Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Naruto!, my LUV


encount3r
post Feb 15 2004, 07:34 PM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 205
Points: 2



nu imi vine sa cred cat de misto poate fii serialul asta, inca sunt undeva in prima jumatate cu episoadele si parca nu as vrea sa vad mai mult de unul pe zi .. pt a dura cat mai mult.. ce pot sa spun are cam tot ce mi-am dorit vreodata.. povestea este de rpg uri, caracterele se dezvolta in fata noastra invatand super tehnici si in acelasi timp incercand sa lumineze si mintea privitorului cu expplicatii despre anumite concepte japoneze.
E bestial.. bate gun graveul si love hina pe departe..
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 15 2004, 11:34 PM
Post #2


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Mi-a placut la inceput.. dar devine prea plictisitor. Prea tras de par... prea lungit, fara motive.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Feb 16 2004, 09:21 AM
Post #3


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Urfe sunt curios sa stiu cite episoade ai vazut si pe unde esti cu actiunea. Eu am vazut tot ce a iesit pina azi si pot afirma cu mina pe inima ca e suppppppper - nu stiu ce gasesti tu plictisitor la serialul asta, ar fi bine sa argumentezi.
Encount3r stai linistit ca inca vreo 3 - 4 ani de acu inainte ai la ce sa te uiti. Serialul asta are resurse pentru a depasi DB in poveste cit despre actiune e perfect, nu stiu ce ti-ai putea dorii mai mult. Pe mine unu ma fascineaza technicile de lupta acele jutsu-uri. Deocamdata suntem in plin razboi si putem vedea in episoadele ce urmeaza o adevarata lupta intre un Hockage si doua mituri ale orasului de origine ale lui Naruto. Va las pe voi sa ghiciti. Imaginativa ca ce ati vazut pina acum au fost doar lupte intre pusti care invata arta ninja. Cum ar putea fi o lupta intre cei mai mari luptatori - maestrii ai acelei arte.
Si asta vrei sa zici tu Urfe ca e plictisitor!! Scuzama dar trebuie sa te contrazic, am vazut multe animeuri dar asta e departe de a fi plictisitor. Poate ar fi bine sa te mai uiti inca odata la el.
In comparatie cu DB nici nu prea am ce compara Naruto ii da clasa lui Goku. Cit despre realism, sazicem ca Naruto are si el partea lui de poveste dar mie unul mi se pare mai "veridic" - sa zicem ca re mult mai multe aspecte imprumutate din traditii japoneze decit DB.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Feb 16 2004, 09:40 AM
Post #4


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Urfe, sunt de acord cu naruto2004. Si eu am vazut toate episoadele aparute pana acum si am citit si manga-ul care este mult mai avansata cu povestea. Acum poate depinde de gusturi dar ar trebui sa incerci odata sa te uiti la tot ce a aparut sa vedem daca iti schimba parerea.

Naruto2004 vrei sa sti continuarea :D Cum se termina bataia si ce urmeaza dupa? Ce se intampla cu Gaara? Cine este de fapt Jiraiya (cel care l-a invatat pe Naruto tehnica sumonarii - sau cum se zice :P) Crede-ma ca sunt multe lucruri care urmeaza sa vina. Povestea din manga este mult mai inainte decat cea din anime pentru ca mangaul a incepus sa fie difuzat cu un an inaintea animeului (daca nu ma insel)

Pentru cei interesati uite un site cu toate episoadele si tot ce a aparut din manga pana acum: narutoFan
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

encount3r
post Feb 16 2004, 10:56 AM
Post #5


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 205
Points: 2



urfe.. pacat ca ti-ai pierdut rabdarea... sunt sigur ca te-ai grabit totusi cu concluzia.. iar faptul ca este prelungit nu este asa deranjant cand ai episoadele toate gramada pe hard..
Vreau sa va spun ca melodia de la inceput e criminala iar cand apare naruto pe "come on" ma ud toata:) eh glumeam cel mai rau caz ma ud tot dar chiar imi place cum e realizata. Jutsurile sunt superbe si intrigile dintre pusti baga sare si piper indeajuns sa nu stii care e urmatoarea miscare.
Ziceai de DBZ naruto2004, stii care e singurul efect la care exceleaza dbz ul .. incarcarea personajelor cu energie, o chestie care zic eu ca nu ar fii greu de realizat dar toti se feresc de ea.. Daca ati jucat voi final fantasy 7 sau 8 eh cam asa magii as fii vrut sa vad intr-un serial.. sper sa ajunga baietii cu jutsurile peacolo.. deocamdata am vazut ep cand s-a rupt sealul lui naruto(16) iar pana pe la 20 sunt cateva episoade geniale!!! cam pe la 22 am ajuns deocamdata si daca nu aveam inca un examen idiot.. nu ma mai miscam de langa el!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

.johny
post Feb 16 2004, 12:21 PM
Post #6


Newbie
*

Group: Members
Posts: 4
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 185
Points: 2



serialul e misto dar urfe are dreptate serialu este lungit din ce in ce mai mult ...am vazut tot ce a aparut pana acum, ....imi aduce aminte intro oarecare masura de dbz (unde tot la fel se intampla ......erau reluate scene de 2,3 ori in fiecare episod..)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Demiurgus
post Feb 16 2004, 04:50 PM
Post #7


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 228
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 10
Points: 2
Gender:



Naruto e un serial de actiune bun. Tras de par nu e (cate anime-uri nu sunt trase de par?), plictisitor probabil de pe la episodul 30 si asta pentru ca luuuuuungesc povestea doar de dragul de a mai scoate niste episoade in plus. Daca o tin tot asa o sa ma apuc de citit manga-ul.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Kataracta
post Feb 16 2004, 04:54 PM
Post #8


Forever dreaming, forever searching, forever waiting
Group Icon

Group: Admin
Posts: 627
Joined: --
From: Bucuresti
Member No.: 21
Points: 76
Gender:



Demi, crede-ma ca nu rezolvi nimic daca te apuci de citit manga-ul. Si aici tot cate un capitol pe saptamana este lansat si cam este echivalentul unui episod. Ca sa nu mia vorbim ca inca nu s-a ajuns undeva unde sa se intrevada un sfarsit.
Dupa parerea mea o sa mai tina mangaul pe putin un an si animeul pe putin 2 ani. Anime-ului ii trebuie cam un an ca sa ajunga cu povestea in punctul in care este manga-ul acum :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

encount3r
post Feb 16 2004, 07:18 PM
Post #9


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 205
Points: 2



un punct bun.. prelungirile sunt chiar dezavantaj pt serial... oare chiar creeatori aia nu is dau seama ce fac.. hai sa le scriem hai sa facem o parada ceva:) am vazut faze repetate de 2 sau chiar de 3 ori.. nu stiu ce sa zic.. nici sa te uiti cu mana pe mouse nu e o afacere.. HAI sa facem ceva:) care e mai japonez peaici?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Feb 16 2004, 09:23 PM
Post #10


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Kataracta credema ca am si eu toate capitolele din manga aparute pina acum, dar citesc doar capitolul ce corespune episodului tocmai vazut, nu vreau sa-mi stric placerea de a mai vedea episodul urmator. Supsnsul e mult mai mare astfel.
E drept si eu ma cam inervez cind vad ca se reiau scene din episoade anterioare, dar trec repede peste asta. E drept orice anime de succes e tras de par ca sa lungeasca seria. Personal as fi foarte dezamagit daca seria s-ar termina subit pentru ca lumea in care se desfasoara actiunea e fascinanta, si sa zicem chiar daca Naruta sau oricare alt personaj ar disparea ar fi altele care sa devina "main personage". Ceva de genul DB cind Gogu dispare pentru o lunga perioada de timp.
Kataracta - daca nu ma insel cu actiunea din anime comparata cu manga suntem pe la 116 - 118, iar manga-ul e mult inainte la 203.
Encount3r e adevarat jutsu-urile sunt superbe - sa vezi insa la ce fel de jutsu-uri se va ajunge, pe mine unul m-a fascinat Lotusul cu cele 7 trepte ale sale. Lupta intre cel ce la realizat si Gara a fost cred cea mai frumoasa scena de lupta corp la corp vazuta vreodata iar muzica din fundalul sonor din acel moment a fost geniala. Cred ca acele scene ar fi de Cadru pentru orice program ce-si promupune sa difuzeze anime. Cu astfel de scene ii va atrage si pe cei mai inraiti combatanti anti-anime.
Da energia personajelor din DB e mare dar eu nu nu-mi aduc aminte sa fi fost explicata atit de detaliat precum in Naruto.
Tehnicile specifice fiecarui luptator sunt aproape unice in Naruto, fiecare persona are ceva care-l deosebeste de ceilalti, fiecare are un har spre o anumita tehnica de lupta sau un jutsu. Numarul mare de astfel de personage si gama foarte mare de tehnici si jutsu-uri e fara precedent intr-un anime.
Demiurgus - daca ai urmarit cu atentie probabil ca ai observat ca pina pe la episodul 30 se poate vrobi de o prima serie Naruto iar ce urmeaza dupa e cu totul altceva, dupa acet episod parca regizorul si scenaristul sunt altii. Poveste de acum inainte abunda de informatii cu caracter divers, sunt prezentatae in ansamblu aproape toate personajele, techinicle utilizate de ei, ceea ce pina acum nu prea s-a intimplat pentru ca personagele aparute erau mai putine. Eu cel putin asta l-am gasit ca motiv pentru tragerea lui de par atit de mult.
encount3r e simplu cind vezi mai multe episoade odata, sa judeci un regizor pentru ca reia scene in mod repetat, trebuie sa intelegem insa ca unii (ca mine) urmares cite un episod pe saptamina, cum apare, la fel probabil se intimpla si cu publicul japonez. DEci o reamintire a citorva scene nu o vad ca pe un lucru chiar atit de inervant incit sa ma faca sa scriu regizorului pentru un astfel de detaliu.
Mai japonez cred ca poate fi oricare avind in vedere ca translatoare pe net sunt destule.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 17 2004, 07:19 AM
Post #11


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Am vazut pana la 5x sau 6x. Ceva in jur de 60. Luat atat de la z-kun, cat si de la un coleg.

Am aceleasi senzatii ca si la DBZ in unele momente. Se pierde cursivitatea de multe ori. Asta mi s-a parut... ca are un OST bun si ca scenele de lupta sunt bine facute? Da, adevarat. Dar plictisitor, pentru mine, tot ramane.... Sunt franturi care nu imi plac.
Si doi, sunt gusturile mele.. eu mi-am spus parerea. Daca ar fi tinut-o cum a inceput...
Plictisitor din punctul meu de vedere devine de la inceputul testului.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Feb 17 2004, 11:51 AM
Post #12


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Episoadele cu testarea intradevar ca unele nu au fost prea reusite, dar adut-ti si tu aminte cum e cind dai un exam atit de important, cind in balanta e viitorul iar de el depinde citiva ani din viata sau poate chiar viata insasi. S-a mers mult pe latura psihologica la un moment dat iar trialul cu luptele intre adversari nu a fost altceva decit o prezentare a participantilor la examen. Ce ai gasit tu atit de plictisitor? Faptul ca la un moment dat in mijlocul luptei primeai informatii suplimentare despre personajul respectiv? E tipic pentru toate animeurile cind e actiune in plin sa-ti dea astfel de informatii suplimentare.
Aduti aminte daca ai vazut cumva Oliver ( ala cu fotbalul ) acolo un meci de fotbal dura vreo 10 - 15 episoade. Aia zic si eu plictiseala ca sa nu zic de DB unde luptele sunt lungite ca ciunga aia de o rumega unii. Asta e plictiseala, nu o lupta ce dureaza maxim doua - trei episoade.
Da-mi numele seriei de anime ce ti-a placut cel mai mult si am sa-mi pot explica atunci de ce te plictiseste Naruto, altfel am sa continui sa presez.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

encount3r
post Feb 18 2004, 04:29 AM
Post #13


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 205
Points: 2



Hehe, Naruto2004 .. excelente puncte ochite.. aroape ca oricine ar vedea ceea ce s-a scris peaici ar sari in fata televzorului/monitorului sa vada cu ochii sai despre ce tot vorbesc oamenii astia aici.
Acum Urfe.. clar nimieni nu iti poate impune punctul lui de vedere, dar cateva argumente te-ar putea face sa reflectezi asupra propriei tale opinii despre ceva.. poate te-ai grabit intr-o afirmatie pe care nu vroiai sa o faci:)P
Acum incerc sa ma uit la Love hina pana la capat sa il pot sterge ca nu mai am loc deloc:), dar daca la inceput mi se parea interesant acum sunt pe la ep 10 si mi se pare cea mai mare balarie posibila.. parca m-as intoarce sa mai vad un ep din naruto yummy dar.. what must be done must be done!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Urfe
post Feb 18 2004, 07:25 AM
Post #14


Veteran
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 1.111
Joined: --
From: Brasov
Member No.: 23
Points: 548
Gender:



Eu am vazut destul din Naruto (pana la vreo 60 si ceva nu ajunge?)... m-a entuziasmat la inceput, dar pentru mine 60 de episoade deja inseamna prea mult. Si daca tot l-am vazut pana la 60, cred ca e destul de clar si ca nu m-am grabit..

Cam atat, pana la urma topicul este 'my LUV'. Punct pentru moi.

Serii preferate: NGE, GITS SAC, RahXephon, SM....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Feb 18 2004, 08:52 AM
Post #15


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



encount3r sti si tu cum e bate fierul pina-i cald. romanul e statornic si atita insista pina obtine ce vrea.
Urfe eu totusi ramina la opinia ca nr de episoade e irelevant in a adecide dacao serie e buna sau proasta, plictisitoare sau nu. De asemenea eu zic ca animeul Naruto a fost pur 100% pina pe la episodul 30 dupa asta e cu totul alta mincare de peste, avem deaface cu totul altceva. Iti sugereza sa urmaresti Inu Yasha care a ajuns pe la 140 de episoade si inca reuseste sa ma mai tina lipit de monitor. Asta pentru ca dupa sfirsitul unui ciclu de actiuni sau ma rog sa-i zicem un quest urmeaza citeva episoade intermediare si de regula plictisitoare sau fara importanta in desfasurarea actiunii ulterioare dar la scurt timp dupa asta se reintra intr-un nou ciclu sau o noua provocare pentru personaje. Mie unu mi se pare mult mai interesant acest gen de abordare sau desfasurare a unei povesti decit finalurile unde ori mor toti sau toate personajele ori se sfirseste acea lume.
NGE mi s-a parut interesant dar ce s-a facut din final m-a dezamagit profund, despre GITS SAC pot spune doar o fi el bine lucrat dar "much to boring for me". RahXephon e intradevar superb iar finalu e genial spre deosebire de NGE. Cu toate astea vad ca preferi seriile cu tenta dramatica si finaluri ciudate. Seriile astea sunt la un alt nivel fata de Naruto si ca atare renunt sa te conving. Totusi ai gria astfel de serii iti pot insufla idei de moarte prematura, mai combina-le cu ceva hazliu, gen GTO, mai nou Maburaho.....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

encount3r
post Feb 20 2004, 10:36 AM
Post #16


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 205
Points: 2



Am anjuns in sfarsit la testul chunin respectiv la preliminariile pt etapa a treia, am vazut deja cateva meciuri deci sunt in jur de ep 40.
Asadar am vazut cu ochii mei schimbarea de la 28 incaoce, clar este un alt fel de naruto.. mult mai dezvoltata latura psihologica, fiecare personaj, fie el principal sau nu este detailat pana in cel mai mic amanunt, au atata viata in ei incat incepe sa iti para rau cand unul :nagativ: si-o ia pe coaja.
Insa suspansul este acelasi ca in primul episod, iar daca ai plecat pana la baie sa stropesti trandafirul si ai uitat sa dai pauza, in alea 5-10 minute in care ai lipsit ai pierdut deja sirul povestii.
Plictisitor.. ?? cum zicea van dame intr-un film mai vechi: "au pariat gresit!
Filmuletu asta imi place mai mult decat seinfel :), la naiba vreau mai mult!!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Feb 20 2004, 09:28 PM
Post #17


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Encount3r vei avea mai mult !
Producatorii lucreza acum si la un film. Exista deja pe net un treiler la acest film. Cei ce l-au vazut spun ca sunt cam dezamagit de el. Dar stii si tu cum e cu treilerele, de multe ori te poti insela. Sa asteptam iesirea filmului ca sa putem decide.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

z-kun
post Feb 21 2004, 12:31 PM
Post #18


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 147
Joined: --
From: Kyoto, JP
Member No.: 3
Points: 2
Gender:



am vazut ep 71 azi dimineata...

hokage level battle-ul devine foarte interesant. Poate acum pentru o scurta (sa speram cat mai lunga) o sa dispara umpluturile... Au bagat foarte multe 'fronturi' deodata, asa ca oriunde s-ar continua, ramanem in 'actiune'
plus mi se pare ca OSTul este foarte bun si contribuie mult la feeling...
(am OST-urile naruto 1-2)

vreau sa mentionez ca URASC ending si openingul actual :wink:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

encount3r
post Feb 21 2004, 01:09 PM
Post #19


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 24
Joined: --
From: Bucharest
Member No.: 205
Points: 2



hehe, am facut si eu maraton, am ajuns la 70 si in cateva minute o sa il savurez si pe 71.
Super hokage asta batranel, mie nu prea imi place de orochimaru are skiluri prea ciudate. Sper sa si-o oa in freza.
Dabea astept sa vad broasca aia mare in actiune.. hehe lovely jutsu
Iar opening si ending.. well cred ca mi-au placut primul prea mult incat nici unul inafara de acela nu ma tine cu ochii in el..
naruto2004 ziceai ceva de filme de lung metraj.. eh da ar merge si inca unu lung de vreo 3 4 ore, fara pauze si fara reluari oh ieaah:) bring it on
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

naruto2004
post Feb 21 2004, 01:37 PM
Post #20


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 255
Joined: --
From: hiden leef
Member No.: 49
Points: 2



Ce bine de voi eu abia luni am sa-l scot ( ep 71). Oricum daca ati observat ca si in mai multe animeuri mai nou predomina un rau destul de ciudat. Ma rog sa zicem ca personajul negativ e oarecum prezentat intr-o latura romantica. El nu e un rau inascut ci unul devenit print-o conjunctura. Presupun ca pina la urma si acest Orochimaru ni se va dezvalui de fapt ca nu a fost el asa de rau pe cum pare. Ma intreb deasemenea cind se va sfirsi acest rozboi iar Orochimaru va disparea ce personaj malefic va mai aparea. Pina acum la modul cum Orochimaru reuseste sa-i controleze pe toti e genial avind in vedere scopul urmarit de el.
Vremuri interesante se anunta pe aici. A luat cineva in seama faptul ca e posibil sa vedem si o lupta sau un turneu pentru desemnarea unui succesor la functia de Hokage?! E clar ca nici unul dintre eroi nu ar avea inca pretenti pentru asa ceva dar poate senseii lor da. Mi-ar placea sa-l vad pe Kakashi intr-un turneu adevarat. Dupa luptele din prima parte a seriei mi se pare ca nu a aratat tot ce poate. Cel putin ultima tehnica ce i-a dezvaluito lui sosuke e super. Ma intrb ce ar mai putea ascunde.
Visam ! visam ! dar la ceva frumos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 19th March 2024 - 01:27 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |