1-15 Shibuya
Member No.: 164
Points: 1.529
Gender:



este si vorba de perceptia celorlalti ptr. anime...
asa apar personaje mai naturale(saikano) ,aproape perfecte(ayashi no ceres) sau de-a dreptul hilare(bottle fairy) in functie si de viziunea creatorului..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Mitsuki Chan
post Aug 22 2005, 05:05 PM
Post #7


~miracle romance~shinjite iru no~
***

Group: Members+
Posts: 233
Joined: 12-August 05
Member No.: 1.727
Points: 333
Gender:



QUOTE(taikomonk @ Aug 15 2005, 11:59 PM)
Cu timpul prinzi experienta shi "mana se formeaza" pt. desen :P dar ca desenele sa prinda" maturitate" sa spunem asa, trebuie sa desenezi din suflet, sa lasi ca ceea ce te-a impresionat sau ti-a placut in mod deosebit (nu numai in anime ci in general in viata) sa prinda contur pe hartie  :)
Nu intotdeauna mana va reda pe hartie ceea ce imaginatia ta vede ......aici este nevoie shi de talent nu numai de experienta......dar daca vei incerca sa fii relaxat cand desenezi, sa incerci sa simti ceea ce faci, vei fi surprins ce poti realiza, cerde-ma ti-o spun din proprie experienta :P
Eu, desenez de vreo 20 de ani aproximativ (anime de vreo 10)....chiar shi acum am ajuns uneori sa-mi vad un desen care poate este f. bun din toate punctele de vedere, shi sa  gasesc imperfectiuni care nu ies neaparat in evidenta pt. ochiul celui car il priveste. Am desene care sunt facute din timpul cand eram la liceu  shi uitandu-ma acum la ele unele mi se par chiar f. bune, e atunci nu mi-au placut.....
Oricum dupa parerea mea un desen va fi intotdeauna "bun" sau "reusit" dar "perfect" niciodata......daca voi avea timp odata poate va voi explica de ce....( daca va intereseaza bineinteles...daca nu, nu e ok).
Sper ca am reusit sa ma fac inteles cat de cat in ceea ce am scris ;)
*


Corect!!!!
Eu am inceput sa desenez pt ca imi placea cum arata Inuyasha si vroiam sa am un desen cu el!si de atunci am avansat ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

blackinque
post Aug 23 2005, 04:37 AM
Post #8


God's Toilet
****

Group: Members+
Posts: 364
Joined: --
From: Between the wasteland & sky ~ Bucuresti
Member No.: 261
Points: 104
Gender:



>_O

obiceiul meu de a desena dateaza de cand aveam 6 ani, viata mea era neplacuta si gaseam refugiu in desenele mele, va vine sa credeti ca desenz de 10 ani si creatiile mele tot arata ca naiba. oricum ... desenam personaje din desene animate, mai ales din warner brothers, numai fetze de fete, apoi caluti <_< si fete frumoase, cel putin asa imi pareau mie ... anime si manga nu desenez decat de vreo 2 ani, credeam ca nu o sa ma acomodez cu noul stil niciodata, acum m-am mai obisnuit si incerc sa imi fac propriul meu stil

taikomonk, inteleg ce vrei sa spui cu perfectiunea in desene :)

O_<
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kisa
post Aug 23 2005, 08:04 AM
Post #9


~*okasan*~
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.847
Joined: --
From: Braila
Member No.: 1.303
Points: 3.264
Gender:



Hm... Am inceput sa desenez de cand eram micutza micutza. :P Asta inseamna ca atunci mai mult mazgaleam decat sa desenez. :P Dupa care am dat de Sailor Moon si nu m-am putut sa ma abtin sa nu le desenez. Binenteles ca nu-mi ieseau cine stie ce (cel mai greu mi-a fost si inca imi este sa surprind miscarea).
Intrand in contact cu lumea anime si cu felul lor de a desena ochii, a urmat o perioada cu o reala obsesie pt ochi (am desene intregi numai cu ochi :P - messa kind of weird :twisted: ).
Momentan, ma chinui sa-mi fac timp si pt desenat. Stilul manga/anime inca imi da batai de cap. :blink: :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tenshi
post Aug 27 2005, 08:34 PM
Post #10


Fanart MOD-nya
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.173
Joined: 9-January 04
From: Arad
Member No.: 168
Points: 1.152
Gender:



Eu desenez de la doi ani. Mama se mandreste si acum ca primul meu desen n-a fost o mazgalitura ci un om cu tot ce-i trebuie, adica picioare, maini, cap... Si de atunci nu m-am mai oprit. :) Prima data cand am desenat anime a fost dupa ce am vazut cateva episoade din Sandy Belle si Lidia si floarea cu 7 culori. Aveam vreo 8 ani pe atunci... ^_^

Dupa parerea mea, talentul e esential daca vrei sa-ti dezvolti mana si ochii pentru desen, insa fara exercitiu nu vei reusi mai nimic. Spun ca talentul e important pentru ca degeaba studiezi tehnici si desenezi mereu daca nu ai in tine acel dar care iti permite sa vezi lucruri pe care altii nu le vad...

O alta parere a mea este ca daca iti place desenul, well... go for it!! Nu-i nimic daca n-ai talent, daca te face sa te simti bine, deseneaza si impartaseste si altora ideile tale. Este important insa sa-ti cunosti limitele si sa stii unde te situezi. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Laurentiu
post Sep 16 2005, 07:42 AM
Post #11


Incepator
**

Group: Members
Posts: 21
Joined: --
Member No.: 1.645
Points: 44



Eu am inceput sa desenez cu mana pe la 3 ani ! ... fata de altii cu picioarele la 30.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagami
post Sep 24 2005, 01:08 AM
Post #12


Lonely Loner
**

Group: Members+
Posts: 45
Joined: 23-September 05
From: nowhere
Member No.: 1.820
Points: 116
Gender:



de cand eram mica si mama punea in rama mazgalelile mele. de prin clasa a II-a am fost la o scoala unde se facea desen.nu mi-a placut pentru ca cei mari radeau de desenele mele infantile si mi se impunea ce si in ce fel sa desenez, dar de renuntat am renuntat abia dupa vreo 5 ani. m-am reapucat de desenat printr-a 9-a dar nu-s niciodata multumita de ce iese
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

BladeDancer
post Sep 24 2005, 04:37 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 41
Joined: --
From: surounded by my bloody blades
Member No.: 1.568
Points: 31
Gender:



Pai munca este totul ......Shi eu am inceput uitandu-ma la saylor moon dar eu nu am inceput decat recent sa desenez pt ca stilkl manga imi place foarte mult.Dar totusi lucrarile mele nu-s asa de bune vezi topicul"i'm in too:hope i'm talented enough".
deci nu-ti fa griji o sa ajungi sa desenezi mai bine.
:lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

CyBeR
post Sep 24 2005, 10:58 AM
Post #14


Sick of this world
**********

Group: Members+
Posts: 1.341
Joined: --
From: Eternal Purgatory
Member No.: 35
Points: 1.030
Gender:



Ca sa nu incep postarea cu prea prezentul: "Eu am inceput..." am sa zic doar ca eu desenez si acum din acelasi motiv din am desenat pentru prima data ceva: din plictiseala. Nu am talent, n-am rabdare pt exercitiu si in nici un caz nu mai am dorinta de a ma imbunatati. Dar daca vreodata am creionul in mana si hartia in fata si nimic altceva de facut...e mai usor sa tragi linii decat sa scrii asa ca am sa desenez. Scrisul il las pe computer...e mai rapid.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kagome-chan
post Sep 24 2005, 09:14 PM
Post #15


ArTiStiK FuSi0n
****

Group: Members+
Posts: 450
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 1.174
Points: 675
Gender:



Pai...in principiu, desenez de cand ma stiu , dar ...am inceput in forta cam...prin vacanta de Craciun (2004). :rolleyes: pe parcurs, am tot desenat si am reusit sa progesez . :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Abel Nightroad
post Sep 25 2005, 07:44 PM
Post #16


South Park fan
***

Group: Members+
Posts: 186
Joined: 13-September 05
Member No.: 1.793
Points: 310
Gender:



desenez de cand eram mic
"personajele" erau niste bete si cu un cerc pt cap , aratau jalnic si 2 ocupau o foaie A4
in timp am inceput sa le fac mai mici (tot din bezte dar capul era un punct :D ) si am inceput sa adaug par (care era facut tot din bete)
m-am apucat serios de desenat anime prin ianuarie cand am gasit un "how to draw goku, vegeta, trunks from DBZ". am incercat un vegeta si a iesit destul de bine.(I was so proud)
am incercat sa-i fac sa iasa cat mai bine (macar la fata ... nu seamana deloc cu originalul)
cel mai recent desen este Lina din Slayers.
corpul a iesit (zic eu) destul de bine , dar nu seamana deloc cu ea la fata (am facut-o prea mica si ascutita :( ), sper ca in timp sa-mi iasa mai bine
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Asra
post Sep 26 2005, 04:56 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 162
Joined: --
From: Inner World
Member No.: 184
Points: 278
Gender:



Pai.. desenez de cand ma stiu ^^; stiu ca atunci cand eram mica (pana la scoala) oamenii imi spuneam ca desenez frumos (=multa incurajare e buna :) logic ca asa erau niste mazgaleli) iar mai tarziu prin clasa a doua am vazut sailor moon si m-a lovit nebunia :P prima oara le faceam intr-un stil (mai) tipic de copil cu buzele in forma de inimoara smad. Iar cu timpul au inceput sa mai semene dar eu ma uit si la desenele de prin a opta si tot sunt diforme ^^; so.. de-abia printr-a noua spre a zecea cand am inceput sa vad mai multe stiluri si sa observ diferentele pot sa spun ca am inceput sa desenez mai .. nu stiu cum sa zic.. sa fac desene la care ma pot uita si acum fara sa ma zbarlesc de la uratenia lor crunta :P so.. de-abia pe la 15-16 ani am ajuns sa-mi formez ochiul pt desen (cred.. pt ca inca lucrez la asta.. si mai am o groaza). Oircum, cand eram mai mica (pe la 5-6 ani) tata imi dadea desene sa le copiez, prima oara pe geam iar apoi am inceput sa fac copii uitandu-ma la ele :P si am continuat sa fac copii pana tarziu.. oh well :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lillith
post Sep 28 2005, 09:29 AM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 161
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 717
Points: 37
Gender:



Pei,hm,well,eu desenez cam tot de cand eram mica.Dar habar nu aveam sa desenez cum trebuie.Vroiam sa stiu multe lucruri ds cam cum ar trebui sa iasa sit tot asa.Mereu sunt secrete si stiluri proprii.Acestea se afla pe parcurs sau se dobandesc.Dar cam de curand am inceput sa desenez si sa imi dau seama cum ar trebui de fapt sa fie.Se mai insipra omul,mai incearca chestii noi ptr a isi forma stilul propriu. <_< Inainte nu ma incumetam sa fac un desen intreg,terminat :P ,ptr ca stiam ca nu imi va iesi cum trebuie.I wanted everything to be perfect. :blink: Dar acum am incercat multe chestii si invatz.And I love to draw.Si nu am de gand sa ma las prea curand de el. :P It'really fun.Si cel mai de varf moment este atunci cand stii ca ti-a iesit bine si nu numai tu vezi asta ci si ceilalti around you.Ma bucur mult ca exista capacitatea asta de a invata :P lucruri noi.Cand faci ceva ce iti place esti in stare de multe chestii pe care probabil nu erai dc pur si simplu nu iti pasa.Si este foarte important ca some ppl to share ideas si comments upon ur drawing. ;) In this way mai inveti cate ceva... B)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ayumi
post Sep 28 2005, 11:11 AM
Post #19


~RuKi & Miyavi LoVeR~
****

Group: Members+
Posts: 440
Joined: --
From: Feenwald
Member No.: 361
Points: 745
Gender:



Eu am inceput sa desenez pe la 3 ani,in fine desenele erau un dezastru .....pe la 8 ani iara m-am apucat am inceput sa desenez sailormoon,dar aveam o colega in clasa care desena f bine si cand am vazut desenele ei si dupa aia desenele mele,m-am lasat de desenat(ale mele aratau oribil)..dupa aia prin clasa a 7a iara am inceput sa desenez si de data asta am desenat kkj si doremi si ce mai era la rtl 2 atunci,dar o alta colega si-a descoperit talentul pt desen si desena f bine(colega mea era Cristal de pe forum)si atunci iara m-am lasat de desen,prin clasa a 8a am inceput sa ma inteleg f bine cu Cristal si ea m-a incurajat sa incep sa desenez....si atunci m-am gandit daca ea poate atunci trebuie sa pot si eu.Si de atunci tot desenez,cateodata imi plac cum imi ies desenele cateodata nu :unsure:....well pereti de la scoala is plini cu personaje chibi :rolleyes: .....inca o chestie care m-a ambitionat sa desenez ii:fratele meu deseneaza f bine si tatal meu tot ii lauda desenele lui,dar pe ale mele nu :( si de atunci m-am pus in gand sa il intrec pe fratele meu la desen ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Broly
post Sep 28 2005, 08:52 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 30
Joined: --
Member No.: 823
Points: 70
Gender:



Hmm.. de cand am inceput sa desenz, de mic de tot( ca oricine altcineva). Akus sa trecem la ceva mai serios. Prima data am inceput sa desenz anime, cand am vazut DBZ :D. Mai intai a fost greu...multe linii, foarte multe detalii, greu de facut. Pe atunci tehnica mea nu era buna, faceam totul exact cum vedeam, adik trebuia sa studiez fiecare coltzishor, cuta, etc sa pot face un personaj, dar cu timpul m-am interesat de tehnici de desen. In acest moment folosesc mai multe tehnici odata, care zic eu dau roade :lol:. Presupun k rolul acestui topic e sa gaseshti modalitati de a desena, idei, etc. asha k eu zic sa nu te grabeshti, ia-o incet ;), pana la urma o sa-ti iasa. Sa-ti dau shi un exemplu de tehnica pe care din cate shtiu eu se bazeaza toate animeurile :D:
inchipuietzi un corp uman format doar din forme geometrice in saptiu
spera ( care e cerk in plan de sigur), un sectiune de con etc. dc poti face asta shi poti sa integrezi astea in corpul uman atunci poti face orice personaj in orice pozitie vrei B)
Dc mai vrei detalii da un PM. Sper sa te fi ajutat cu ceva Alveron
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 12:02 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |